2018 m. spalio 23 d. 03:33 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Palanga kvies stebėti žvaigždes

(1)

Palanga kvies stebėti žvaigždes nuotrauka, foto

Vaiduokliu per dešimtmečius virtusi Palangos observatorija nebus griaunama. Ją rengiamasi pritaikyti lankytojams.

© Deniso Nikitenkos (LŽ) nuotr.

Dar sovietmečiu pastatytai, tačiau niekada taip ir neveikusiai dangaus kūnų observatorijai Palangoje bus bandoma įpūsti gyvybės.

Didžiausio šalies pajūrio kurorto meras Šarūnas Vaitkus „Lietuvos žinioms“ patvirtino, kad jau kitąmet ketinama numatyti lėšų šio objekto kapitalinio sutvarkymo ir pritaikymo lankytojams techninei dokumentacijai parengti. „Greta observatorijos tvarkomas įvažiavimas į Palangą, duris atvers naujintelaitis baseinas, bus atnaujinamas sporto aikštynas. Be abejo, observatorija badytų akis, jei taip ir liktų tarsi vaiduoklis. Tikrai bandysime ją atgaivinti, sukurti naują traukos vietą miestiečiams, poilsiautojams. Juolab jog tokios veiklos kaip žvaigždžių stebėjimas per teleskopą niekur kitur Vakarų Lietuvoje nesiūloma“, – kalbėjo meras.

Niekada neveikusią dangaus kūnų observatoriją Palangoje buvo užsimota sutvarkyti ir pritaikyti lankytojams prieš ketverius metus, bet investicijas laikinai sustabdė svarbesni projektai.

Prieš ketverius metus svarstyta, kad observatorijos kupolo, teleskopo ir kitokios įrangos pirkimas gali atsieiti per 300 tūkst. eurų. Tačiau tikslus lėšų poreikis paaiškės gavus konkrečius pasiūlymus, pasirinkus viziją.

Ignoruoti nebegalima

Daugybė žmonių, atvažiuojančių į Palangą Kretingos gatve, dešinėje pusėje, Virbališkės take, išvysta stūksantį statinį – 1984 metais statytą astronomijos observatoriją su kupolu. Jos teleskopai anuomet buvo vežami į Lietuvos pajūrį iš Švedijos, tačiau kelionės tikslo dėl mįslingų priežasčių nepasiekė. Pati observatorija lankytojams taip ir neatvėrė durų, o kupolas – savo skliautų.

Palangos valdžia dar 2011-aisiais buvo nutarusi išsiaiškinti galimybes paversti observatoriją veikiančiu turistų traukos centru, bet tąkart iš Molėtų atvykę specialistai jokių vilčių nesuteikė. Ekspertai nustatė, kad bokšto kupolas pasenęs, jį reikia pakeisti visiškai nauju, jei norima įrengti naktinius ir dieninius dangaus kūnų stebėjimo teleskopus. Observatorijos kupolas turi suktis sinchroniškai su teleskopais, kitaip pramogautojams gerokai sumažėtų galimybė stebėti įdomius dangaus objektus.

Užsiminta, kad turistų poreikius tenkintų dieninis Saulės stebėjimo ir naktinis žvaigždžių bei planetų stebėjimo įrenginiai. Esą vienas neįmantrus teleskopas kainuoja apie 10 tūkst. eurų. Sutvarkyti objektą buvo užsimota ir prieš ketverius metus, tačiau investicijas laikinai sustabdė svarbesni projektai. „Atsirado kitų prioritetų: Koncertų salės statyba, kurhauzo renovacija, bažnyčios bokšto pritaikymas lankytojams, naujo baseino su pirčių kompleksu statybos ir kt. Tačiau dabar situacija keičiasi: tvarkomas įvažiavimas į Palangą, greta observatorijos bokšto statomas ir žiemos pradžioje duris atvers baseinas, visa aplinka tarp Klaipėdos plento, Kretingos gatvės, Virbališkės tako ir Ganyklų gatvės bus gražesnė. Nauji takai, nauji objektai, todėl stūksantis bokštas, koks yra dabar, atrodytų lyg kokia piktžaizdė“, – aiškino Š. Vaitkus.

