2018 m. sausio 17 d. 23:47 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Upelio tėkmę užgožė šiukšlynai ir krūmai

Upelio tėkmę užgožė šiukšlynai ir krūmai nuotrauka, foto

Vienas iš Akmeną maitinančių upelių Jaurykla baigia išnykti: srovė jame čiurlena tik prasidėjus stipresniam lietui, o vagą yra pasiglemžę šiukšlynai ir netrukdomai želiantys krūmynai.

Pasak Kretingos rajono savivaldybės ekologo Raimondo Jociaus, kiekvienas upelis, nors ir mažas, yra svarbus, nes yra ekosistemos bei kraštovaizdžio dalis.

"Akmena, kaip ir kiekviena upė, turi ją maitinančių upelių. Mažesni sausu laikotarpiu išdžiūva arba srovena labai silpnai. Tačiau minimaliam upės maitinimui to ir užtenka. Jauryklos upelio išdžiūvimas taip pat susijęs su tuo, kad kurį laiką nebuvo lietaus. Jam prasidėjus, srovė vėl atsiranda“, - sakė R. Jocius.

Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Leonas Rimeika sakė pastebėjęs sumažėjusį upelio vandeningumą. Bet tai nutiko natūraliai, nes vasara buvo sausoka.

"Jei upelis yra nevandeningas, mažiau vandens priteka į Akmeną, tačiau tai nėra pavojinga ar kenksminga. Vasarą maži upeliai dažnai išdžiūva, kaip ir daugelis melioracinių griovių. Jauryklos upelis yra natūralus, jo tėkmė nereguliuojama, todėl jei pasitaikytų kokia kliūtis, vaga ją apeina. Taigi mažai tikėtina, kad upelis gali išnykti“, - sakė L. Rimeika.

Ekologo R. Jociaus nuomone, nepalyginamai didesnė problema yra upelio pakrantėse ir apylinkėse besikaupiantys šiukšlynai.

"žJauryklos upelis teka tame rajone, kur yra buvusi radijo stotis. Toji teritorija yra viso Kretingos rajono šašas. Šiukšlynai ten kaupiasi nuo seno ir yra nekontroliuojami. Kas šiukšlina, galima tik spėlioti, bet vargu, ar atliekas žmonės atveža iš kitų rajonų. Gali būti, kad šiukšles į upelio pakrantes, griovius verčia vietiniai“, - svarstė R. Jocius.

Upelio pakrantėse ir jo dugne galima aptikti ko tik nori: nebereikalingų automobilio padangų, sukiužusių metalinių kibirų, butelių ir stiklo šukių, plastiko atliekų. O netoli upelio gyvenantys žmonės prisimena atvejų, kai Jauryklos pakrantėje tyvuliavo maišas su nuskandintais katės jaunikliais ir puvo padvėsusi kiaulė.

Tik prieš trejetą metų upelį liovėsi "maitinti“ nutekamųjų kanalizacijos vamzdžių turinys – aplinkinių namų nuotėkos sutekėdavo ten, kur labiausiai mėgdavo maudytis vaikai.

Kaip pamena vietiniai gyventojai, prieš trejetą dešimtmečių Jauryklos upelis buvęs kitoks: pievos nebuvo išdalintos privačių namų statyboms, netekėjo fekalijos ir dugne nesimėtė šukės, o pakrantėse buvo įsikūrę du gyventojų pamėgti paplūdimiai.

"Išeitis būtų stiprinti upelio aplinkosaugą. Mano nuomone, reikia daugiau kontrolės“, - sakė R. Jocius.

Kretingos rajono gamtosaugos agentūros viršininkas Ričardas Kašėta padėtį radijo stoties teritorijoje ir prie Jauryklos upelio pavadino liūdna ir kol kas - be išeities.

"Prie Jauryklos upelio nesu buvęs, bet netoli jo esanti radijo stoties teritorija labai sparčiai virsta visos Kretingos šiukšlynu. Šiukšlintojų sugaudyti neįmanoma – kiek mūsų inspektoriai ten yra vykę, niekas nieko nematę ir negirdėję. Kalbant apie Jauryklos upelio padėtį, turėčiau pripažinti, kad kol kas išeities nėra – visi pasiūlymai yra beverčiai, kol žmonės neturi sąmoningumo“, - sakė R. Kašėta.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Kretingalės seniūnijoje įrengtas higienos kambarys nuotrauka, foto

Kretingalės seniūnijos gyventojai jau naudojasi naujai įrengtu higienos kambariu.

Apklausų duomenimis, pasitikėjimas policija auga kasmet – prie to prisideda ir draugiškas...

Keturmetis nuo šiol pareigūnus vadins draugais nuotrauka, foto

Praėjusiais metais Kretingos rajone įregistruoti 466 gimimai (2016 metais gimusių kūdikių buvo...

Kretingos rajone gimstamumas augo, mirčių mažėjo, ištuokų daugėjo nuotrauka, foto

Šiaulių apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija antradienį priėmė sprendimą administracinėje byloje ir...

Teismas priteisė pareiškėjams žalą iš Neringos savivaldybės ir Lietuvos valstybės nuotrauka, foto

„Neptūnas“ Turkijoje po pratęsimo nusileido „Gaziantep“ ekipai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ Turkijoje sugebėjo panaikinti 16 taškų persvarą ir net ketvirtajame kėlinyje...

39/45: Mėmelio tragedija, Klaipėdos gimimas nuotrauka, foto

Parodos, Klaipėdos pilies muziejuje atidaryta ilgai laukta istorinė dokumentinė ekspozicija "39/45", skirta Antrajam...

Klaipėdiečiai metus pradėjo su bronza nuotrauka, foto

Sportas, Su "Baltų" vėliava kovojantys 2006 metais gimę Klaipėdos futbolo mokyklos auklėtiniai naująjį...

Trys uostai vienoje pievoje: konkurencija aštrės nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos uostas vis dar išlaiko lyderio pozicijas tarp Baltijos uostų. Krova jame...

Parodos, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...