2018 m. kovo 21 d. 22:27 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Upelio tėkmę užgožė šiukšlynai ir krūmai

Upelio tėkmę užgožė šiukšlynai ir krūmai nuotrauka, foto

Vienas iš Akmeną maitinančių upelių Jaurykla baigia išnykti: srovė jame čiurlena tik prasidėjus stipresniam lietui, o vagą yra pasiglemžę šiukšlynai ir netrukdomai želiantys krūmynai.

Pasak Kretingos rajono savivaldybės ekologo Raimondo Jociaus, kiekvienas upelis, nors ir mažas, yra svarbus, nes yra ekosistemos bei kraštovaizdžio dalis.

"Akmena, kaip ir kiekviena upė, turi ją maitinančių upelių. Mažesni sausu laikotarpiu išdžiūva arba srovena labai silpnai. Tačiau minimaliam upės maitinimui to ir užtenka. Jauryklos upelio išdžiūvimas taip pat susijęs su tuo, kad kurį laiką nebuvo lietaus. Jam prasidėjus, srovė vėl atsiranda“, - sakė R. Jocius.

Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Leonas Rimeika sakė pastebėjęs sumažėjusį upelio vandeningumą. Bet tai nutiko natūraliai, nes vasara buvo sausoka.

"Jei upelis yra nevandeningas, mažiau vandens priteka į Akmeną, tačiau tai nėra pavojinga ar kenksminga. Vasarą maži upeliai dažnai išdžiūva, kaip ir daugelis melioracinių griovių. Jauryklos upelis yra natūralus, jo tėkmė nereguliuojama, todėl jei pasitaikytų kokia kliūtis, vaga ją apeina. Taigi mažai tikėtina, kad upelis gali išnykti“, - sakė L. Rimeika.

Ekologo R. Jociaus nuomone, nepalyginamai didesnė problema yra upelio pakrantėse ir apylinkėse besikaupiantys šiukšlynai.

"žJauryklos upelis teka tame rajone, kur yra buvusi radijo stotis. Toji teritorija yra viso Kretingos rajono šašas. Šiukšlynai ten kaupiasi nuo seno ir yra nekontroliuojami. Kas šiukšlina, galima tik spėlioti, bet vargu, ar atliekas žmonės atveža iš kitų rajonų. Gali būti, kad šiukšles į upelio pakrantes, griovius verčia vietiniai“, - svarstė R. Jocius.

Upelio pakrantėse ir jo dugne galima aptikti ko tik nori: nebereikalingų automobilio padangų, sukiužusių metalinių kibirų, butelių ir stiklo šukių, plastiko atliekų. O netoli upelio gyvenantys žmonės prisimena atvejų, kai Jauryklos pakrantėje tyvuliavo maišas su nuskandintais katės jaunikliais ir puvo padvėsusi kiaulė.

Tik prieš trejetą metų upelį liovėsi "maitinti“ nutekamųjų kanalizacijos vamzdžių turinys – aplinkinių namų nuotėkos sutekėdavo ten, kur labiausiai mėgdavo maudytis vaikai.

Kaip pamena vietiniai gyventojai, prieš trejetą dešimtmečių Jauryklos upelis buvęs kitoks: pievos nebuvo išdalintos privačių namų statyboms, netekėjo fekalijos ir dugne nesimėtė šukės, o pakrantėse buvo įsikūrę du gyventojų pamėgti paplūdimiai.

"Išeitis būtų stiprinti upelio aplinkosaugą. Mano nuomone, reikia daugiau kontrolės“, - sakė R. Jocius.

Kretingos rajono gamtosaugos agentūros viršininkas Ričardas Kašėta padėtį radijo stoties teritorijoje ir prie Jauryklos upelio pavadino liūdna ir kol kas - be išeities.

"Prie Jauryklos upelio nesu buvęs, bet netoli jo esanti radijo stoties teritorija labai sparčiai virsta visos Kretingos šiukšlynu. Šiukšlintojų sugaudyti neįmanoma – kiek mūsų inspektoriai ten yra vykę, niekas nieko nematę ir negirdėję. Kalbant apie Jauryklos upelio padėtį, turėčiau pripažinti, kad kol kas išeities nėra – visi pasiūlymai yra beverčiai, kol žmonės neturi sąmoningumo“, - sakė R. Kašėta.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Socialiniai globėjai leidžia vaikams pajusti gyvenimo šeimoje džiaugsmą nuotrauka, foto

Dar praėjusių metų gegužę Klaipėdos rajono savivaldybėje buvo patvirtintas Tėvų globos netekusių...

Pakilus vandens lygiui kelyje Šilutė-Rusnė, uždraustas automobilių eismas apsemtoje atkarpoje.

Kelias Šilutė-Rusnė ir vėl nepravažiuojamas nuotrauka, foto

Palangoje esanti Kunigiškių vaikų poilsio stovykla neilgai trukus atgims ir vėl atliks...

Atgims Kunigiškių stovykla nuotrauka, foto

Kūdikį sudraskiusiam šuniui ieško šeimininkų nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šilutėje prieš metus vieno mėnesio vaiką mirtinai sukandžiojusiam dobermanui Ramziui ieškoma šeimininkų....

Apdergtiems kiemams skelbia karą nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė ketina imtis daugiau priemonių, kad miesto viešosios erdvės bei daugiabučių...

Naujasis pramonininkų prezidentas - Darius Butvydas nuotrauka, foto

Ekonomikos naujienos, Klaipėdos pramonininkų asociacija (KPA) turi naują prezidentą. Antradienį juo oficialiai tapo AB...

V. Uspaskichas nusitaikė į sostinės mero postą nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Panašu, kad į Darbo partijos pirmininko poziciją nusitaikęs Viktoras Uspaskichas turi ir...

Gyvūnai, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Ekonomikos naujienos, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...