Jo teigimu, kitais metais, tvirtinant 2019-ųjų savivaldybės biudžetą, bus siūloma skirti pinigų observatorijos techninei dokumentacijai parengti. „Sprendimus dėl pačios dangaus kūnų stebyklos fizinio sutvarkymo jau priims kitos kadencijos taryba. Tačiau esu įsitikinęs, kad ji sulauks investicijų, nes palikti taip, kaip yra, nebegalima. Be to, observatorija prijungta prie pagrindinės mokyklos, kuri irgi renovuota. Jos neketinama uždaryti. Veikiančioje observatorijoje galėtų būti rengiamos moksleivių iš visos Vakarų Lietuvos edukacinės ekskursijos, išvažiuojamosios astronomijos pamokos. Ši vieta taptų patraukli ir turistams, ypač kai prastas oras arba kai sezonas jau pasibaigęs“, – sakė Š. Vaitkus.

Dėmesys – senovei

Svarstoma, kad nepakaks vien pritaikyti observatorijos dangaus kūnams stebėti. Anot Lietuvos astronomų sąjungos prezidento dr. Juliaus Sperausko, atskleisti astronomijos žavesį ne taip paprasta, teleskopo tam neužtenka. „Gaila, jog sovietmečiu brandinta idėja įrengti Palangoje dangaus šviesulių stebėjimo observatoriją dėl labai keistų aplinkybių žlugo. Tačiau dabar, XXI amžiuje, tokios pionieriškos observatorijos, kokia buvo planuota, nebereikia. Šiais laikais būtina sukurti išsamią edukacinę programą, juolab kad mūsų šalyje giedrų naktų ne tiek ir daug“, – „Lietuvos žinioms“ yra pasakojęs astronomas.

Jo žodžiais, tektų samdyti ne tik profesionalius lektorius, bet ir ekskursijų vadovus, kurie sugebėtų patraukliai ir įdomiai papasakoti apie astronomiją, turėtų vaizduojamosios medžiagos. Su tuo sutiko ir Š. Vaitkus. Jis atkreipė dėmesį, kad Palangoje dar kuršių laikais ant Birutės kalno buvo įrengta paleoastronominė stebykla. „Tad mūsų miestas atiduotų duoklę ir praeities istorijai. Būtų galima įrengti patrauklią edukacinę erdvę, susijusią ir su paleoastronominiais istorijos aspektais. Konsultuosimės su šios srities žinovais“, – tvirtino politikas.

Birutės kalne archeologinius tyrimus atlikęs ir XIV amžiaus astronominių stebėjimų aikštelę su stulpų sistema radęs Klaipėdos universiteto profesorius Vladas Žulkus „Lietuvos žinioms“ teigė, jog būtų įdomu greta šiuolaikinės observatorijos turėti ir archajiškos modelį. „Tie senoviniai įrenginiai nesudėtingi. Manau, ar ekspozicijoje, ar lauke galima pastatyti ir viduramžius menančios stebyklos modelį. Taip būtų atskleidžiama istorija, tiesiogiai susijusi su pajūriu. Paminėtina, kad dar viena paleoastronominė stebykla, senesnė už įrengtą ant Birutės kalno, buvo ir dabartinėje Klaipėdoje, prie kuršiško Purmalių piliakalnio. Dabar ten likę tam tikrais azimutais pastatyti stambūs akmenys“, – dėstė archeologas.

Etnokosmologo prof. Liberto Klimkos nuomone, pajūris itin tinkama vieta astronomijos mokslui, jo raidai demonstruoti. „Šalia jūra, todėl yra svarbūs navigaciniai metodai, kuriais naudojosi senovės žmonės. Būtų galima įrengti gražią ekspoziciją. Lankytojams patiktų ir apie praeitį sužinoti, ir žvaigždes, kitus dangaus kūnus pro teleskopą išvysti“, – „Lietuvos žinioms“ sakė etnokosmologas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

aleksej

2018-08-10   20:12

IP: 86.100.125.173

liuk jei atstatis nes bus idomu paziureti tiek stovi bereikalu reike jau ir pabaikti

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Dvi "Dragūno-Viesulo" pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno-Viesulo" rankininkės naująjį Lietuvos moterų pirmosios rankinio lygos sezoną pradėjo iškovodamos...

Miškininkai pasės beveik visas surinktas 25 tonas gilių nuotrauka, foto

Lietuva, Beveik visos Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkų šį rudenį surinktos paprastojo...

Į Klaipėdą parvežta taurė nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Vyturio" progimnazijos moksleivis Edas Butvilas sėkmingai dalyvavo visą savaitę Latvijoje vykusiame...

Perskaičiuota vandens kaina nuotrauka, foto

Klaipėda, Kiekvienas taupome vandenį, nes kuo mažiau jo suvartojame - tuo mažiau mokame....

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...