Palanga observatorijai ieškos milijono

Palanga observatorijai ieškos milijono

Nuo so­viet­me­čio Pa­lan­go­je sto­vin­ti ir ne­vei­kian­ti dan­gaus kū­nų ob­ser­va­to­ri­ja jau ar­ti­miau­siais me­tais ga­li su­lauk­ti di­džiu­lių in­ves­ti­ci­jų ir tap­ti nau­ju poil­siau­to­jų trau­kos cen­tru. Ku­ror­to val­džia ne tik ne­nu­ra­šė šio sta­ti­nio Vir­ba­liš­kės ta­ke, bet ir įvar­di­jo jį kaip vie­ną pri­ori­te­ti­nių plė­to­jant pa­žin­ti­nį tu­riz­mą.

Tie­sa, no­rint su­tvar­ky­ti ir lan­ky­to­jams pri­tai­ky­ti as­tro­no­mi­jos ob­ser­va­to­ri­ją rei­kia ma­žiau­siai mi­li­jo­no li­tų. Pi­ni­gų bus ieš­ko­ma Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) fi­nan­si­niuo­se fon­duo­se.

Nie­ka­da neveikė

Be­veik vi­si į Pa­lan­gos ku­ror­tą Kre­tin­gos gat­ve ar į Lat­vi­ją pro mies­te­lį Klai­pė­dos plen­tu va­žiuo­jan­tys žmo­nės at­krei­pia dė­me­sį į di­džiu­lės san­kry­žos pa­šo­nė­je sto­vin­tį sta­ti­nį su di­džiu­liu ku­po­lu. Tai - dar 1984 me­tais pa­sta­ty­ta as­tro­no­mi­jos ob­ser­va­to­ri­ja su ku­po­lu te­les­ko­pams. Jie anuo­met bu­vo ga­be­na­mi į Lie­tu­vos pa­jū­rį iš Šve­di­jos, ta­čiau ke­lio­nės tiks­lo dėl mįs­lin­gų prie­žas­čių ne­pa­sie­kė.

Pa­ti ob­ser­va­to­ri­ja taip ir ne­at­vė­rė lan­ky­to­jams du­rų, o ku­po­las - sa­vo skliau­tų. Prieš tre­jus me­tus Pa­lan­gos val­džia bu­vo nu­ta­ru­si iš­siaiš­kin­ti ga­li­my­bes ob­ser­va­to­ri­ją pa­vers­ti vei­kian­čiu tu­ris­tų trau­kos cen­tru, ta­čiau iš Mo­lė­tų tuo­met at­vy­kę spe­cia­lis­tai jo­kių vil­čių ne­su­tei­kė.

Pa­aiš­kė­jo, kad bokš­to ku­po­las pa­se­nęs, o no­rint įreng­ti nak­ti­nius ir die­ni­nius dan­gaus kū­nų ste­bė­ji­mo te­les­ko­pus rei­kė­tų im­tis re­mon­to ar­ba esa­mą ku­po­lą keis­ti nau­ju. Įren­gus ob­ser­va­to­ri­ją jis tu­rė­tų su­ktis sinch­ro­niš­kai su te­les­ko­pu, ki­taip pra­mo­gau­to­jams ge­ro­kai su­ma­žė­tų ga­li­my­bių ste­bė­ti įdo­mius dan­gaus ob­jek­tus.

Ta­da kons­ta­tuo­ta, kad la­biau ap­si­mo­kė­tų ga­min­ti nau­ją ku­po­lą, nei re­mon­tuo­ti se­ną­jį. Įvar­dy­ta ir su­ma - 200 tūkst. li­tų. Taip pat už­si­min­ta, kad tu­ris­tų po­rei­kius ten­kin­tų die­ni­nis Sau­lės ste­bė­ji­mo ir nak­ti­nis žvaigž­džių, pla­ne­tų ste­bė­ji­mo te­les­ko­pai. Esą vie­nas ne­įman­trus te­les­ko­pas kai­nuo­ja apie 25 tūkst. li­tų.

Da­bar ku­ror­to val­džia ti­ki­na ku­rian­ti kon­kre­čius pla­nus, kaip at­gai­vin­ti ob­jek­tą,

Pri­mi­nė kur­šių paveldą

Pa­lan­gos me­ras Ša­rū­nas Vait­kus LŽ pa­sa­ko­jo, kad ku­ror­te įreng­ti ob­ser­va­to­ri­ją po­li­ti­nės va­lios yra, ta­čiau bū­ti­na ras­ti ne­men­kų in­ves­ti­ci­jų.

„Su­vo­kia­me, kad toks ob­jek­tas bū­tų ti­kras tu­ris­tų trau­kos taš­kas, nes Va­ka­rų Lie­tu­vo­je nė­ra nė vie­nos as­tro­no­mi­jos ob­ser­va­to­ri­jos. Da­bar žvaigž­des ga­li­ma ste­bė­ti tik Mo­lė­tuo­se ir Vil­niu­je pla­ne­ta­riu­me. O Pa­lan­go­je juk dar kur­šių lai­kais ant Bi­ru­tės kal­no bu­vo pa­leoas­tro­no­mi­nė ste­byk­la, tad mū­sų mies­te bū­tų ati­duo­da­ma duo­klė ir pra­ei­ties is­to­ri­jai. La­bai rim­tai svars­to­me ati­da­ry­ti ob­ser­va­to­ri­ją“, - tei­gė jis.

Š. Vait­kus pri­dū­rė, kad pi­ni­gų su­mos ėmus gi­lin­tis į ga­li­mus pro­jek­ti­nius siū­ly­mus tik di­dė­jo: nuo pir­mi­nių 200 tūkst. li­tų šok­te­lė­jo iki mi­li­jo­no.

„Kal­ba­me ne tik apie tai, kad teks pa­keis­ti ku­po­lą, įsi­gy­ti įran­gos, su­tvar­ky­ti ir pri­tai­ky­ti lan­ky­to­jams pa­sta­tą, taip pat ir iš­lai­ky­ti dar­buo­to­jus. Juk rei­kės ir spe­cia­lis­tų, moks­li­nin­kų, ku­rie už­siim­tų edu­ka­ci­ja, ves­tų eks­kur­si­jas. Ga­li­ma pa­svars­ty­ti ir apie iš­plės­ti­nį pa­ži­ni­mą ne tik ste­bint dan­gaus kū­nus ob­ser­va­to­ri­jo­je, bet ir lan­kan­tis ant Bi­ru­tės kal­no, Šven­to­jo­je ant Že­mai­čių al­ko, kur yra įreng­tas na­tū­ra­laus dy­džio bu­vu­sios pa­leoas­tro­no­mi­nės ste­byk­los mo­de­lis, stul­pai, pa­sta­ty­ti pa­gal ar­cheo­lo­gų ty­ri­mų ant Bi­ru­tės kal­no me­džia­gą“, - pa­sa­ko­jo me­ras.

Pa­klaus­tas, ar tek­tų iš pa­sta­to iš­kel­ti nuo se­no ja­me įsi­kū­ru­sią pra­di­nę mo­kyk­lą, Š. Vait­kus at­sa­kė ne­igia­mai.

„Mo­kyk­la ten to­liau veiks. Aps­kri­tai to­je ob­ser­va­to­ri­jo­je ga­lė­tų vyk­ti moks­lei­vių iš vi­sos Va­ka­rų Lie­tu­vos edu­ka­ci­nės eks­kur­si­jos, iš­va­žiuo­ja­mo­sios as­tro­no­mi­jos pa­mo­kos. Ti­krai ban­dy­si­me ieš­ko­ti ga­li­my­bių pa­si­nau­do­ti ES fon­dų lė­šo­mis ir pri­kel­ti ob­jek­tą gy­ve­ni­mui“, - ti­ki­no me­ras.

Vien vaiz­do ne­už­teks

Lie­tu­vos as­tro­no­mų są­jun­gos pre­zi­den­tas dr. Ju­lius Spe­raus­kas at­krei­pė dė­me­sį, kad šiais lai­kais vien vaiz­du pro te­les­ko­pą lan­ky­to­jų ne­nus­te­bin­si.

