2019 m. sausio 18 d. 09:10 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Šaipių naujakurių turtui iškilo nauja grėsmė

(8)

2018-02-14, 11:40

Gediminas Pilaitis, lrytas.lt

Šaipių naujakurių turtui iškilo nauja grėsmė nuotrauka, foto

Pajūrio regioniniame parke nauji namai pastaruoju metu kyla ir ten, kur sodybų anksčiau niekada nėra buvę.

© PRP nuotr.

Pajūrio regioniniame parke (PRP) sodybą pasistačiusiai įmonei „Bostora“ teks iš naujo įrodinėti, ar čia tikrai anksčiau būta senų trobesių. Mat nauji duomenys verčia abejoti vietovę žvalgiusių archeologų išvadomis.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, gindamas viešąjį interesą, jau kreipėsi į Klaipėdos rajono apylinkės teismą prašydamas atnaujinti civilinį procesą dėl „Bostorai“ svarbaus juridinio fakto nustatymo atkuriant sodybą Šaipių kraštovaizdžio draustinyje.

Šis teismas prieš ketverius metus konstatavo, kad Pajūrio regioninio parko teritorijoje „Bostoros“ įsigytame 10 hektarų žemės sklype būta senų trobesių.

Jų liekanų aptiko savininkų prašymu žvalgomuosius tyrimus atlikusi įmonė „Statybų archeologija“.

Tačiau Kultūros paveldo departamento (KPD) ekspertai suabejojo archeologų išvadomis.

Pasak jų, sklype atrastų kelių molinių šūkių ir krosnies grotelių neužtenka įrodyti, kad čia kadaise būta kaimo sodybos. Kartografinėje medžiagoje ji nepažymėta.

Ketinama tikslinti išvadas

Pagal įstatymus atkurti senas sodybas saugomose teritorijose galima tik tuomet, jeigu ten iš tikrųjų anksčiau stovėjo pastatai.

KPD ekspertai parko direkciją informavo dėl galimo archeologinių tyrimų duomenų klastojimo ir netikslaus tyrimų rezultatų vertinimo.

Tada PRP vadovybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti tyrimą ir kreiptis į Klaipėdos rajono apylinkės teismą dėl proceso atnaujinimo jau išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl „Bostorai“ svarbaus juridinio fakto nustatymo.

„Surinktus naujus įrodymus gretinant su ankstesniais, kuriais vadovaudamasis teismas priėmė sprendimą dėl juridinės reikšmės fakto nustatymo, nebegalima teigti, kad tame sklype esą būta senos sodybos, todėl reikia peržiūrėti ir tikslinti išvadas“, – pareiškė E.Pašilis.

Gindamas viešąjį interesą jis Klaipėdos rajono apylinkės teismo paprašė atnaujinti procesą išnagrinėtoje byloje ir panaikinti „Bostorai“ palankų ankstesnį sprendimą.

Statė namą ir tiesė kelią

Teismui patvirtinus juridinį faktą dėl Šaipių draustinyje neva buvusios sodybos „Bostora“ nesnaudė – mikliai čia pasistatė naują gyvenamąjį namą, nutiesė privažiavimo keliuką.

PRP direkcija dar bandė užkirsti kelią abejotinoms statyboms, tačiau rajono apylinkės teismo sprendimas „Bostorai“ atvėrė galimybę kurtis valstybės saugomoje teritorijoje.

„Namai dygsta ten, kur jų anksčiau nebuvo nė kvapo, – archeologams tereikia draustinyje atrasti puodynės šukę“, – stebėjosi Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius.

Susidomėta ir pašiūre

Dar dvi PRP teritorijoje šalia „Bostoros“ namo žemės įsigijusios klaipėdietės Aldona Skyrienė ir Aleksandra Visockaja-Sadovskienė panoro išsiaiškinti, ar jų sklypuose anksčiau nebuvo kokių nors statinių.

Žemvaldžių užsakymu archeologinius tyrimus atliko įmonė „Statybų archeologija“, kuriai vadovauja Donatas Zubrickas.

PRP specialistams vėl sukėlė įtarimų išvados dėl A.Skyrienės sklype aptiktų kažkokios jiems nežinomos sodybos liekanų.

„Paaiškėjo, kad toje vietoje anksčiau būta niekur nepažymėtos pašiūrės.

Sovietmečiu ją pastatė buvusio Karklės kaimo apylinkėse poligoną įkūrę kariškiai“, – pasakojo D.Nicius.

Šaipių naujakurių ir archeologų veikla susidomėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba. Tiesa, ikiteisminis tyrimas dėl galimo archeologinių ir kitokių dokumentų klastojimo nutrauktas.

Tačiau parko aplinkosaugininkai nemano, kad A.Skyrienei pavyks įrodyti, jog sovietiniame poligone kadaise stūksojusi ir nugriauta pašiūrė – buvusio Karklės žvejų kaimo sodyba.

Kas atlygins nuostolius?

„Bostoros“ sodybos likimas kol kas neaiškus. Nustačius, kad teismui buvo pakišti suklastoti archeologinių tyrimų duomenys, vienaip ar kitaip tektų koreguoti sprendimus dėl nebūtų statinių nustatymo – teisė negali kilti iš neteisės.

„Pakeitus teismo sprendimą „Bostorai“ suteiktas leidimas Šaipių draustinyje statyti namą nebegaliotų. Galimai neteisėtą sodybą tektų nugriauti kaip skandalingąjį žuvų restoraną Juodkrantėje“, – tokios galimybės neatmetė D.Nicius.

Dalis atsakomybės dėl nuostolių atlyginimo tada užgultų ir galimai nebūtų sodybų liekanų Pajūrio regioniniame parke atrandančią įmonę „Statybų archeologija“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

romas

2018-05-09   08:35

IP: 88.119.11.65

Lietuvoje yra geriau šiukšlynas 25 metus, negu kažkas nusiperka investuoja savo pinigus sutvarko viską, tada prasideda teismai kad gal neteisėtai viskas buvo padaryta. Pati valstybė uždeda parašą kad galima, paskui pati duoda nurodymą prokurorui kad gal negalima :)

Pilietis

2018-02-15   11:14

IP: 90.131.44.177

Reikia naikinti įdingą įstatymą dėl buvusių sodybų atstatymo. Pradinė mintis buvo leisti žmonėms atstatyti savo senelių sodybas. Ar bent vienas dabartinis tokių sklypų savininkas turi bent kokį giminystės ryšį su buvusiais gyventojais?

Ar pamatysim?

2018-02-15   09:23

IP: 5.20.144.207

Geriau Pašilis pasidomėtu iš kur parko scemoje atsirado "buvusios sodybos", kur niekad jų nebuvo, ir pasižiūrėtu, kad toj pačioj schemoj, šiame sklype rodoma, buvusi senovinė gyvenvietė (?). Pasidomėtu, kaip dydžiausi plotai staiga Karklėj statybom skkrti, bet pavardės per garsios. Lietuvoj valdininkai būna, tie kurie mato, tie kurie mato kai jiems parodo ir tie kurie nenori matyti. Šlykšti valstybė daromės. Leidžiam, statom, paskui griaunam. Kažkaip kinologijos centras, vasara virstantis ponų poilsine, savo vietoj, su daugiaukščiais. Gi šunims, ne žmonėms skirtas. Šioje valstybėje tik šunys nusipelno teisių parke būti įkurti. Žemės savininkai, privalo emigruoti. Va tau ir šimto metų jubiliejus. Norint tvarkos teisingumas negali būti proginis ir pasirinktinis. Valstybė, kurioje pats generalinis užsiima ketverių metų senumo bylos atnaujinimu, jau ne valstybė. Matyt visas organizuotas ir "labai gerai organizuotas" nusikalstmumas nugalėtas. Ir gen. prokurooras rado patį svarbiausią valstybėj teisinį ginčą. O gal kieno ausys dar už šio ieškinuko išlys. Pamatysim

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti...

Dalia Balsytė: "Man regis, kad tėčiui pavyko perduoti estafetę" nuotrauka, foto

Kultūra, "Kai mama prašydavo, kad tėtis mane paauklėtų, jis, būdamas mažakalbis, tik ramiai...

Penktadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė sausio 18-ajai, penktadieniui: AVINAS. Šiandien galima tikėtis ir šilto,...

Tėvai sunerimo dėl vaiko pinigų nuotrauka, foto

Lietuva, Nors nuo Naujųjų metų vaikui skiriama išmoka didėjo nuo 30 iki 50...

Lietuva, Paskelbta prieš 40 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...