2019 m. birželio 16 d. 15:30 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Palangos kurhauzo atgimimas: pamatai - jau tvirti

2018-11-13, 15:01

Fausta AUGUSTAITĖ

Palangos kurhauzo atgimimas: pamatai - jau tvirti nuotrauka, foto

PUOŠMENA. 2013 metais restauruota mūrinė Palangos kurhauzo dalis vėl tapo reprezentacine kurorto vieta.

Palangos kurhauzas - pastatas, kadaise davęs pradžią kurorto augimui - neilgai trukus vėl džiugins ne tik mūrinės, bet ir medinės dalies grožiu. Dar šiais metais bus baigti restauruoti medinės šio pastato dalies pamatai, o kitąmet planuojama atstatyti ir sudegusios medinės dalies išorę.

Restauruojami pamatai

"Kol kas rekonstruojame ir konservuojame pamatus kurhauzo medinei daliai atstatyti. Kadangi kurhauzas - kultūros paveldo objektas, pamatai atkuriami pagal galimybes panaudojant ne naujas, o išlikusias medžiagas. Dalį pamatų sutvirtinome, dalį - mūrijome iš naujo", - sakė kurhauzo pamatus restauruojančios ir konservuojančios UAB "Pamario restauratorius" direktorius Aldas Kliukas.

Pašnekovo teigimu, daug įdomesnis bus kitas darbų etapas - senosios medinės kurhauzo dalies su įspūdingais raižiniais ir ornamentika atstatymas.

Kurhauzo kultūros paveldo tvarkybos bei pritaikymo kultūrinei veiklai projektus pagal surinktą ir archyvuojamą ikonografinę medžiagą šiuo metu rengia UAB "Klaipėdos projektas". Numatoma atkurti medinės pastato dalies aukštį, tūrį, fasadą. Skaičiuojama, kad atkurto pastato kvadratūra su pagalbinėmis patalpomis sieks apie 800 kv. metrų.

Pritaikys kultūrinei veiklai

Palangos miesto savivaldybės administracija jau baigia rengti investicinį projektą "Kurhauzo pastato medinės dalies pritaikymas kultūrinei veiklai". Pasak Palangos savivaldybės direktoriaus pavaduotojos Violetos Staskonienės, numatoma, jog kurhauzo medinė dalis bus atstatyta jau iki kitų metų pabaigos, o įrengta ir pritaikyta kultūrinei veiklai - iki 2021-ųjų.

Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos, atstatyta medinė Palangos kurhauzo dalis bus pritaikyta teatro veiklai. Taip pat bus skirtos papildomos patalpos Palangos kultūros ir jaunimo centro kolektyvams repetuoti. "Tikimės, kad atstatyto Kurhauzo teatro salėje spektaklius rodys žymūs Lietuvos teatrai. Šiuo metu teatro labai trūksta kultūrines pramogas vertinantiems kurorto svečiams ir palangiškiams", - kalbėjo V. Staskonienė.

Kurorto simbolis

Palangos kurhauzo - kurorto simbolio - istorijos pradžia siejama su grafų Tiškevičių dinastija. Grafas J. Tiškevičius maždaug 1877 m. dabartinių Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvių kampe pastatė erdvų restoraną, kuris netrukus buvo išplėstas ir čia įkurtas pirmasis kurorto viešbutis.

Kurhauzas tapo populiari ir mėgstama poilsiautojų susibūrimo vieta, nes čia veikė ne tik restoranas, bet ir skaitykla, buvo įrengta biliardo, kitų žaidimų salė. Šiame pastate taip pat vykdavo šokiai, buvo rengiami spektakliai, koncertai. Taip kurhauzas tapo besikuriančio kurorto širdimi. Kurhauzo pirmajame aukšte veikė informacinis biuras, buvo renkama kurorto rinkliava. 1910 m. prie kurhauzo buvo iškastas 230 m gylio artezinis šulinys, kuris aprūpino kurortą geresniu geriamuoju vandeniu.

Palangos simbolis sudegė 2002 m. rugpjūčio 25 d., jo restauracija pradėta 2012 m. gegužės 30 d. Per metus atstatyta mūrinė kurhauzo dalis, pagal išlikusią medžiagą atkurti autentiški kurhauzo lipdiniai, paklotas ąžuolinis parketas, sienas papuošė tapetai - tokie, kokie dabino kurhauzą ir grafų Tiškevičių laikais. Didžiąją kurhauzą salę papuošė XVIII a. pabaigos sietynas. Čia kasmet vyksta įvairūs renginiai, koncertai.

Privatiems asmenims priklausiusi medinė kurhauzo dalis po gaisro nebuvo tvarkoma. Todėl Vyriausybės nutarimu šis kultūros paveldo objektas 2017 m. spalio 17 d. buvo perduotas Palangos miesto savivaldybei ir atiteko Palangos miesto bendruomenei.

ATKURS. Šiuo metu rengiamas projektas, pagal kurį ketinama atkurti Palangos kurhauzo medinę dalį. Taip ji atrodė 1997 m.

Evaldo ŽILINSKO, Kultūros paveldo departamento nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero...

Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas nuotrauka, foto

Vos prieš savaitę iškilmingai atidaryta Rusnės estakada, kuriai didelį dėmesį skyrė...

Pompastiškai atidaryta Rusnės estakada tyliai uždaryta nuotrauka, foto

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Nuomonės, Tai štai - grįžau iš atostogų. Ir vėl prie varstoto. Jaunoji karta...

Igorio Tiomkino nužudymo tyrėjams – skaudus smūgis nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Policijos ir prokuratūros pareigūnai, tiriantys beveik prieš 5 metus įvykdytą buvusio „Vilniaus...

V. Masalskis apie gardžią cibulynę ir muzikos marias nuotrauka, foto

Žmonės, Prieš 800 metų pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Žemaitijos (Samogitia) vardas, todėl...

Sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos“ nuotrauka, foto

Psichologija, Visi tėvai į vaiko elgesį yra sureagavę impulsyviai: pakėlę balsą, nepagrįstai apkaltinę...

Nuomonės, Paskelbta prieš 29 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 3 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...