2018 m. birželio 23 d. 14:58 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Pajūryje stintos tapo deficitu

(6)

Pajūryje stintos tapo deficitu nuotrauka, foto

© Tautvydo LUKAŠEVIČIAUS nuotr.

Geidžiamiausios žiemos žuvelės stintos tapo bene labiausiai ieškoma preke pajūryje, nes Baltijos priekrantės žvejai grįžta tuščiomis. Tokia padėtis kai kuriuos nesąžiningus turgaus prekeivius verčia imtis apgaulės, kai pirkėjams įsiūlomos pašvinkusios žuvys.

„Šeštadienį nuėjau į Senąjį turgų pirkti stintų. Nustebau, kad firminėje parduotuvėje jų nebuvo. Turgaus žuvų skyriuje stintų turėjo tik viena pardavėja. Nusipirkau jų ir grįžęs namo ėmiau gailėtis, nes paaiškėjo, kad pardavėja įbruko pašvinkusių žuvų nukapotomis galvomis. Likau be vakarienės“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo klaipėdietis Dovydas.

Savo ruožtu žvejai tvirtino, kad šį vasarį Baltijos jūros priekrantėje stintų tiesiog nėra.

„Begalvė“ apgaulė

Klaipėdiečiai ir viso pajūrio bei pamario žmonės tradiciškai kasmet stengiasi ant keptuvės pasičirškinti agurkais kvepiančių žuvelių. Net sakoma, kad žiema, kai neparagauji šviežių stintų, – prarasta žiema.

Uostamiesčio gyventojas Dovydas pasakojo, kad praėjusį šeštadienį kaip tik ir norėjo nusipirkti stintų ir pavaišinti jomis atvykusius svečius.

„Nusprendžiau atidaryti stintų skanavimo sezoną. Nuėjau į Senąjį turgų, kuriame paprastai galima gauti labai šviežių žuvų. Vienoje krautuvėje pardavėjos man atkirto, kad stintos dabar – deficitas, tad mano paieškos bergždžios“, – pasakojo jis.

Nuėjęs į bendrąjį turgaus žuvų skyrių klaipėdietis taip pat nusivylė – vitrinose stintų nebuvo.

„Tačiau viena pardavėja, mano laimei, jų turėjo. Už stiklo puikavosi vidutinio dydžio žuvelės su galvomis, užrašas skelbė, kad jos labai šviežios. Paklausiau, kada sugautos, atsakė, jog prieš dieną. Tad nenustebau, kad kaina buvo palyginti didelė – 6 eurai už kilogramą. Nusipirkau daugiau nei kilogramą ir patenkintas grįžau namo“, – dėstė Dovydas.

Tačiau ėmus darinėti žuvis, klaipėdiečiui kilo įtarimų.

„Tos, kurios su galvomis, turėjo šviesiai geltonus, gražius ikrus. Mėsa – stangri, kvepianti agurkais. Tačiau iš maišelio vieną po kitos traukiau ir stintas nukapotomis galvomis. Pirmąkart susidūriau, kad tokios būtų pardavinėjamos. Viskas išaiškėjo ėmus doroti begalves. Pauosčiau ir suraukiau nosį: visos jos – pašvinkusios. Baisiausia, kad tokių man įdėjo apie 80 procentų“, – piktinosi vyras. Jis svarstė, kad tądien ne vienas pirkėjas turguje buvo apmautas, nes pardavėja vidurdienį ėmė stintas iš apytuštės dėžės.

Pardavėją baus

Senojo turgaus vadovas Arvydas Gaudiešius pripažino, kad tokie atvejai – rimtas smūgis turgaus įvaizdžiui.

„Labai blogai. Mums nurodė, kuriame konkrečiai skyriuje pirktos begalvės, pašvinkusios stintos. Tai jau ne pirmas skundas dėl tos pardavėjos. Per metus gauname 8–9 skundus. Manau, pastarasis atvejis bus paskutinis: daugiau prekiauti jai nebeleisime“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.

Turgaus vadovas tikino, kad kontrolieriai prekeivių prekes tikrina rytais. „Jie pažiūri, kas vitrinose. Na, bet prekeiviai gudrūs – moka paslėpti. Turbūt nė į galvą nešautų mintis vietoje patikrinti, ką tau įdėjo į maišelį, juolab kai vitrinoje guli šviežios stintos su galvomis. Toks precedentas – labai blogai, nes žmonės gali pradėti nebepasitikėti turgumi“, – kalbėjo A. Gaudiešius.

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Dalia Kaveckienė „Lietuvos žinioms“ sakė, kad tarnyba planinius patikrinimus Senajame turguje atlieka tik kartą per metus. „Šis turgus priskiriamas vidutinės rizikos prekyvietėms. Per metus vartotojų skundų gauname palyginti nedaug. Žinoma, tikriname iškart, jei gauname individualių skundų“, – teigė ji.

Grįžta tuščiomis

Baltijos jūros priekrantėje žūklaujantys vyrai „Lietuvos žinioms“ sutartinai tvirtino, kad jau kelinta savaitė stintos išties yra tapusios galvos skausmu.

„Traukiame beveik tuščius tinklus. Per dieną sugauname apie 20–30 kilogramų stintų, o ankstesniais metais laimikis būdavo 200, 300 ir 500 kilogramų. Kodėl šiemet tokia situacija, sunku pasakyti. Mokslininkai teigė, kad stintos itin gausiai plaukia į nerštavietes kas ketverius metus, tad gal šie metai – kriziniai“, – svarstė žvejys Vilius Razma.

Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos vadovas Mindaugas Rimeikis teigė, kad didieji stintų būriai galbūt dar nepasiekė mūsų krantų.

„Vyrai sako, kad gal vasario pabaigoje laimikis bus gausesnis. Dabar stintos tikrai deficitinės žuvys pajūrio prekybos vietose. Turbūt dėl to ir sukčiaujama. Šių žuvų nukapotomis galvomis niekas nepardavinėja. Juk jų šviežumas nustatomas pagal akis ir žiaunas“, – dėstė žvejys.

Turgaus prekeivė, ko gero, sąmoningai pašvinkusioms stintoms nukapojo galvas, kad akylesni pirkėjai nieko neįtartų.

Ilgametis priekrantės žūklautojas Taurūnas Areškevičius pažymėjo, kad pastarąsias tris savaites pūtė rytų vėjas.

„Jis ir nuginė stintas giliau į jūrą, o mes žvejojame priekrantėje. Dabar vėjas keičiasi, turėtų pradėti pūsti vakaris, tuomet ir žiūrėsime, kaip bus. Kasmet stintų vis mažėja, nes tonas jų tinklais išgaudo pamaryje, nerštavietėse“, – teigė jis.

Ant Kuršių marių ties Preila ir Nida stintautojų bent šį savaitgalį buvo daug: vyrai iš po ledo per pusę paros ištraukia po 5, 10, kiti – ir po 20 kilogramų žuvyčių. Jomis mėgaujasi žvejų šeimos, todėl turgavietėse marių stintų nėra.

Žymos: stintos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

M

2017-02-15   14:40

IP: 86.100.138.73

Prieš porą metų net žiauru buvo žiūrėti į tą masišką stintų lupimą.. be saiko, išvis praradus sveiką nuovoką. O stintos gi atplaukė neršti.. Žvejai arba apsimeta, arba ir yra konkretūs debilai ir nesuvokia, kad išnaikino neršti atvykusias žuvis ir dabar stintų greit Baltijos priekrantėse tikrai nebus. Ir viskas per tą LIETUVIŠKĄ godumą, visur ir viskam.

Romas

2017-02-15   12:01

IP: 81.7.87.38

Na, kažkaip tikrai keista. Kuo uostas gilesnis, tuo stintų mažiau. Gal sutapimas, bet tikrai keista. Anksteniais laikais, kai uosto gylis buvo 10 m. stintas maišais gaudė, pagilino iki 12 m. tik krepšiais, praėjusiais metais išgilino iki 15 m. ir stintų nebeliko.

2017-02-15   11:46

IP: 77.79.54.16

Nereikia gylinti mares, o dabar dėl to ir jokios žuvies nebeliko/

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Karaliaus Vilhelmo kanalas (Klaipėdos kanalas) nuotrauka, foto

Daug metų domėjausi Karaliaus Vilhelmo kanalu, rinkdamas apie jį faktus, ne todėl,...

Jau vienuoliktą kartą per visą Lietuvą nuvilnijo „Darom“ banga. Prie šios gražios...

Valdininkų pamiršto Bachmano dvaro parką sutvarkė vietos gyventojai nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybė vicemerės Rūtos Cirtautaitės iniciatyva organizuoja „Gražiausios šimtmečio sodybos“ konkursą!

Bus renkamos gražiausios šimtmečio sodybos nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybės tarptautinių projektų programos valdybos posėdyje, kuriam pirmininkavo mero pavaduotoja...

Tarptautiniams projektams – 8 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Klaipėdos sunkiaatlečiai paminėjo Olimpinę dieną nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien sporto pasaulyje išties neeilinė diena. Kasmet birželio 23-ąją minima Tarptautinė olimpinė...

Menininkų žvilgsnis į Klaipėdą iš paukščio skrydžio nuotrauka, foto

Parodos, Šiandien 18.30 val. uostamiesčio Baroti galerijoje atidaroma tarptautinio tapybos plenero, skirto pirmojo...

Šilalėje – popiežiaus skulptūra iš smėlio nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šilalę papuošė 2 didžiulės smėlio skulptūros – jas kūrė Lietuvos skulptorius Andrius...

Baltarusių spektaklyje – skurdo ir karo propagandos nuodų apkvaišinti herojai nuotrauka, foto

Teatras, Klaipėdos tarptautiniame festivalyje „TheATRIUM“ parodytas Minsko vizualaus ir scenos menų centro „Art...

Sportas, Paskelbta prieš 43 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 58 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...