2020 m. spalio 22 d. 09:35 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Sodininkai ieško kelių gerovės link

(12)

Sodininkai ieško kelių gerovės link nuotrauka, foto

VIZIJA. Planus apie susijungimą į asociaciją jau patvirtino didžiausios prie Klaipėdos esančios bendrijos, tikimasi, kad prie jų prisijungs ir mažesnės. Manoma, jog toks statusas padės išspręsti įsisenėjusias problemas.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Aplink Klaipėdą esančios sodų bendrijos nedelsdamos gali pateikti įsisenėjusių problemų sąrašą, kurių nepavyksta išspręsti ne tik savarankiškai, bet ir kartu su rajono valdžia. Todėl artimiausioje ateityje sodininkai žada veikti ne pavieniui, o susivieniję. Kita vertus, teigiama, kad tokiu būdu jie veikti galėjo seniausiai.

Skaičiuojama, jog aplinkinėse sodų bendrijose nuolat gyvena dešimtys tūkstančių iš miesto išsikėlusių žmonių, kurie tinkamas sąlygas gali susikurti tik savo valdose, o tvarkantis aplinkui savarankiškus sprendimus priimti sudėtinga. Be kita ko, bendrijų bandymai pretenduoti į Europos Sąjungos fondų lėšas atsimuša kaip į sieną.

Manoma, jog šias ir kitas kliūtis padėtų įveikti ne bendrijos, o asociacijos statusas, todėl jau šią vasarą de facto tikriausiai pradės veikti "Vakarų Lietuvos sodai" - didžiausių sodų bendrijų "Dituva" ir "Vaiteliai" junginys, prie kurio vėliau prisiglaus ir mažesnės bendrijos.

Liaudies išmintis byloja, jog jeigu nori ką nors sugadinti, pirmiausiai suskaldyk - atskirus gabaliukus "sutvarkyti" lengviau.

Eidigintas GERMANAVIČIUS, Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos pirmininkas

Idėjos autoriai ramina - sodininkams šis sprendimas papildomai nekainuos, paraleliai su nauja organizacija kaip juridiniai asmenys išliks ir pačios bendrijos.

Nori svaresnio žodžio

Reklama

Privažiuojamieji keliai, gatvių būklė, jų apšvietimas, autobusų stotelės, mokesčiai už atliekų surinkimą, bendruomenės narių poilsiui skirtų vietų trūkumas - tai yra pagrindinės sodininkus kamuojančios problemos, kurias spręsti jie privalo už savo lėšas.

"Šiuo metu visiškai nesusikalbame su rajono valdžia - kalba baigiasi surinkus iš sodininkų mokesčius, o įvairias problemas turime spręsti patys. Mes neprašome milijonų, bet tiek, kiek reikia, šiuo metu tikrai negauname", - sakė "Dituvos" pirmininkas Tadas Vaitkus.

Didžiausia regiono bendrija (apie 6,5 tūkst. narių) į asociaciją jungsis su "Vaiteliais" (3,3 tūkst. narių), prie jų žada prisidėti "Tolupis", "Gulbė" ir "Smiltelė".

"Bent pusė bendro skaičiaus jau būtų didžiulė masė, į kurios nuomonę valdžiai teks atsižvelgti", - sakė jis.

Pirmininkas pastebėjo, jog net šimtą gyventojų turintis kaimas šiuo metu gali pretenduoti į ES paramą bendruomeniniams tikslams, o bendrija, kurioje gyvenamąją vietą deklaravę apie 2 tūkst. gyventojų, pagal įstatymus europinių pinigų gauti negali.

"Tikimės, kad asociacija padės išspręsti ir šią problemą", - sakė T. Vaitkus.

Reklama

BĖDOS. Privažiuojamieji keliai, gatvių būklė, jų apšvietimas, autobusų stotelės, mokesčiai už atliekų surinkimą, bendruomenės narių poilsiui skirtų vietų trūkumas - tai yra pagrindinės sodininkus kamuojančios problemos.

Kurs už savo pinigus

Istorija rodo, kad sodų bendrijose vieningus sprendimus priimti sudėtinga: susirinkimuose dažnai dalyvauja nedidelė dalis bendrijų narių, o sprendžiant įvairius klausimus bendruomenė pasidalija į dvi priešingas stovyklas, priimti sprendimai neretai baigiasi teismų procesais, bendrijose tvyro revoliucinės, o ne vienybės nuotaikos.

