2020 m. rugsėjo 26 d. 01:53 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

"Geriausia reklama, kai žmonės apie tavo kūrinį kalba iš lūpų į lūpas"

(1)

2020-08-12, 16:50

Linas JEGELEVIČIUS, „Palangos tiltas“

"Geriausia reklama, kai žmonės apie tavo kūrinį kalba iš lūpų į lūpas" nuotrauka, foto

Reklama

Priešiškai Palangos valdžios sutikta menininko Martyno Gaubo „Lietuvaitė“ – vidutinio amžiaus, putli, dramblės dydžio nuogos moters skulptūra kelias dienas praleido „užsidariusi“ „Žilvinas“ Palangos viešbutyje.

Savo kūrinį pirmadienį aplankęs M. Gaubas, „Palangos tilto“ šaltinio teigimu, viešbutį paliko ne vienas, o kartu su „Lietuvaite“. Tačiau menininkas didžiausiam šalies kurortui tokio nesvetingumo lengvai atleisti neketina. „Menininkas ketina skulptūrą pakrauti kaip krovinį į priekabą ir vežioti Palangos ir kitų pajūrio savivaldybių gatvėmis. To įstatymas jam nedraudžia,“ – sakė informuotas šaltinis. Tiesa, kaip stambiagabaritinis krovinys „Lietuvaitė“, matyt, nelabai galėtų važiuoti, pavyzdžiui, Vytauto gatve pro Savivaldybę.

„Esu pakeliui į Palangą. Noriu pats ją aplankyti, pamatyti kaip ji gyvena,“ – pirmadienį popiet „Palangos tiltui“ sakė M. Gaubas, menininkas iš Birštono.

Paklaustas, ką norėtų pasakyti miesto valdžiai, M. Gaubas sakė: „Esu nustebintas. Perskaitęs jūsų savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojos (Danutės Mikienės – aut.) žodžius, kad tokios moterys kaip „Lietuvaitė“ yra vos ne šlykšti, norėčiau jos paklausti viešai: „Ar jūs taip vadinate ir kiekvieną tokią moterį, kurią sutinkate gatvėje? Savivaldybėje? Man keista ir skaudu girdėti tokius žodžius iš savivaldybės darbuotojos,“ – sakė menininkas.

Jis atskleidė, kad tikėjosi „Lietuvaitę“ Palangoje demonstruoti mėnesį.

„Jeigu visus taip Palangos savivaldybėje erzina „Lietuvaitė“, galbūt ją būtų galima rodyti paplūdimyje?“ – svarstė M. Gaubas.

Sužinojęs iš „Palangos tilto“, kad Palangoje nėra nudistų pliažo, kur, matyt, jo kūrinys labiausiai derėtų, jis buvo nustebęs: „Įdomu. Juk Palanga save pozicionuoja tarptautiniu kurortu, ar ne?“

Šiandien, antradienį, rugpjūčio 11 dieną, su menininku „Palangos tiltui“ nepavyko susisiekti.

Į Palangą praėjusį pirmadienį, rugpjūčio 3 dieną, atvežta “Lietuvaitė” trumpam buvo pastatyta ant vejos viešbučio „Žilvinas” teritorijoje. Vieni praeiviai ja žavėjosi, kiti smalsiai moterį apžiūrinėjo, kai kurios moterys tempė savo vyrus toliau nuo jos, dar kiti šaipėsi, visai abejingų nebuvo.

Tačiau, Savivaldybei sulaukus skundų, antradienio (rugpjūčio 4-osios) rytą atvyko savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojas ir liepė „moterį“ paslėpti

„Mūsų skyrius reagavo gavęs skundų dėl taip vadinamo meno kūrinio, žinomo „Lietuvaitės“ vardu eksponavimo viešoje vietoje. Liepėme ją atvežusiems žmonėms skulptūrą pašalinti iš viešos vietos, nes ji sulaukė ne vieno pasipiktinusio žmogaus skundo. Jie tai ir padarė,“ – „Palangos tiltui“ sakė Palangos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja Danutė Mikienė.

Ji teigė pripažįstanti šiuolaikinį meną, kaip ir tai, kad jis nėra visiems priimtinas. „Mano tokios moters formos, kokios jos yra minėtoje skulptūroje, labai nemalonios, tiesiog yra šlykščios. Manau, kad tokia skulptūra, ypač demonstruojama viešai, diskriminuoja mus moteris, ypač tas, kurios yra apkūnios. Beje, kažkodėl menininkas skulptūrai pasirinko moterį, o ne vyrą,“ – sakė D. Mikienė.

