2019 m. gegužės 22 d. 10:27 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Apie Atgimimo aikštės rekonstrukcijos projektą

(4)

2018-07-11, 12:52

Kamilė SAKALAUSKAITĖ

Apie Atgimimo aikštės rekonstrukcijos projektą nuotrauka, foto

© Vizualizacija

Pakalbėkime apie Klaipėdos Atgimimo aikštės rekonstrukcijos projektą, kuris kainuos daugiau, nei 3 mln. EUR.

2017 m. gegužės 5 d. Klaipėdos miesto savivaldybė pasirašė sutartį su AB „Panevėžio statybos trestas“, dirbančia su su UAB „Cloud architektai“, dėl Atgimimo aikštės techninio sutvarkymo. Projekto vertė - 3 327 725 EUR:

1. Klaipėdos miesto savivaldybės lėšos – 1.988.232 EUR;

2. Valstybės biudžeto – 108.607 EUR;

3. Europos sąjugos – 1.230. 885 EUR.

Paviešinus projektą, kurio projektavimo sutarties vertė siekia 127 tūkst. EUR, iš karto kilo klausimai dėl jo idėjos. Pastebėta, jog norima pastatyti mėnulio formos sfera itin panaši į vizualaus meno kūrėjo Žilvino Kempino darbus. Autorius pats kreipėsi į Lietuvos kultūros ministeriją bei autorines teises ginančią asociaciją LATGA. Graudžiai juokinga tai, jog prieš projekto konkursą UAB „Cloud architektai“ patys kreipėsi į Ž. Kempiną siūlydami jam bendradarbiauti šiame projekte bei minėjo, kad projektą nori kurti šio menininko sukurto kūrinių ciklo „Illuminator“ pagrindu.

Autoriaus atsisakymas nesukliudė minėtai įmonei Klaipėdos miesto savivaldybei pateikti itin panašaus aikštės atnaujinimo projekto, o kai originalo autorius kreipėsi į atsakingas institucijas, per kelias dienas mėnulio koncepcija buvo pakeista į „dangaus veidrodžio“. Būtų smagu sužinoti, kokie dar nauji projekto variantai buvo pasiūlyti, apsvarstyti, dėl kokių priežasčių atmesti ir kokios buvo jų sąmatos. Kodėl jie nebuvo viešinami, o visuomenė nekviesta pareikšti savo nuomonės ar idėjų?

Kilus klausimams dėl plagiavimo, UAB „Cloud architektai“ tvirtino, kad mėnulis yra bendrinis reiškinys ir jo autorystės pasisavinti neįmanoma. Ričardas Zulcas, Klaipėdos miesto savivaldybės Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius, pareiškė manantis, jog pats Ž. Kempinas šį skandalą kėlė savireklamos tikslais, nors asociacijos LATGA Vizualiųjų menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė patvirtino, jog aikštės projektas tikrai labai panašus į Ž. Kempino kūrinių ciklą.

Kodėl pradžioje aikštės projekto autoriai patys teigė, jog juos įkvėpė Ž. Kempino kūrinių ciklas, o po to – kad tai turi nelabai ką bendro? Logiška? Apsilenkiama su logika. Galbūt projekto autoriai ir miesto savivaldybės atstovai galėtų pakomentuoti, ką jis turi bendro su miesto istorija ir pačiu „Atgimimo“ aikštės konceptu?

Bet pradėkime nuo pradžių. 2015 m. metais kilo diskusija dėl Atgimimo aikštės atnaujinimo ir buvo parengta jos raidos galimybių studija, pristatanti keturis aikštės projektus. Tuo pačiu, surengta visuomenės apklausa , kurioje dalyvavo daugiau, nei 500 žmonių, o 72% jų pasisakė nuosaikų aikštės raidos variantą – ją sutvarkyti, paliekant neužstatytą, numatant joje žaliąją erdvę, mažosios architektūros elementus, vietą renginiams, šeimoms su vaikais, jaunimui, apsaugant nuo nepalankių orų sąlygų, įrengiant tinkamą apšvietimą, suformuojant rekreacinę, aktyvią ir reprezentacinę zonas.

