Už "elektros vogimą" nubaudė gandrus

Už "elektros vogimą" nubaudė gandrus

Kovo 25-oji – gandrų diena – Gandrinės arba Blovieščiai. Paprastai šią dieną gandrai grįžta į savo lizdus, kuriuose prieš metus perino savo jauniklius. Tačiau viena gandrų pora, grįžusi į Švėkšną, turės ieškoti kitos vietos. Ir viskas todėl, kad elektros tinklus prižiūrinčios įmonės darbuotojai vasario 24 dieną tą lizdą tiesiog nuvertė. Tačiau liūdniausia, kad vietoje jo, kaip jau įprasta, neįrengė paaukštintos platformos.

Visų džiaugsmui prieš keletą metų pasirodė gandrai

Švėkšna – ne pamarys, kur mūsų pasididžiavimo paukščiui, gandrui, patogu gyventi dėl nesunkiai surandamo maisto. Todėl šio miestelio Siaurosios gatvės gyventojai prieš keletą metų labai apsidžiaugė, kai būrys gandrų rugpjūčio pradžioje ėmė skraidyti virš šios gatvės. Įdomu, kad buvo visas būrys. Jie buvo nutūpę ant visų tos bei aplinkinių gatvių stulpų, matyt, „rinkosi“ vietą. Visų džiaugsmui buvo pasirinktas elektros stulpas, kuris buvo Siaurosios ir Aušros gatvių kampe, stovintis atokiau nuo namų, todėl labai gerai matomas iš visų šių gatvių namų. O tai teikė džiaugsmą ir jaunam, ir senam.

Dar prieš išskrisdama ta gandrų porelė pradėjo nešti šakas lizdui ir nemažai jo sudėjo. Tačiau tos vasaros pabaigoje jie savo darbo iki galo nepabaigė. Tą nebaigtą gandralizdį pamatė elektros priežiūros įmonės darbuotojai ir atvažiavę jį žiemą nuvertė, dėl ko nuliūdo visi tų gatvių gyventojai. Tačiau koks buvo džiaugsmas, kai grįžę pavasarį gandrai kone per kelias valandas ant to paties stulpo vėl susikrovė lizdą ir ėmė perėti gandriukus. Ir sėkmingai juos išperėjo: žmonės labai džiaugėsi matydami, kai jaunoji gandrų karta auga, mokosi skraidyti. Atėjus metui išskristi, palikę likimo valiai savo lizdą, jie išskrido. O kaip jau minėta, vasario 24 dieną atvažiavę elektros linijas prižiūrinčios įmonės darbuotojai tą lizdą vėl nuvertė.

Numetė gandralizdį ir palikę viską - išvažiavo.

Nuvertė ir nuvažiavo

Šį labai nemalonų gandralizdžio nuvertimo (sunaikinimo) darbą atliko darbuotojai, kurių automobilis labai panašus į UAB „Klaipėdos energetika“ darbuotojų automobilį.

Paskambinus į UAB „Klaipėdos energetika“, nepavyko nieko sužinoti, nes sunkiai sekėsi prisiskambinti. Vėliau prisiskambinus generalinio direktoriaus pavaduotojas Nerijus Kymantas, pasisakė esantis susirinkime ir pasiūlė pasikalbėti su padalinio vadovu Algirdu Pociumi. Jis sakė, kad neprisimena vasario 24 dienos darbų, nes praėjo labai daug laiko. Tačiau sakėsi, kad jų įmonė iš ties atlieka elektros įrangos priežiūros darbus. Tačiau negalėjo prisiminti, ar tai jų darbuotojai ką nors darė Švėkšnoje. Vėliau papildė, kad užduotis, ką reikia padaryti, skiria AB LESTO. Jie tik vykdo: jei būna nurodymas nuversti gandralizdį – taip ir daro, jei būna nurodymas iškelti vietoje nuversto gandralizdžio iš metalinių konstrukcijų padarytą alternatyvų – taip ir daro. Šiuo konkrečiu atveju jis situacijos nekomentavo, nes nežinojo to darbo. Pokalbio pabaigoje šis darbuotojas pasiūlė konkrečiu lizdo šalinimo atveju pasidomėti AB LESTO, kuri skiria jiems užduotis.

Paslaptingoji LESTO

Pabandžius susisiekti su AB LESTO darbuotojais viskas baigėsi fiasko – pasitvirtino ne kartą girdėtas kolegų sakymas, kad lengviau, tikriausiai, būtų pabendrauti su „Pentagonu“ Amerikoje, negu su šio valstybės valdomo monopolininko darbuotojais. Šios įmonės tinklalapyje „Kontaktai žiniasklaidai“ skyriuje nurodytas atstovas ryšiams su visuomene neatsiliepė nei fiksuoto ryšio nei mobiliu telefonu. Paskambinus bendruoju telefono numeriu, atsilepusi ir Laura prisistačiusi mergina, išklausė problemą, tačiau su kuo nors sujungti, išskyrus tą patį atstovą ryšiams su visuomene, nepasiūlė.

Vėliau minėtas atstovas pats vis tik susisiekė ir pasiūlė atsiųsti komentarą elektroniniu būdu. Atsakymas skamba taip (kalba netaisyta):

Minėtas gandralizdis buvo pašalintas dėl keltų problemų elektros energijos tiekimui ir siekiant užtikrinti saugumą bei kokybišką elektros energijos tiekimą. Bendrovė registruoja nukeltus gandralizdžius, tačiau šiuo metu neturi finansinių galimybių iškelti visų gandralizdžių į mažiau pavojingas vietas.

Minėtoje vietovėje artimiausiu metu gandralizdis nebus keliamas – dėl to bus svarstoma tuomet, kai bus atliekamas planinis elektros linijos remontas.

