2019 m. kovo 21 d. 01:54 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Šv. Jono bažnyčios bokštui atstatyti prašys ES paramos

(6)

Šv. Jono bažnyčios bokštui atstatyti prašys ES paramos nuotrauka, foto

KERTINIS AKMUO. Praėjusią vasarą, minint Klaipėdos įkūrimo 760 metų sukaktį, simboliškai buvo paženklinta šv. Jono bažnyčios atstatymo darbų pradžia - toje vietoje, kur ši bažnyčia stovės, buvo padėtas kertinis akmuo.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Uostamiesčio savivaldybė ir Klaipėdos miesto evangelikų liuteronų parapija ketina suvienyti jėgas ir ieškoti Europos Sąjungos finansinės paramos, kad kiek įmanoma greičiau pavyktų atkurti šv. Jono bažnyčią.

Šios dvi institucijos planuoja pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatoma, jog tiek savivaldybė, tiek parapija stengsis, kad Šv. Jono banžnyčia vėl puoštų Klaipėdos senamiestį.

"Žinoma, pačios bažnyčios atstatymas - mūsų parapijos reikalas. Pasirašant šią sutartį kalba eina apie Šv. Jono bažnyčios bokšto atstatymą. Šis bokštas kai kuriuose jūrlapiuose dar egzistuoja tarsi orientyras laivams. Galbūt prie šio jūrinio simbolio atstatymo galėtų prisidėti ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija", - pirmadienį vykusiame Teritorijų planavimo komitete kalbėjo Iniciatyvinės atstatymo grupės vadovas Jurgis Aušra.

Pasak jo, planuojama, kad bokštas būtų atstatytas tokio pat dydžio, koks buvo ir anksčiau, maždaug 75 metrų aukščio. Manoma, kad jis greitai taptų ir turistų traukos objektu, nes numatyta įrengti liftą, o viršuje apžvalgos aikštelę.

Planuojama bokšte įrengti ir muziejų ekspozijas.

Atstačius bokštą būtų tinkamai pasirūpinta XVI-XVIII a. miestiečių palaikais, kurie buvo atkasti dar 2006 metais buvusioje saldainių fabriko teritorijoje atliekant archeologinius tyrimus.

Numatoma, kad palaikams perlaidoti po atstatytų šv. Jono bažnyčios bokštu būtų įrengta kripta.

Žinia, iškilių klaipėdiečių palaikai, ilgą laiką išgulėję uostamiesčio universiteto pagalbinėse patalpose, praėjusią vasarą perkelti į labiau tam tinkamą vietą - Jono kalnelio požemius.

Kadangi J. Aušra užsiminė, kad atstačius šv. Jono bažnyčią joje būtų galima įrengti ir kamerinių koncertų salę bei bilioteką, politikai pradėjo svarstyti, kad tokiu atveju būtų galima ieškoti ES rėmimo ir pačiai bažnyčiai.

Žinia, praėjusią vasarą, minint Klaipėdos įkūrimo 760 metų sukaktį, simboliškai buvo paženklinta šv. Jono bažnyčios atstatymo darbų pradžia - toje vietoje, kur ši bažnyčia stovės, buvo padėtas kertinis akmuo.

J. Aušra tuomet minėjo, kad akmens padėjimas - tarsi priminimas klaipėdiečiams ir šalies valdžiai, kad ši bažnyčia gali būti atstatyta tik visų pastangų dėka.

"Ši bažnyčia ne kartą degė ir ne kartą buvo atstatyta pačių miestelėnų lėšomis. Todėl ir dabar tikimės, kad lėšas bažnyčiai rinks ne tik miestiečiai", - kalbėjo J. Aušra.

Praėjusių metų rugsėjo 4 d. Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko tarnyboje vykusiame pasitarime buvo nutarta pritarti nuostatai dėl Klaipėdos miesto evangelikų liuteronų šv. Jono bažnyčios atstatymo ir paremti pastangas įgyvendinti minėtosios bažnyčios atstatymo projektą.

Ką mena istorija

* Pasak istoriko Kęstučio Demerecko, šv. Jono evangelikų liuteronų bažnyčios Turgaus gatvėje kertinis akmuo buvo padėtas 1696 m. Jos statybai miestiečiai rinko lėšas keturiolika metų.

* 1706 m. bažnyčia pašventinta. Ji buvo 38 metrų ilgio, 28 metrų pločio. 50 metrų siekęs bažnyčios bokštas buvo statomas dar 20 metų jau po bažnyčios atidarymo, vėliau jis buvo dar paaukštintas iki 61 metro.

* Didžiojo gaisro 1854 m. metu nukentėjusios bažnyčios atstatymu rūpinosi pats Prūsijos karalius. Ji buvo atstatyta pagal garsiausio Prūsijos architekto F. A. Štiulerio projektą, atstatytoji bažnyčia su 75 m. į aukštį besistiebiančiu bokštu tapo aukščiausiu visuomeniniu pastatu ir geografiniu Klaipėdos centru.

* Po Antrojo pasaulinio karo metu bažnyčia buvo susprogdinta. 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

to rasa ir Adas

2013-01-29   11:20

IP: 78.61.24.246

Sutinku. Tegul atkuria senąjį Klaipėdos vaizdą, koks buvo prieš karą. Bus ryškus akcentas miesto vaizdui. O nuo bažnyčių miestas nepablogės. Kiti pastatai manau, anksčiau ar vėliau irgi sulauks dėmesio ;)

rasa

2013-01-29   09:45

IP: 78.61.129.81

Tai tikrų lietuvininkų planai, darbai... Neprašo ir neatiminėja pinigų iš miesto. Linkiu daug sėkmės.

vvv

2013-01-29   08:04

IP: 86.100.77.189

pritariu antram komentarui - Klaipedoje yra daug architekturiskai vertingesniu objektu, kuriems verkiant reikia rekonstrukcijos. Baznyciu ir taip uztenka, net tiek tikinciuju nera like...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Šilutiškiams - nauja stotis ir nauja parduotuvė nuotrauka, foto

Parduotuvė bus atidaryta kovo 7 d., ketvirtadienį Tilžės g. 22A., dabartinėje „Šilutės...

Klaipėdos rajone tęsiasi plakatų plėšymo, stendų pjaustymo vajus. Kol kas labiausiai „nukraujavo“...

Stendų plėšymo vajus: bevaisės kaltųjų paieškos nuotrauka, foto

Pagėgiai Lietuvoje žinomi ne tik dėl dažnai šiame mieste sugaunamų kontrabandininkų. Jie...

Broliai Komskiai – Pagėgių valdovai, kurie nori likti nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...