2020 m. birželio 3 d. 06:41 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Kretingos muziejus velkasi naują rūbą

(2)

2014-12-09, 00:01

Sofija BUIVYDAITĖ

Kretingos muziejus velkasi naują rūbą nuotrauka, foto

POKYČIAI. Grafų Tiškevičių rūmų ansamblį nuo šiol puoš ne tik pagrindiniai rūmai, bet ir kiti dvaro pastatai.

© Jolanta KLIETKUTĖS nuotr.

Reklama

Į pajūrį keliaujančių poilsiautojų laukia daugybė naujų atradimų. Vienas tokių - prieš daugiau kaip dvidešimtį metų į grafų Tiškevičių rūmus perkeltas Kretingos muziejus.

Šiandien jis - beveik neatpažįstamas. Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos lėšomis renovavus dvaro pastatus lankytojai džiaugiasi ne tik atnaujintais statiniais, bet ir nematytais muziejaus eksponatais.

Atnaujinti pastatai traukia turistus

Vienas labiausiai turistus džiuginančių Kretingos muziejaus pokyčių - atnaujinti autentiški ir unikalūs dvaro ansamblio pastatai. Šiandien keliautojai gali įvertinti ne tik renovuotus Kretingos grafų Tiškevičių rūmus, istorinius laikus menantį vandens malūną ir ratinę, bet ir kultūriniams-edukaciniams renginiams pritaikytas naujas erdves, kuriose eksponuojami ilgą laiką saugyklose laikyti meno kūriniai.

Naujam gyvenimui prikelti keliautojų lankomą kultūros objektą padėjo Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, be kurių daugybė šiandien matomų pokyčių būtų sunkiai įgyvendinti. Dvaro ansamblio atnaujinimo darbai buvo vykdomi įgyvendinant projektą "Kretingos dvaro sodybos paminklinių pastatų renovacija ir pritaikymas turizmui", kuriam buvo skirta beveik 5 mln. litų ES struktūrinės paramos lėšų.

Kaip pasakoja vieno pagrindinių Žemaitijos muziejų direktorė Vida Kanapkienė, 2007-2013 metų periodu skirta ES struktūrinių fondų parama buvo šansas dvarams "užsivilkti naują rūbą" ir atsinaujinti iš esmės.

"Renovavus dvaro pastatus, pagaliau atsirado ekspoziciniai plotai kolekcijoms, kurios metų metus gulėjo saugyklose. Šiandien lankytojai savo akimis gali pamatyti kraštą reprezentuojančias kolekcijas, Kuršių kultūros palikimą, Tiškevičių sukauptus meno kūrinius", - pasakojo moteris.

Pokyčiai neliko nepastebėti ir turistų, kurių srautai nuolat auga. Pašnekovės teigimu, vien pernai muziejų aplankė 91 tūkst. keliautojų, o šiemet šis skaičius jau viršijo 100 tūkst.

"Galiu nuoširdžiai pasidžiaugti, kad šiandien mūsų muziejus yra ryškus ženklas Lietuvos turizmo rinkoje, veiklą plečiantis ir už savo ribų: šiemet pirmą kartą organizuojamo dvaro menų festivalio "Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo" renginiai vyksta ne tik muziejuje, bet ir miesto bibliotekoje, kultūros centre ir kitose viešose erdvėse", - teigė V. Kanapkienė.

Vienus darbus veja kiti

Nors 2012 metų vasarą baigus įgyvendinti paminklinių pastatų renovacijos projektą padaryta nemažai, dvaro komplekse nesutvarkytų objektų dar liko. Iš visų paminklinių pastatų, neskaitant grafų rūmų, istorine ir architektūrine verte dvaro sodybos komplekse išsiskiria ūkvedžio namas su vakarų Žemaitijos dvarams būdinga akmens mūro architektūra ir vidaus patalpas puošiančia XIX a. pradžios sieninė tapyba.

Įgyvendinant projektą "Kretingos dvaro sodybos paminklinio pastato - ūkvedžio namo - renovacija ir pritaikymas turizmui, II etapas" ūkvedžio namo renovavimui skirta 3,7 mln. ES parama.

Muziejaus direktorės teigimu, jau padaryta maždaug pusė suplanuotų darbų: jau atnaujinta pastato išorė, pakeisti langai, sutvarkytas pirmas aukštas. Projektą užbaigti tikimasi 2015 m. vasarą, muziejui švenčiant savo gyvavimo 80-metį. Kretingos dvaro sodyboje muziejus įsikūręs jau daugiau kaip dvi dešimtis metų. Ilgą laiką muziejus veikė nedideliame vieno aukšto name, vėliau - baigtame restauruoti XVII amžiaus pradžios pranciškonų vienuolyno pastate. 1992 m. muziejus buvo perkeltas į Kretingos dvaro sodybą, buvusius grafų Tiškevičių rūmus, statytus XIX amžiuje.

Atnaujintas ir parkas

Muziejaus lankytojus stebina ir gražėjantis Pastauninko parkas. Vykdant projektą "Kretingos miesto Pastauninko parko sutvarkymas ir pritaikymas turizmo bei kitoms viešoms reikmėms" kuriama ne tik poilsiui, bet ir gamtos pažinimui skirta infrastruktūra. Pasivaikščiojimus gamtoje pamėgę poilsiautojai jau kitąmet galės mėgautis atnaujintais pėsčiųjų takais, poilsio ir vaikų žaidimų aikštelėmis, įrengtais informaciniais stendais bei vaizdo stebėjimo sistema. Šiam projektui įgyvendinti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirta 553 tūkst. litų.

Reklama

Visi šie Kretingos rajono objektai finansuoti pagal priemonę "Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Senjoras

2014-12-28   22:01

IP: 86.100.116.56

Kada nugriausite baltų plytų" Šedevrą" prilipusį prie muziejaus? Ar jau užmiršote?

idomu

2014-12-28   17:55

IP: 89.20.244.98

kaip zmones megaujasi stebejimo sistemomis :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Atnaujintas Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos sporto aikštynas nuotrauka, foto

Baigti Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadiono rekonstrukcijos darbai. Atnaujintas aikštynas tarnaus...

„Pajūrio senelių namai“ socialinės globos paslaugas teikia nelegaliai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos...

Klaipėdos regione – dar vieni nelegalūs globos namai nuotrauka, foto

Mūsų pro­tėviai tikėję: jei per Ve­ly­kas ta­ve, grįžtantį iš baž­ny­čios, kas nors...

Daugiabutį užliejusius darbininkus nuo stogo nukrapštė policija nuotrauka, foto

Kai per karantiną vieni skundžiasi nežiną, ką veikti, kiti įgyvendina įvairias iniciatyvas...

Vydmantiškis Simas Končius laisvu laiku sumeistravo inkilų nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė birželio 3-iajai, trečiadieniui nuotrauka, foto

Įvairybės, Protingos mintys:

Policija prašo pagalbos. Įtariamas merginos pagrobimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien apie 16:00 val., bendruoju pagalbos telefonu sulaukta merginos skambučio, kuriuo ji...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atrask savo kraštą: ilgiausias kabantis tiltas Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dienraštis "Vakarų ekspresas" pradeda naują vasarišką rubriką priede "Vakarų Lietuva". Kviesime pažinti...

Įvairybės, Paskelbta prieš 43 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...