Klaipėdoje užsieniečiai ieško tualeto

Klaipėdoje užsieniečiai ieško tualeto

Klaipėda užsieniečiams neįdomi. Jų netraukia nei tie keli muziejai, nei skurdokas senamiestis, nei vos kelios veikiančios kavinės. Kruiziniais laivais į mūsų miestą atplaukę užsieniečiai mieliau renkasi ekskursijas po apylinkes nei galimybę paklaidžioti po miestą. Verslininkai keiksnoja valdžią, kultūrininkai keikia verslininkus, o kruizinių laivų į Klaipėdos uostą kasmet užsuka vis mažiau.

Vakar Klaipėdos uoste švartavosi net trys kruiziniai laivai, kuriais į Lietuvą atplaukė apie pustrečio tūkstančio turistų. Dalis jų išvažiavo į ekskursijas po Neringą, Palangą, Plateliuose išlikusią Plokštinės balistinių raketų bazę ar kaimo sodybą Klaipėdos rajone. Tik nedidelė jų dalis liko krante ir nutarė su Klaipėda susipažinti savarankiškai.

Po miesto gatves pasklidusius užsieniečius Klaipėda pasitiko nesvetingai. Veikė vos kelios kavinės, senamiestyje - vos dvi meno galerijos, o ant muziejų durų kabojo masyvios spynos. Tiesa, Teatro aikštėje grojo kapelos ir veikė tautodailininkų mugė, tačiau tai tebuvo vienintelė atrakcija.

Klaipėda - didelis tualetas

Senamiesčio verslininkai teisinasi iš tų užsieniečių jokios naudos negaunantys ir nešykšti karčių žodžių kruizinių laivų keleiviams. Kavinių savininkų teigimu, Klaipėda užsieniečiams tėra tualetas.

"Kadangi mieste yra vos du šiuolaikiški, tačiau retai kada veikiantys tualetai, ekskursijų organizatoriai kruizinių laivų keleivius autobusais veža į senamiesčio kavines. Tad iš tų kruizų man tokia nauda, kad keliais autobusais atvažiavę keleiviai šauna į mano kavinės tualetą", - rėžė Zita Lukoševičienė, Žvejų gatvėje įsikūrusios kavinės "Kava-ledai" direktorė.

Ji taip pat teigė pastebėjusi, kad kruizinių laivų vizitų dienomis kai kurios kavinės net specialiai užsirakina, kad nereikėtų užsieniečių leisti į tualetą.

Z. Lukoševičienės teigimu, laivuose privalgydinti ir pagirdyti užsieniečiai nesuinteresuoti sėdėti Klaipėdos kavinėse.

"Todėl jie čia teatlieka tik gamtinius reikalus. Pripažinkime, kad tame mūsų senamiestyje jiems nėra ką veikti. Aš pati esu Klaipėdos patriotė, kovoju už senamiesčio atgaivinimą, tačiau matau realų vaizdą. Tad kas belieka - vežti tuos užsieniečius į prekybos centrą", - kalbėjo verslininkė.

Greta Teatro aikštės įsikūrusio antikvariato savininkas Gediminas Žulys laikosi panašios nuomonės, kad užsieniečiams pataikauti netikslinga.

"Tie užsieniečiai mūsų mieste "grybauja", tik vaikšto gatvėmis. Sustoja tik alaus atsigerti, o į mūsų antikvariatą užsuka retai. Jie patys mums galėtų vertingesnių daiktų pasiūlyti. Juk užsienyje kur kas prašmatnesni blusų turgūs", - svarstė jis.

Muziejai nedomina

Skurdaus senamiesčio ir bažnyčių deficitą kompensuoti tikimasi muziejų lankymu. Nors pirmadieniais muziejai Klaipėdoje paprastai nedirba, vakar specialiai užsienio turistams buvo atidarytas Pilies muziejus. Su jo ekspozicija susipažinti panoro vos 32 lankytojai. Tūkstančių turistų antplūdžio, kaip buvo tikėtasi, nesulaukta.

