2019 m. kovo 21 d. 20:18 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Panaudotus švirkštus – į pamiškes?

(1)

2019-02-17, 11:53

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, Pajūrio naujienos

Panaudotus švirkštus – į pamiškes? nuotrauka, foto

Kretingiškiai svarsto: jeigu niekam nerūpi, kur dėti panaudotus švirkštus, nereikėtų stebėtis, jei jų, kaip ir padangų, besivoliojančių padaugės gamtoje.

Ligoniams namie panaudotų švirkštų, pasirodo, tarsi velnias kryžiaus kratosi visos institucijos, kurioms rūpi Lietuvos piliečių sveikatos apsauga.

Panaudotų švirkštų negalima išmesti į plastiko ar bendrųjų atliekų konteinerį, jų nenori priimti nei vaistinės, nei sveikatos priežiūros centrai.

Vaistinės priimti atsisako

Garbaus amžiaus kretingiškis Vytautas pasakojo, jog pavasariop įprastai sveikatą jis pasistiprina leidžiamais vitaminais, – juos jam suleidžia profesionalia slaugytoja dirbanti giminaitė. Jo žiniomis, vaistus namie slaugomai motinai taip pat patys leidžia ir jo kaimynai.

„Švirkštas po švirkšto – žiūrėk, jau ir susikaupė visas maišelis. Žinome, kad panaudotų švirkštų negalima mesti į konteinerius. Tad gal „Pajūrio naujienos“ padės išsiaiškinti, kur juos dėti: nunešiau į vaistinę, pasakė – nepriimame“, – tvirtino skaitytojas.

Darbėniškė Edita taip pat norėtų žinoti, kaip atsikratyti namie iš seno užsilikusiu gyvsidabrio termometru. „Nuėjau pasiteirauti į „Eurovaistinę“, – liepė pasiskambinti į jų centrą. O ten atsakė, jog termometrus jie surenka tik iš Vilniaus apylinkių, ir dėl kelių termometrų taip toli nevyks“, – kalbėjo moteris.

Abu skaitytojai neslėpė, jog lengviausia būtų nesukant galvos šiais daiktais atsikratyti, išmetant į konteinerį, betgi sąmoningam piliečiui to daryti neleidžia sąžinė. „Manau, kad ši problema iškilo ne vien man, bet, pasirodo, nelabai kam ją terūpi spręsti. Pykstame, kai žmonės padangas mėto pamiškėse, tad nesistebėkime, jei išvysime ir krūvas švirkštų“, – samprotavo Edita.

Švirkštai – ne vaistinis preparatas

Asta Valatkevičienė, „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė patikino, jog vaistinės privalo iš gyventojų nemokamai priimti tik naikintinus vaistinius preparatus. „Kadangi gyvsidabris yra pavojinga cheminė atlieka, sudužusio termometro dalių ir pačios medžiagos negalima išmesti į atliekų konteinerį.

Jas reikėtų pristatyti į specialias stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštes. Panaudotų švirkštų surinkimas nėra aiškiai reglamentuotas: kadangi tai nėra vaistiniai preparatai, vaistinės Lietuvoje šiuo metu jų nepriima“, – teigė vieno didžiausių vaistinių tinklo atstovė.

Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vadovė Renata Surblytė akcentavo, jog švirkštus mesti į bendrojo naudojimo šiukšlių konteinerius draudžiama, nes švirkštuose lieka cheminių medžiagų. Tačiau jų nepriima ir arčiausiai Kretingos rajone esantis Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrui (KRATC) priklausantis Ankštakių sąvartynas.

„Panaudotais švirkštais turėtų pasirūpinti tos gydymo įstaigos, kuriose pacientai yra užsiregistravę. Juk žmogus be gydytojo išrašyto recepto leidžiamų vaistų nė nenusiperka.

Klinikos ir privalėtų priimti švirkštus – tarp paciento ir medikų turėtų vykti grįžtamasis ryšys. Gal medicinos įstaigose galėtų būti įrengtos specialios talpos, į kurias atėję pacientai ir sumestų nebereikalingus švirkštus? Juos išvien su klinikoje panaudotais švirkštais išvežtų utilizuoti“, – svarstė R. Surblytė.

Uilizuoja tik pačių panaudotus

Tačiau Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro vadovas Arnas Juškys sakė, jog jų įstaiga surenka, surūšiuoja tik savo įstaigoje panaudotus švirkštus, kuriuos utilizuoti išsiveža viena įmonių, su kuria sudarę sutartį.

„Ave Medica“ klinikos vyriausioji slaugytoja Romualda Gerdauskienė sakė žinanti šią problemą:

„Ji keliama jau seniai, bet taip ligi šiol neišspręsta visoje Lietuvoje. Jeigu žmogus į mūsų kliniką atsineša savo vaistus ir švirkštus, suleidę vaistus, panaudotų švirkštų jam negrąžiname.

