2019 m. vasario 16 d. 21:54 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Žvainių žmonės patys kuria savo laimę

2008-03-19, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Žvainių žmonės patys kuria savo laimę nuotrauka, foto

Žvainiai - Kretingos rajono kaimas už kilometro į pietvakarius nuo Salantų. Maždaug 250 gyventojų. Pakalnėje iš vakarų pusės erdviu slėniu prateka Salantas.

Žvainiai prasideda iškart už Salantų, o nuo kurio namo, - net vietiniai gyventojai rodė skirtingai. Kaimo gale situacija panaši, namai abipus vienos gatvės be didesnių tarpų "nubėga" per Imbarės kaimą, toliau - per Skaudalius.

Ferdinando gintarinis vėrinys žmonai

Vietiniams nė motais, kad kaimų pavadinimai prie kelio neužrašyti, žmonės čia gyvena draugiškai ir sienų tarp savęs nestato. Net gamtos grožybėmis pagal reikalą dalijasi. Legendomis apipintoji Gaidžio koplyčia, kuriai Vilius Orvydas buvo sukūręs kompoziciją "Ave Marija", o moterys iš visos apylinkės atgimstant Lietuvai ėjo prie jos giedoti, kartais priskiriama Salantams, o kartais Žvainiams. Šventaisiais vadinamus akmenis su duobutėmis dar iš žalvario amžiaus, pasak vienų, turi Imbarė, pasak kitų - Žvainiai. Be to, visus šiuos Salantų regioniniame parke įsikūrusius kaimus jungia ta pati upė, užliejamos pievos, gamtininkų stebimas paukščių takas su griežlių būstais.

Akmuo su duobute it magnetas traukė, kad jį paliestum

Žvainiai visą laiką augo, ypač - per melioraciją, kai kaimą artino prie Salantų, gatvė pradėjo šakotis, aptūpė alytnamiais, tačiau dauguma vietinių žvainiškių - nebūtų žemaičiai - liko kur gyvenę - senuosiuose Žvainiuose. "Čia gimiau, augau, čia ir numirsiu", - kalbėjo po tėvo mirties į gimtąją sodybą pas mamą iš Klaipėdos su šeima sugrįžęs Pranas Žabinskas. Šis žvainiškis - Pranų dinastijos atstovas. "Kaip pradėjome nuo prosenelio Pranais vadintis, taip jau šešios Pranų kartos esame - ir anūką Pranu sūnus Pranas pavadino", - didžiavosi.

Kaubrių gyvenamasis namas ir pirtis

Tėvų žemę P. Žabinskas atsiėmė sulaistytą krauju ir ašaromis. Atgulė joje po pušimis pokario rezistentai. Nearė, nelietė Žabinskai ir krūmynų, kuriuose buvo sušaudyti žydai. "Prigrasino ne tik iš namų neiti, bet ir užuolaidas liepė užsitraukti - jei sujudės, kulkosvaidžio seriją paleisti grasino", - Joanai Žabinskienei apie pokario baisumus pasakojęs uošvis.

70-metei Petronėlei Vaičienei, kuriai pačiai teko išgyventi pokario sukrėtimus, iki šiol gaila senųjų melioracijos išgriautų sodybų. Tuo tarpu šiandien reikalai su melioracija prasti. Ir viename, ir kitame kieme aiškino, jog drenažai užsinešę, laukai šiandien vėl plūsta, naujos melioracijos reikėtų.

P. Vaičienei kultūros renginiai patinka: "Nereik nė mokėti, o linksma."

Tačiau su gamta žvainiškiai nesiginčija. Buvęs salantiškis Ferdinandas Kaubrys iš atgyvenusios guobos pasidarė dailų tvirtą stalą ir į pirties lubas kelias lentas suguldė. Prieš 30 metų itin gražioje vietoje už 7,5 tūkst. rublių įsigytą sodybą pavertė šviesia oaze, o idėjų sakė turįs iki visų savo dienų pabaigos. Viską daro savo jėgomis. "Anei viena ronka doud, kita atem", - taip atsakė užsiminus apie Europos Sąjungos paramą. Ferdinandas iš gintaro daro įspūdingus papuošalus, yra dalyvavęs tarptautinėje parodoje Vilniuje, jo dirbinių yra galerijose.

Anot P. Žabinsko, žmonės kaime - nuoširdūs ir draugiški, nebūna nei ginčų, nei peštynių

Visų gabiųjų žvainiškių per dieną neapeisi. Vilma Rimkienė siuvinėja, Gabrytė Kitelytė mezga, Aina Brazdeikienė iš žolynų ir gėlių daro paveikslus, Algis Daukantas drožinėja Užgavėnių kaukes, o kiek dar dainuojančių - jas į folkloro ansamblį "Imbarietės" žvainiškė Aušra Dvarionienė subūrė.

Pasak A. Dvarionienės, Žvainiai, atkūrus nepriklausomybę, 15 metų miegojo, o tada nuo kultūrinio sujudimo senojoje Imbarėje atskriejęs impulsas atvėrė "bomžų" namais vadintus Žvainių kultūros namus, ir visoje šitoje Salantų pusėje prasidėjęs naujas gyvenimas.

Pagerbdami rezistentų atminimą, valstybė, vietiniai gyventojai ir JAV lietuviai susidėję kryžių pastatė

Dar vieną moterį, tik Imbarėje gyvenančią - Bronę Buivydienę, - žvainiškiai net aukso gabalu pavadino. Ypač už tai, kad Žemės ūkio kooperatinę bendrovę sukūrė. "Priima pieną iš visų, nesvarbu, kad ir vieną karvę žmogus teturi, ir gauna po 78 ct už litrą, juk visai padoriai", - kalbėjo P. Žabinskas.

Džiaugėsi žvainiškiai dar vienu uždarbio šaltiniu - bendra Lietuvos ir Norvegijos žuvies įmone, kurioje ir vietinis Raimondas Preibys su žmona verslą plėtoja. Anot įmonėje dirbančios Grasildos, gal 6 žvainiškės įmonėje darbuojasi, dirba ir vyrai, ir iš kitų kaimų. Ir į Norvegiją daug vietinių išvažiuoja dirbti, šeimininkas esąs geras, duoda uždirbti. "Fasuojame lašišas, krevetes, jūros lydeką", - pasakojo Grasilda.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...