2018 m. gruodžio 18 d. 14:06 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Istorinį Kuršių marių žuvies supirkėjo laivą atkuria baldininkai

(4)

Istorinį Kuršių marių žuvies supirkėjo laivą atkuria baldininkai nuotrauka, foto

DOVANA. Laivas "Germanika" - įmonės darbuotojų dovana sau ir Lietuvai jos valstybingumo atkūrimo 100-mečio proga.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Ko negali vienas - gali komanda!" Šis šūkis suvienijo SBA koncernui priklausančios UAB "Germanika" kolektyvą ypatingam tikslui - pastatyti istorinį laivą ir išplaukti su juo į Kuršių marias. Šią savaitę įmonėje iškeltas vainikas ant laivo ragų - pirmasis laivo statybos etapas įveiktas.

Šilutės rajone, Sakūtėlių kaime, įkurta SBA koncerno įmonė "Germanika" gamina "vilktuosius" baldus. Pasak įmonės direktoriaus Rolando Baltuonio, "Germanikoje" dirba 580 darbuotojų, kurie suvažiuoja iš skirtingų aplinkinių vietovių: Klaipėdos miesto ir rajono, Šilutės miesto ir rajono. "Tačiau visi esame pamario gyventojai, mūsų gyvenimas neatsiejamas nuo Kuršių marių. Noras išplaukti į marias mums įgimtas. Jis ir padiktavo idėją pasistatyti laivą. O kokį daugiau laivą statyti, jeigu ne istorinį? Savita pamario krašto istorija - tai šio krašto dvasia. Juolab kad šalia turime istorinių laivų žinovą", - sakė vadovas, pristatydamas istorinio laivo statybos konsultantą, rusniškį laivadirbį Simą Knapkį.

PIRMĄ KARTĄ. Baldų gamybos įmonėje "Germanika" pagal senovinį piešinį pirmą kartą atkuriama burinė plokščiadugnė Kuršių marių žuvų supirkėjo valtis.

Iš piešinio

Istorinių laivų ekspertas S. Knapkis atstatytus istorinius laivus skaičiuoja dešimtimis. Laivadirbį ypač išgarsino ncionalinės ekspedicijos projektas "Nemunu per Lietuvą", kuriame Simas buvo kapitonas. Tačiau ne jį laivadirbys vadina savo amato apogėjumi. Kitąmet S. Knapkis ketina atkurti vikinginį prūsų laivą. "Germanikos" komandos statomas laivas S. Knapkiui taip pat ypatingas, nes tai - žuvų supirkėjo valtis, kuri Lietuvoje atkuriama pirmą kartą.

"Statomas šis laivas pagal litografiją, kurią atradome Karaliaučiaus gydytojo, universiteto mokslininko Bertoldo Heinricho Benekės knygoje. Išlikusių tokių laivų nėra, taip pat nėra ir aprašymų. Žuvų supirkėjo valties konstrukcija labai panaši į žvejybinių kurėnų, tačiau tam tikri specifiniai dalykai skiriasi, o lyginant laivus iš profilio skirtumas - akivaizdus", - aiškino S. Knapkis.

Stato savanoriai

Žuvų supirkėjo laivo statybos procesas baldų įmonėje prasidėjo prieš mėnesį. Visi "Germanikos" darbuotojai buvo pakviesti savanoriškai laisvu nuo darbo metu prisijungti prie laivo statybos. "Prisidėti panoro daugiau kaip 30 procentų įmonės darbuotojų. Ypač džiaugiamės, kad įsitraukė į šį procesą ir jų šeimų nariai. Džiaugiamės tokiu žmonių entuziazmu ir tikimės, kad norinčiųjų prisidėti atsiras dar daugiau, kai laivas jau įgaus laivo bruožų. Statydami laivą - stipriname komandą", - kalbėjo R. Baltuonis.

ENTUZIAZMAS. Laivo statybos vado Daivaro Gruzdovo paragintos net įmonėje dirbančios moterys nesibaido laivadirbių įrankių.

Laivo statybos vadas - įmonės vadovaujantis operatorius Daivaras Gruzdovas pažymėjo, kad su "Germanikos" komanda galima pastatyti ne vieną istorinį laivą, bet visą flotilę. "Vienijasi žmonės ir dirba be jokio užmokesčio, skiria savo laisvalaikį laivo statybai. Tai nuostabu!" - džiaugėsi komandos lyderis. Paklaustas, kuo laivas "Germanika" bus išskirtinis, pašnekovas įvardino tris svarbiausius dalykus, kurie būdingi ir "Germanikos" įmonei, ir laivui: "Pirmiausia - saugumas. Todėl pirmasis, juokavo Daivaras, plauks darbų saugos vadovas. Taip pat svarbi kokybė. Todėl statant laivą paklaida - 0,0 milimetro. Taip pat svarbus mums efektyvumas - todėl "Germanikos" laivas bus ne su 6, o su 8 irklais", - sakė D. Gruzdovas.

Iššūkiai ir ritualai

Laivas gaminamas iš pušies medienos, tik jo karkasas - vadinamieji ragai, špangautai, šoniniai švertai, vairalazdė ir vairas - iš ąžuolo. Nuo pat kurėno statybos pradžios laivadirbiai susidūrė su iššūkiais.

