2020 m. spalio 1 d. 19:12 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Šaltojo karo paslaptys Plokštinės miške

(1)

Šaltojo karo paslaptys Plokštinės miške nuotrauka, foto

TERITORIJA. Visa šaltojo karo muziejaus teritorija aptverta spygliuota tvora.

© Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

Reklama

Vakarų Lietuvoje šį kartą nutarėme aplankyti turistų labai pamėgtą vietą - Šaltojo karo muziejų. Vos tik atvykus į muziejų įsikūrusį Plokštinės šachtinio paleidimo raketų bazėje, mus iškart pasitiko spygliuota viela aptverta teritorija. Ji nejučiomis gražino mus į tuos laikus, kai bazės veikimo metu visa didžiulė teritorija buvo aptverta kelių eilių spygliuotų tvorų tinklu, o karinį objektą saugojo ginkluoti kariai, elektros užkardos ir signalizacijos.

Dešinėje centrinio įvažiavimo pusėje esančiame informacijos centre galima susipažinti su Šaltojo karo vaizdais, nes čia nuolat yra rodomas dokumentinis filmas. Tačiau į muziejų patekti be gido neleidžiama, reikia įsigyti 8 eurus kainuojantį bilietą ir į muziejų eiti tik su ekskursijomis, kurios vyksta kas valandą, visą savaitę.

Mūsų ekskursijos grupę pasitikusi jauna gidė iškart papasakojo jog tai vienintelė Europoje ekspozicija, įrengta viename pirmųjų Sovietų Sąjungos buvusiame požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Visa muziejuje esanti ekspozicija buvo sukurta taip, kad pristatytų beveik penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą - vieną garsiausių bei pavojingiausių karinių konfliktų istorijoje.

Nuo 1963 iki 1978 metų Plokštinės miške buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis.

Visos raketos buvo nutaikytos į Vakarų Europos miestus. Šios raketos kartu su šalia esančiomis antžeminėmis analogiškų raketų paleidimo aikštelėmis sudarė bendrą sovietinės branduolinės ginkluotės grupuotę Lietuvoje, kuri buvo pajėgi sunaikinti visą Europą.

Šiandien šis kadaise buvęs slaptas objektas yra atviras lankytojams. Patekus į teritoriją, už spygliuotos tvoros, esame vedami link įėjimo į bunkerius. Nusileidus laiptais žemyn ir siauru koridoriumi patekus į patalpą esame supažindinami su saugumo taisyklėmis. Mus informuoja, kad lankymui skirtas kelias sales jungiantis maršrutas, ant grindų yra pažymėtas balta juosta. Taip pat buvo paprašyta nepalikti vaikų be priežiūros ir nepamiršti, kad požeminiuose objektuose neveikia mobilusis ryšys.

Atsidurėme šalia centrinės valdymo aparatinės, kur anksčiau čia buvo įrengti keturių raketų valdymo pultai, iš čia Šaltojo karo metu galėjo būti duota komanda raketos paleidimui. Istorinis šios patalpos vaizdas buvo atkurtas remiantis archyviniais kadrais, tad dabar šioje patalpoje įrengta istorinė ekspozicija, pasakojanti apie Šaltojo karo pradžią bei jo raidą - nuo pirmųjų nesutarimų tarp Antrojo pasaulinio karo sąjungininkų iki branduolinio ginklavimosi varžybų.

Šalia esančioje salėje, buvusioje kuro komponentų ir šachtų gaubtų valdymo aparatinėje, išdėstyta ginkluotės ekspozicija. Maketai vaizduoja šachtinio paleidimo komplekso bei raketos šachtos vidaus struktūrą. Čia atkurti visi buvę įrenginiai ir mazgai, kurių dauguma komplekse neišliko, vietiniai gyventojai bunkerius išplėšė ir daugelio įrenginių tauriuosius metalus pardavė.

Kitoje salėje galima išvysti pavaizduotą raketinės technikos evoliucija. Čia eksponuojami šaltojo karo laikotarpio kovinių raketų komponentai ir aparatūra bei demonstruojamas vienintelis tikslus raketos SS-4 maketas.

Nusileidus žemiau galima suspažinti su atkurto ryšio mazgo aparatūra ir įgula, o šalia yra įrengta politinės propagandos ekspozicijos salė.

Toliau eidami siauru koridoriumi patekome į šachtą. Iš ten atsivėrė vaizdas, kur beveik du dešimtmečius buvo laikoma kovinė raketa. Beveik trisdešimties metrų gylio šachta palieka didžiulį įspūdį ir pasak gidės, ji vienintelė, kuri iki šių dienų išliko autentiška.

Be abejo visi požeminiai bunkeriai, įvairiausi inžineriniai įrenginiai ir komunikacijos nenuginčijamai leidžia pajusti Šaltojo karo laikų dvasią.

Nuotraukų galerija

 

MUZIEJUS. Šaltojo karo muziejus yra įsikūręs buvusioje Plokštinės šachtinio paleidimo raketų bazėje.

© Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAUSKAITĖS nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Atsibodo

2020-08-05   22:39

IP: 86.38.228.1

kasmet rasote ta pati per ta pati. Nieko naujo neparasote, tai ar patiems neatsibodo? Ar kitu idomiu temu nebesugalvojate?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

233 kg moliūgą užauginęs kretingiškis P.Jonauskas: „Maniau, sugedo svarstyklės“ nuotrauka, foto

„Paauginau didelį, pats netikėjau, kad toks bus“, – sako Kretingos pašonėje esančio...

Rugsėjo 26 dieną kretingiškiai švęs vasaros palydėtuves. Kaip jau tapo įprasta, su šiltuoju...

Kretinga kviečia į Rudens derliaus ir Moliūgo šventę nuotrauka, foto

Gera žinia mėgstantiesiems mėgautis aktyviu laisvalaikiu bei gerinti savo sveikatą –...

Klaipėdos rajone – dar daugiau galimybių sportuoti nuotrauka, foto

Rugpjūčio pradžioje Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje pradės veikti viena didžiausių Europoje medienos...

Rugpjūčio mėnesį  Akmenėje pradės veikti VMG gamykla nuotrauka, foto

Bibliotekoje - išskirtinės kokybės audioteka nuotrauka, foto

Renginiai, Spalio 1-ąją Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje prasidėjo jau aštuntoji Klaipėdos...

Iš Vilniaus - su nugalėtojų taure nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos tenisininkai iš Vilniuje, SEB arenoje, vykusio Lietuvos teniso klubų čempionato finalinio...

Vytautas Buzas - į Palangos "Kuršius" nuotrauka, foto

Sportas, Palangos "Kuršiai" turi naują vyriausiąjį trenerį. Juo tapo 32-ejų Vytautas Buzas.

Sugautą lašišą ar šlakį nuo spalio 1-osios privaloma paleisti nuotrauka, foto

Lietuva, Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad prasideda naujas jos...

Renginiai, Paskelbta prieš 43 min.

Sportas, Paskelbta prieš 43 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...