Tad dėl asociacijos įkūrimo susirinkimuose sodininkų pritarimo neprašyta - tam, kad reikalas neužtruktų. Tikimasi, jog ji, kaip juridinis asmuo pradės veikti ir pirmųjų realių darbų imsis jau šią vasarą.

Bendrijų neatsiklausę pirmininkai tikina į asociacijos kūrimą investuojantys savo lėšas ir bendrų fondų neliečiantys.

"Bendrijos veiks kaip veikusios, o asociacijos veikla irgi gins jų interesus - manome, kad ji padės išspręsti įsisenėjusias problemas. Todėl ji ir kuriama. Ar mūsų sprendimas bus teisingas - parodys laikas", - sakė bendrijos "Vaiteliai" pirmininkas Rimtautas Aniulis.

Galėjo veikti šalies mastu

Reklama

Iki šiol Klaipėdos regiono sodininkai buvo Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos (LSBA) nariai ir, T. Vaitkaus teigimu, buvo pagrindiniai šios organizacijos maitintojai, nors nauda esą nebuvo adekvati, tad narystės atsisakoma.

"Nežinau, kodėl jie kuria savo asociaciją, jeigu galėjo veikti mūsų vardu, juk 3 iš 7 valdybos narių buvo klaipėdiečiai. Būtų lengviau: per veiklos dešimtmetį mes jau žinomi žiniasklaidai ir valdžios įstaigose, o naujajai organizacijai prireiks kelių metų vien tam, kol apie juos kas išgirs", - taip į klaipėdiečių pasitraukimą reagavo LSBA pirmininkas Eidigintas Germanavičius.

Be to, jis priminė, jog jau ankstesnio darbo rezultatas yra bręstančios įstatymo pataisos, pagal kurias sodo bendrija būtų laikomas atskiru administraciniu vienetu, kuris ir galės pasinaudoti ES parama, o asociacijoms šiuo metu tokia teisė nesuteikiama.

"Kaip jiems seksis, parodys laikas. Liaudies išmintis byloja, jog jeigu nori ką nors sugadinti, pirmiausiai suskaldyk - atskirus gabaliukus "sutvarkyti" lengviau", - sakė E. Germanavičius.

Sodininkai neignoruojami

Klaipėdos rajono mero pavaduotojas Kęstutis Cirtautas nelinkęs galvoti, kad dėl visų problemų soduose reikia kaltinti valdžią.

"Pirmiausia, rajono savivaldybė sodininkų neignoruoja, visada būna atsakymai į paklausimus, o problemos sprendžiamos pagal galimybes. Kalbant apie pajamų mokesčio surinkimą, reikėtų priminti tai, kiek sodų bendrijose yra deklaravę gyvenamąją vietą ir kiek žmonių juose gyvena nuolat. Todėl ir apmaudu sąžiningiesiems. Gerai, kad tai pradedama suprasti, ypač Jakuose, Slengiuose", - teigė mero pavaduotojas.

Reklama

Jo manymu, sprendimas kurti asociaciją yra protingas ir pasiteisins bendrijoms siekiant gerovės.

"Aš nežinau, ko jie sieks konkrečiai, bet tai, kad bendram tikslui susivienija daugiau galvų ir priimami kolegialūs sprendimai, yra gerai", - sakė K. Cirtautas.

Politikas pastebėjo, kad iki šiol ne visos bendrijos vienodai sprendžia iškilusias problemas.

"Yra aktyvių ir pasyvių pirmininkų. Vieni nuolat į mus kreipiasi ir siūlo įvairiausias idėjas, o kiti net kviečiami neatsiliepia", - sakė jis.

Masiškai į sodus nesikelia

Sodininkų asociaciją kurti nusprendę bendrijų vadovai teigia, kad aplink Klaipėdą šiuo metu sparčiai kyla sklypų ir būstų kainos, susidomėjimas gyvenimu čia taip pat auga, tad aplinkos gerinimas tik suteiktų daugiau patrauklumo ne tik dabartiniams gyventojams, bet ir šiose vietose apsigyventi planuojantiems žmonėms.

Nekilnojamojo turto ekspertai tik iš dalies pritaria pirmininkų teiginiams.