Bet pacientų iš namų atneštų švirkštų nepriimame, nes utilizavimo paslauga yra brangi.“

Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė mano, jog pacientai išvis neturėtų patys leistis vaistų, – tai turėtų būti atlikta gydymo įstaigoje.

O namie slaugomiems ligoniams vaistus leidžia atvykstančios licencijuotos slaugytojos, kurios išsigabena panaudotus švirkštus ir perduoda juos gydymo įstaigai.

„Nėra buvę atvejų, kad pacientai iš namų mums atneštų panaudotus švirkštus. Gal ir priimtume“, – pasvarstė A. Juknevičienė. Panaudoti švirkštai, tikino ji, yra griežtai apskaitomi: juos rūšiuoja į atskirus konteinerius, fasuoja, pasveria.

Pateiks prašymą KRATC-ui

Kretingos rajono savivaldybės gydytoja Zita Abelkienė taip pat patvirtino, jog Sveikatos apsaugos ministerijoje nėra reglamentuota medicinos atliekų surinkimo iš gyventojų tvarka. „Gal į šią problemą rimtai nepažiūrėta dėl to, kad patys gyventojai mažai tokių atliekų tesukaupia, – svarstė ji. – Pagal ministerijos nurodymą patys asmenys tokias atliekas turėtų gabenti į pavojingų atliekų surinkimo aikštelę.“

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Alina Žilinaitė patvirtino, jog savivaldybės pačios turėtų pasirūpinti, kad panaudotą medicinos įrangą pavojingų atliekų surinkimo aikštelės iš gyventojų priimtų nemokamai.

Šią informaciją perdavus R. Surblytei, ji sakė, jog apie tai informuos Kretingos rajono savivaldybę ir parengs raštą KRATC-ui, administruojančiam Ankštakių sąvartyną, kad atsižvelgtų į gyventojų poreikius.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos atstovės Alinos Žilinaitės komentaras:

- Vaistinės priima tik naikintinus vaistus, o panaudotus švirkštus ar pasenusius termometrus priima ir tvarko kitos įstaigos. Už šių priemonių tvarkymą yra atsakingos savivaldybės, tad jos sudaro sutartis su įstaigomis, kurios surenka šias priemones.

Jeigu švirkštus pacientų namuose naudoja medicinos darbuotojai, jie negali palikti šių atliekų. Iš pacientų namų po suteiktų paslaugų turi būti surenkami ne tik švirkštai, bet ir lašinės, panaudotos pirštinės ir pan.

Jeigu vaistus susileidžia patys gyventojai, sukauptus švirkštus jie gali priduoti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kurios turi savivaldybių leidimus iš gyventojų nemokamai surinkti šias atliekas. Tokia pat tvarka galioja ir gyvsidabrio termometrams.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ja-ja, problema

2019-02-17   23:33

IP: 85.232.138.203

Siūlau daryti paprasčiau: jei turi krosnį, išardyk ir sumesk, kai dar anglys kaitrios, sudegs be pedsako. Arba užkask į žemę taip, kaip kažkada caro laikais, "prie ruso", draudžiamas knygas slėpdavo, tai gal po 1000 metų kas atradęs dar ir disertaciją parašys, kaip senų senovėje lietuvių gentis vaistus žeminėse gamindavosi. Galų gale, kai valdžiai įkyrės, tai sugalvos kur dėti tas atliekas, o dabar kito kelio nėra.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Šilutiškiams - nauja stotis ir nauja parduotuvė nuotrauka, foto

Parduotuvė bus atidaryta kovo 7 d., ketvirtadienį Tilžės g. 22A., dabartinėje „Šilutės...

Klaipėdos rajone tęsiasi plakatų plėšymo, stendų pjaustymo vajus. Kol kas labiausiai „nukraujavo“...

Stendų plėšymo vajus: bevaisės kaltųjų paieškos nuotrauka, foto

Pagėgiai Lietuvoje žinomi ne tik dėl dažnai šiame mieste sugaunamų kontrabandininkų. Jie...

Broliai Komskiai – Pagėgių valdovai, kurie nori likti nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Dauno sindromo dieną paminėjo su vaikais nuotrauka, foto

Sportas, Kovo 21-oji – pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai bei...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Klaipėda, Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Artėja padangų keitimo bumas nuotrauka, foto

Automobiliai, Servisai pradeda pasiruošimą artėjančiam padangų keitimo bumui, kai daugelis vairuotojų žiemines padangas...

Sportas, Paskelbta prieš 49 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...