2018 m. lapkričio 19 d. 02:55 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Nori savos seniūnijos

(1)

2014-01-10, 12:20

Dovilė URNIKIENĖ, "Pajūrio naujienos"

Nori savos seniūnijos nuotrauka, foto

© "Pajūrio naujienų" nuotr.

Gyventojai beveik vienbalsiai pasisakė, kad jie nori atskiros seniūnijos, kurios centru, neabejojama, taptų Vydmantų gyvenvietė. Tačiau šią iniciatyvą palaiminti dar turės rajono taryba – jei ji bus nusiteikusi palankiai, prognozuojama, kad naujoji Vydmantų seniūnija duris atvertų jau kitąmet.

Praėjusiame posėdyje taryba patvirtino Vydmantų, Kiauleikių, Liepynės, Parąžės ir Pryšmančių kaimų gyventojų apklausos rezultatus. Apklausus 767 gyventojus, kas sudaro 38,1 proc. nuo bendro gyventojų skaičiaus, paaiškėjo, kad 741 gyventojas, arba 96,6 proc., pritarė, kad būtų įsteigta Vydmantų seniūnija.

Taigi dabar „namų darbus“ teks atlikti Savivaldybės administracijai, nes tik jai parengus reikiamus dokumentus, rajono tarybai bus teikiamas sprendimo projektas dėl naujos seniūnijos teritorijos ribų bei buveinės nustatymo, pavadinimo suteikimo ir naujosios seniūnijos steigimo.

Tačiau dabar, Savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko teigimu, administracija turi žengti dar vieną žingsnį – paskelbti konkursą rajono teritorijų specialiajam planui parengti.

„Šiuo metu neturime tokio plano, kuriame tiksliai būtų nurodytos kaimų ir seniūnijų ribos, todėl negalima apibrėžti, kur tiksliai būtų ir Vydmantų seniūnijos ribos“,- paaiškino V. Domarkas.

Kadangi užtruks laiko, kol bus parengtas minėtas teritorijų specialusis planas, todėl V. Domarkas prognozuotų, kad Vydmantų seniūnija galėtų būti įsteigta ne anksčiau kaip 2015 metais.

Idėją gvildeno nuo seno

Šiuo metu Vydmantai, Kiauleikiai, Liepynė, Parąžė ir Pryšmančiai priklauso Kretingos rajono Kretingos kaimiškajai seniūnijai, kuri taip pat apima ir Kretingsodžio, Kurmaičių, Kvecių, Padvarių, Tūbausių, Rūdaičių, Žibininkų gyvenvietes.

Tad kodėl Vydmantų ir šalia esančių kaimų gyventojai nori pabėgti iš Kretingos seniūnijos ir įsteigti savo? „Ši idėja sklandė dar nuo tarybinių laikų, jau tada buvo bruzdėjimo,- prisimena Vydmantų kaimo bendruomenės pirmininkė Augustina Urbienė. – Vydmantų gyvenvietė yra didelė, joje – daug gyventojų, tad lyg ir pavydime tiems kaimams, kuriuose yra įsikūrusios seniūnijos. Juk ten, kur yra seniūnija, gyvenvietė tampa centru, ji gražėja, o dabar Vydmantai, kaip kaimas, pripažinkime, yra nepatrauklus.“

Anot A. Urbienės, prie Vydmantų seniūnijos buvo pasiūlyta prisijungti būtent tiems kaimams, kurie seniau priklausė Vydmantų tarybiniam agroūkiui, tad gyventojai nuo seno savo gyvenimą yra įpratę sieti su Vydmantais.

Vydmantų bendruomenės pirmininkė Augustina Urbienė teigė, kad idėja įkurti Vydmantų seniūniją yra jau seniai pribrendusi, tad vietinių gyventojų labai palaikoma.

Seniūnijoje – daugiausiai gyventojų

A. Urbienė įsitikinusi, kad dabar Kretingos seniūnijos, kuri yra tankiausiai apgyvendinta rajone, seniūnui Antanui Gedminui nėra paprasta visiems, o taip pat – ir Vydmantams, skirti pakankamai dėmesio. „Seniūnui neturiu jokių priekaištų – būna, kad jis vasarą ir 7 val. ryto po mūsų gyvenvietę važinėja, kad apžiūrėtų situaciją. Tačiau reikia suprasti, kad Kretingos seniūnija yra išties didelė, palyginti su kitomis. Pavyzdžiui, yra seniūnijų, kur gyventojų tėra apie 1 tūkst., o vien Vydmantų gyvenvietėje žmonių - kone dvigubai daugiau“, - kalbėjo A. Urbienė.

Kretingos seniūnijos seniūnas A. Gedminas patvirtino, kad Vydmantuose, 2013 metų gruodžio 31 dienos duomenimis, gyveno 2001 gyventojas, o skaičiuojant ir aplinkinius kaimus, gyventojų yra 2 tūkst. 670. „Savo skaičiumi Vydmantų seniūnija būtų didesnė už Imbarės ir Kartenos“,- teigė A. Gedminas.

Iš viso Kretingos seniūnijoje gyvena daugiau kaip 8 tūkst. gyventojų.

Seniūnu nenori dalintis

A. Gedminas pripažino, kad Vydmantuose iš tiesų darbo niekada netrūksta, o ir vydmantiškiai, kurių dalis yra atsikrausčiusių iš didesnių miestų, nenori gyventi bet kaip, ir jų reikalavimai skiriasi nuo grynai kaimiškų bendruomenių.

„Vydmantiškiai nenori dalintis manimi su kitais. Tačiau tai galima pateisinti – ten kasdien būtų ką veikti,- teigė A. Gedminas. – Viena problemų – gatvės žvyruotos, o judėjimas yra didelis. Bet gatvėms sutvarkyti vis trūksta lėšų, todėl ir taip, jei tik iš kur nors lieka „laisvų“ pinigų, juos iš karto Vydmantams skirdavome. Taigi vien noro gražinti gyvenvietę neužtenka – reikia ir finansinių galimybių.“

A.Gedminas pasakojo, kad seniūnija vydmantiškiams skirdavo pakankamai dėmesio, jų gyvenvietė yra vienintelė, į kurią seniūnijos darbuotojai du kartus per savaitę atvyksta patys, kad vietoje priimtų žmones, ir tokios tvarkos laikomasi jau 8 metus.

Žada ne tik darbų, bet ir pagalbą

Visgi A. Urbienė mano, kad jeigu valdžia būtų arčiau, tai ji turėtų ir daugiau galimybių spręsti problemas. „Reikia pasirūpinti gatvėmis, norėtųsi susitvarkyti paplūdimį prie tvenkinio, žmonės puoselėja viltį pasistatyti savo bažnyčią, prie jos – įrengti erdvę renginiams ir poilsiui. Seniūnui čia darbo netrūks, - vardijo A.Urbienė, o kartu ir pažadėjo. – O mes, bendruomenė, padėsime seniūnijai, kuo galėsime.“

Vydmantai yra stambiausia Kretingos seniūnijos gyvenvietė, joje gyventojų skaičius auga, yra visos reikalingos įstaigos: maldos namai, kultūros skyriaus filialas, bibliotekos filialas, ambulatorija, vidurinė mokykla, vaikų darželis, yra kapinės, nors jau reikėtų numatyti ir vietą naujoms. Tad vietiniai žmonės įsitikinę: čia seniūnijos ir betrūksta.

„Kai vykdėme gyventojų apklausą, dažnai išgirsdavome: „Seniai jau reikėjo“. Idėja įkurti Vydmantų seniūniją yra jau seniai pribrendusi, todėl ir buriant iniciatyvinę grupę, vėliau – Apklausos vykdymo komisiją, atsirado daug savanorių. Jiems esu labai dėkinga už pagalbą“,- pasidžiaugė A. Urbienė.

Finansų nepadaugės

Tačiau tarybos narys Algimantas Šoblinskas, „Pajūrio naujienų“ paprašytas išsakyti savo nuomonę, teigė abejojąs Vydmantų seniūnijos steigimo nauda. „Dėl to finansų nepadaugės, bet atsiras išlaidų, nes reiks išlaikyti dar vieną seniūniją“,- teigė A. Šoblinskas.

