2018 m. lapkričio 18 d. 09:43 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Siekia „Žvejo dukrų“ atgimimo

Siekia „Žvejo dukrų“ atgimimo nuotrauka, foto

© Deniso NIKITENKOS nuotr.

Šventojoje, pajūrio kopose, esanti žymioji trijų „Žvejo dukrų“ skulptūra turėtų būti prikelta naujam gyvenimui ir tapti traukos objektu turistams.

Visuomenininkai ketina kreiptis į Palangos miesto savivaldybę ir prašyti lėšų 1982 metais sukurtos skulptūros aplinkai sutvarkyti, mat ilgainiui ji atsidūrė dauboje, vėjas nupustė postamentus. Kartu norima pastatyti stendą ir paskelbti informaciją, kad „Žvejo dukros“ iš tiesų galėjo simbolizuoti ne tris žvejo dukras, laukiančias iš jūros grįžtančio tėvo, o gudrią rezistencijos sovietiniam režimui formą, – merginų siluetais vaizduoti nepriklausomybės siekiančias tris Baltijos valstybes.

Taip pat svarstoma meno kūrinį perkelti į kitą, labiau matomą vietą.

Paslėpta prasmė

Anot šventojiškių, „Žvejo dukros“ yra vienas kurortinio miestelio simbolių. Jo pirmiausia ieško atvykę poilsiautojai. 1982 metais skulptorės Zuzanos Pranaitytės sukurta skulptūra iš pradžių buvo gerai matoma tiek nuo pajūrio, tiek iš miestelio pusės, mat stovėjo ant tuo metu aukščiausios kopos. Tačiau bėgant laikui „Žvejo dukros“ atsidūrė dauboje. Neramūs pajūrio vėjai aplinkui supustė už pačią skulptūrą aukštesnes kopas, todėl kūrinio nebematyti. Jo tenka ieškoti, o jokių nuorodų ar informacinio stendo nėra.

Formaliai skulptūra vaizduoja tris seseris, kurios, atsigręžusios į Baltiją, laukia iš žvejybos grįžtančio tėvo. Tačiau neseniai, prabėgus ištisiems dešimtmečiams, paaiškėjo kita kūrinio koncepcija. JAV gyvenanti Z. Pranaitytės dukterėčia Lina Wahl atskleidė, kad menininkė vaizdavo ne žvejo dukras, o tris Baltijos valstybes. Jos žvelgia į Vakarus ieškodamos pagalbos vaduojantis iš sovietų okupacijos. Esą Lietuva tarp tų merginų – viduryje. Pasak L. Wahl, sovietmečiu kūrinio autorė negalėjo atskleisti tiesos apie skulptūrą, mat būtų atsidūrusi kalėjime. Skulptorės šeima tiesiogiai nukentėjo nuo sovietinių represijų – buvo nužudyti arba ištremti į Sibirą keli artimieji.

Todėl, šventojiškių įsitikinimu, dabar šią aplinkybę, atsiklausus kūrinio autorės, reikėtų pateikti viešai ir pademonstruoti, kad net gūdžiausiais sovietų laikais menininkai mokėjo gudriai priešintis sistemai ir per savo kūrinius pareikšti pilietinę poziciją. Žinia, tokių atvejų Lietuvos istorijoje buvo ne vienas. Cenzūros varžomi dailininkai ar režisieriai sugebėdavo užkoduoti tam tikras žinutes, bylojančias apie laisvės troškimą ir nepakantumą sovietiniam režimui.

Parengė projektą

Šventosios turizmo asociacijos vadovas Kęstutis Oginskas „Lietuvos žinioms“ pabrėžė, kad „Žvejo dukrų“ skulptūra ir jos aplinka dabar yra nedovanotinai paliktos likimo valiai. „Su gamta nepakovosi, tad „Žvejo dukros“ atsidūrė lomoje: vėjai aplinkui supustė aukštas kopas, šios apžėlė krūmais. Erozija apnuogino skulptūros postamentus, jie, veikiami drėgmės ir šalčio, ėmė skilti. Kyla baimė, kad jei nieko nedarysime, vieną dieną kūrinys gali tiesiog nugriūti. O ir vaizdas – neestetiškas. Kuriame planus, kaip šią įdomią vietą atgaivinti“, – pasakojo jis.

Iš Palangos merijos gavus 1,5 tūkst. eurų neseniai buvo parengtas archtektūrinis pasiūlymas: lomoje suformuoti naują patrauklią erdvę, aplinką iškloti medinėmis lentomis, o kopos šlaite įrengti savitą amfiteatrą. „Esama pavyzdžių užsienyje, kai pakabinamas tam tikras tinklas, ant kurio žmonėms patogu atsisėsti. Teiksime pasiūlymą Palangos merijai. Apklausėme ir šventojiškius: dauguma pasisakė už tai, kad skulptūros aplinką reikia keisti, gražinti, prižiūrėti. Pasidomėjus, ar nevertėtų „Žvejo dukrų“ perkelti į kitą vietą, gyventojai tam nepritarė. Ateityje norime sukurti visą lankytinų objektų Šventojoje tinklą, žemėlapį, kurio ašis ir būtų tos „Žvejo dukros“, – sakė K. Oginskas.

Panaudos smėlį

Šventosios seniūno pavaduotojo Alvido Baciaus teigimu, „Žvejo dukros“ nėra visiškai apleistos. „Prižiūrime jų link vedantį taką, kuris periodiškai užpustomas smėliu, todėl kaskart tenka atkasti – juk gamta pajūryje atšiauri. Žinome ir atidengtų postamentų situaciją. Kai aplink kūrinį susidarė kopos, jų lomoje ėmė formuotis vėjo sūkuriai, kurie tiesiog ištraukia smėlį merginoms iš po kojų. Dauboje esame pakloję žabų, jie yra tarsi smėlio gaudyklės“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino A. Bacius. Jis taip pat užsiminė, kad seniūnija turi ir kitokių planų.

Neseniai paaiškėjo, kad menininkė galbūt pavaizdavo ne žvejo dukras, o tris Baltijos valstybes. Jos žvelgia į Vakarus ieškodamos pagalbos vaduojantis iš sovietų okupacijos.

Šiuo metu vyksta derybos su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija – prašoma jos leisti panaudoti smėlį, iškastą valant uosto įplauką. „Tas smėlis kitoks, didesnės frakcijos. Uostininkai supylė jį šalia įplaukos. Dabar ten suformuota didžiulė beveik nepustoma kopa. Norėtume tą smėlį supilti į daubą prie skulptūros, kad vėl būtų paslėpti betoniniai postamentai. Tačiau šią idėja ne taip paprasta įgyvendinti. Reikia ir Aplinkos ministerijos leidimo, nes jūrinis kopagūbris yra saugomas, ten negalima savavaliauti. Bet kokiu atveju artimiausioje ateityje skulptūros aplinka bus toliau tvarkoma, o mūsų ir Šventosios turizmo asociacijos planai vienas kitam netrukdo“, – tvirtino seniūno pavaduotojas.

A. Bacius sutiko, kad „Žvejo dukrų“ atsiradimo istorija ir menininkės paslėpta mintis tikrai vertos dėmesio. „Ko gero, reikėtų informacijos stendo, tačiau ne prie skulptūros, o tako pradžioje. Kol kas atviras lieka klausimas ir dėl kūrinio perkėlimo į kitą, labiau matomą vietą. Juk ta dauba išliks, tad „Žvejo dukros“ niekada nebebus ant kopos viršūnės kaip kadaise“, – svarstė Šventosios seniūno pavaduotojas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Sulaikyti apsvaigę ir galimai narkotikų turėję jaunuoliai nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar apie 21:00 val., Kretingoje, Laisvės g., sulaikyti trys asmenys galimai apsvaigę nuo...

Vydūnas laukia gamtos ir tautos pavasario nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Žmogus gimsta šiam pasauliui, jeib žmogumi taptų, jeib jo žmoniškumas stiprėtų ir...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė lapkričio 18-ajai, sekmadieniui: AVINAS. Mąstysite apie permainas, svajosite, fantazuosite....

Božolė šventėje populiariausia buvo svogūnų sriuba nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmą kartą Klaipėdoje surengta Božolė šventė didelio antplūdžio švenčiančiųjų nesulaukė, tačiau sujudimas...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 42 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...