Reklama

„Nesu prieš moters nuogo kūno demonstravimą mene, bet tai turi būti daroma atsakingai, skoningai, estetiškai. Minėtoje figūroje moteris yra pateikta kaip gašli, šlykšti, kelianti pajuoką, jokiu būdu ne pasigėrėjimą ar susimąstymą. Moters kūną, net ir nuogą, galima pateikti gerokai delikačiau. Tai yra padaręs ir daro ne vienas menininkas,“ – sakė Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja. „Įsivaizduokite, kad viešoje vietoje Palangoje tokią moterį, kokią yra pavaizduota jūsų minėtoje skulptūroje, Palangoje, viešoje vietoje, matytų ir maži vaikai, paaugliai, taipogi moterys, kurioms papildomas svoris – problema?“ – ji pridūrė.

Anot D. Mikienės, net jeigu ir atsirastų asmuo ar asmenys, kurie norėtų „Lietuvaitę“ demonstruoti viešai privačiame sklype Palangoje, vis tiek reikėtų gauti Savivaldybės leidimą.

„Vien dėl to, kad toks kūrinys – ar ne kūrinys – kelia dideles emocijas, žeidžia tam tikrų visuomenės grupių, ypač moterų, interesus,“ – sakė D. Mikienė. „Aš – už meną, kuris skatina geras mintis, gerą nuotaiką ir gražius dalykus. Ne už tokį, kuris mane piktina ir kelias blogas emocijas. Nesu naivi: pasaulyje yra visko. Net ir tokiam kūriniui, kurio menu negaliu pavadinti, matyt, jame turi būti vieta, bet ji turi būti uždaroje erdvėje, su tam tikrais įspėjimais,“ – pabrėžė savivaldybininkė.

Pasak D. Mikienės, kūrinio autorius ar įgaliotieji asmenys kol kas neprašė Savivaldybės eksponuoti „Lietuvaitės.“

Kaip praėjusį pirmadienį „Palangos tiltui“ sakė Rimantas Antanas Mikalkėnas, Palangos vicemeras, „Palangos tiltui“, jis yra „kažkur“ matęs paminėto menininko „moters paveiksliuką.“

„Nesu meno korifėjus ar ekspertas. Man jis nepatiko. Tikrai nemanau, kad skulptūra galėtų atsirasti kurioje nors viešoje Palangos erdvėje. Jeigu kas nors norėtų ją eksponuoti privačiai, uždaroje nuosavoje erdvėje – tebūnie,“ – sakė R. A. Mikalkėnas.

Reklama

Tuo tarpu Dainius Želvys, Palangos miesto savivaldybės Tarybos narys, miesto konservatorių veteranas, nesiraukė išgirdęs klausimą apie „Lietuvaitę.“

„Ji stovėjo Vilniaus Rotušės aikštėje, ir dangus neįgriuvo, nors ją ten matė ir moterys, ir vyrai, ir vaikai. Man atrodo, kad ta skulptūra atrodo visiems vis labiau baisesnė ir storesnė vis giliau žengiant į Lietuvą,“ – sakė D. Želvys. „Kokiame nors giliame kaime visi prisimintų savo genealoginius medžius, kas ir kaip atrodė,“ – spėjo jis.

Politikas prisipažino, kad „kažkas“ jam darbe (UAB „Palangos vandenys“ – aut.) yra parodęs „video filmuką“, kaip miesto komunalininkai „tą nuogą moters skulptūrą iškrauna vienoje kurorto viešoje erdvėje.“

Paklaustas, ar jis, vienas labiausiai patyrusių ir gerbiamų miesto politikų, matąs „Lietuvaitei“ vietą Palangoje, D. Želvys atsakė: „Žiūriu į ją kaip į performansą. Juk nestatome naujo paminklo Palangoje, tiesa?“ – savo požiūrį dėstė konservatorius.

„Žmonės įvairiai žiūri į tą skulptūrą, bet ji abejingų nė vieno – nei feminisčių, nei klerikalų – nepalieka. Retai kuriam menininkui tai pavyksta. Dabar visi turi apie ką kalbėti. Aš nesibaidau tokių dalykų. Tai – tik vieno menininko vienas požiūris,“ – sakė D. Želvys.

Jam buvo naujiena, kad po skundo Viešosios tvarkos skyriui nuogos moters skulptūra buvo pašalinta.

Reklama

„Nežinojau to. Ar Palanga, ar Lietuva tokiam performansui yra subrendusi – keblus klausimas. Be abejonės, tai kiekvieno individualaus žmogaus požiūrio reikalas – ar jis, ar ji turi plačias pažiūras, ar siauras?“ – svarstė D. Želvys.

„Manau, kad bet kuris dalykas – net jeigu tai yra ir abejotina ir daug kam nepriimtina meno forma kaip šiuo atveju – turi teisę egzistuoti tam tikru metu ir tam tikroje vietoje. Tokiam dalykui, kaip ši moters skulptūra, lietuviai – net nekalbu apie Palangą – nesame dar subrendę,“ – svarstė D. Želvys.

Anot „Lietuvaitę“ į Palangą atvežusio verslininko, pasklidus kurorte žiniai apie viename viešbutyje „užsidariusią“ „Lietuvaitę“, jau ne vienas pajūrio verslininkas išreiškė pageidavimą ją eksponuoti savo privačiose valdose.

„Net iš Rygos sulaukėme skambučių – ir ten nori matyti „Lietuvaitę,“ – sakė pašnekovas.

Vilniaus rotušėje rodoma Martyno Gaubo sukurta didžiulė nuoga „Lietuvaitė“ dar prieš parodos atidarymą liepos pradžioje tapo viena populiariausių socialinių tinklų naujienų, sulaukusių įvairiausių komentarų. Vieni apkūnios moters skulptūrą vertino kaip patyčias, kiti žavėjosi solidžiomis formomis, o tretiems atrodė, kad ją būtina perkelti į Lukiškių aikštėje įrengtą pliažą.

Paklaustas, kodėl „Lietuvaitė“ tokia apkūni ir iš ko ji padaryta, M. Gaubas sakė: „Nebūtina visur įžvelgti tik seksualumą ar erotiką. Stambios formos skulptūroje man asmeniškai gražiau žiūrisi. Liekno žmogaus visos detalės vienodai ryškios – kaklas, šonkauliai, rankos. O stambaus žmogaus siluetas labiau apibendrintas, todėl išryškėja „skanios“ detalės, tokios „braškytės“ – graži ausytė, rankutė.“

Reklama

Skulptūrą menininkas išdrožė iš putplasčio ir padengė plastiku. Tokios medžiagos leidžia sukurti didesnius darbus, ir jie nebūna tokie sunkūs kaip padaryti iš kitų medžiagų.

„Priešingai, aš moteris myliu. Man visos jos gražios. Kaip tik priešinuosi tendencijai, kad gražios yra tik liesos, plonos, modeliai. Kad tik tokios vertos dėmesio. Man atrodo, kad labiau įžeisčiau moteris, jei jas daryčiau plonutes, liesutes, vienetines, išskirtines. Atseit, pasvajokite apie tokį kūną... Visos moterys gražios, kūną reikia mylėti tokį, koks jis yra,“ – sakė menininkas.

Kokia tokios moters skulptūros pradžia?

„Prieš penketą, šešetą metų dalyvavome sniego skulptūrų festivalyje Kinijoje. Kinai turi tokį personažą Sniego bobą, pasiūliau sukurti stambią apvalių formų moterį. Net tapome konkurso laureatais. Tada pamaniau, kaip būtų smagu sau pasidaryti tokią, tik netirpstančią, spalvotą. Galėtų keliauti, išlikti,“ – yra žiniasklaidai aiškinęs M. Gaubas.

Žymos: lietuvaitė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Meno megejas

2020-08-15   13:13

IP: 88.119.39.109

Ar galima uzsisakyti Pikul ir Paksaites toki meno dirbini? Mano suo voljere turetu ka veikti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Klaipėdos rajone – dar daugiau galimybių sportuoti nuotrauka, foto

Gera žinia mėgstantiesiems mėgautis aktyviu laisvalaikiu bei gerinti savo sveikatą –...

Rugpjūčio pradžioje Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje pradės veikti viena didžiausių Europoje medienos...

Rugpjūčio mėnesį  Akmenėje pradės veikti VMG gamykla nuotrauka, foto

Sėkmė loterijoje aplanko pačius įvairiausius žaidėjus – vieni laimingus bilietus gauna dovanų,...

Palangiškis „Eurojackpot“ laimėjo daugiau nei trečdalį milijono nuotrauka, foto

Iš kur atsiranda pinigai? Kodėl reikia taupyti? Kas yra mokesčiai? Tai...

Klaipėdos rajono moksleiviai mokysis finansinio raštingumo nuotrauka, foto

Teisėsauga tiria K. Komskio įmonės veiklą Lentvario dvare nuotrauka, foto

Kriminalai, Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo Pagėgių politiko Kęsto Komskio įmonės „Kalibrus“...

Prie Olando Kepurės - intriguojantis radinys nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pajūrio regioninis parkas pasidalijo įspūdingu radiniu - prie Olando Kepurės rastas, manoma,...

Pastatė baseiną. Vandens pripils, jeigu geri būsime? nuotrauka, foto

Nuomonės, 2018 metų birželio 26-oji tapo istorine diena Klaipėdoje. Iškilmingai, gaudžiant fanfaroms atidarytas...

Įspėja - sukčiai bando išvilioti duomenis pasinaudodami policijos vardu nuotrauka, foto

Kriminalai, Lietuvos gyventojams siunčiami el. laiškai, kurių siuntėjas "[email protected]" apgaulingai pateikiamas lyg jie...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...