2018 m. vasario 24 d. 13:51 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Kretingoje Šv. Antano Paduviečio atlaidų kulminacija

Šiais metais tradiciniai Šv. Antano Paduviečio atlaidai Kretingoje švenčiami kartu su Viešpaties Apreiškimo Švenčiausiai Mergelei Marijai parapijos 400 metų jubiliejumi. Todėl miesto šventė ir atlaidų programa pasižymi renginių gausa.

Šventė vyksta jau antrą savaitę nuo birželio 7-osios, tačiau didžiausi, reikšmingiausi renginiai koncentruoti į birželio 17-18 d. savaitgalį.

Kaip ir kiekvienas rytas, šeštadienis prasidėjo pamaldomis Viešpaties Apreiškimo Švenčiausiai Mergelei Marijai bažnyčioje. Rotušės aikštėje šurmuliavo didžiulė tautodailės ir amatų mugė, kurioje vietos užteko ne tik prekybininkams, bet ir politinių partijų atstovams, ir policijai su šuniuku Amsiu, ir teatralams, ir vaikams skirtoms pramogoms. Iš visos Lietuvos suvažiavę folkloro kolektyvai susirinkusiuosius į aikštę linksmino  koncertu "Pastauninko pintinis".

Triukšmingą mugės šurmulį popiet keitė meninė programa - trumposios prozos skaitymai su muzika, vaikų kolektyvų kocertas prie Lurdo. Vakarinės šeštadienio pamaldos bažnyčioje buvo skirtos Kretingos rajono savivaldybės darbuotojams ir politikams. Ataidų savaitę Kretingos vienuoliai pranciškonai ir visi tikintieji meldėsi už kultūros, žiniasklaidos, švietimo bei mokslo darbuotoju, už tremtinius, jaunimą, už ligonius ir juos gydančiuosius, už policininkus ir gaisrininkus.

Nuo senų laikų žmonės tiki, jog apsilankydami ir melsdamiesi atlaiduose gaus nuodėmių atleidimą ir Dievo palaimą.

Vienas populiariausių ir labiausiai gerbiamų  šventųjų Antanas Paduvietis gyveno 1190-1231 metais. Gimė Lisabonoje ir buvo pavadintas Ferdinandu, o Antano vardą pasirinko tapęs pranciškonų vienuoliu. Dievo žodį šv. Antanas skelbė Šiaurės Italijoje, Prancūzijoje. Dar gyvas būdamas, Šv. Antanas garsėjo stebuklais. Apie jo gyvenimą liaudyje sklido legendos. Pasak vieno pasakojimų, Antanas niekaip negalėjęs įrodyti eretikui žydui, kad Eucharistija yra Kristaus kūnas ir kraujas. Netekęs kantrybės, jis atsivedė asilą ir pastatė prie taurės ir ostijos: gyvulys iš karto atsiklaupęs ant kelių. Kitas pasakojimas byloja, kad Antanui pamokslaujant netgi žuvys išplaukdavo į vandens paviršių ir sustodavo nejudėdamos ir jo klausydamos.

Pasak dar vieno pasakojimo, Antanui meldžiantis savo kambaryje, pasirodžiusi Švč. Mergelė Marija su kūdikėliu Jėzumi ant rankų. Šis Šv. Antano regėjimas nuo XVII amžiaus tapo pagrindu siužetui, vaizduojančiam Šv. Antaną su kūdikėliu Jėzumi ant rankų.

Kretingoje Šv. Antanas Paduvietis pradėtas garbinti XVIII amžiaus antroje pusėje. Tam pradžią davė brolių pranciškonų įrengtas Šv. Antano altorius, kurį 1759 metų liepos 22 dieną konsekravo Žemaičių vyskupas Antanas Domininkas Tiškevičius.

Altoriuje buvo saugomos Šv. kankinių Simplicijaus ir Faustino relikvijos. Greta jų nuo 1862 metų paauksuotame sidabro relikvijoriuje buvo saugomos ir Šv. Antano Paduviečio relikvijos, kurias, pasak kunigo Petro Ruškio, „Žemaičių vyskupas Motiejus Kazimieras Valančiauskis (t. y. Valančius – J. K.) paženklino savo antspaudu ir leido antradieniais per metus ir Viešpaties dienomis viešam pagarbinimui išstatyti ir suteikė dievobaimingai tas relikvijas bučiuojantiems 40 dienų atlaidus“.

Kretingos parapijos klebonas brolis kunigas Antanas Kęstutis Blužas OFM pasidžiaugė, kad šiais metais visas atlaidų dienas bažnyčioje buvo pastebimas kur kas didesnis srautas žmonių nei įprastai.