„Gai­la, kad so­viet­me­čiu bran­din­ta idė­ja įreng­ti Pa­lan­go­je dan­gaus švie­su­lių ste­bė­ji­mo ob­ser­va­to­ri­ją dėl la­bai keis­tų ap­lin­ky­bių už­ge­so. Ta­čiau da­bar, XXI am­žiu­je, to­kios pio­nie­riš­kos ob­ser­va­to­ri­jos, ko­kia bu­vo pla­nuo­ta, ne­be­rei­kia. Šiais lai­kais vien ke­lias mi­nu­tes pa­spok­so­ti pro te­les­ko­pą ne­ga­na. Bū­ti­na su­kur­ti iš­sa­mią edu­ka­ci­nę prog­ra­mą, juo­lab kad mū­sų ša­ly­je gied­rų nak­tų ne tiek daug“, - sa­kė as­tro­no­mas.

Jo ti­ki­ni­mu, rei­kė­tų sam­dy­ti ne tik pro­fe­sio­na­lius lek­to­rius, bet ir eks­kur­si­jų va­do­vus, ku­rie su­ge­bė­tų pa­trauk­liai ir įdo­miai pa­pa­sa­ko­ti apie as­tro­no­mi­ją, tu­rė­tų vaiz­duo­ja­mo­sios me­džia­gos.

„As­tro­no­mi­jos ža­ve­sį at­skleis­ti nė­ra pa­pras­ta, te­les­ko­po tam ne­už­ten­ka. Šiuo me­tu ruo­šia­mas Vil­niaus pla­ne­ta­riu­mo in­ves­ti­ci­nis pro­jek­tas, to­dėl ži­no­me, ko­kie yra rei­ka­la­vi­mai dėl to­kių ob­jek­tų. Vis dėl­to pa­lan­giš­kiams pa­sis­ten­gus iš­ties bū­tų ga­li­ma su­kur­ti pui­kų edu­ka­ci­nį trau­kos cen­trą, su­si­ju­sį su as­tro­no­mi­ja“, - pri­pa­ži­no J. Spe­raus­kas.

Moks­li­nin­kas jau šį mė­ne­sį tu­rė­tų su­si­tik­ti su Pa­lan­gos me­ru ir pa­si­da­ly­ti pa­tir­ti­mi. „Bū­ti­nai su­si­tik­si­me. Pa­si­kar­to­siu, kad rim­tai svars­to­me at­gai­vin­ti ob­ser­va­to­ri­ją ar­ti­miau­siais me­tais“, - ti­ki­no Š.Vait­kus.

Mo­lė­tai - sausakimši

Kad dan­gaus kū­nų ste­byk­los pri­trau­kia lan­ky­to­jų, ge­riau­siai ilius­truo­ja Mo­lė­tų as­tro­no­mi­jos ob­ser­va­to­ri­ja. Ta­čiau ten vei­kia ir Lie­tu­vos et­no­kos­mo­lo­gi­jos mu­zie­jus, pa­sta­ty­ta se­no­vi­nė bal­tų pa­leoas­tro­no­mi­nė ste­byk­la.

Mo­lė­tų ob­ser­va­to­ri­jos dar­buo­to­jai LŽ ti­ki­no, kad lan­ky­to­jų iš­ties la­bai daug, jų at­vyks­ta au­to­bu­sais ir nak­ti­mis ste­bė­ti dan­gaus kū­nų. Tuo­met bū­na už­pil­dy­tos vi­sos apy­lin­kės kai­mo tu­riz­mo so­dy­bos.

Vis dėl­to ir Mo­lė­tuo­se pa­brė­žia­ma, kad Lie­tu­vo­je gied­rų nak­tų yra pa­ly­gin­ti ma­žai, to­dėl bū­ti­na su­kur­ti prog­ra­mą lan­ky­to­jams ste­bė­ti blo­go­mis oro są­ly­go­mis.

„Tam rei­kia la­bai ge­rų spe­cia­lis­tų, in­te­rak­ty­vių prog­ra­mų. Su­kū­rus to­kią sis­te­mą, kai lan­ky­to­jai bū­na užim­ti ir gied­ru, ir ap­si­niau­ku­siu oru, žmo­nės itin no­riai va­žiuo­ja iš vi­sos Lie­tu­vos ir net už­sie­nio“, - tei­gė ob­ser­va­to­ri­jos dar­buo­to­jas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder