2018 m. rugsėjo 26 d. 09:23 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Kretingos verslininkai teismo sprendimo vykdyti neskuba

2018-09-05, 16:01

Dovilė URNIKIENĖ, Pajūrio naujienos

Kretingos verslininkai teismo sprendimo vykdyti neskuba nuotrauka, foto

Nors pašalinti prekybos paviljonus savininkai buvo įpareigoti dar 2014 metais, tačiau dauguma jų dar ir šiandien čia tebestovi.

© pajūrio naujienų nuotr.

„Ne visi gyventojai nori mus iškraustyti – tik keletas verda tą peklą, o dauguma mus palaiko“, – „Pajūrio naujienas“ tikino paviljonų, esančių prie daugiabučių namų Žemaičių g. 6, 8, Kretingos mieste, savininkai. Nors jie pralaimėjo ilgą teismų maratoną ir yra įpareigoti paviljonus nukelti, tačiau to daryti neskuba – griebdamiesi šiaudo, jie ir vėl kreipėsi į teismą, prašydami pripažinti statinius nekilnojamuoju daiktu ir įpareigoti sudaryti nuomos sutartį. Kretingos rajono savivaldybė rugpjūčio 22 dieną sulaukė kolektyvinio gyventojų rašto, kuriuo prašyta atsakyti, dėl kokių priežasčių iki šiol neįvykdytas galutinis Vyriausiojo administracinio teismo sprendimas dėl kioskų pašalinimo iš jų namams priskirtų gyvenamosios paskirties žemės sklypų. Taip pat klausiama, ir kada bus nugriauti kioskai, nurodant mėnesį ir dieną. Savivaldybės administracija gyventojams jau parengė ir atsakymą, kuriuo informavo, kad teismas nukelti prekybos paviljonus įpareigojo jų savininkus, o kadangi šie teismo sprendimo nevykdo, Kretingos rajono savivaldybės administracija išėmė vykdomuosius raštus ir dar 2018 metų sausio 3 dieną pateikė juos vykdyti priverstinai antstolio Jono Petriko antstolių kontorai. Konstatavęs, kad teismo sprendimas nevykdomas, antstolis kreipėsi į teismą su pareiškimais, kuriais prašė taikyti Kretingos rajono apylinkės teismo 2017 metų balandžio 6 dienos civilinėje byloje nurodytas jo nevykdymo pasekmes, t. y. minėtiems asmenims per nustatytą terminą nenugriovus laikinųjų statinių, leisti tai padaryti Kretingos rajono savivaldybės administracijai, vėliau patirtas išlaidas išieškant iš statinių savininkų. Kai tik teismas tokį leidimą duos, Kretingos rajono savivaldybės administracija pasiryžusi nedelsiant organizuoti prekybos paviljonų pašalinimą. Kita vertus, ir patys smulkieji verslininkai inicijavo naują teisminį procesą – jie prašo statinius pripažinti nekilnojamuoju daiktu ir įpareigoti sudaryti nuomos sutartį. Ši byla taip pat dar nėra išnagrinėta.

Žadėjo, kad niekas lauk nevarys

„Pajūrio naujienų“ pakalbinti smulkieji verslininkai atvirai prisipažino: ne visi jie tiki, kad šįkart teismas bus jiems palankus, tačiau kitos išeities nebeturi – tarsi skęstantieji griebiasi nors ir už šiaudo.

„Dirbu čia beveik 30 metų – tuometinė valdžia mums sakė: „Eikit ir dirbkit, niekas jūsų iš čia nevarys.“ Įsikūrėme, mokesčius mokėjome, tik niekas taip ir neleido žemės įsiteisinti – siekėme ją įsigyti ar bent jau išsinuomoti 99 metams, kaip kad mūsų kaimynei pavyko, – kad keičiantis valdžioms, keitėsi ir verslininkams duoti pažadai, pasakojo gėlėmis prekiaujanti Armanta Brazdeikienė. – Savo lėšomis įsivedėme elektrą, vandentiekį, kanalizaciją, liepė pasididinti langus –vykdydami tokį nurodymą, įrengėme vitrininius.“

Kita smulkioji verslininkė Nijolė Stonkuvienė pasakojo prekiauti batais pradėjusi 2001 metais, įsigijusi čia jau stovėjusį prekybos paviljoną iš ankstesnių savininkų. Tuomet, pasakojo moteris, nebuvę nė minties, kad ji investuoja tik į laikiną prekybos vietą ir kad kada nors ji iš čia bus išprašoma.

Ieškojo kompromiso su gyventojais

A. Brazdeikienė pasakojo, kad įkuriant paviljonus Žemaičių g., šalia esančių daugiabučių gyventojai tam neprieštaravo – juos iškeldinti esą užsimojo tik keletas, čia vėliau apsigyvenusiųjų.

„Senieji gyventojai ir dabar džiaugiasi, kad esame – nereikia toli eiti, kad galėtų ką nors nusipirkti“, – sakė A. Brazdeikienė.

Jai pritarė ir N. Stonkuvienė: „Ateina, aplanko mus moterys – ir ašarą nubraukia dėl susiklosčiusios situacijos. Gaila joms mūsų.“

Verslininkės sakė, kad ne kartą ieškota kompromiso su visais šalia esančių daugiabučių gyventojais – siūlė įrengti jiems automobilių aikštelę, iš jų nuomotis žemę, bet joks variantas taip ir netiko.

Svarstydami, kodėl keletas gyventojų taip principingai laikosi savo – kad prekybos paviljonai būtų pašalinti, jų savininkai teigė, kad kyla įvairių minčių: matyt, kažkam kitam yra reikalinga patraukli vieta prie pat Rotušės a., kad čia įkurtų savo verslą.

Liktų be pragyvenimo šaltinio

Šiuo metu prie daugiabučių namų Žemaičių g. 6, 8 vis dar stovi 7 prekybos paviljonai, kurių vienas nedirba. Du buvo pašalinti anksčiau.

„Tų paviljonų, kurie nugriauti, savininkai teismuose nė nedalyvavo. O tų, kurie pradėjo kovą dėl išlikimo, paviljonai iki šiol tebestovi“, – sakė N. Stonkuvienė.

Smulkieji verslininkai teigė tiesiog neturį kitos išeities, kaip tik minti teismų slenksčius, nors tai ir brangiai kainuoja – išsikraustymas juos paliktų be pragyvenimo šaltinio. „Gaunu pensijos 168 eurus – vaistams ir duonai neužtenka. Kur dingsi be darbo ir kam tu pensininkas besi reikalingas? Jau 40 metų amžiaus žmonėms sunku darbą susirasti, dainelė sudainuotą, tai ką apie mus bekalbėti“, – sakė N. Stonkuvienė.

A. Brazdeikienė taip pat pasakojo, kad prekiaudama gėlėmis ji prisiduria prie pensijos ir paremia dukros šeimą, padėdama išlaikyti, išmokslinti anūkus. „Gyvename amžinoje nežinioje: ar ilgam išliksim. Dėl to ir pirkėjų sumažėjo, o kiti užklydę net nustemba, kad mes vis dar dirbame. O juk kažin kiek ir neuždirbame – norėdami išlaikyti klientus, nuolaidas darome, patys gėlių pasiauginame,“ – pasakojo A. Brazdeikienė.

Teismų maratonas – daugiau kaip 4 metus

Iš teritorijos, esančios prie daugiabučių Žemaičių g. 6 ir 8, Kretingoje, iškelti prekybos paviljonus verslininkai buvo įpareigoti Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu iki 2014 metų gegužės 1 dienos.

Šis dokumentas buvo apskųstas Klaipėdos apygardos administraciniam teismui – jis skundą atmetė, tad kreiptasi ir į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą. Šis ankstesnio teismo sprendimą paliko galioti nepakeistą. Įsiteisėjus Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutarčiai, Kretingos rajono savivaldybės administracija įpareigojo verslininkus iškelti paviljonus iki 2016 metų birželio 1 dienos. Tai nebuvo padaryta.

Verslininkai ir vėl kreipėsi į teismą, reikalaudami pripažinti, kad Kretingos rajono savivaldybės administracija nepagrįstai ir neteisėtai reikalauja nukelti prekybos paviljonus-kioskus. Bylą ir vėl pralaimėjo – buvo įpareigoti per vieną mėnesį nuo sprendimo įsiteisėjimo savo lėšomis nugriauti laikinuosius statinius. Nesutikdami su tokiu sprendimu, verslininkai jį apskundė, tačiau Klaipėdos apygardos teismas ankstesnį sprendimą paliko nepakeistą. Tad verslininkams nevykdant teismo įpareigojimų, Kretingos rajono savivaldybės administracija kreipėsi į antstolius.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad kasmet su smulkiaisiais verslininkais ir su daugiabučių gyventojais vyko diskusijos ieškant kompromisinio kelio, tačiau visoms pusėms priimtino sprendimo taip ir nepavyko rasti. „Šios situacijos būtų išvengta, jei verslininkai, prieš statydami paviljonus, būtų turėję rašytinį susitarimą su gyventojais, o dabar jo nėra“, – apgailestavo V. Domarkas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ ieško geriausių verslo idėjų...

Ieškome versliausių Klaipėdos rajone! nuotrauka, foto

Įsimylėti Palangą šiandien užtenka vienos dienos. Nori greito maisto – yra. Nori...

Įsimylėti Palangą užtenka vienos dienos nuotrauka, foto

Darbuotojas vogė iš prekybos centro nuotrauka, foto

Kriminalai, Į Klaipėdos pareigūnus kreipėsi UAB parduotuvės vadovas. Jis pranešė, kad rugsėjo 18-osios...

Sulaukė baudos už nepadarytą pažeidimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Baudos kvitą už Kelių eismo taisyklių pažeidimą galima gauti net ir jo...

Šiandien namų ieško: Kasija nuotrauka, foto

Šiandien namų ieško, Į "Linksmąsias pėdutes" atvažiavau iš sanitarinės tarnybos tą dieną, kai ten turėjau...

Klaipėdiečių kova su tarša: surinkta 4 311 parašų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečių nepasitenkinimas padėtimi pietinėje miesto dalyje dėl taršos ir nemalonių kvapų pakilo...

Kriminalai, Paskelbta prieš 25 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 54 min.

Šiandien namų ieško, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...