2019 m. balandžio 18 d. 21:59 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Stankiškiai - turistų ir vėjų numylėti

2008-03-05, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Stankiškiai - turistų ir vėjų numylėti nuotrauka, foto

Stankiškiai - senas Šilutės rajono kaimas, esantis už 4 kilometrų į pietus nuo Kintų. Beveik už kilometro - marios. Gyvena 36 šeimos. Čia gimęs Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjas Vilius Endrikaitis.

Patvinusiomis pievomis juosiamus Stankiškius aplankėme siaučiant stiprokam vakariniam vėjui. Jie čia ir vyrauja, atvirame lauke įsikūrusiam žvejų ir žemdirbių kaimeliui ir pikčiau pagrūmodami.

Yra tuščių trobesių, kurių šeimininkai mirę ir kurių niekas netvarko

Nusakyti Stankiškių amžių pačiame kaime keblu. Šaltiniai kalba apie 1736 metais čia įsteigtą mokyklą. Ir pavadinimo kilmę vietiniai tik spėliojo. Anot Magdalenos Zurlienės, kiškius, matyt, gaudė šiose vietose, kad netoliese ir Kiškių kaimas yra.

Kai kur potvyniai derlingo sluoksnio nuplauti nepajėgė, tad imta verstis žemdirbyste, o šiandien, nors marios čia pat, smulkieji ūkininkai žvejus net "nurungę".

Rima su Gabija, Deimantė ir Lukas išėjo pirkti saldainių

Pasak vyriausių gyventojų, o jie iš pokario, išorinis Stankiškių vaizdas mažai keitėsi, atsistatę iš naujo gal tik 4 namai, kažkiek "palopyti" vokiečių laikais statytieji. Nors šaknys ir ne čia, tarsi intuityviai vestų jausmas, jog tai paveldas, kurį būtina saugoti. Anot buvusios mokyklos pastate gyvenančios Elžbietos Zurlienės, viena moteris iš Vokietijos atvažiavusi piktai aiškino: "Čia mūsų mokykla buvo, o jūs atvažiavote ir gyvenate". O sykį 8 vokiečiai dviračiais atriedėję, gal koks klasės susitikimas įvykęs, dėžę alaus pasidėję baliavoję, nusifotografavę, paskui dar dovanų atsiuntę.

Stankiškiai patenka į dažno turisto maršrutą, ypač vokiečių, šišioniškių, jų palikuonių. Pro čia traukia į Mingę, sustoję vaikus saldainiais apdalina ir, kas įstrigo kaimo žmonėms, daug fotografuojasi - juk jokių kryžių, akmenų ar paminklų neturime, stebėjosi.

Pas Danutę Stravinskienę paliekami laiškai ir laikraščiai - pirkėjų patogumui

Tuo tarpu pilnas Stankiškių vaizdas matomas tik patiems vietiniams: "Vargstame", - pasiguodė 9 karves laikanti ir melžėjų tradicijas nuo sovietinių laikų tęsianti ūkininkė Marytė Stančienė. Pinigai už pieną jai - duona, todėl atidžiai stebi kainų sūpuokles.

Guodėsi ji ne vienintelė - ir čia bendrovė kaimo neišgelbėjusi. Anot vienos narės, "tempė kožnas sau", tik vienas išmintingas žingsnis buvęs - neleista ardyti fermų.

Elžbieta Zurlienė, jos sūnus Vytautas bei marti Magdalena prie ilgo stalo priima ir užsieniečius

Kaimas, vietinių manymu, suklestėtų, jei žmonės čia užsiimtų kaimo turizmu. Dabar jaunimas nebenori likti. Kai kurie buvę žvejai vyksta į Mingę dirbti kaimo turizmo sodyboje, vežioja laivais turistus, arba imasi ūkininkavimo. Kiti į Klaipėdą, į Kintus važiuoja dirbti, džiaugiamasi, jog įsidarbino ir moterų: viena - prieplaukos restorane, kita - kaimo turizmo sodyboje.

Ne vieno žvejo žmona likusi našlė. Kartą per Stankiškius ir Ventę moterys suskaičiavusios 19 žvejų našlių. Kelios dar visai jaunos moterys našlėmis vadinamos dėl nuolat neblaivių sutuoktinių.

Vilius Karalius užaugino sūnų ir dukrą

Tuo tarpu bendruomenės pirmininku, kaimo seniūnu, iniciatoriumi, šviesuoliu ir net vadu kaime vadinamas didelį autoritetą turintis Šilutės rajono žemėtvarkininkas Bronius Vindžigelskis.

Apie daug ką žinios kaime buvo gana skirtingos. Štai viename kieme kalbėjo, jog vaikų nedaug, kitame sužinojome, kad vien Stasio Probergio šeimoje - 17 vaikų, ir kad jų duktė jau 5 vaikus augina.

Viename Stankiškių gale mums kalbėjo, jog šišioniškių nebėra, kitame "atsirado" Erika Šilgalienė ir net pats Vilius Karalius. Šis sakė skaitęs Ievos Simonaitytės romaną apie Vilių Karalių ir ne sykį gėdos per tą herojų turėjęs - kartą buhalterė prie žmonių garsiai jo paklaususi, ar tu irgi toks ir anoks, kaip knygoje parašyta, vaikų prisidirbęs? - tačiau jo prototipas nesąs.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga jau jaučia artėjančią sezono pradžią nuotrauka, foto

Rodosi, kad pavasaris vis drąsiau žengia į Lietuvą: visą savaitę džiuginęs saulėtais...

Dituvos turguje ketvirtus metus veikiančiame kioske, kuriame gausus pasirinkimas raugintų daržovių, pirkėjų...

Dituviškių raugintos daržovės – ne tik žiemą nuotrauka, foto

ekmadienį, kovo 31 d., Palangoje bus minima reikšminga sukaktis – Lietuvos narystės...

Palangoje – narystės NATO 15 metų minėjimas nuotrauka, foto

Tauragėje kitų metų rudenį turėtų pradėti veikti šiuo metu baigiamas statyti baseinas....

Tauragė baigia pasistatyti baseiną nuotrauka, foto

„Neptūnas“ kyla į antrąją vietą nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ (23-7) susigrąžino antrąją „Betsafe–LKL“ čempionato vietą. Kazio Maksvyčio auklėtiniai...

Tarptautinė diena be lifto skatina žmonių fizinį aktyvumą nuotrauka, foto

Lietuva, Lipimas laiptais yra paprastas būdas padidinti savo kasdienio fizinio aktyvumo lygį, net...

Klaipėdietės neatsilaikė prieš LSU nuotrauka, foto

Sportas, Rungtynėmis Kaune tarp Lietuvos sporto universiteto (LSU) ir Klaipėdos universiteto (KU) prasidėjo...

Šokančios Baltijos rankos - Eduardo Balsio gimnazijoje nuotrauka, foto

Renginiai, Finišavo Trečiasis Tarptautinis fortepijoninės muzikos festivalis. Drąsiai jį galime vadinti kultūriniu reiškiniu...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...