Tada savivaldybė buvo apsisprendusi nestatyti požeminės automobilių aikštelės, argumentuodama, kad tai truks ilgai, bus sudėtinga įgyvendinti detaliojo plano sprendimus, o statyba ir išlaikymas kainuos labai brangiai. Teigta, kad miesto valdžiai svarbus anglies dioksido emisijos sumažėjimas, atsižvelgiant į transporto keliamos oro taršos pokyčius. 

Tačiau 2017 m., pasirašydama sutartį dėl aikštės rekonstrukcijos techninio sutvarkymo, savo nuomonę kardinaliai pakeitė - po žeme nuspręsta įrengti 173 vietų mašinų stovėjimo aikštelę, investuojant milžinišką sumą pinigų ne tik pastatymui, bet ir išlaikymui po jo. Kyla klausimas, kaip savivaldybės administracija taip greitai pakeitė savo nuomonę?

Prieš kelis metus, privataus verslo atstovai buvo teikę pasiūlymą savo lėšomis įrengti požeminius garažus, tačiau savivaldybė nesutiko. Bet dabar atrodo logiška įrengti juos už mokesčių mokėtojų, valstybės Ir ES pinigus. Tiesa, kaip žiniasklaidai pasakojo Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas, jo nuomone, mašinų stovėjimo aikštelės bus apmokestinamos.

Reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad šiais metais Klaipėda parengė „Darnaus judumo planą“, kurio reikia norint gauti Europos Sąjungos paramą transporto projektams. Plano įgyvendinimas kainuos 84.400 EUR. Jame nurodoma, kad bus siekiama palaipsnio senamiesčio pavertimo į nulinę CO2 zoną, siūloma dalyje Herkaus Manto gatvės palikti tik autobusų juostas. S. Budinas tada teigė: „Lietuva yra įsipareigojusi mažinti transporto keliamą taršą, tad turime numatyti priemones, kaip mes to pasieksime. Vien raginimai atsisakyti automobilių pakeis gyventojų įpročių, reikia gerinti sąlygas pėstiesiems, dviratininkams, viešajam transportui“. Šiuo atveju, automobilių stovėjimo aikštelės įrengimas Atgimimo aikštėje atrodo labai įdomus sprendimas. Ir gal kas nors galėtų argumentuoti, kodėl šie du projektai nesikerta?

Tikiu, kad netrukus kils dar daugiau klausimų, taigi, tekstas bus pildomas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Eikit jūs visi na ...

2018-07-17   14:13

IP: 78.62.174.145

Tuoj pat išlenda,- o kiek kainuos, lyg toks klausėjas galėtų padaryti viską už dyką. Jau tas paranojos užkratas tai * silpnapročiams vidurius, kad vemti norisi. Bet man įdomu kodėl tas veidrodis vadinamas mėnuliu - mano galva tai labiau panašu į saulę.

tam RK

2018-07-16   03:43

IP: 86.100.107.136

Tai automobilių stovėjimo aikštelė ar veidrodis, požeminis garažas su veidrodžiu. Perstomam teatrui reikia aikštelės, Jei reikia lai ir įrengia, bet kodėl su veidrodžiu? Kam ta demagogija?

RK.

2018-07-13   23:23

IP: 86.100.73.225

Jei autorė iki šiol nesuprato, kad perstatomam muzikiniam teatrui reikalinga automobilių stovėjimo aikštelė, tai tikriausiai ji nenori arba neįgali tai suprasti.
Nuomonė niekinė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Šįkart mintimis skiltyje pasidalinti panūdau pati po to, kai gavau anoniminį kaimynų...

Iš kaimyniško gyvenimo patirties nuotrauka, foto

Olimpinė čempionė plaukikė R. Meilutytė baigia savo karjerą nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos plaukimo federacija (LPF) trečiadienį patvirtino – Rūta Meilutytė apsisprendė – baigia...

KNNP vasaros buveinė pradeda veiklą Smiltynėje nuotrauka, foto

Neringa, Gegužės 25 d. (šeštadienį) kartu pasitikime vasarą žaliojoje Klaipėdos miesto oazėje Smiltynėje,...

Triskart iš eilės pavogė po smūginį gręžtuvą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-17, 2019-05-18 ir 2019-05-21 iš parduotuvės...

Planuoja tvarkyti Macikų lagerio kompleksą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vyriausybė per pasitarimą trečiadienį aptars buvusio nacių ir vėliau sovietų naudoto...

Neringa, Paskelbta prieš 32 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...