Gandrams geriausiai kurtis natūralioje gamtoje. Pasak ornitologų, ant stulpo išsiritę gandriukai vėliau vietos naujam lizdui ieškos pavojingoje vietoje greta elektros oro linijų. Tai pavojinga ne tik tinklui, bet ir patiems gandrams – į elektros atramas dažnai trenkia žaibai, elektros oro linijų kaimynystė kelia nuolatinę grėsmę besimokantiems skraidyti jaunikliams.

Pastaraisiais metais itin padaugėjo baltųjų gandrų lizdų, sukrautų ant elektros oro linijų atramų. Deja, tokie lizdai kelia daugiausiai problemų tiek paukščiams, tiek žmonėms. Kadangi ant elektros oro linijų atramų lizdai kraunami tiesiai ant elektros laidų, šių lizdų pagrindas yra nestabilus ir jie labai greitai pradeda svirti ir nukrenta žemėn, dažnai nutraukdami ir elektros laidus. Žinoma atvejų, kai ant oro linijų atramų sukrauti lizdai užsidegė dėl trumpojo elektros jungimo – tokiais atvejais gali žūti ne tik lizdas, bet ir jame esantys jaunikliai.

Elektros skirstymo ir tiekimo bendrovės taip pat patiria nuostolių dėl ant elektros laidų sukrautų lizdų – dėl elektros nutekėjimo, dėl lizdų svorio bei dėl paukščių išmatų korozijos nutrūkstančių elektros laidų.

Laiškai

Šitą labai nemalonų ir labai sujaudinusį gandralizdžio sunaikinimą matė ir fiksavo dvi merginos. Iš pradžių jos neteko žado ir tik kitą dieną ėmėsi ieškoti pagalbos. Jos parašė elektroninius laiškus ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Šilutės rajono agentūros vadovei Galinai Misevičienei, ir internete rastu LESTO elektroniniu adresu. Šios bendrovės Klaipėdos regiono Tinklo valdymo departamento Tinklo eksploatavimo skyriaus inžinierius Rimas Bandžiukas atsakė merginoms. Jo atsakymas buvo beveik toks pat, kaip ir aukščiau paminėtas, tik su intarpu (kalba netaisyta): Kada, kur, kaip, kokius gandralizdžius pertvarkyti sprendžia tik specialistai. Kiekvieno gandralizdžio pertvarkymo procesas yra planuojamas, suderinant tai su LR Aplinkos ministerija, Aplinkos apsaugos departamentu ir Ornitologų draugija bei pranešant rajono, kuriame bus pertvarkomas gandralizdis, gyvosios gamtos apsaugos inspekcijai.

Prie to atsakomojo laiško buvo ir minėto inžinieriaus fiksuoto ryšio telefono numeris. Tačiau paskambinus juo – paprašė „pasitiksinti numerį“.

Vėliau apie bendravimą su LESTO įspūdžiais dalinosi ir Galina Misevičienė. Po to, kai gavo švėkšniškių merginų laišką, ji taip pat bandė susiekti su LESTO atstovais. Tačiau jos įspūdžiai buvo tokie pat, kaip aukščiau aprašyti. Teisingiau – nepavyko su nieko pabendrauti ir pasiaiškinti situaciją. Tik parašius elektroninį laišką jai atsakė tas pats Tinklo eksploatavimo skyriaus inžinierius R. Bandžiukas. Jo atsakymas buvo labai panašus į atsiųstą merginoms. Tačiau Šilutės rajono gamtos apsaugos agentūros vadovė papildė, kad yra Aplinkos apsaugos agentūros raštas, kuriame sakoma, jog reikia įrengti alternatyvius gandralizdžius, jei yra šalinami jie nuo elektros stulpų. Po to, kaip sakė G.Misevičienė, susirašinėjimas nutrūko. Toks raštas yra pasirašytas ir atsiųstas į LESTO šių metų sausio 27 dieną. Tai atsakymas į prašymą (suderinimą) iš LESTO, kurį jį pateikė šiai agentūrai praėjusių metų lapkričio 6 dieną. Raštas

Kaip sakė Aplinkos apsaugos agentūros Gyvūnijos naudojimo kontrolės skyriaus specialistė Toma Bulauskienė, kuruojanti šią sritį, AB LESTO kreipėsi su prašymu, kad nuo tam tikrų stulpų galėtų būti pašalinami gandralizdžiai. Tai jie motyvavo remdamiesi energetikos įstatymais. Kaip sakė specialistė, buvo parašytas raštas, kuriame nurodyta, kad vadovaujantis galiojančiais aplinkosauginiais reikalavimais, gandrų lizdų sunaikinti nugriaunat juos negalima. Yra alternatyva, kad galima pašalinti gandrų lizdus ant to paties stulpo įrengiant platformą, ant kurio turi būti perkelta dalis buvusio lizdo. Arba šalia įrengti atramą (stulpą), arba perkelti gandro lizdą kažkur į gretimą medį. Taip sukuriamas kompensacinis mechanizmas.

Viltis

Tokia tad labai nemaloni ir liūdna situacija nutiko su gandrais Švėkšnoje. Ir kaip pasirodė – ne visi jais džiaugias. Suprantant, kad iš ties gandralizdis ant elektros stulpo kelią problemų, liūdna tai, kad šiuo konkrečiu atveju nebuvo įrengtas alternatyvus gandralizdis, kaip tai numato aplinkosauginiai reikalavimai. Tad minėtų gatvių gyventojams dar lieka viltis, kad ir antrą kartą parskridę gandrai šios vietos neaplenks ir kur nors netoliese susikraus sau lizdą. O gal dar ir LESTO darbuotojai nepasirodys abejingi gamtai ir suspės įrengti alternatyvų gandralizdį ant to paties stulpo.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder