Namų administratoriai perka brangiausiai

Namų administratoriai perka brangiausiai

Arba daugiabučių namų administratoriai yra neverslūs, arba atvirkščiai - daro verslą, kurio idėja paprasta: kuo daugiau nulupti nuo gyventojų. Mat kai šie tvarkosi patys, išeina ir greičiau, ir pigiau. Tai įrodo jau ne vienas pavyzdys.

Daugiabučių gyventojus dažnai stebina raginimai susimokėti už kai kurias paslaugas ar prekes - jų kainos būna žymiai didesnės už tas, kurios vyrauja rinkoje.

Kartais gyventojai suspėja sustabdyti bendrus pirkimus ir juos organizuoja patys taip sutaupydami nemažas sumas, bet neretai būna taip, kad apie nuveiktus darbus sužinoma iš sąskaitos eilutės, o tada trauktis jau negalima ir lieka tik viena išeitis - susimokėti.

"Auksinės" grotelės

Po to, kai iš vieno Debreceno gatvės namo laiptinės ilgapirščiai nugvelbė groteles kojoms valyti, jų vietoje buvo įdėtos kitos. Tai - geroji naujiena. O blogoji - sąskaitoje už jas nurodyta suma: kiekvienam iš 15 laiptinės butų savininkų nurodyta sumokėti po 30 litų.

"Nereikia mums auksinių grotelių už 450 litų", - piktinosi vienas iš sąskaitas gavusių namo gyventojų Andrejus Sokolovas.

Tokių daiktų gamyba užsiimantys verslininkai internete skelbia, kad groteles parduotų už 90-650 litų.

Kito tos pačios gatvės namo gyventojai balandį sulaukė administratorių pasiūlymo senus laiptinės langus pakeisti naujais, plastikiniais. Buvo nurodyta ir kaina - per 6 tūkst. litų.

Įkainiai netenkino, tad kaimynai nutarė patys pasidomėti, kiek nauji langai atsieitų. Paaiškėjo, jog ne viena tokius langus gaminanti ir montuojanti įmonė prašo apie 2 tūkst. litų pigiau, todėl administratorių pasiūlymo mandagiai atsisakyta, o gyventojai naujais langais pasirūpino patys.

Prieš kelerius metus viešai pasipiktinimą pareiškė ir dviejų I. Simonaitytės gatvės namų gyventojai, kuriems kieme pastatytas ženklas "Plyta" kainavo 640 litų. Gavę administratorių nurodymus sumokėti jie puolė aiškintis, kiek tokie daiktai kainuoja.

Paaiškėjo, jog tuo metu ženklą ir jo stulpą buvo galima įsigyti ir už 180 litų. Gyventojams taip ir liko neaišku, ar administratorius patingėjo ieškoti pigesnio varianto, ar didesnę sumą pasiliko sau už pastangas.

Tolsta nuo žmonių

Debreceno g. 34 namo, prie kurio laiptinės buvo įdėtos brangiosios kojų valymo grotelės, gyventojas Andrejus teigia pastebėjęs, kad administratoriai ėmė vengti žmonių ir tiesioginio kontakto su jais.

"Iš patalpų Baltijos prospekte administracija persikėlė į vadinamąjį Žardės kvartalą. Interneto svetainėje panaikino darbuotojų telefonų numerius ir paliko tik vieną, kuriuo paskambinus dažniausiai groja muzika, o atsakiklis kartoja, jog šiuo metu visi darbuotojai užimti. Be to, tas vienintelis numeris - su kodu 8 700. Man atrodo, kad įkainiai už šiuos pokalbius didesni už įprastus. Kai sąskaitose pamatome nurodymus susimokėti už kažkokius darbus šildymo punkte, niekas net nesivargina įrodyti, ar iš tikrųjų buvo pakeista detalė ir panašiai. Kam man toks administratorius?" - liejo susikaupusį apmaudą vyriškis.

Jo teigimu, po konsultacijų su teisininku gyventojai nutarė kreiptis į savivaldybę ir prašyti, kad valdžia padėtų atsisakyti tokių administratorių paslaugų, bei ieškoti naujų.

Beje, šis klaipėdietis - ne vienintelis žmogus, teigiantis, kad administratoriai yra pernelyg atitolę nuo gyventojų.

Pernai uostamiestyje viešėję Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros vadovai pareiškė, kad viena iš priežasčių, stabdančių daugiabučių renovaciją Klaipėdoje - gyventojų nepasitikėjimas administruojančiomis bendrovėmis, su kuriomis "prarandamas kontaktas".

Dėl to Klaipėdoje geriau tvarkosi mažesnės bendruomenės - daugiabučių namų savininkų bendrijos, bet jos administruoja tik ketvirtadalį visų daugiabučių.

Apsunkino kelią

Praėjusiais metais savivaldybės administracijoje buvo sudaryta speciali darbo grupė, kuri turėjo išsiaiškinti, ar valdininkai tinkamai kontroliuoja daugiabučių administratorius - kad jie taip nedaro, priekaištavo Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas. Tačiau vos kelis posėdžius surengusi grupė "ištirpo".

Vis dėlto pokyčių buvo - administratorių kontrolės funkcija palikta ne vienam skyriui, kaip buvo iki tol, o ateityje šiai funkcijai žadama mesti dar daugiau resursų.