"Buvo nelengva gauti tinkamų lentų. Atradome jų Rusnėje, tačiau norint jas atsigabenti teko laukti tris savaites, kol atslūgs potvynis, nes amfibijos lentų nekelia. Taip pat ir likusią medieną gauti buvo sudėtinga. Žiema buvo šlapia, tik dabar medkirčiai gali įvažiuoti į miškus. Tad visi skuba susipjauti numatytą medieną ir nenori smulkmenintis su tokiu menku užsakymu", - pasakojo R. Baltuonis.

O S. Knapkis pažymėjo, jog gera pušis geriau nei blogas ąžuolas, ir pasidžiaugė, jog labai pasisekė laivo dugnas. "Jį meistraudami išbandėme naują lentų suleidimo technologiją. Pavyko puikiai", - trynė rankomis laivadirbys.

SIMBOLIS. Įmonės "Germanika" ženklas - išfrezuotas ant laivo dugno lentos.

Laivo statybos procese, anot S. Knapkio, yra du svarbūs ritualai. Pirmasis - vainiko iškėlimas tada, kai pastatomi laivo ragai, antrasis - laivo nuleidimas į vandenį. Abu jie apipinti prietarais, kuriais laivadirbiai po šiai dienai tiki ir pasitiki. "Ant laivo ragų iškeliamas šermukšnių vainikas, kuris turėtų atbaidyti blogąsias dvasias. Kadangi "Germanikos" laivas statomas šaltuoju metų laiku - tai nuo pikto jį gina spygliuotas kadagių vainikas. Taip pat šermukšnių vainikas arba girlianda kabinama ir ant laivo priekio jį leidžiant į vandenį, tačiau pirmiausia į vandenį metamas svogūnas. "Kodėl taip daroma - per daug nemąstome, bet tradicijas palaikome, nes rimti vyrai taip darė. Sakoma, kad laivai buvo mediniai, bet vyrai, kurie juos dirbo ir jais plaukė, - geležiniai. Dabar laivai - geležiniai, bet vyrai - mediniai", - nusijuokė S. Knapkis.

Svajonėse - flotilė

Kiekvienas Kuršių marių laivas XIX-XX a. turėjo savo specifinį ženklinimą - vėliavą arba vėjarodę. Jų ornamentika ir simbolika priklausydavo nuo vietovės ir savininko. "Germanikos" įmonės ženklas taip pat papuoš statomo laivo vėjarodę, jis jau išfrezuotas ir ant laivo dugno lentoe. Pastatytas laivas bus 8 metrų ilgio ir juo vienu metu galės plaukti 10 žmonių. Plokščiadugnis laivas bus skirtas plaukti po Kuršių marias ir upes.

"Germanikoje" keturiomis pamainomis dirbantys žmonės ir laivą stato pamainomis, ir plauks su juo taip pat pasikeisdami. "Geram laivui reikia gero kapitono", - sako S. Knapkis. Šios atsakomybės imasi įmonės direktorius. "Dabar pirmas tikslas - pastatyti laivą, po to - išmokti jį valdyti, įgyti buriavimo patirties", - pažymėjo R. Baltuonis.

VADOVAI. Istorinių laivų žinovas, laivadirbys Simas Knapkis (kairėje) ir įmonės "Germanika" vadovas Rolandas Baltuonis greitai atrado bendrą kalbą.

Anot S. Knapkio, žuvų supirkėjo valtis - optimalus laivas šiai patirčiai įgyti, o tada su "Germanikos" komanda galima ir didesnį laivą, ir visą istorinę flotilę pastatyti.

Pastatyti "Germanikos" laivą ir nuleisti į Kuršių marių vandenį ketinama iki Joninių. Sezono metu laivas bus švartuojamas Kintų uostelyje, žiemos metu stovės gamyklos teritorijoje.

Žymos: germanika

Nuotraukų galerija

 

© Egidijus Jankauskas

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Egidijus Jankauskas

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Aurelijus

2018-03-18   12:06

IP: 86.38.206.173

Skaičiau ar girdėjau,kad svogūną mesdavo į paragę.Supuvusio svogūno kvapo neiškęsdavo piktosios dvasios ir pabėgdavoAurelijus

2018-03-18   11:15

IP: 86.38.206.173

Šaunuoliai lauksim nekantraudami naujo laivo .Planuokite regatą BURPILIS 2018,Danės flotilę.

mb

2018-03-17   15:32

IP: 85.232.153.134

,, Todėl statant laivą paklaida - 0,0 milimetro,,-seip net statant siuolaikini KRUIZINI LAIVA-leistinos paklaidos,,,,,o cia stato is medienos ir 0,0 paklaida?CIA KORESPONDENTO PEZESYS
o siap SAUNUOLIAI,DAUGIAU TOKIU DARBU.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Mindaugas Kvietkauskas paskirtas kultūros ministru nuotrauka, foto

Lietuva, Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo, vadovaudamasi Konstitucija ir atsižvelgdama į...

Klaipėdos mero posto sieks Kazys Paulikas nuotrauka, foto

Klaipėda, Komitetas „Mano Klaipėda“ kandidatu į Klaipėdos mero postą iškėlė Kazį Pauliką.

Pedagogų streikas artėja pabaigos link nuotrauka, foto

Švietimas, Trečiadienį,16 30 valandą, mokytojai planuoja palikti Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM),...

"Medicina niekada nestovi vietoje" nuotrauka, foto

Sveikata, Baigiantis metams įprasta pažvelgti į praėjusį periodą ir įvertinti, kas gero įvyko,...

Lietuva, Paskelbta prieš 51 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 1 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...