Palanga gelbės paplūdimių tualetus

Palanga gelbės paplūdimių tualetus

Pareikalavus pašalinti didžiausio pajūrio kurorto pliažuose šiemet pastatytus konteinerinius tualetus, Palangos valdžia kreipėsi į teismą, prašydama ginti viešąjį interesą.

Palangos paplūdimiuose šiemet įrengti tualetai – nelegali statyba. Tokį sprendimą priėmė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Klaipėdos departamentas.

Šį mėnesį jis išsiuntė Palangos merijai privalomąjį nurodymą. Savivaldybės vadovai skėsčioja rankomis ir nesupranta, kaip gamykloje surinktas kilnojamas konteineris gali būti prilyginamas namui.

„Kelis dešimtmečius Palanga buvo linčiuojama, kad paplūdimiuose nėra nemokamų viešųjų tualetų, kur iš čiaupo tekančiu vandeniu būtų galima nusiplauti rankas ir įsipilti geriamojo vandens. Kai juos pastatėme, žmonės liko labai patenkinti, tačiau tada užkliuvome statybų inspektoriams. Jie tuos tualetus pavadino nelegalia statyba ir liepė nugriauti. Bylinėsimės“, – „Lietuvos žinioms“ pabrėžė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Institucijų karas

Apie 1,5 km ruože nuo pliažo ties Dariaus ir Girėno gatve iki Ronžės žiočių vasaros sezono pradžioje įrengti penki šiuolaikiniai, bet prie aplinkos priderinti (apkalti vėjalentėmis) tualetai su nuotekų ir vandentiekio sistema. Dar trys pastatyti Šventojoje.

Pasak UAB Palangos komunalinio ūkio direktoriaus Konstantino Skieraus, paplūdimių konteineriniai tualetai įrengti savivaldybės biudžeto lėšomis ir nuomojami keturių mėnesių sezonui. Vieno tualeto mėnesio nuoma – apie 400 eurų.

Kartu su atvežimu, įrengimu ir nuoma ši naujovė kainuos apie 15 tūkst. eurų. Nors iš pradžių idėja priekopėje, pačiame pliaže pastatyti tualetus sukėlė diskusijų, dabar žmonės džiaugiasi šiais patogumais.

Mat užkopėje esančius stacionarius tualetus ne visi randa, iki jų reikia eiti kelis šimtus metrų, o pačiame paplūdimyje pastatyti konteineriai – visiškai šalia. Jie pritaikyti neįgaliesiems, patogūs šeimoms su mažamečiais vaikais, yra geriamojo vandens čiaupai.

„Šie įrenginiai lūkesčius pateisino šimtu procentų: poilsiautojams, vaikams, senoliams nebereikia jaustis nepatogiai. Kopos tapo švaresnės. Pagaliau kiekvienas turi galimybę ne tik nusiplauti rankas, bet ir prisipilti buteliuką geriamojo vandens“, – vardijo meras. Visgi VTPSI šį mėnesį kurorto savivaldybės administracijai išsiuntė privalomąjį nurodymą tualetus nugriauti. Konteineriai pavadinti savavališka statyba.

Tačiau Palangos merija nežada aklai paklusti ir šią savaitę kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą, prašydama panaikinti statybų inspekcijos sprendimus. „Visiškai nepagrįstai reikalaujama nugriauti paplūdimyje pastatytus konteinerinius tualetus. Su tokiais atsakovo privalomaisiais reikalavimais Palangos miesto savivaldybės administracija nesutinka. Paplūdimyje sustatyti laikinieji konteineriniai viešieji tualetai nėra statiniai, jie yra kilnojamieji daiktai, neturi pamatų, yra atremti į plyteles ir gali būti transportuojami“, – teigiama teismui išsiųstame rašte.

Tokius konteinerinius tualetus reikalaujama nugriauti, esą tai - statiniai. Deniso Nikitenkos nuotr.

Palangos savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Korsakas „Lietuvos žinioms“ pateikė vaizdų palyginimą.

„Tokie konteineriai vežami automobiliais, plukdomi laivais bei sandėliuojami jūrų uostuose. Jei VTPSI mano, kad tokio pobūdžio konteineriai yra statiniai, inspekcijos tarnautojams siūlytume pirmiausia apsilankyti Klaipėdos jūrų uoste esančiuose laivuose ir pareikalauti, kad laivuose esantys tariami statiniai būtų pašalinti arba būtų gauti statybą leidžiantys dokumentai. Be to, šiuos konteinerius nuomojame, tad rudenį jie bus išvežti į saugojimo aikštelę“, – argumentus dėstė valdininkas.

Nesijaučia nusižengę

Tualetus pastačiusios UAB Palangos komunalinio ūkio vadovas K. Skierus taip pat pabrėžė, kad tie konteineriai pastatyti laikinai. „Jie bus išvežti po rugsėjo 15-osios, kai baigsis sezonas, o šį sezoną tie tualetai kaip veikė, taip ir veiks. Kol kas nesuprantame, ką ne taip padarėme. Jei žinotume, klaidą ištaisytume. Statybų inspektoriai konteinerius prilygina namui, o gal ir persirengimo kabinoms, suoliukams reikia statybos leidimų? Gal ir juos reikia griauti?“ – ironizavo jis.

Palangos meras Š. Vaitkus atkreipė dėmesį, kad VTPSI šiuo atveju esą taiko dvejopus standartus. „Pavyzdžiui, atlikusi patikrinimą dėl kai kurių privačių prekybos kioskų, esančių Jono Basanavičiaus gatvėje, ta pati statybų inspekcija nustatė, kad kultūros paveldo teritorijoje esantys privatūs objektai nėra statiniai, nes jie gali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą, neturi pamatų, atremti į šaligatvio plyteles ir gali būti transportuojami. O paplūdimyje pastatyti konteineriai be pamatų – jau nelegali statyba“, – piktinosi jis. Mero nuomone, šioje situacijoje svarbiausias objektyvus veiksnys turėtų būti viešasis interesas.

„Žmonės labai patenkinti tais tualetais, bet valstybės institucija mus už tai baudžia. Juk pajūryje būtų galima net pasistatyti iki 50 kv. m namą su komunikacijomis, neturint savivaldybės leidimo – jis pagal šios dienos teisės aktus nebūtinas. Statybų inspektoriai metų metus nesugeba pašalinti nelegalių statybų Palangoje, o dabar demonstruoja tariamą principingumą dėl poilsiautojams reikalingų tualetų“, – sakė meras.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder