2019 m. vasario 20 d. 13:04 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Klaipėdai reikia pilies ir bažnyčios

(31)

Klaipėdai reikia pilies ir bažnyčios nuotrauka, foto

PRISIMINIMAI. Apie kitų dviejų dabartinėje Tiltų gatvėje stovėjusių bažnyčių atstatymą galime tik pasvajoti.

© Klaipėdos evangelikų liuteronų archyvo nuotr.

Užsienio turistus į Klaipėdą vežančios firmos vis garsiau kalba apie klientų nusivylimą šiuo miestu, o kruizinių laivų operatoriai vietoje Klaipėdos renkasi kitus Baltijos jūros uostus. Priežastis - mažai lankytinų objektų ir negyvas senamiestis.

"Vakarų ekspreso" šią vasarą pristatomos rubrikos "Apie Klaipėdą - turistų lūpomis" herojai apie mūsų miestą kalba mandagiai, bet santūriai. Nė vienas nepasako esąs susižavėjęs Klaipėdos senamiesčiu ar kokiais nors pavieniais architektūriniais objektais. Priežastis paprasta - jų čia nėra.

Klaipėda neskuba

Istorinių paveldo objektų atstatymo banga šiuo metu ritasi per visą Europą. Vokietijoje atstatomi Berlyno karališkieji rūmai, Lenkijos sostinėje rūmai ne tik jau stovi, bet ir įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Toje pačioje Lenkijoje atstatomi per karą sugriauti Gdansko (Dancigo) ir Elbingo senamiesčiai, atstatytos bažnyčios, kaimyniniame Kaliningrade rusai po truputį atstato Karaliaučiaus senamiestį, net svarstoma galimybė vėl turėti pokariu subombarduotą karališkąją pilį.

Net baltarusiai atstatė pokariu nugriautas rotušes Minske ir Mogiliove. Lietuvos kaimynai iš visų jėgų stengiasi prikelti sunaikintus kultūros paminklus. Jų manymu, tai ne tik duoklė praeičiai ir krašto istorijos įamžinimas, bet ir investicija, pritraukianti minias turistų, kurių dėka atsigauna kraštų ekonomika.

Tačiau Klaipėdoje, turinčioje unikalų senamiestį ir galimybę į jį pritraukti turistų srautus, per 23 nepriklausomybės metus buvo atstatytas tik vienas sovietmečiu sunaikintas objektas - šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pradėta statyti, o vėliau iš tikinčiųjų atimta ir koncertų sale paversta Marijos Taikos Karalienės bažnyčia.

Užsienio turistus į Klaipėdą vežančios firmos vis garsiau kalba apie klientų nusivylimą šiuo miestu, o kruizinių laivų operatoriai vietoje Klaipėdos renkasi kitus Baltijos jūros uostus.

Pilis turėjo stovėti

Tiesos dėlei reikėtų pasakyti, kad istorinių pastatų atstatymo banga atsirito ir iki Klaipėdos. Deja, išsikvėpusi. 2008-aisiais buvo parengta Klaipėdos piliavietės teritorijos atkūrimo ir pritaikymo kultūros bei turizmo reikmėms galimybių studija. Tų pačių metų pabaigoje Vyriausybė projektų grupę "Jūros vartai", į kurios sudėtį įtraukti ir Klaipėdos pilies bei bastionų komplekso projektai, pripažino valstybei svarbiu ekonominiu projektu.

Studijos rengėjai siūlė atkurti visus Klaipėdos pilies gynybinius įtvirtinimus ir atstatyti XVII amžiaus pilies pastatus. Pilyje siūlyta įrengti rotušę, tarptautinį konferencijų centrą, išplėsti Klaipėdos pilies bei miesto raidos muziejų, o jos teritorijoje sukurti mažųjų jachtų uosto infrastruktūrą.

Paskaičiuota, jog Klaipėdos pilies pastato, bastionų ir poternų, gynybinio griovio (fosos) atkūrimas, teritorijos pritaikymas viešosioms erdvėms bei archeologiniai tyrimai būtų kainavę per 141 mln. litų. Tačiau fosų iškasimą dėl brangumo siūlyta atidėti neribotam laikui. Preliminariais apskaičiavimais, atsisakius šios projekto dalies pilies atstatymo darbai galėtų kainuoti 98 mln. litų.

2008 m. planuota, kad pagal optimistinį scenarijų projektą būtų galima užbaigti iki 2013-ųjų.

2013-ieji jau įpusėjo, tačiau projekto pabaiga skendi migloje. Per tuos penkerius metus žengtas tik mikroskopinis žingsnelis.

Atstatys pylimus

Per artimiausius dvejus metus, iki 2015-ųjų, turėtų būti atkurtos tik tuščiavidurės rytinė ir šiaurinė pilies kurtinos (gynybiniai pylimai), jų viduje įrengtos erdvės Mažosios Lietuvos muziejaus ekspozicijoms, lankytojams pritaikytas dažų sandėlis, kuriame būtų įrengta kavinukė, sutvarkyta pilies vidinė aikštė, juose įrengtos Turizmo informacijos centro patalpos bei tualetas.

Aišku, tai šioks toks postūmis į priekį, tačiau turistų, trokštančių pasigrožėti atstatyta Memelio pilimi, antplūdžio teks palaukti.

Mažosios Lietuvos muziejaus direktorius Jonas Genys tikina, kad istorinių duomenų Klaipėdos piliai atstatyti surinkta daugiau nei jų turėjo Valdovų rūmų Vilniuje statytojai.

"Tačiau vertinkime realiai, tai labai brangus projektas. Pačios pilies pastatų atstatymas yra tolimos ateities reikalas. Tačiau visą kontūrą su kurtinomis ir bastionais bei tiltu į pilį atkurti privalome. O tuomet, kai jau turėsime kontūrą, "žvaigždę", svarstysime, ar verta atstatyti visus pilies pastatus, ar tik bokštą. Tai jau būtų trečiasis etapas", - "Vakarų ekspresui" sakė J. Genys.

Pasak jo, Valdovų rūmų sostinėje plotas 12 tūkst. kv. metrų. Klaipėdos pilies - 9 tūkst. kv. metrų.

"Manau, kad pilies korpusų atkūrimas yra labai brangus malonumas. Juk iš pradžių buvo skaičiuota, kad ir Valdovų rūmams užteks kiek daugiau nei 100 mln. litų. Tačiau gyvenimas planus pakoregavo", - atsargiai galimybę atstatyti pilį vertina pokalbininkas.

Planas jau yra

Greta piliavietės veikiančios įmonės "Klaipėdos laivų remontas" (KLR) užsakymu jau baigtas įmonės teritorijos ir piliavietės detalusis planas, etapais rengtas 7 metus. Pasak Alvydo Butkaus, įmonės generalinio direktoriaus, jau kitą mėnesį detalųjį planą turėtų svarstyti miesto Taryba.

KONTŪRAS. Kol kas piliavietėje buvusios pilies korpusus žymi iš raudonų trinkelių sudėlioti kontūrai. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Tektų koreguoti įvažiavimo kelio į teritoriją trajektoriją. Mat dabar jis nutiestas virš pietinės pilies kurtinos. Su piečiau mūsų įmonės įsikūrusia Vakarų Baltijos laivų statykla taip pat susitarta dėl ribų koregavimo. Detaliajame plane numatyta atstatyti visą pilies kontūrą, iškasti fosas ir atstatyti pilies korpusus. Kada tai bus įgyvendinta - šiame dokumente nėra numatoma. Kiek miestas turės pinigų, pagal jų kiekį ir planuos darbus. Mes pagal šį detalųjį planą artimiausiu metu statysime Danės galeriją", - "Vakarų ekspresui" aiškino A. Butkus.

Klaipėdos savivaldybės atstovai taip pat kol kas nemini jokių konkrečių terminų, kada būtų galima tikėtis išvysti atstatytus pilies kuorus. Ričardas Zulcas, Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius, paaiškino, kad pilies atstatymas nebus forsuojamas, o darbų atliekama tiek, kiek gaunama pinigų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

per rinkimus

2014-07-02   21:40

IP: 78.61.25.218

balsuosiu uz mera kuris sugebes atstatyti pily. pinigu bankai klaipedai visi skolina. tam reikalui nereikia gaileti

maryte

2013-08-06   17:43

IP: 86.100.56.102

man tai pikta, turime tokiu puikiu ir graziu baznyciu (ir mazajame kaimelyje, ir smilteles gatveje)...tiems uzsienieciams neitiksi...na, gal reiketu dar pora trejeta...na, bet tokiu...........na toookiu, kad tas svetimsalis pakeltu akis , ir pasakytu.....O MY GOOD......

2013-08-06   15:33

IP: 86.100.155.226

to Kazys 2013-08-03 07:12 "Pilį reikia kuo greičiau atstatyti, kol Naglio nėra mieste, kol anas nedirba KPD, kitaip būtų "ragai", o ne pilis. Tai funkcionierius be skrydžio polėkio, kuriam tik rūpi įstatymo raidė ir griuvėsiai."

N.P.: kai dirbau KPD po labai sunkių kovų sus savivaldybe pavyko įtikinti, kad reikia atstatinėti visą tikrą Jonų bažnyčios bokštą, o ne sumažintą jo kopiją - tokį projektą ir suderinau.
Tai p pat pavyko įtikinti valdžią, kad daugiau autentikos ir mažiau stiklo reikėtų M.Lietuvos muziejaus priestatui, bei Klaipėdos piliavietei ir tokius projektus suderinau.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Indrė Šidlauskienė iš ŽŪM prisiteisė per 30 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Euras, Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) antradienį iš dalies patenkino pernai sausį iš...

Policija prašo pagalbos. Gal atpažįstate šiuos asmenis? nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-11, apie 23 val., Klaipėdoje, Laukininkų g., buvo sugadinta kavinės lauko terasa.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 54 min.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...