2019 m. balandžio 20 d. 09:16 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Pas ūkininką Klaipėdos r. dirbo už alų, cigaretes ir kelis eurus

(7)

Rolandas ir Darius prieš porą metų dirbo pas ūkininką Ediką Mankevičių. Pastarasis kaltinamas prekyba žmonėmis ir jų išnaudojimu vergiškam darbui tiek Lietuvoje, tiek Didžiojoje Britanijoje. Ūkininkas neneigia, jog vyrai dirbo, tačiau teisme pasakoja rūpinęsis darbininkais, juos vežęs pas gydytojus, pirkęs akinius.

Gaudė vištas

Į viešumą lietuvių išnaudojimo istorija iškilo Didžiojoje Britanijoje, kuomet britų „The Guardian“ paskelbė apie šiurpias sąlygas, kuriomis gyveno ir dirbo emigrantai iš Lietuvos. Savo patirtimi drąsiai su spauda prieš dvejus metus pasidalijo lietuvis Laurynas Kelpša.

Ši byla atsirito iki Klaipėdos apygardos teismo. Jame birželį du klaipėdiečiai pasakojo apie patirtą siaubą. Vienas trejus, kitas penkerius – tiek vergijos metų patyrė du klaipėdiečiai, dirbę Didžiojoje Britanijoje, kur gaudydavo vištas. Paklausti, kiek valandų dirbo per dieną, vyrai tuomet sakė, jog verčiau reikėtų klausti, kiek valandų jie ilsėdavosi. Iš vienos fermos į kitą nuo darbo kruvinomis rankomis vežioti vyrai miegodavo autobusiukuose, o neretai valgydavo tose pačiose fermose auginamų vištų žalius kiaušinius, nes tiesiog neturėdavę nieko kito.

Į kaltinamųjų suolą sėdo 55-erių Klaipėdos rajono gyventojas, ūkininkas Edikas Mankevičius. Nuotoliniu būdu iš Didžiosios Britanijos teismo procese dalyvauja dar du kaltinamieji, britų pora, 56-erių Jacqueline Hazel Judge ir 58-erių Darrelas Johnas Houghtonas. Trijulė kaltinama bendrininkų grupėje vykdžiusi prekybą žmonėmis ir juos išnaudojusi vergiškam darbui.

Gabeno dirbti į Didžiąją Britaniją

Kaip paskelbė prokuroras R.Ušinskas, nuo 2006 metų gruodžio iki 2013 metų liepos, kaltinamieji apgaule verbavo ir gabeno žmones žinodami, kad pasinaudojant jų pažeidžiamumu, panaudojant fizinį ir psichinį smurtą, jie bus išnaudojami fiziniam darbui. Teisme skambėjo, jog žmonės išnaudoti vergijos sąlygomis – dirbo neturėdami nustatytų darbo valandų, be poilsio režimo, neturėjo normalių gyvenimo sąlygų, buvo gąsdinami. Lietuvis, anot klaipėdiečių, buvo tarpininkas, kuris į Didžiąją Britaniją vežė žmones darbui. Britai organizuodavo darbą – veždavę darbuotojus į fermas.

Klaipėdos rajono ūkininkas E.Mankevičius penktadienį teisme išvydo du vyrus, atvesdintus policijos, mat patys jie į teismą atvykti nesugebėjo – Rolandą ir Darių, kurie prieš porą metų dirbo jo ūkyje nelegaliai. Rolandas sakėsi iš savo kaimo neturintis normalaus susisiekimo, tad negalėjęs atvykti savarankiškai.

Tiesa, parodymus pajėgus buvo duoti tik Rolandas, mat Darius į teismą atvyko akivaizdžiai apgirtęs, nesugebėjo perskaityti net priesaikos teksto.

„Mano akys silpnos“, – teisinosi jis, neslėpdamas, jog šiandien sunkios pagirios.

Teisėjai siekiant įsitikinti, ar nukentėjusiuoju byloje pripažintą vyrą galima apklausti, į teismo salę buvo iškviesti policijos pareigūnai. Jie nustatė 2,17 promilių girtumą. Vyras išvežtas į areštinę ir bus apklausiamas kitą savaitę.

Dirbo nuo ryto iki nakties

Pas E.Mankevičių 2016 metais tris mėnesius dirbęs Rolandas pasakojo, jog apie galimybę dirbti pas ūkininką jam papasakojęs kaimynas. Šis ieškojęs, kur užsidirbti „kapeiką“, tad darbo sąlygos jam tikusios. Vyrai sutarė, jog šis dirbs ūkyje už 100 eurų per mėnesį, porą „bambalių“ alaus kasdien, porą blokų cigarečių per mėnesį, taip pat nemokamai gyvens ūkiniame pastate, kuriame yra atskiri kambariai, dušas, virtuvė, ir bus maitinamas.

Rolandas sako nesijaučiantis nukentėjęs šioje byloje, nes sąlygas žinojo ir jos jam tikusios.

„Žinojau, kad dirbsiu prie ūkio, prie gyvulių. Esu dirbęs tą darbą, pas ūkininką Telšiuose, tai darbą žinojau, smarvės nebijau“, – sakė jis.

Tiesa, sako supykęs, kuomet E.Mankevičius nesumokėjo pažadėto atlygio, vieną mėnesį davęs 50, kitą – 20, o trečiąjį vos 10 eurų.

Visą vasarą su guminiais, po 14 valandų, įsivaizduokite“, – teisėjai dievagojosi Rolandas, tikindamas, jog E.Mankevičius mokėdamas atlygį sakydavo daugiau neturįs. Galiausiai kaime gyvenančiam vyrui trūko kantrybė, sako išvežtas pailsėti kelioms dienoms namo, daugiau nebegrįžęs. Pas ūkininką liko ir jo pasas, mat vyras jį davė tikėdamasis, jog bus oficialiai įdarbintas. Teisėjos paklaustas, ar nori prisiteisti nesumokėtus pinigus, tik numojęs ranka.

Rolandas teisėjai pasakojo dirbęs nuo ryto iki vakaro, nuo 7 iki 23 valandos, be laisvadienų. Pirmąsias išeigines gavęs tik po mėnesio darbo, kuomet šeimininkas jį parvežė namo.

Darbas būdavęs įvairus – iki pietų valydavęs, šerdavęs apie 30–40 kiaulių, popietę dirbdavęs, ką paliepdavo šeimininkas – dažydavo, valydavo, ką nors paremontuodavo, eidavo pasirūpinti triušiais. Vakarais vėl eidavo šerti kiaulių. Sako atsipūsdavęs, kai ūkininkas išvykdavo, tuomet leisdavo sau dažniau patraukti dūmą.

„Jis sakydavo, kad mato mus, kur bebūtume. Kameros visur yra“, – kalbėjo savęs nukentėjusiuoju nelaikantis Rolandas.

Vakarais šeimininkas abiem darbuotojams duodavęs sutartus du „bambalius“ alaus.

„Kas tas alus, ne spiritas. Atsipalaiduot, atsigert“, – paklaustas, ar kas vakarą išgerdavo alų, sakė dvi dukras turintis Rolandas, dar pridūrė, kad kartais būdavo tiek pavargęs, jog užtekdavo ir vieno „bambalio“.

Ūkininkas jam parūpindavęs maisto produktų, iš kurių jis gamindavęs sau maistą.

Stengėsi dėl darbuotojų

E.Mankevičius penktadienį teisme neneigė, jog į teismą atvesdinti vyrai pas jį dirbo, tačiau savo klausimais nukentėjusiajam Rolandui bandė parodyti, jog rūpinosi darbuotojais.

Ūkininkas pasakojo pirkęs žvakes ir gėles, vežęs Rolandą aplankyti ir sutvarkyti jo sūnaus kapo. Taip pat pasirūpinęs jo sveikata, vežęs pas gydytoją, pirkęs akinius. Maisto produktų vyrui įduodavęs ir veždamas namo išeiginėms. Produktų pasakoja parūpinęs ir Rolandui užsiminus, jog artėja giminaičio gimtadienis.

Žymos: vergyste

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vitiokas

2018-09-22   16:38

IP: 84.15.183.148

kokie darbininkai toks ir atlygis

taigis taigis

2018-09-22   15:14

IP: 77.182.173.158

kad puse Lietuvos ar net didesne puse Lietuvos zmoniu vergauja ,kas tai gali paneigti jei nustatytas minimalus atlygis erai su centais o politikieriai ,Seimunai. ivairus klerkai prilinde prie lovio gauna is Valstybes biudzeto keliasdesimtis kartu daugiua tai yra is visu moketoju pinigeliu ,o kur politikeriai turi savo verslus isikure is nesavu pinigeliu ,kur pajamos is ivairiu paslaugu kur gauna issefojamuu grupiu ....panasi padetis visoje Lietuvoje ne tik pas ta ukininka ...kiek politiku ir valdininku samde neiformintu zmoniu ir kiek mokeji juodais-nelegaliai ?tik mastai skiriasi jei eilinis ukininkas ar kitas zmogus sumoka 100 eur tai politikas desimt ar sinta kart daugiau ....jei reikia galima ir konkreciomis pavardemis ivardyti ...taip ,kad nera ko stebetis ...zuvis genda nuo galvos ! koki pavyzdi rodo taip zmones ir elgiasi .

Staroveras

2018-09-22   14:41

IP: 85.232.128.52

Kasininkes parduotuvese pas mus taip pat dirba, uz maista ir uz pora simtu. Alaus neduoda ir duma patraukti uz savo piniga turi.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga jau jaučia artėjančią sezono pradžią nuotrauka, foto

Rodosi, kad pavasaris vis drąsiau žengia į Lietuvą: visą savaitę džiuginęs saulėtais...

Dituvos turguje ketvirtus metus veikiančiame kioske, kuriame gausus pasirinkimas raugintų daržovių, pirkėjų...

Dituviškių raugintos daržovės – ne tik žiemą nuotrauka, foto

ekmadienį, kovo 31 d., Palangoje bus minima reikšminga sukaktis – Lietuvos narystės...

Palangoje – narystės NATO 15 metų minėjimas nuotrauka, foto

Tauragėje kitų metų rudenį turėtų pradėti veikti šiuo metu baigiamas statyti baseinas....

Tauragė baigia pasistatyti baseiną nuotrauka, foto

Iinfarkto ištiktiems žmonėms galės padėti ir aktoriai nuotrauka, foto

Klaipėda, Kūrėjų mintys apie žaibišką, bet garbingą mirtį scenoje bent jau uostamiesčio dramos...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Kad Velykos netaptų supersunkia penkiakove nuotrauka, foto

Patarimai, Velykos - tradicinė šventė, daugeliui tai viena iš keleto progų metuose, kai...

"Viesulo" gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Garliavoje vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre "Kaunas Cup 2019", kuriame varžėsi per...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...