Šiuo metu Kretingos rajone yra 8 seniūnijos ir joms skiriama daugiau kaip 4 mln. Lt. Skirstant lėšas seniūnijoms, atsižvelgiama į kiekvienos jų gyventojų skaičių bei turimas funkcijas.

V. Domarko manymu, naujoji Vydmantų seniūnija galėtų įsikurti patalpose, kur šiuo metu yra Vydmantų bendruomenės būstinė, tad patalpos papildomai nekainuotų, reiktų išlaikyti tik apie 3 darbuotojų etatus. „Tačiau dalį etatų – svarstoma apie du – pervestume iš Kretingos kaimiškosios seniūnijos, nes ji taptų mažesnė“,- teigė V. Domarkas.

A. Šoblinskas išsakė nuomonę, kad Vydmantai turėtų būti kiek įmanoma išgražinti, nes jie yra pakeliui į Palangą ir važiuojantiems į kurortą atvykėliams reprezentuoja visą Kretingos rajoną. „Todėl reiktų biudžete numatyti atskirą eilutę – kad specialiai Vydmantams būtų skirta papildomai lėšų. Tai būtų geresnis variantas“,- siūlė A. Šoblinskas.

Pritaria seniūnijos idėjai

Priešingos nuomonės yra tarybos narys Darius Petreikis, kuris pagelbėjo bendruomenei inicijuojant klausimą dėl Vydmantų seniūnijos įsteigimo.

„Vydmantams seniūnija būtina, juk tai yra didžiausia rajono gyvenvietė po Kretingos miesto. Manau, kad reikia laikytis principo, jog valdžia turi būti arčiau žmogaus: taip greičiau sprendžiami klausimai, o ir žmonėms bus patogiau, nes nereikės dėl vieno popieriaus važinėti į Kretingą“,- mano D. Petreikis.

Tarybos narys Konstantinas Skierus teigė taip pat pritariantis Vydmantų seniūnijos idėjai. „Jau prieš pusantrų metų viešai per tarybos posėdį pasakiau, kad reikia Vydmantų seniūnijos. Tai didelė gyvenvietė, joje yra išvystyta pramonė. Bus vietoje seniūnija, bus ir didesnis dėmesys aplinkai, tvarkai, glaudesnis bendradarbiavimas su vietos bendruomene. Vydmantai turi būti pavyzdinė mūsų rajono gyvenvietė, nes pro ją pravažiuoja visa Lietuva – tai mūsų rajono veidrodis“,- kalbėjo K. Skierus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pilietis

2014-01-10   23:00

IP: 83.181.166.28

Kodėl VYDMANTAI? Tai juk išmislai, niekas per Y netaria , o jau nuo seno buvo VIDMANTAI. Kam naudinga iškraipyti vietovardžius, tas pats ir su RAŽE , juk nuo seno buvo RONŽĖ, Kažkam naudinga šluotRAŽĖ o gal nemošiškumas , ar Žemaitijos sulietuvinimas , bet žemaičiai dar neišnyko.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Nutrūko septynių „Neptūno“ pergalių serija nuotrauka, foto

Sportas, Septynių Klaipėdos „Neptūno“ (9-2) laimėtų rungtynių serija sekmadienį nutrūko namuose. Beveik...

Akcija “Neužgesk” priminė apie žuvusiuosius kelyje nuotrauka, foto

Klaipėda, Lapkričio 18-ąją, minint Pasaulinę dieną žuvusiems eismo įvykiuose atminti, trijuose didžiausiuose Lietuvos...

Atvyko vaiko teisių specialistai: kaip elgtis? nuotrauka, foto

Švietimas, Vaiko teisių apsaugos specialistai, pradėję nagrinėti gautą pranešimą dėl galimo...

Šeimos gina savo vaikus nuotrauka, foto

Klaipėda, Apie tūkstantį žmonių  sekmadienį 11 val. susirinko į mitingą prieš vaikų atiminėjimą...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...