2018 m. gruodžio 11 d. 15:23 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Upelio tėkmę užgožė šiukšlynai ir krūmai

Upelio tėkmę užgožė šiukšlynai ir krūmai nuotrauka, foto

Vienas iš Akmeną maitinančių upelių Jaurykla baigia išnykti: srovė jame čiurlena tik prasidėjus stipresniam lietui, o vagą yra pasiglemžę šiukšlynai ir netrukdomai želiantys krūmynai.

Pasak Kretingos rajono savivaldybės ekologo Raimondo Jociaus, kiekvienas upelis, nors ir mažas, yra svarbus, nes yra ekosistemos bei kraštovaizdžio dalis.

"Akmena, kaip ir kiekviena upė, turi ją maitinančių upelių. Mažesni sausu laikotarpiu išdžiūva arba srovena labai silpnai. Tačiau minimaliam upės maitinimui to ir užtenka. Jauryklos upelio išdžiūvimas taip pat susijęs su tuo, kad kurį laiką nebuvo lietaus. Jam prasidėjus, srovė vėl atsiranda“, - sakė R. Jocius.

Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Leonas Rimeika sakė pastebėjęs sumažėjusį upelio vandeningumą. Bet tai nutiko natūraliai, nes vasara buvo sausoka.

"Jei upelis yra nevandeningas, mažiau vandens priteka į Akmeną, tačiau tai nėra pavojinga ar kenksminga. Vasarą maži upeliai dažnai išdžiūva, kaip ir daugelis melioracinių griovių. Jauryklos upelis yra natūralus, jo tėkmė nereguliuojama, todėl jei pasitaikytų kokia kliūtis, vaga ją apeina. Taigi mažai tikėtina, kad upelis gali išnykti“, - sakė L. Rimeika.

Ekologo R. Jociaus nuomone, nepalyginamai didesnė problema yra upelio pakrantėse ir apylinkėse besikaupiantys šiukšlynai.

"žJauryklos upelis teka tame rajone, kur yra buvusi radijo stotis. Toji teritorija yra viso Kretingos rajono šašas. Šiukšlynai ten kaupiasi nuo seno ir yra nekontroliuojami. Kas šiukšlina, galima tik spėlioti, bet vargu, ar atliekas žmonės atveža iš kitų rajonų. Gali būti, kad šiukšles į upelio pakrantes, griovius verčia vietiniai“, - svarstė R. Jocius.

Upelio pakrantėse ir jo dugne galima aptikti ko tik nori: nebereikalingų automobilio padangų, sukiužusių metalinių kibirų, butelių ir stiklo šukių, plastiko atliekų. O netoli upelio gyvenantys žmonės prisimena atvejų, kai Jauryklos pakrantėje tyvuliavo maišas su nuskandintais katės jaunikliais ir puvo padvėsusi kiaulė.

Tik prieš trejetą metų upelį liovėsi "maitinti“ nutekamųjų kanalizacijos vamzdžių turinys – aplinkinių namų nuotėkos sutekėdavo ten, kur labiausiai mėgdavo maudytis vaikai.

Kaip pamena vietiniai gyventojai, prieš trejetą dešimtmečių Jauryklos upelis buvęs kitoks: pievos nebuvo išdalintos privačių namų statyboms, netekėjo fekalijos ir dugne nesimėtė šukės, o pakrantėse buvo įsikūrę du gyventojų pamėgti paplūdimiai.

"Išeitis būtų stiprinti upelio aplinkosaugą. Mano nuomone, reikia daugiau kontrolės“, - sakė R. Jocius.

Kretingos rajono gamtosaugos agentūros viršininkas Ričardas Kašėta padėtį radijo stoties teritorijoje ir prie Jauryklos upelio pavadino liūdna ir kol kas - be išeities.

"Prie Jauryklos upelio nesu buvęs, bet netoli jo esanti radijo stoties teritorija labai sparčiai virsta visos Kretingos šiukšlynu. Šiukšlintojų sugaudyti neįmanoma – kiek mūsų inspektoriai ten yra vykę, niekas nieko nematę ir negirdėję. Kalbant apie Jauryklos upelio padėtį, turėčiau pripažinti, kad kol kas išeities nėra – visi pasiūlymai yra beverčiai, kol žmonės neturi sąmoningumo“, - sakė R. Kašėta.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Teatro aikštėje gerumas kurs stebuklus nuotrauka, foto

Klaipėda, Tas magiškas žodis Kalėdos... Kaip mes visi jų laukiame! Juk taip svarbu...

Klaipėdos ligoninėje - robotinė chirurgija nuotrauka, foto

Sveikata, Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) pirmoji Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse įdiegė robotinės chirurgijos...

Nuo sausio malkoms – 9 proc. PVM tarifas nuotrauka, foto

Ūkis, Kurui naudojamoms malkoms ir medienos atliekoms nuo sausio bus taikomas 9 proc. pridėtinės...

Plaukikas D. Rapšys tapo pasaulio čempionu nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvis Danas Rapšys antradienį iškovojo pasaulio plaukimo čempionato trumpajame (25 m)...

Klaipėda, Paskelbta prieš 15 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 22 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 56 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...