Margučių šviesoje – nauji talentai

Margučių šviesoje – nauji talentai

Kokius valgius ant šventų Velykų stalo dėjo žemaičių bajorai, kaip originaliai nusidažyti velykinį kiaušinį, padekoruoti šventinį stalą? Atsakymų galima rasti Baublių bibliotekoje, kur šiomis dienomis eksponuojamos trys naujos parodos. 

Mokytoja Stasė Lingienė pristato net 185 margučius. Autorės siekis – kiekvieną margutį paversti meno kūriniu.

Dailiuoju kiaušinių marginimu mokytoja prieš daug metų "užsikrėtė“ viename seminare.

Dažymo technikos keitėsi. Iš pradžių buvo vaškas. Po to pradėjo marginti ryškiai - guašu. Šis būdas patinka ir jos mokiniams. Paskui ant kiaušinių vijo žoles, žiedus. Buvo skutinėjimo etapas. Vėliau sugalvojo kiaušinius apnerti vąšeliu. Paskui būsimą grožybę padengdavo klijais ir apsukdavo spalvingais siūlais. Netrukus po to išbandė lukšto mozaiką. Atsirado dekupažas, jį taip pat mokiniai pamėgo.

Naujausias marginimo būdas – norimu raštu suklijuotos įstrižos sedulos riekelės ir dažymas blizgančiais klijais. Pastarieji margučiai pirmųjų žiūrovų buvo pavadinti karališkaisiais.

Dar viena naujiena – iš margučių suvertos bei plunksnomis dekoruotos verbos.

Mokytojos kolekcija, it naujametiniai žaislai, gula į dėžutes ir laukia kitų Velykų, kol, papildyta naujais meno kūriniais, vėl būna parodoma.

Sužibo naujas talentas

Pasak bibliotekos vedėjos Danguolės Gibišienės, ypač smagu jai buvo rengti 71-erių metų baubliškės Stasės Girdenienės paveikslų, siuvinėtų kryželiu, parodą.

"Anksčiau apie ją nežinojome. Kartu su felčere Nijole Šličiene nuėjome pasveikinti ją 70-mečio proga. Ir tada savo darbų neparodė, o tik prasitarė“, - pasakojo D. Gibišienė.

"Ištempus“ į dienos šviesą auksarankės išsiuvinėtas gėles, peizažus, paveikslus pasakų ir žiemos motyvais, kilo džiaugsmas abiem pusėms. Paveikslai šildo, juose jautriai žaidžiama spalvomis, patraukia vaizdo natūralumu.

S. Girdenienę paroda įkvėpė: dabar ji siuvinėja didelį paveikslą, kuriame pamatysime mustangus.

Pasak S. Girdenienės anūkės Aistės, močiutė visada mėgo rankdarbius, kiekvienam anūkui yra išsiuvinėjusi ir dedikavusi po pagalvę. Daug rankdarbių moteris yra išdovanojusi.

Kuria ir anūkė

Greta siuvinėtų paveikslų eksponuojamos S. Girdenienės anūkės, Marijono Daujoto vidurinėje mokykloje besimokančios Redos Jonutytės segės.

Kaip daryti papuošalus, mergina sugalvojo pati. Iš pradžių pagrindui naudojo ženkliukus, aptraukdavo juos medžiaga. Paskui kilo idėja panaudoti kartoną.

Redos segės primena mandalas. Papuošalas pradedamas nuo vidurio. Procesas vyksta spontaniškai: vienas dekoro raštas pagimdo kitą. Rezultatas dažniausiai būna apvali segė. Dar veria auskarus, yra padariusi ne vieną vėrinį.

Pirmąją segę padarė kaip dovaną draugei Agnei Kalėdų proga.

"Nors Reda nuo mažens išsiskyrė gabumais, pamačiusi Agnės segę, nustebau“, - prisipažino bibliotekos vedėja.

Ir pati aštuoniolikmetė originaliai puošiasi. Nuo mažens ji piešia, yra rašiusi eilėraščius, komponavo puokštes.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder