2019 m. vasario 16 d. 21:34 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Storoji Klaipėdos liepa - pirmoji gelbėtinų sąraše

(4)

Storoji Klaipėdos liepa - pirmoji gelbėtinų sąraše nuotrauka, foto

Aplinkos informacijos centro nuotr.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) iniciatyva pradėti vykdyti dešimties medžių senolių, kurie yra valstybės saugomi botaniniai gamtos paveldo objektai, priežiūros darbai. Suplanuota sutvarkyti Stelmužės, Adamavo, Buivėnų, Glitiškių, Mingėlos, Mukulių be Treverčiaus ąžuolus, Liepą Motinėlę, Lietuvio liepą ir Storąją Klaipėdos. Visiems šiems medžiams - daugiau kaip keli šimtai metų.

Jau atlikti dirvožemių agrocheminiai tyrimai, nustatytos augaviečių sąlygos ir medžių gyvenimą neigiamai įtakojantys veiksniai. Apibendrinus duomenis, numatytos priemonės, kurios padės atkurti pažeistas ekosistemas ir pratęsti medžių gyvybingumą. Medžių senolių tvarkymo ir priežiūros darbai finansuojami iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų, o juos vykdo VšĮ "Lietuvos arboristikos centras".

Storoji Klaipėdos liepa - pirmasis medis senolis, kurį imtasi gelbėti. Šio 580 cm apimties kamieną turinčio medžio tvarkymo darbai atlikti jau praeitą savaitę. Iki tol medžio būklė buvo apgailėtina - ją buvo suniokoję vėtros, nulaužtos kelios kamieninės šakos.

Pasak VSTT planavimo ir kadastro skyriaus vyr. specialisto Giedriaus Mikalausko, specialistai iš Minijos gatvėje stovinčio 15 metrų aukščio medžio išlupo apie vieną kubinį metrą betono bei plytų. Toks bandymas gelbėti medį, anot specialisto, visiškai netinkamas. Atvirkščiai, pridaro daugiau žalos.

"Medis ir betonas nedera", - sakė G. Mikalauskas.

Jis tikėjosi, jog po šių darbų liepa atsigaus ir džiaugėsi, jog nepatenkino net kelių Klaipėdos savivaldybės prašymų išbraukti šį medį iš saugomų objektų sąrašo, kad galima būtų jį panaikinti, taip išvengiant pavojaus aplinkiniams.

Šiuo metu jau imtasi antrojo medžio senolio - Dzūkijoje stūksančios Lietuvio liepos - tvarkymo darbų.

Visų medžių senolių tvarkymo darbams skirta 134 tūkstančiai litų. Anot G. Mikalausko, laikantis artimų gamtai technologijų, bus atkuriamos pažeistos medžių augavietės, tvarkomi kamienai ir lajos, bus atstatoma grunto struktūra, paviršinis dirvos sluoksnis, šalinama stelbianti aplinkinė augalija. Šalia medžių senolių numatoma pastatyti informacinius stendus, kuriuose lankytojams bus pateikta išsami informacija apie medį ir kaip jį reikia saugoti.

Seniau siekiant išgelbėti medžius buvo genimos visos apmirę šakos, drevės betonuojamos, dengiamos skarda, naudojami pesticidai ir medienos konservavimo priemonės. Dabar tokios medžio priežiūros priemonės - netoleruotinos. Šiais laikais stengiamasi išsaugoti augalus ir augavietes, kaip natūralias ekosistemas. Ypatingas dėmesys skiriamas medžio mitybiniam šaknynui ir jo terpei. Svarbu kuo ilgiau išsaugoti medžio gyvybingumą, vengiama cheminių priemonių, atskirų ekosistemos dalių pašalinimo. Medį stengiamasi "gydyti" natūraliai.

Siekiama sustabdyti neigiamą lankytojų poveikį saugomų medžių augavietėms bei sudaryti sąlygas lankytis šalia medžių senolių, nežalojant jų. Gamtosaugininkai ragina vengti vaikščioti po medžio laja. Grunto sutrypimas šaknims labai kenkia ir kelia didelę grėsmę medžio gyvybingumui. Reikia saugoti medžius milžinus, kuriuose matoma amžių kaita, gamtos evoliucija.

Žymos: storoji liepa

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jūratė

2010-11-11   08:51

IP: 193.219.12.68

Puiki naujiena, geri darbai daromi gamtai. Reiks mažylį kokį sykį nuvesti ir liepą parodyti. Kiek vaikų Klaipėdoje net nežino, kad toks medis čia jau amžius auga?

klaipedietis

2010-11-10   19:23

IP: 195.14.181.165

"Jis tikėjosi, jog po šių darbų liepa atsigaus ir džiaugėsi, jog nepatenkino net kelių Klaipėdos savivaldybės prašymų išbraukti šį medį iš saugomų objektų sąrašo, kad galima būtų jį panaikinti, taip išvengiant pavojaus aplinkiniams."

Ka nors panaikinti musu savivaldybe gali lengvai, o issaugoti vargiai.

rasa

2010-11-10   17:11

IP: 86.100.20.30

Šaunu, kad Lietuvoje atsirado arboristų. tokie specialistai ruošiami Čekijoje. Dėkui, kad Storoji liepa gelbstima. gal visuomenė gali kuo prisidėti?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...