Kiek vertas geras mokymasis

Kiek vertas geras mokymasis

Prasidėjus naujiems mokslo metams, ne vienas Klaipėdos universitete (KU) pavasario egzaminų sesiją gerai išlaikęs studentas pritardamas linkčioja išgirdęs patarlę: "Mokslo šaknys karčios, o vaisiai - saldūs".

Net 35 pažangiausi universiteto studentai pirmąjį šių metų pusmetį galės džiaugtis ne tik 150-200 Lt kas mėnesį mokama stipendija, bet ir vardiniais KU mecenatų bei Senato skirtais paskatinimais.

Kiekvienas sutiktų, jog nemokamos studijų vietos ir už gerus rezultatus gaunami pinigai - viena didžiausių paskatų mokytis.

KU studijų prorektoriaus Vaidučio Laurėno pasakojimu, pagrindinės stipendijos yra 65 Lt, 150 Lt, 175 Lt, 200 Lt dydžio.

Socialiai remiami studentai gali gauti ir socialinę stipendiją, kurios dydis - 125 Lt. Pirmąjį semestrą universitete studijuojantys valstybės finansuojami studentai gauna vienodą stipendiją: bakalaurai - 65 Lt, magistrantai - 150 Lt.

Visų Lietuvos universitetų stipendijos yra skirtingos. V. Laurėno teigimu, taip yra todėl, kad universitetai patys sprendžia dėl stipendijų fondo paskirstymo.

"KU tai daro Studentų Sąjunga, o jos pasiūlymus tvirtina Senatas. Studentai nuolat diskutuoja, kas geriau: daug stipendijų, bet mažų ar didelės stipendijos, bet nedaug. Nugali pirmoji nuomonė", - teigė pašnekovas.

Be pagrindinių stipendijų, dar galima gauti fakulteto tarybos stipendiją bei Senato stipendiją.

"Fakulteto tarybos stipendijos dydis - 325 Lt. Kiekvienas fakultetas nustato tokių stipendijų skaičių. Jų turi būti ne mažiau kaip dvi. Kai kuriuose fakultetuose skiriamos 8 fakulteto tarybos stipendijos.

Senato stipendija siekia 400 litų - po vieną stipendiją kiekvienam fakultetui. Norėdami gauti šią stipendiją, kandidatai privalo gerais arba labai gerais pažymiais studijuoti ne mažiau kaip keturis semestrus, taip pat aktyviai dalyvauti studentų mokslinėje visuomeninėje veikloje", - teigė prorektorius.

Gauna ir mokantys už mokslą

Įprastos, universitete vadinamos pagrindinėmis, stipendijos nustatomos pagal studijų rezultatus. Bet kartais nutinka taip, jog aukštą pažangumo vidurkį turintys studentai ir gauna stipendiją, ir moka už mokslą...

"Kiekvienoje grupėje yra valstybės visiškai finansuojamų ir iš dalies valstybės finansuojamų studentų.

Pasitaiko taip, jog grupėje esant, tarkim, 10 nemokamų vietų, dešimtoje, vienuoliktoje, o kartais ir dvyliktoje, tryliktoje vietose esantys studentai turi vienodą pažangumo vidurkį. Tokiu atveju, jei grupėje yra pinigėlių, į mokamas vietas patekę aukštą vidurkį turintys studentai taip pat gali gauti stipendijas.

Jei pinigėlių nėra, žiūrima į vienodą vidurkį turinčių studentų specialybės dalykų rezultatus. Kieno jie aukštesni, tie gauna stipendijas ir nemoka už mokslą", - painoką sistemą paaiškino KU Studentų sąjungos prezidentas Vitalijus Kondratas.

Netikėta sėkmė

"Nesu genijus, man tiesiog patinka studijuojamas dalykas. O kai neblogai sekasi, atsiranda dar didesnis stimulas mokytis, - sako šiemet Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos KLASCO stipendiją gavęs Klaipėdos universiteto ketvirtakursis Evaldas Švageris.

- Tačiau mokausi taip, kaip ir visi - nepersistengiu, kartais leidžiu sau ir patinginiauti. Nesu knygų žiurkė, bet studijuojant mano specialybę - lietuvių filologiją ir latvių kalbą - beveik kasdien reikia paskaitinėti knygų."

"Anksčiau dalyvaudavau įvairiuose projektuose, konferencijose, kurios vykdavo ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Švedijoje. Trečiame kurse vieną semestrą studijavau Liepojoje. Šiemet dalyvavau konkurse ir laimėjau galimybę dar kartą studijuoti Latvijoje. Tikriausiai už tai ir už gerą mokymąsį man ir buvo suteikta ši stipendija. Nors, manau, kad yra kitų, už mane daug vertesnių jai gauti žmonių", - teigė Evaldas.

Anot V. Laurėno, studentai turi galimybę pelnyti nemažai vardinių stipendijų, kurios paprastai įsteigiamos tam tikriems studentų siekiams ugdyti - domėtis Klaipėdos miesto problematika, sieti savo ateitį su tam tikromis įmonėmis, siekti mokslinio darbo kryptingumo, pvz., hidrologijos, jai artimų disciplinų srityje arba plėtoti Mažosios Lietuvos tyrinėjimus.

Vardinės - didesnės

Klaipėdos miesto savivaldybė skiria stipendiją vienam kiekvieno fakulteto studentui klaipėdiečiui. Klaipėdos jūrų krovinių kompanija KLASCO skiria uostamiesčio alma mater auklėtiniams 7 stipendijas.

Taip pat universiteto ugdytiniams paskirstomos M. Mažvydo (2 studentams), Mykolo ir Emalijos Jagučių stipendijų fondo (skiriama ekonomikos studijų programos 1 studentui), M. Gruodis atminimo fondo (nuo 2006 m. šio fondo stipendiją gauna 8 KU studentai; jai gauti studentai patys teikia prašymus šiam fondui) bei prof. Stepono Kolupailos (1 studentui) vardinės stipendijos.

"Šių stipendijų paskirtį, skyrimo tvarką ir dydį nustato stipendijų steigėjai. Jų dydis - 200-400 lt. Vardinių stipendijų laureatai taip pat gauna ir universiteto stipendiją už studijų rezultatus. Tokių studentų pažangumas yra 9-10 balų", - teigė V. Laurėnas.

Studijų prorektoriaus teigimu, paprastai tokio dydžio stipendijos yra mokamos kiekvieną mėnesį. Išimtis - Mykolo ir Emalijos Jagučių stipendija. Ši sumokama vieną kartą.

KUSS prezidento teigimu, aktyvūs studentai dar gauna paskatinimų už dalyvavimą mokslinėje bei visuomeninėje veikloje. Studentų veikloje pasižymėjęs jaunuolis gauna 50 Lt priedą prie stipendijos, o universiteto studentų lyderiai - iki 400 Lt dydžio priedą.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder