2019 m. vasario 16 d. 21:11 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Koplyčios statytojai laukia piligrimų

(4)

2011-07-20, 00:01

Ivona ŽIEMYTĖ

Koplyčios statytojai laukia piligrimų nuotrauka, foto

"Reikia tik žinoti, kad kito žmogaus neišauklėsi pagal savo kurpalį. Priimi tokį, koks yra, gerbi, myli - ir nesantaikos negali būti", - sakė Birutė ir Povilas Grigolai.

Rietavo savivaldybės Daugėdų kaimo ūkininkus Birutę ir Povilą Grigolus vietos gyventojai vadina kaimo spinduliais. Į artimiausią bažnyčią Stulgėnuose pėdindavusios močiutės gali melstis šios poros rankomis pastatytoje ir 2008 metais pašventintoje koplyčioje.

Ponas Povilas sakė, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę žmonės pristatė pirčių, tad jam atrodė, jog metas pastatyti koplyčią. Pameistrys buvo sūnėnas.

Koplyčioje laikomos mišios, krikštijami kūdikiai. Koplyčia visada atvira, o daugėdiškiai neša jon savo nuaustus šventųjų, popiežiaus paveikslus, statulėles, religinę literatūrą. Be to viso to, P. Grigola pamiškėje pastatė atminimo kryžių stribų nukankintiems partizanams.

Arklių užkalbėtojas

Vyras prisimena veterinarijos gydytojo darbą tarybiniais metais, kai galvijus "gydė" nuo bado. Šie, išsekę dėl pašarų stygiaus, neatsikeldavo. Kaimiečiai jį vadino arklių užkalbėtoju: su arkliais bendravo kaip su sau lygiais - drąsiai, pripažindamas jų protą.

Ir šiandien ūkininkai laiko dvi karves - Gražuolę ir Juodmargę, paršelių ir pulką vištų dedeklių. Beje, prakusti ūkiui padėjo Vytautas Landsbergis, supažindinęs su prancūzų ūkininkais, gyvenančiais valsčiuje prie Orleano. Šie atvežė labdarą - gera traktorių, kitų ūkio padargų. Svečiams Daugėduose labai patiko, tik iš parduotuvių jie nieko nepirko, gardžiavosi naminiu maistu.

"Mano gimtasis Gudalių kaimas dingo. Daugumą dorų darbščių ūkininkų ištrėmė į Sibirą, kelis enkavedistai nušovė, kiti patys išbėgiojo. Kai sujungė du kolūkius - Minijos ir "Spalio" - į vieną, mudu su Povilu susiėjome. Aš tada parduotuvėje dirbau, jis - paprastu darbininku.

Trejus metus jo laukiau, kol atitarnavo tarybinėje armijoje "sausumos jūreiviu": Kaliningrade darbo batalionas krovė ir taisė laivus. Vilkėjo jūreivišką aprangą, dirbdavo iki 2 valandos nakties. Jaučiau, kad man skirtas. Paskui Povilas įstojo mokytis į Klaipėdos žemės ūkio technikumą, užauginome tris sūnus, vienas, muziejininkas, jau yra miręs", - mena ponia Birutė.

Tuometiniame kolūkyje ji dirbo sandėlyje prie sėklinių grūdų. Darbas buvo sunkus, jei norėjai nesugadinti sėklos, reikėjo ją džiovinti, maišyti, prižiūrėti, kad grūdų neišvogtų. Ją, kaip ir kitus septynis vaikus, mamytė nuo mažų dienų išmokė sąžiningai dirbti. Tėvas buvo eigulys, beveik nėjo prie ūkio darbų, todėl samdė šeimyną.

"Tarybiniais metais biedni buvom. Dirbom už "ačiū". Iš kaimiečių atėmė derlių, dėjo į bendrą katilą. Kūlėm, valėm tuos grūdus, o rytą juos išveždavo gurguolės. Dabar žmonės šaukia nesavu balsu: "Krizė!", nejaugi neprisimena, kaip gyvenom prie sovietų?" - stebisi Birutė.

Čia ramybės ir atgaivos sielai pasisemia Daugėdų kaimo gyventojai ir kaimo svečiai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2011-07-21   22:22

IP: 84.15.187.35

Kiek Lansbergis prie to prisidėjo aš tiksliai nežinau, bet turbūt jums bus sunku patikėti - technika buvo visiškai nauja - ką tik iš gamyklos nuo konvejerio... :) ... Ir be to - Prancūzams reikia būti dėkingiems ir už tai, kad jie tos technikos nepaliko likimo valiai - jie mokė ūkininkus kaip ja rūpintis, eksploatuoti, kaupti lėšas jos atnaujinimui ir panašiai...

2011-07-21   20:58

IP: 84.15.184.93

Nelabai supratau esme.Lansbergi susgriove viska ka tie senoliai sukure ir dave prancuziskos ismaldos.nereikalingu senienu.Jums sena tecnmika o jie atsinaujina . . .Ai,ka cai bekalbeti.Graudoka.

Simona

2011-07-20   13:56

IP: 195.14.177.1

tikrai įdomi istorija. Šviesūs žmonės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...