2018 m. lapkričio 17 d. 10:27 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Virš Neringos – bankroto baubas

(9)

2017-11-17, 17:06

Denisas NIKITENKA, „Lietuvos žinios“

Virš Neringos – bankroto baubas nuotrauka, foto

Griaunamų pastatų sąraše - ir restoranas “Nidos seklyčia”.

© Deniso Nikitenkos (LŽ) nuotr.

Vyriausybei šią savaitę apsisprendus nutraukti Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) tvarkymo plano korekcijų derinimą ir griauti čia esančius devynis neteisėtus statinius, už galvos griebiasi ir Neringos merija, ir nekilnojamojo turto savininkai.

Mat valstybėms institucijoms niekaip nepavykus rasti kompromiso, teks vykdyti teismų sprendimus. „Tai reiškia, kad bus griaunami pastatai. Tuomet Neringos savivaldybė ir valstybė turės padengti patirtą žalą, sumokėti milijonines kompensacijas nekilnojamojo turto savininkams, kurie jo neteks. Jei išsipildys blogiausias scenarijus, mūsų savivaldybė gali tapti nemoki“, – „Lietuvos žinioms“ komentavo Neringos meras Darius Jasaitis.

Tačiau premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad jei bus kreipiamasi į valstybę dėl žalos atlyginimo, tai turės padaryti neteisėtus sprendimus priėmusios institucijos ir konkretūs valdininkai.

Bergždžias darbas

2012 metų birželį tuometė Vyriausybė patvirtino KNNP tvarkymo planą. Pagal jį UNESCO saugomoje Kuršių nerijoje buvo numatyta nugriauti penkis objektus, kai kuriuos jų sudaro keli statiniai. Šiuo planu griauti pasmerkti statiniai atsirado pagal leidimus, kuriuos teismai pripažino neteisėtai išduotais. Vėliau buvusio premjero Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė inicijavo plano pakeitimą – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) plano korekcijas bando suderinti nuo 2015 metų rudens.

Vyriausybė buvo nurodžiusi Kultūros ir Aplinkos ministerijoms iki šių metų spalio vidurio baigti derinti tvarkymo plano korekcijas, tačiau to nepavyko padaryti. VSTT siūlė, kad šiek tiek adaptavus galėtų likti stovėti neteisėti statiniai, bet plano korekcijoms prieštaravo Kultūros paveldo departamentas (KPD). Anot jo, griauti ar pertvarkyti siūlomuose pastatuose paveldosaugos reikalavimai bei kultūros vertybių vertingosios savybės nepažeidžiamos, todėl jų visai nereikia griauti ar pertvarkyti. KPD siūlė rengti atskirą planą paveldosauginei teritorijai.

Trečiadienį, matydama, kad institucijoms niekaip nepavyksta rasti kompromiso, Vyriausybė nusprendė nutraukti plano koregavimo procedūras, šis nutarimas įsigalios kitų metų vasario 1 dieną. Anot ministro pirmininko, situacija KNNP verčia apsispręsti dėl leidimus išduodančių ir kontroliuojančių institucijų pertvarkos. „Yra bendrieji planai, specialieji planai, kiekvienas prižiūri tam tikroje teritorijoje pagal savo specialųjį planą įvairius režimus, išduoda leidimus, jie nėra suderinti tarpusavyje. Matome chaosą, nesusipratimų, galbūt reikėtų pažvelgti ir padaryti, kaip pasiekti, kad šitas procesas būtų efektyvus“, – aiškino S. Skvernelis.

Mokėsime mes

„Lietuvos žinių“ paklaustas, ką reiškia toks Vyriausybės žingsnis, Neringos meras D. Jasaitis sakė, kad nebelieka galimybių priimti kompromisinius sprendimus. „Lieka galioti 2012 metų tvarkymo planas ir teismų sprendimai dėl pastatų griovimo, juos reikės vykdyti. Korekcijomis buvo bandoma pasiekti, kad apsieitume be griovimų ir valstybei nereikėtų mokėti milžiniškų kompensacijų. Susipešė dvi institucijos – VSTT ir KPD – ir viskas grįžo į pirminę būseną“, – teigė meras.

Tarp griovimui pasmerktų pastatų – Juodkrantėje esantis druskų sandėlis, kotedžas, du gyvenamieji namai (juose – ir šeimos su mažamečiais vaikais), trys gyvenamieji namai Preiloje, du namai Nidoje, kuriuose įsikūręs restoranas „Nidos seklyčia“.

D. Jasaitis priminė, kad kol kas būta tik vieno griovimo atvejo. Prieš keletą metų patys savininkai teismo sprendimu nugriovė naujai pastatytą žuvų restoraną „Sorento“ Juodkrantėje ir prisiteisė apie 1,5 mln. eurų kompensaciją. Tačiau dabar pinigus moka visi mokesčių mokėtojai, o ne valdininkai, kurie padėjo parašus laimindami neteisėtas statybas. „Apskaičiavome, kad to restorano statybos atsiėjo apie 340 tūkst. eurų. Tačiau verslininkai įrodė, kad jie patyrė didesnę žalą: ne tik moralinę, bet ir už negautas galimas pajamas. Pinigus jau sumokėjo Teisingumo ministerija, su kuria mums pavyko susitarti, kad valstybė mokės 75 proc., o Neringos savivaldybė per penkerius metus – 25 procentus priteistos sumos. Dabar turėsime galvoti apie devynis pastatus, kurių istorijos – skirtingos“, – vakar sakė meras.

Anot jo, teismai tokiais atvejais nurodo savivaldybei ir valstybei solidariai kompensuoti žalą. „Tai gali būti ir 50 bei 50 procentų. Įsivaizduokite, kas dabar bus, jei teismas nurodys nugriauti pastatą, kuriame gyvena žmonės. Jei šie nesutiks patys griauti, veiksmų imsis Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, o gal ir policija. Bus iškeldinami žmonės, išnešamas jų turtas, skelbiamas griovimo konkursas, samdoma griovėjų bendrovė. Dėl žalos atlyginimo kreipsis buvusio nekilnojamojo turto savininkai. Ir už viską mokės valstybė bei savivaldybė, kitaip – mokesčių mokėtojai“, – apie galimą ateitį kalbėjo D. Jasaitis.

Esą užgriuvus anstolių ieškiniams dėl žalos kompensavimo Neringa patirtų milžinišką finansinį smūgį. „Pinigai būtų nurašomi iš savivaldybės sąskaitos. Savivaldybė taptų nemoki. Nežinau, iš kur reikėtų gauti pinigų. Galbūt parduoti oro uostą, krantines ar kitą nekilnojamąjį turtą“, – stebėjosi meras ir pridūrė, kad baisiausia, kai atpirkimo ožiais tampa legaliai nekilnojamąjį turtą įsigiję žmonės, o ne jį pastatę verslininkai, kurie galbūt jau seniai bankrutavo.

Tarp griovimui pasmerktų pastatų nurodomi Juodkrantėje esantis druskų sandėlis, kotedžas, du gyvenamieji namai (juose – ir šeimos su mažamečiais vaikais), trys gyvenamieji namai Preiloje, du namai, kuriuose įsikūręs restoranas „Nidos seklyčia“ Nidoje.

Virs asfaltu

Vyriausybės sprendimas nutraukti KNNP tvarkymo plano korekcijas dėl tarpinstitucinių rietenų skaudžiausiai smogs tiems žmonėms, kurie yra įsigiję nekilnojamąjį turtą griovimui pasmerktuose pastatuose. Vienas jų – bendrovės „Forum Cinemas“ generalinis direktorius Arūnas Baltrušaitis. „Tą vasarnamį Preiloje pirkau beveik prieš 14 metų, mokėjau per pusę milijono litų. Tai – mano asmeninė investicija, duktė registruota Neringos savivaldybėje. Tačiau dabar iš mūsų nori atimti namus... Perkome legalų nekilnojamąjį turtą, o jis vėliau tapo nelegalus. Sunku komentuoti, nes esame šoko būsenoje. Valstybė pagal Konstituciją yra įsipareigojusi ginti žmogų ir legaliai įsigytą jo turtą dabar pati nesilaiko šio įsipareigojimo“ – „Lietuvos žinioms“ vakar sakė jis.

Šie trys namai Preiloje turės būti sulyginti su žeme ir atkurta asfaltuota automobilių stovėjimo aikštelė.

Anot D. Jasaičio, Preiloje reikės sumokėti ne tik už kotedžų griovimą. „Ten dar turės būti atkurta pirminė būklė: pastatyta automobilių stovėjimo aikštelė. Kas nors vėl turės rengti detalųjį planą, mokėti už jį, užpilti asfaltą. Ir tik po to žalą patyrę asmenys galės kreiptis į teismą dėl jos atlyginimo. Visiškas absurdas. Buvo siekiama, kad tokių griovimų nereikėtų vykdyti, kad būtų galima pasirašyti taikos sutartis, žmonės galėtų ramiai gyventi tuose pastatuose. Tačiau visos derybos nuėjo perniek“, – sakė jis.

Paklausta, ar susiklosčiusi situacija turės įtakos KNNP, jo vadovė Aušra Feser pripažino, kad tiesioginės įtakos gal ir nebus. „Tačiau nukentės mūsų nacionalinio parko įvaizdis. Stengiamės garsinti jį gamtinėmis, kultūrinėmis, istorinėmis vertybėmis, bet atriedėjus buldozeriams ši unikali vieta išgarsės ir kaip nelegalių statybų aikštelė“, – „Lietuvos žinioms“ sakė KNNP vadovė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

one

2017-11-18   15:21

IP: 78.58.141.221

Nesvarbu iš kurio biudžeto mokės, vis tiek visa tai yra Lietuvos žmonių pinigai, kurių neteks visuomenė. Tad čia turėtų analogiško dydžio baudą asmeniškai mokėti tie, kurie nelegaliai pasirašė. O pastatai turi būt paliekami.

Jo

2017-11-18   14:40

IP: 78.57.220.137

Duktie registrota kad be eiles tureti nemokama kelta:)
NewNeringiškiai:)

Jasaitis

2017-11-18   13:06

IP: 85.232.128.58

Kursiu nerijoje VISA ZEME yra valstybine. Ar gali kazka statyti ant svetimios zemes? :) Susitark su valstybe ir tada statyk, o ne pirma statyk, o paskui rek sauk MANO NAMA nori nugriaut. Valstybe gi neliepia griaut - pasiimk ir neskis i nuosava sklypa :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Liūdnai pasibaigusios regatos tyrime įtariamųjų kol kas nėra nuotrauka, foto

Jūra, „Tyrimas dar nėra baigtas, dar yra atliekamas, laukiama specialistų išvadų. Dalis...

Baltijos šalių universitetų diplomai bus pripažįstami automatiškai nuotrauka, foto

Lietuva, Seimas planuoja ratifikuoti Lietuvos, Latvijos ir Estijos susitarimą, kad šių šalių aukštųjų...

Pasipriešinimas aktyviam vokietininkų judėjimui nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Klaipėdos kraštui autonomijos teisėmis susivienijus su Lietuva, uostamiestyje kūrėsi naujos lietuviškos organizacijos....

Maskva - Naujoji Akmenė - Niujorkas nuotrauka, foto

Žmonės, Atgimstančios Lietuvos laikais režisiere dirbdama Vida Bladykaitė ėmė garsėti kaip dramaturgė, poetė,...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...