2019 m. vasario 21 d. 04:44 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Valdininkų buldozeris atsisuko į parapijiečių pastatytą varpinę

Valdininkų buldozeris atsisuko į parapijiečių pastatytą varpinę nuotrauka, foto

Už miestelėnų pinigus ir jų prakaitu pastatyta Vilkyškių bažnyčios varpinė bus nugriauta...

Draustiniuose dygstant nelegaliems įtakingų politikų statiniams, Tauragės apskrities valdininkai nusprendė – geriau nugriauti bažnyčios pastatus, nei kolegų kotedžus!

Vienintelis būdas išgelbėti vilkyškiečių pastatytą varpinę yra aplinkos ministro gailėstingumas ir žmogiškumas.

Atlikus žurnalistinį tyrimą nustebino viena, iki tol nepastebėta, šios istorijos detalė. Kodėl vietiniai valdininkai neįteisino parapijiečių statinio iki 2006 metų gruodžio, o dabar viešai smerkia ir kaltina Rambyno regioninio parko direkciją?

Jeigu ši istorija nebūtų tokia tragiška, apie Vilkyškių bažnyčios varpinę rašytume visai kitu kampu.

Valdžia ir Europos Sąjunga išleidžia milijonus tam, kad skatintų kaimiškų bendruomenių iniciatyvas. Kuriamos vietos veiklos grupės, įvairūs fondai, dalinamos paramos.

Vilkyškiečiai neprašė nė cento tų pinigų! Jie patys paaukojo savo uždirbtus pinigus ir laisvadienius tam, kad pasistatytų varpinę.

Ši parapijiečių iniciatyva ir darbštumas, galėtų tapti pavydžiu visos šalies bendruomenėms. Tačiau greičiausia taps memorialu, valdininkų nežmogiškumui ir lietuviškam neteisingumui...

Statybas pradėjo nesulaukę reikiamų leidimų

Kada prasidėjo Vilkyškių bažnyčios varpinės statybos, dabar jau neaišku...

Kunigo Antano Mačiaus duomenimis – 1996 metais. Rambyno parko direkcijos vadovės Dianos Milašauskienės teigimu, pirmą kartą apie šią statybą prabilta 2003 metais.

"Pas mane atėjo tuometinis bažnyčios kunigas (Romualdas Gečas, - aut. pastaba) ir papasakojo apie idėją pastatyti varpinę šv. Onos bažnyčios kieme. Kunigas atsinėšė ir brėžinuką, Nusiunčiau kunigą pas tuometinį Pagėgių savivaldybės vyriausiąjį architektą Viktorą Bičkauską, kad susitvarkytų visus reikaligus dokumentus.

Ir daugiau nieko apie tai negirdėjau. Maniau, kad ta idėja taip ir liko neįgyvendinta.

Bet praėjus keletui mėnesių pastebėjau, kad statybos jau vyksta. Nepaisant to, kad reikalingi dokumentai nebuvo gauti“, - pasakojo D. Milašauskienė.

Tuometinis kunigas R. Gečas darbus pradėjo taip ir negavęs statybos leidimo bei žemės nuosavybės dokumentų.

„Kai buvo pradėti tvarkyti visi reikalingi leidimai, žmonės buvo siuntinėjami iš vieno kabineto į kitą. Žmonės nusprendė nelaukti ir pradėti statybas bei tuo pat metu tvarkytis reikiamus dokumentus“, - žiniomis apie statybos pradžią dalinosi dabartinis Vilkyškių kunigas A. Mačius.

Į pranešimus nereagavo ir kaltina D. Milašauskienę

Žmonės pasakojo, kad varpinės statyboms aukojo visi parapijiečiai. Kas po 5, kas po 10, kas po 400 litų...

Kunigas A. Mačius prisidėjo statybinėmis medžiagomis iš Viešvilės parapijos. Statybos darbus atliko patys vilkyškiečiai.

Pastebėjusi, kad prie bažnyčios vyksta savavališkos statybos, Rambyno regioninio parko direktorė D. Milašauskienė pranešė apie tai Tauragės apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentui.

"Mano tiesioginės pareigos yra pranešti apie nelegales statybas. Niekaip negalėjau apsimesti, kad to nepastebiu.

Pirmą kartą pranešiau 2003 metais. Niekas neregavo. Nuo tada, reguliariai apie tai pranešinėjome statybos inspektoriams. Netgi - Aplinkos ministerijai. Bet negavome jokio atsakymo. Esu tikra, kad niekas į tai nereagavo“, - situaciją nupasakojo Rambyno regioninio parko direktorė.

Dabar miestelėnai ir netgi statybų inspektoriai kaltina D. Milašauskienę už tai, kad ji apskundė nelegalios varpinės statybas.

"Jai vieninteliai ta varpinė trukdo. Visiems tinka, jai vieninteliai netinka. Ji pati apskundė tą varpinę prokuratūrai. Būtų stovėjusi ramiausia ir niekam nekliūdžiusi“, - sunku patikėti, bet taip kalbėjo Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento vadovas Valentinas Pocius.

Tačiau yra ir kita medalio pusė, apie kurią galbūt nenoriai kalbėjo ne tik V. Pocius, bet ir Vilkyškių seniūnas Sigitas Stonys...

Iki tol nutylėta istorijos detalė

Tuo metinė situacija galima nupiešti taip: vyksta varpinės statybos; ispektoriai gauna pranešimus iš Rambyno regioninio parko; apie tai, kad šalia Vilkyškių bažnyčios kyla varpinė žinojo ir statybų inspektoriai, ir vietos valdininkai.

"Aš, kaip Rambyno regioninio parko direktorė, neturiu jokių įgaliojimų nugriauti tą varpinę, įsakyti nugriauti ir panašiai. Mano vienintelė pareiga yra pranešti.

Pranešama nebutinai tam, kad statinį nugriauti“, - paaiškino "nežmogiškumu“ statybos inspektorių kaltinama D. Milašauskienė.

Ir štai, atsiskleidžia viena, iki tol nutylėta, detalė. Varpinė pastatyta iki 2006 metų birželio mėnesio. Būtent ši data yra esminė šios istorijos dalis, mat iki tų pačių metų gruodžio 31 dienos, Lietuvoje buvo galima įteisinti nelegalias statybas!

Jeigu statybų inspektoriai, seniūnas, valdininkai būtų suregavę į D. Milašauskienės pranešimus, tada dar būtų galima įteisinti net ir nelegaliai pastatyta varpinę…

Tačiau niekas nesuregavo... Visi dėjosi geradariais, o ištikrųjų – sakinyje "Griauti, negalima pasigailėti“ padėjo kablelį jau po pirmojo žodžio...

Kas suerzino "geradarius“?

Ar reagavo ponas V. Pocius, gavęs D. Milašauskienės pranešimus?

"Nu kaip tai nereagavome! Reagavome… (Pašnekovas nutyla, balse girdėti susierzinimas). Jei jūs ja tikit, tai jos ir klausykit <...>. Reagavom. Sakėm, kad jie turi susitvarkyti dokumentus“, - tikino Tauragės statybų inspektoriams vadovaujantis V. Pocius.

O ar Vilkyškių seniūnas bandė padėti parapijiečiams įteisinti nelegalią varpinę tada, kai tai dar buvo galima padaryti?

"O! Žinokit aš nelabai galiu komentuoti. Keletą savaičių buvau komandiruotėse, todėl buvau atitrūkęs nuo visos tos virtuvės. Net nežinojau, kad jau yra priimtas toks Tauragės apskirties viršininko įsakymas (kalbama apie įsakymą griauti varpinę, - aut. pastaba). <...>. Kuria prasme, ar žinojau, kad varpinė nelegaliai statoma? Aš žinojau, kad jie tvarkosi dokumentus“, - dėstė S. Stonys.

Vilkyškių šeimininkas paaiškino, kad nepadėjo parapijiečiams tvarkyti dokumentų, nes manė, kad šiais reikalais rūpinasi tuometinis kunigas...

Išgelbės varpinę dar galima!

Kunigas A. Mačius pripažysta: "Aišku, čia yra ir mūsų klaidų“.

Ištiesų - pradėta statyba, kuriai nėra gauti dokumentai. Be abejo, parapijiečius būtų galima apkaltinti neatsakingumu, tačiau vargu ar paprasti žmonės galėjo nutuokti, kuo pasibaigs ši istorija...

Dabar valdininkams ir kitiems "geradariams“ lengva apkaltinti kitus, nes jų neveiklumas retai kada pastebimas.

D. Milašauskienės tiki, kad vienintelis būdas sustabdyti valdininkų paleistą buldozerį – tikėtis aplinkos ministro malonės.

Tikime, kad vilties išties yra! Gi LNK laidos "Paskutinė instancija“ žurnalistai atskleidė, kad Valdovų rūmai taip pat pastatyti nelegaliai. Rūmai nenugriauti, todėl galime spėti, kad yra būdas, kaip įteisinti tokius statinius.

Jeigu valdininkams pritrūktų žmogiškumo, kyla kitas klausimas – kas ryšis pakelti kūjį prieš bažnyčios varpinę?

Kai rengėme šia temą, į susitikimą su "Šilokarčemos“ korespondentu pakvieteme keletą parapijiečių. Pakvieteme keletą, o atvyko bene pusšimtis... Galima tik įsivaizduoti, kas dėsis, jei prieš varpinę bus paleistas buldozeris...

Dabar vilkyškiečiai prisiminė kitą istoriją – sovietmečiu, lygiai taip pat buvo bandoma susidoroti su greta esančiu evangelikų liuteronų bažnyčios bokštu. Statinys buvo nugriautas, o trys jauni "egzekutoriai“ taip ir pasimirė - jaunystėje...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Namuose - sėkmingas revanšas prieš KTU nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai trečiadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse namuose nugalėjo "Kauno Ąžuolo-KTU" ekipą....

"Atlantas" jau treniruojasi ir turi trenerį nuotrauka, foto

Sportas, Džiugi žinia Vakarų regiono futbolo sirgaliams - Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vykdomojo...

Gyvenimu Lietuvoje patenkinti vis daugiau gyventojų nuotrauka, foto

Lietuva, Gyventojų, besidžiaugiančių gerėjančiu gyvenimu, šalyje daugėja. Per pastaruosius metus 3 proc....

LRTK „Simpsonus“ paliks ramybėje nuotrauka, foto

Lietuva, Įvertinusi atliktą tyrimą ir papildomą informaciją, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK)...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...