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro (TKIC) vadovė Romena Savickienė teigia dedanti daug pastangų, kad Klaipėda būtų patraukli užsieniečiams. Tačiau pasigendanti dialogo su mieste veikiančiais muziejais.

"Tik po ilgų prašymų pavyko susitarti, kad veiktų Pilies muziejus. Nei Laikrodžių muziejus, nei P. Domšaičio paveikslų galerija vakar nedirbo. Juk mūsų miestas nedidelis, jame neišliko bažnyčios, senamiestis sugriautas, todėl muziejai tėra vienintelė galimybė turistams susipažinti su Klaipėda. Mano manymu, žiemą muziejai galėtų veikti trumpiau, o vasarą dirbtų visą savaitę", - svarstė R. Savickienė.

Užtat Romualdas Martinkus, Laikrodžių muziejaus, kuris pirmadieniais nedirba, vedėjas, nešykštėjo karčių žodžių ekskursijų organizatoriams, kurie į savo maršrutus neįtraukia Klaipėdos muziejų.

"Mes nieko nežinojome, kad pirmadienį turėjo atplaukti trys laivai. Esame Lietuvos dailės muziejaus padalinys ir mūsų darbo laiką reglamentuoja šio muziejaus nustatytas darbo grafikas ir įsakymai. Tačiau jei ir būtume dirbę, kultūra jiems tėra antrame plane. Jūs pažiūrėkite, kur veža tuos užsieniečius - į kaimus, raketų bazes. Surengia kažkokį turgelį, po kurio veža apsipirkti į prekybos centrą. O apie Laikrodžių muziejų, apie paveikslų galeriją jų net neinformuoja", - piktinosi R. Martinkus.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys teigė geranoriškai atsiliepęs į TKIC prašymą ir specialiai nurodęs atidaryti Pilies muziejų.

"Žadėjo, kad tais laivais atplauks tūkstančiai turistų, tačiau dėl man nežinomų priežasčių iki 14 valandos sulaukėme tik 32 lankytojų", - "Vakarų ekspresui" sakė J. Genys.

Keistas uostas

Ekskursijų organizatoriai patys pripažįsta, kad išvykas į Palangą, Neringą, Platelius ar kitur pasirinkę užsieniečiai iš Klaipėdos išplaukia patenkinti. Užtat tie, kurie pasilieka krante ir nusprendžia savarankiškai susipažinti su miestu - nusivylę.

Liudovika Pakalkaitė, "Klaipėdos Mėjos" direktorė, sakė, kad kruizų keleiviai iš kelionių nori išsivežti kuo daugiau įspūdžių, todėl nėra linkę sėdėti kavinėse.

"Jie nori kuo daugiau pamatyti. Tačiau Klaipėda neturi ką pasiūlyti. Kruizų organizatoriai programas reikalauja pateikti prieš dvejus metus. Tuomet mes ir parašėme, kad pirmadieniais Klaipėdoje neveikia jokie muziejai, dirba tik viena gintaro galerija ir vienas tautodailės salonas. Todėl vietoje planuotų keturių autobusų ekskursijoms po miestą jie užsakė tik du. Kruizų organizatoriai stebisi tokiu uostamiesčiu", - savo pastebėjimus pateikė L. Pakalkaitė.

Todėl neverta stebėtis, kad vis daugiau kruizų organizatorių Klaipėdą palieka nuošaly. Pavyzdžiui, rekordiniais šiuo aspektu 2007 metais į mūsų uostamiestį kruiziniai laivai užsuko net 65 kartus, tai šiemet sulauksime tik 46 lainerių vizitų.

REALYBĖ. Matyt, neverta stebėtis, kad vis daugiau kruizų organizatorių Klaipėdą palieka nuošalyje.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder