2019 m. gegužės 22 d. 05:33 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Kretingiškiai: už tokias sumas būtų blizgantys takai

(1)

2019-05-16, 15:03

Audronė Griežienė, Pajūrio naujienos

Kretingiškiai: už tokias sumas būtų blizgantys takai nuotrauka, foto

Anot kretingiškio S. Peniko, kad ir kaip gražiai Jauryklos parkas bus sutvarkytas, jeigu nebus daugiau viliojančių pramogų, gyvybės jame trūks.

© © „Pajūrio naujienos“

Kretingos rajono savivaldybės administracija paskelbė naują viešųjų pirkimų konkurso laimėtoją ir su juo pasirašys Jauryklos parko rekonstrukcijos sutartį.

Brangiau, bet naudingiau

Darbus pradėjusi Kretingos bendrovė „Ringesta“ projektą ketino įgyvendinti už 150 tūkst. Eur. Naujoji Jauryklos parko rekonstrukcijos sutartis bus 5 tūkstančiais brangesnė.

Vienašališkai nutraukti sutartį, skelbti naują konkursą ir ieškoti kito rangovo prireikė, kai praėjusių metų lapkričio pabaigoje dėl įsipareigojimų vilkinimo savivaldybė įmonės „Ringesta“ paslaugų nutarė atsisakyti.

„Darbų atlikimo terminas šiai bendrovei buvo pratęstas ne vieną ir ne du kartus, tačiau jai įgyvendinti prisiimtų įsipareigojimų nepavyko“, – sakė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis.

Nors naujieji rangovai ir brangesni, anot pavaduotojo, su jų sąlygomis naudingiau sutikti, negu nesutikti. 

„Projektas yra europinis, ankstesnėje sutartyje numatytos darbų apimties mažinti neleidžiama, o jeigu projektas nebūtų neįgyvendintas, savivaldybė investuotas lėšas turėtų grąžinti ir taip patirtų nuostolių – tada neturėtume nei įrengto parko, nei pinigų“, – sakė P. Černeckis.

Senbuviai būtų patarę

„Du trys vyrai, tarp jų aš pats, už tiek europinių lėšų, kiek „Ringestai“ jau sumokėta, dieną naktį būtume dirbę, blizgančius takus padarę“, – juokėsi pačioje Jauryklos pašonėje, Atgimimo gatvėje, gyvenantis rajone savo auginamų balandžių, kurių turi per 200, parodomis išgarsėjęs Stasys Penikas.

Anot jo, juokai juokais, tačiau gaila, kad nei projektuotojai, nei takų tiesėjai nepaklausė senbuvių gyventojų nuomonės – būtų patarę, parodę, kur šlaitai aukštesni, kur jie žemiau, o kuri vieta itin šaltiniuota. 

„Matydavau, kaip statybininkai dirba pluša vargsta, o po kiek laiko žiūriu – tas takas visas jau nuneštas vandens“, – apgailestavo pašnekovas. Esą ten toliau, Akmenos upės link, ir dabar Jauryklos upelio vanduo pakilęs aukščiau, negu yra kelias.

Nors rekonstruojamame Jauryklos parke dabar – štilis, piktavalių rankos kai kuriuos įrenginius jau spėjo apniokoti.

Jauryklos parką Kretingoje toliau rekonstruos jau kita bendrovė.© „Pajūrio naujienos“

S. Penikas šioms vietoms turi daug sentimentų, mat čia prabėgo vaikystė ir jaunystė, čia su šeima ir dabar gyvena. Buvo 4-erių, kai iš tremties Sibire grįžę jo tėvai šioje gražioje vietoje, tuomet vadinamoje Kluonalių gyvenviete, 1966-aisiais nusipirko namą. Atstumai nuo kaimyno iki kaimyno tada buvo 200 ar 300 metrų. Aplink – vien laukai.

„Štai čia, toje pusėje, – piemuo kokį 100 karvių, suvestų iš visos Kretingos, ganė“, – į kairę nuo savo namo mostelėjo Stasys. Vėliau, kai to piemens nežinia dėl kokių priežasčių neliko, miesto valdžia dalijusi sklypus – po 30 arų skyrusi kiekvienai karvei. Žmonės kaldavęsi kiekvienas savo kuoliukus ir tarpusavyje ginčydavęsi, kam tas sklypas, o kam tas priklauso, paskutiniajam nieko gero beveik ir nelikdavo.

Šalia esantis parkas S. Peniko atmintyje taip pat išlikęs visai kitoks: vietoj dabartinių aukštaūgių medžių vešėjo tik krūmokšniai. Alksnių beveik nebuvo, o augo daugiausia žilvičiai ir ievos. Užtat prisirpdavo daugybė bruknių – pauogavus valandą, jų pilną kibirą parsinešdavo. Perėdavo paukščiai. Lakštingalos čiulbėdavo taip garsiai, kad ir neišėjus iš namų melodijos girdėdavosi.

Vizijoje – arkliukai ir karietos

Parke vaikai rasdavo senoviškų varinių pinigų, įdėklų durklams, nuo karo laikų užsilikusių granatų. Pats Jauryklos upelis tuomet buvęs pusės metro gylio ir tiek pat platumo. Gilesnėse vietose plaukiojo raudės, pavasariais atklysdavo lydekų – tas žuvis laisvai buvo galima rankomis pagauti.

S. Peniko žodžiais, apie 1975-uosius nuo Jokūbavo plento pusės Jauryklos upelį gal kokiais 3 metrais praplatino tuomet veikęs gyvulių supirkimo punktas. 

„Upeliui pragraužus siaurą vagą dar toliau, ypač esant tuometinėms gilioms žiemoms ir tirpstant sniegui, kildavo dideli ir iki pat vėlyvo pavasario užsitęsiantys potvyniai. Tuomet su keleriais metais vyresne seserimi Eugenija į mokyklą turėdavome sukti vingius“, – pasakojo S. Penikas.

Tačiau Stasys atviravo nelabai įsivaizduojantis, kad po rekonstrukcijos Jauryklos parkas bus toks populiarus, kokio tikimasi, ypač kai Lietuva, taip pat ir Kretinga, išsivažinėjusi. 

„Kai vyrai klojo takus, juokavome, ar neatsitiks taip, kad vien tik lapės ir šunys jais bėgios?“ – teigė jis. Žmonėms reikia traukos objektų, reikia kuo įdomesnių pramogų – ne vien vaikus sūpynėse pasupti.

„Galbūt kuo nors išsiskiriančią iš kitų kavinę vertėtų atidaryti? Galbūt įrengti kad ir mažą zoologijos sodą? Be to, man pačiam jau kurį laiką tiksi mintis: nusipirksiu ponių arkliukų bei karietų – visus norinčius po parką pavežiosiu“, – vizija pasidalijo jis.

Nuotraukų galerija

 

© Pajūrio naujienos

Pajūrio naujienos

 

Pajūrio naujienos

 

Pajūrio naujienos

 

Pajūrio naujienos

 

Pajūrio naujienos

 

Pajūrio naujienos

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jonas

2019-05-16   18:51

IP: 78.60.137.101

Kur dingo Ringesta ir jai atiduoti pinigai?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Gargžduose svečiavosi žemės ūkio ministras Giedrius Surplys nuotrauka, foto

Gargždų muzikos mokyklos salėje vyko susitikimas su žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu....

Nors pastarąsias dienas orai pajūryje nelepina, didžiausiame šalies kurorte Palangoje randasi vis...

Palanga bunda ir rengiasi naujam sezonui nuotrauka, foto

Rodosi, kad pavasaris vis drąsiau žengia į Lietuvą: visą savaitę džiuginęs saulėtais...

Palanga jau jaučia artėjančią sezono pradžią nuotrauka, foto

Dituvos turguje ketvirtus metus veikiančiame kioske, kuriame gausus pasirinkimas raugintų daržovių, pirkėjų...

Dituviškių raugintos daržovės – ne tik žiemą nuotrauka, foto

Palangos verslas pasitinka vasarą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Turizmo sezonas tikrai prasidėjo“, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos...

Pajūrio derbyje pasiekta pergalė! nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygoje Klaipėdos „Atlantui“ pavyko nutraukti penkerių nelaimėtų rungtynių seriją. Uostamiesčio...

Gargždų gimtadienio šventė: mažiau, bet originaliau nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Likus dviem savaitėms iki 766-ojo Gargždų miesto gimtadienio, vakar Kultūros centro konferencijų...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Lietuva, Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...