"Net darbo dienomis, vidurdienį Šv. Mišiose buvo pilna bažnyčia. Matau, labai daug nepažįstamų atvykusių žmonių. Į šv. Antano atlaidus atvyksta tikintieji ne tik iš aplinkinių Palangos, Plungės, Klaipėdos miestų, atvyksta iš visos Lietuvos ir iš užsienio. Žmonės meldžiasi prie šv. Antano paveikslo ir tikisi šio šventojo pagalbos. Žmonės tiki stebuklais ir jie vyksta. Tai rodo vis didėjantis votų skaičius prie paveikslo. Votus - iš metalo nukaldintą širdį, ranką, koją kabina malonę patyrę tikintieji. Šiandienos stebuklai - tai ne tik išgijimai nuo ligų. Taip pat svarbūs ir pašaukimo, tikėjimo, šeimos klausimai. Prieš pat atlaidus palaiminai šeimą, kurią sukūręs vyras meldėsi prie šv. Antano paveikslo, kad sutiktų moterį, su kuria sukurtų šeimą", - pasakojo kunigas A. K. Blužas OFM.

Iškilminga Kretingos miesto šventės ceremonija šeštadienio vakarą nuo 19 val.  vyks miestoo estradoje. Čia koncertuos Kauno bigbendas su solistais Vilija Matačiūnaite, Martynu Kavaliausku, Samanta Tina, Donatas Montvydas. Šventę vainikuos fejerverkas.

Paskutiniąją atlaidų dieną, birželio 18-ąją tikintieji minės Švč. Kristaus Kūno ir Kraujo iškilmes – Devintines. Pamaldos šią dieną Kretingoje vyks net penkis kartus o atlaidus vainikuos įspūdingas šlovinimo vakaras.

PROGRAMA

Birželio 18 d. (sekmadienis) Švč. Kristaus Kūno ir Kraujo iškilmė – Devintinės

08.00 val. Šv. Mišios ir šv. Antano litanija Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje (Vilniaus g. 2).

10.30 val. Šv. Mišios (vadovauja Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos ministras br. Algirdas Malakauskis OFM) bažnyčioje (Vilniaus g. 2).

12.30 val. Šv. Mišios (vadovauja J. E. vyskupas Jonas Boruta SJ, gieda Kretingos bažnyčios Sumos choras, vadovė Lina Pudžiuvelytė, vargonuoja Alvidas Remesa) vasaros estradoje.

Po šv. Mišių – Devintinių procesija miesto gatvėmis iš vasaros estrados į bažnyčią.

17.00 val. Malda už Kretingos šeimas ir Maldos už Kretingos miestą savaitės pabaiga koplyčioje bažnyčios šventoriuje.

18.00 val. Šv. Mišios (šlovinimo vadovė Angelė Joknytė) Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčioje (Vilniaus g. 2).

19.30 val. Jubliejinis šlovinimo vakaras PAKILK IR ŠVIESK! (dalyvauja kun. Povilas Narijauskas, Egidijus Bavikinas (tenoras), Liudas Mikalauskas (bosas), solistė Agnė Bubilaitė, Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai parapijos jaunimo choras ir Gyvasis orkestras, muzikos vadovė ir dirigentė Lina Pudžiuvelytė) ir Šv. Antano atlaidų Kretingos miesto šventės uždarymas vasaros estradoje.

Žymos: kretinga, atlaidai

Nuotraukų galerija

 

© Egidijus Jankauskas

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Nauja galimybė ginti pažeistas teises nuotrauka, foto

Klaipėdoje veiklą pradėjo Lietuvos administracinių ginčų komisijos Klaipėdos apygardos skyrius, kuris nagrinės...

Klaipėdos rajono savivaldybėje lankėsi Dargužių kaimo bendruomenės ir Kaliningrado srities Zelenogradsko rajono...

Klaipėdos rajono savivaldybėje – svečiai iš Zelenogradsko nuotrauka, foto

Dėl naujo įrašo apie teistumą Socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko brolis...

Danas Paluckas traukiasi iš Palangos tarybos ir partijos skyriaus vadovo pareigų nuotrauka, foto

Šimtmečio šviesa Neringoje: vasario mėn. renginiai, skirti Lietuvos 100-mečiui paminėti.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti - renginiai Neringoje nuotrauka, foto

Atrodys šalčiau, nei rodo termometrai nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl...

Bulvaras: Nešmeižkite Seimo narių! nuotrauka, foto

Bulvaras, Vakar į uostamiestį aplankyti bendrapartiečių buvo atvykęs pats žaliųjų valstiečių lyderis Ramūnas...

Plungėje užpultas ir apiplėštas vyriškis nuotrauka, foto

Kriminalai, Vėlų penktadienio vakarą, vasario 23 d., apie 22.50 val., Plungėje, Kalniškių gatvėje,...

Radinys supirktuvėje užminė mįslę nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Klaipėdos paveldosaugininkai svarsto, iš kur metalo supirktuvėje galėjo atsirasti prieš karą sovietų...

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 50 min.

Bulvaras, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...