2019 m. vasario 16 d. 22:19 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Šalyno dvaras skęsta musėse ir nesutarimuose

(1)

2012-05-01, 20:01

Raimonda ADAMONYTĖ

Šalyno dvaras skęsta musėse ir nesutarimuose nuotrauka, foto

PADĖTIS. Šalyno dvaro pagrindinis pastatas yra padalintas į tris butus. Du iš jų yra privatizuoti ir apgyvendinti, tačiau trečiasis labiau panašus ne į butą, o į baigiančią sugriūti lūšną, kuri priklauso Kretingos rajono savivaldybei.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kretingos rajone tarp Kalnalio ir Nasrėnų esanti nuošali sodyba jau menkai primena kažkada buvusį Šalyno dvarą. Įgriuvęs stogas, suknežusios grindys, vagių valiai paliktas raudonų plytų tvartas jau 16 metų kelia galvos skausmą dvare gyvenantiems Juozui ir Genovaitei Bružams.

Šalyno dvaro pagrindinis pastatas yra padalintas į tris butus. Du iš jų yra privatizuoti ir apgyvendinti, tačiau trečiasis labiau panašus ne į butą, o į baigiančią sugriūti lūšną, kuri priklauso Kretingos rajono savivaldybei. Pasak J. Bružo, sienos yra supuvusios tiek, kad ramstyti balkiais ar tvarkyti tiesiog nebeįmanoma. Jo nuomone, viską reikėtų griauti ir perstatyti iš naujo.

G. Bružienė pritardama savo vyrui mini dar kelias dvaro problemas - įgriuvę dalis stogo ir kaminas bei pastatą apnikusios musės.

"Džiaugėmės žiemą, kad sniego tiek daug nebuvo, o tai būtų visą stogą nutempę žemyn. Dabar, kai atšilo oras, sukilo drėgmė - pilna troba musių", - pasakoja G. Bružienė.

Avarinės būklės yra ir šalia esantis tvartas. Dešinė jo pusė - skylėta. G. Bružienė pasakoja, jog prireikus plytų židiniui ar namų statyboms, ilgapirščiai nesibaimina naktimis jas išdraskyti.

Bružai įsitikinę, jog Kretingos rajono savivaldybė sąmoningai neskuba rūpintis dvaru ir specialiai pūdo pastatą bei neleidžia privatizuoti likusios jo dalies. Tačiau Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas tikino, jog neprivatizuotas Šalyno dvaro patalpas buvo bandoma parduoti aukcione tris kartus, bet nesėkmingai.

Dėl šios priežasties kaina likusi tik už žemę, ant kurios jis stovi. Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėja Jolita Jasinskienė pasakojo, jog kaina buvo mažinama 6 kartus ir šiuo metu siekia tik 20 tūkst. litų. Bružams taip pat buvo siūloma įsigyti griūvančią dalį, tačiau jie atsisakė dėl jiems per didelės sumos.

A. Mulvinskas mato ir dar vieną Šalyno dvaro problemą. Nors jis ir vertingas objektas, tačiau jo išsaugoti nesiseka dėl nesugebėjimo susitarti tiek su jo gyventjais, tiek su Klaipėdos kultūros paveldo teritoriniu padaliniu.

"Privalo rūpintis"

Audronė PUZONIENĖ, Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėja
Šalyno dvaras yra registrinis kultūros paveldo objektas ir jam taikoma pradinė teisinė apsauga. Nors jo statusas nėra "valstybės saugomas objektas", tačiau Kretingos rajono savivaldybė privalo rūpintis jai priklausančia dvaro dalimi. Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 14 straipsnio "Valdytojo teisės ir pareigos" 3-ioje dalyje rašoma, jog "valdytojo pareiga yra rūpintis kultūros paveldo objekto išsaugojimu. Jis privalo prižiūrėti kultūros paveldo objektą, jo teritoriją, vietovę: laiku šalinti atsiradusius defektus ir apsaugoti statinius nuo neigiamo aplinkos poveikio". Tai daryti privaloma nesvarbu, ar jis saugomas valstybės ar ne.

Informacija

Šalyno dvaras įkurtas XVIII a. Dvarą valdė grafai de Šuazeliai-Gufjė. 1870-aisiais čia 72 Nasrėnų valstiečiai atidirbinėjo prievolę už 182 žemės rėžius.
Rašoma, kad vienas iš grafų Šuazelių giminaičių, paveldėjęs Šalyno dvarą vėliau jį pardavė Lietuvos vokiečiui Šteinui, kuris dvarą pralošė kortomis, o pats nusišovė. Dvarą vėliau nupirko Petrauskas.

Pernai rugsėjo 16 d. sudarytame Kultūros paveldo objekto būklės patikrinimo akte rašoma, kad išlikusios sodybos fragmentų paminklinė teritorija apima 12,5 ha. Sodyba yra sunykusi ir iš dalies transformuota.

Viename avariniame pastate gyvenama. Buvusiame kumetyne įrengti privatizuoti butai, pastato būklė patenkinama. Išlikę klojimo pamatai, kiaulidžių akmenų mūro sienos, arklidžių (galimai buvęs magazinas) stogo konstrukcijos sugriuvusios, fachverkinio tvarto būklė - bloga. Konstatuojama, kad pastatai yra avarinės būklės.

AVARINĖS būklės yra ir šalia esantis tvartas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2012-08-15   21:14

IP: 78.61.171.173

Gėda.Anglai senai būtų pirštais užbadę.Jiems senolių palikimas,kad ir menkas yra vertybė.Tai tavo istorija.O mes skubame sugriauti....Skeptikams priminsiu,kad čia ne sovietinis palikimas...Vistiek nėra kas prižiūri.O valdininkai už ką algas gauna???

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...