Reklama

"Yra tokių požymių, bet susidomėjimas nekilnojamuoju turtu sodų bendrijose pavasarį juntamas visada. Apskritai, šiuo metu suaktyvėjimas juntamas visoje nekilnojamojo turto rinkoje, stebimas ir nežymus kainų augimas. Miesto ribose esančios bendrijos jau seniai virto gyvenamaisiais kvartalais, žmonės persikelia ten, kur yra komunikacijos, pavyzdžiui, į Kiškėnus. Bendrų tendencijų nėra - kiekvienoje bendrijoje jos skirtingos", - sakė nekilnojamojo turto agentūros "Aidila" vadovas Algimantas Bružas.

Žymos: sodų bendrijos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Atkreipkite dėmesį

2014-04-30   08:43

IP: 83.171.17.42

Niekaip nesuprantu, kaip gali tokiai "Dituvos ir Vaitelių saviveiklai" pritarti sb "Tolupis" valdybos pirmininkas Nikolajus Gorčiakovas, kai apie "Vaitelių" pirmininką yra parašęs gana daug prieštaravimų keliantį straipsnį "vakarų eksprese" 2013 05 04d. "Negarbinga kova dėl posto"?
Dabartinė straipsnyje išrašyta situacija man primena mūsų kartos filmukus "Drakonas žuvo.... atėjo naujas drakonas" (kažkaip stebimas saldus tas noras turėti "valdžią savo rankose", o gal pamąstykime yra tipo "kažkokios naudos, geros ir savanaudiškos naudos?..."- čia tik pamąstymai, bet ne koks fakto konstatavimas.
Be to, kad "aktyviems" pirmininkams neatsitiktų taip, kaip atsitiko bobutei prie geldos "nenoriu būti bajorienė, noriu būti carienė karalienė.."
Čia tik filmukų fragmentai sodininkų nuotaikai pakelti.
Geros dienos ir dar geresnės ateities ( su pirmininkų svajonėmis, galbūt ir iš fantastikos skyriaus) sodininkų gyvenime.

sodai

2014-04-29   17:27

IP: 188.69.192.90

teisingai renata kur tu rasi geresni poilsi kaip sode o ne mieste,cia jau zmogui paciam spresti kur jam geriau.

Renata

2014-04-25   22:48

IP: 78.61.12.168

Valdemarui, Matosi,kad negyveni soduose ir nesamones rasai. Kaip tu rasai, jaunos seimos kankinasi, atsiprasau, jau nevieni metai gyvenu ir jokio vargo nematau. Autobusai vaziuoja gerai ir daznai, atstumai nebaido, pavyzdziui as iki darbo greiciau nuvaziuoju nei mano bendradarbiai is miesto. Kvapai is valymo irenginiu musu nepasiekia.O apie koki ta nemiela kontingenta ten sneki, ka ju mieste nera, man atrodo kai kuriuose rajonuose ju daugiau nei paemus visus sodus.Ir tikrai busimi gyventojai,nepasigailesit, koks malonumas gryzus is darbo atsipalaiduoti ramioje aplinkoje.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

AB „Klaipėdos vanduo“ gerina sodininkų gyvenimą – į šalia Gargždų esančias sodų...

Vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai – ne tik mieste, bet ir sodų bendrijose nuotrauka, foto

„Paauginau didelį, pats netikėjau, kad toks bus“, – sako Kretingos pašonėje esančio...

233 kg moliūgą užauginęs kretingiškis P.Jonauskas: „Maniau, sugedo svarstyklės“ nuotrauka, foto

Suvestinė: pavogti aukso dirbiniai, naktiniame bare moteriškė papurškė ašarinių dujų, partrenktas berniukas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020-10-20 apie 11.00 val. Klaipėdoje, Dubysos g., buvo pastebėta, kad yra pavogtas...

Juodasis Mėnulis keičia poziciją - griebs už ragų Jaučius nuotrauka, foto

Patarimai, "Tesaugo Dievas nuo bado, nes jo akivaizdoje mumyse prabunda žvėris", - meldžia...

Pasaulis interjero dizainerės akimis nuotrauka, foto

Renginiai, Spalio 22 d., ketvirtadienį, 16.45 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios...

Šiandien baigiasi išankstinis balsavimas antrajame Seimo rinkimų ture nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadienį baigiasi išankstinis balsavimas antrajame Seimo rinkimų ture. 

Kriminalai, Paskelbta prieš 28 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...