Beje, pati savivaldybė pernai metų pabaigoje apsunkino kelią daugiabučių gyventojams, kurie galbūt norėtų pakeisti dabartinį administratorių, bet dėl vienų ar kitų priežasčių nesusiformuoja kritinė nepatenkintųjų dauguma.


Žinia, praėjusiais metais Seimas pritarė prezidentės pasiūlytoms Civilinio kodekso (CK) pataisoms. Jos numato, kad daugiabučių namų administratoriais negalės būti šilumos ir kitos komunalinės įmonės bei su jomis susiję asmenys. Pataisomis taip pat numatytas penkerių metų administratoriaus skyrimo terminas.

KAINA. Vieno Debreceno gatvės namo gyventojai netiki, kad šios grotelės galėjo kainuoti apie 450 litų. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Iki CK pataisų priėmimo namus prižiūrintys administratoriai dirbo neterminuotai - jeigu tik gyventojai nesiima jokių veiksmų, namų administratoriai gali juos administruoti nors ir iki gyvos galvos. Tačiau Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė paskutinėmis 2012-ųjų dienomis pasirašė įsakymą, kuriuo administratorių "diktatoriavimas" pratęsiamas iki 2017 m. gruodžio 31 d., jei namo gyventojų dauguma nepareiškia priešingos valios.

Savivaldybės atstovai aiškino, kad "prievartinis visų administratorių perskyrimas yra biudžeto lėšų švaistymas, reikalaujantis daug laiko, nes iš esmės savivaldybėms reikia organizuoti visuotinius rinkimus".

Akcentuota, kad priėmus įstatymų pataisas nebuvo išspręstas jo įgyvendinimo finansavimo klausimas. Esą visuotinių susirinkimų ir balsavimų organizavimui prireiktų apie milijono litų ir 18 naujų darbuotojų.

Tačiau faktai liudija, kad atsisakyti administratoriaus ir pasirinkti kitą arba įsteigti bendriją būna gana sunku - "Vakarų eksprese" ne kartą buvo aprašyti atvejai, kai gyventojų nenorinčios paleisti namų valdos inicijuoja teismus.

Minėtąjį savivaldybės administracijos direktorės įsakymą vienas administratorius yra apskundęs teismui.

"Viršininkai yra gyventojai, ne administratorius"

Artūras ŠULCAS, Klaipėdos vicemeras

Administratorius - tarsi artimiausia klaipėdiečio valdžia, tačiau privalu žinoti, jog viršininkas ne jis, o gyventojas. Jis administratorių samdo ir gali jį atleisti bei pasirinkti kitą. Tik reikia kontroliuoti ne pavieniams asmenims, o išvien. Dabar taip nėra, todėl administruojančios įmonės naudojasi žmonių pasyvumu, elgiasi kaip diktatoriai, realu, kad buitinės korupcijos atvejų gali pasitaikyti.
Yra Klaipėdoje precedentų, kai žmonės atsisakė nepatikusio administratoriaus - tai jų tarpusavio reikalas, savivaldybės atstovas gali būti tik stebėtojas. Aišku, administratorius gali laikytis vietos ir bylinėtis teisme. Kad taip neatsitiktų, reikia gerai pasiruošti.
Dėl brangesnių pirkimų: pirma, kai gyventojų saugumui kyla pavojus, administratorius turi teisę jų neatsiklausti ir organizuoti bet kokius darbus, o vėliau paprašyti juos apmokėti. Bet tokia jų laisvė baigiasi, pavyzdžiui, norint padažyti laiptinės sienas - čia jau žmonių balsas lemiamas.
Antra, administratoriai dėl menkiausio pirkimo ar paslaugos privalo organizuoti konkursą, o dėl to pirkinio kaina gali išaugti. Idiotiška, bet to reikalauja įstatymas.

Informacija

Klaipėdietis Antanas Petreikis trejus metus nemokėjo, anot jo, nepagrįstų mokesčių namą administruojančiai bendrovei. Šalių teisminis ginčas baigėsi tuo, kad administratoriai sumą sumažino, o abi pusės pasirašė taikos sutartį.
Šiuo metu Klaipėdos miesto apylinkės teisme nagrinėjama dar viena byla, kurioje vieno penkiaaukščio gyventojai ginčijasi su administratoriais dėl neva nepagrįstų mokesčių.
Civilinio kodekso 4.84 straipsnio 4 punktas numato, kad savivaldybės administracija bendrojo naudojimo objektų administratorių skiria penkeriems metams. Jeigu bent 1/5 daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų likus šešiems mėnesiams iki šio termino pabaigos raštu pareiškia pageidavimą spręsti administratoriaus paskyrimo klausimą iš naujo arba savivaldybės administracija gauna šio namo gyventojų pagrįstų nusiskundimų dėl administratoriaus veiklos, ji privalo surengti patalpų savininkų balsavimą raštu arba susirinkimą.
Nesant tokio pageidavimo ir nusiskundimų, administratoriaus paskyrimas pratęsiamas kitų penkerių metų laikotarpiui. Visais atvejais butų ir kitų patalpų savininkai balsų dauguma turi teisę priimti sprendimą pakeisti administratorių ir nesuėjus penkerių metų terminui.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder