2019 m. sausio 16 d. 17:56 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Lankytojams atvers Tiškevičių koplyčią

2018-09-12, 13:27

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, „Pajūrio naujienos“

Lankytojams atvers Tiškevičių koplyčią nuotrauka, foto

Į atkurtą grafų Tiškevičių koplyčią sugrąžinti 6 karstuose bei sarkofaguose besiilsinčių žmonių palaikai.

© PN

Kretingos muziejus ruošiasi lankytojams viešai atverti restauruotos neogotikinės XIX a. grafų Tiškevičių koplyčios senosiose miesto kapinėse kriptą, į kurią jau sugrąžinti 6 grafų bei jų aplinkos žmonių karstai. Iš restauravimo dirbtuvių neužilgo bus parvežti ir prabangūs grafų Sofijos bei Juozapo Tiškevičių sarkofagai, į kuriuos bus perkelti karstai su sutuoktinių palaikais.

Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas priminė, kad 2014-ųjų rudenį archeologai koplyčios rūsyje aptiko užmūrytus didikų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių palaikus. Praardžius slaptavietes, įrengtas abipus koplyčios, pasimatė, kad grafai buvę palaidoti prabangiuose ornamentuotuose sarkofaguose. Tačiau palaikai prieš kelis dešimtmečius buvę išplėšti pradraskius sarkofaguose skyles: pavogtas vienas iš dviejų grafo Juozapo Tiškevičiaus – tuometinės Rusijos armijos karininko – kardų, nuplėšti antpečiai su sidabro epoletais. Išniekinti palaikai buvo paslėpti po betono postamentais.

Sutuoktinių sarkofagai buvo užmūryti viename betono luite, o kitoje pusėje aptikti dar 2 paprastesni sarkofagai: viename palaidota 5-erių Sofijos ir Juozapo anūkė Marija, o kitame – nežinoma moteris, kurios tapatybė nenustatyta ligi šiol.

Šie keturi sarkofagai laikinai buvo išgabenti ir saugomi Kretingos muziejaus ūkvedžio namo rūsyje, kol, muziejininkams gavus lėšų, restauruoti du iš jų – pirmiausia grafo Juozapo, vėliau jo žmonos Sofijos.

J. Kanarsko žodžiais, restauravimo procesas užtruko dėl subjektyvių priežasčių – dėl patyrusio restauratoriaus Gintaro Kazlausko, kuris atkūrė ir Kretingos pranciškonų bažnyčios rūsiuose saugomų jos įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus giminės sarkofagus, staigios ligos. „Juozapo Tiškevičiaus sarkofagą G. Kazlauskas sakė užbaigsiąs tvarkyti ligi spalio, o jo žmonos Sofijos – iki gruodžio pradžios“, – patikino J. Kanarskas.

Užbaigus koplyčios-kriptos restauravimo darbus, į ją pergabenti muziejuje ligi tol saugoti Juozapo ir Sofijos karstai bei dar 2 sarkofagai su jų anūkės Marijos bei nežinomos moters palaikais.

Medinius karstus bei šiuos du paprastesnius sarkofagus, prieš pervežant į kriptą, pagal galimybes nušveitė patys muziejininkai.

„Pastarieji du sarkofagai kol kas nerestauruoti ir neaišku, kada tam atsiras lėšų. Tačiau viliamės, kad jie sulauks savo valandos, nes jie taip pat įrašyti į Kultūros vertybių registrą“, – teigė muziejininkas.

Taip pat į kriptą sugrąžinti dar 2 karstai su giminaičių Kazimiero Tiškevičiaus bei jo tetos Jadvygos Tiškevičienės palaikais. Kol vyko kriptos restauravimas, jie buvo saugomi šios koplyčios viršuje. Po restauravimo koplyčios viršutinėje dalyje, į kurią patenkama atkurtais laiptais, bus eksponuojama dalis Tiškevičių karstuose aptiktų įkapių, išsiųsti pranešimai apie gedulingas pamaldas, taip pat – rožančių, škaplierių, maldaknygių, kryžių, – visa, kas susiję su krašto laidojimo papročiais bei apeigomis.

Muziejininkai spalio viduryje ketina surengti oficialų koplyčios atidarymą, o per Vėlines ji bus atvira lankytojams.

---

Kretingos parapijos kapinėse stovinčią neogotikinę koplyčią-kriptą savo tėvo Juozapo, o vėliau ir motinos Sofijos palaikams saugoti 1893 m. pastatė paskutinysis Kretingos grafas Aleksandras (1864–1945) Tiškevičius. Koplyčią projektavo švedų kilmės architektas Eduardas Strandmanas, suprojektavęs taip pat Palangos bei Salantų bažnyčias.

Kretingos dvaro su Europoje išgarsėjusiu Žiemos sodu savininkas Juozapas (1835–1891) pirmiausiai buvo palaidotas kitapus esančių kapinių koplyčioje, o po dvejų metų jo palaikai perkelti į naujai pastatytos koplyčios kriptą. Sofija savo vyrą pergyveno kone tris dešimtmečius (1837–1919) ir amžino poilsio atgulė šalia jo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Šauktinių sąrašai: garsūs sportininkai prašys atidėti tarnybą nuotrauka, foto

Sportas, Į šauktinių sąrašus šiemet įtrauktas būrys garsių sportininkų – NBA krepšininkas...

Pensijų kaupimo pokyčiai: ką būtina žinoti? nuotrauka, foto

Euras, Nuo šių metų Lietuvoje prasidėjus II pakopos pensijų reformai gyventojai kol kas...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Įvairybės, Vakarų ekspresas" tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Neringa ruošiasi „Stintapūkio“ šventei nuotrauka, foto

Neringa, Neringoje vasario mėnesį ir vėl lydės tik šiam kraštui būdingi poledinės žūklės...

Euras, Paskelbta prieš 55 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...