Gargždų parkui nupaišė viziją

Gargždų parkui nupaišė viziją

Visuomenei pristatyti Gargždų parko infrastruktūros projektiniai pasiūlymai. Įgyvendinus visas architektų pasiūlytas idėjas parkas taptų šiuolaikiška, atraktyvia vieta, skirta ne tik bendruomenės poilsiui, bet ir pramogoms.

Projektą rengianti konkursą laimėjusi UAB "Aketuri architektai" pirmiausia akcentavo takų sistemą, kuria remiantis galima išskirti keturis teminius takus: šeimos, gamtinį, istorinį ir kultūrinį.

Kultūrinis takas, anot pagrindinės projekto architektės Monikos Augaitytės, turėtų sujungti mokyklą ir stadioną su kamerinių ir masinių renginių erdvėmis. Takas esą turėtų būti erdvus, buriantis bendruomenę, patogus. Istorinis takas sujungtų istorinius parko objektus - kapines, paminklus, partizanų aukų monumentus, senuosius laiptus, apkasus, senvagę.

"Šį taką norėtume išryškinti ir išskirti iš kitų naudojant kelias skirtingas dangas bei augalus", - aiškino architektė.

Šeimos takas turėtų būti patogus aktyviam naudojimui ir juo siūloma sujungti sporto bei vaikų žaidimų aikšteles su kamerinių renginių ir jaunimo erdvėmis, tvenkiniais.

Gamtinis takas jungtų Tilto gatvę ir privažiavimą prie šaltinio. Šiame take turėtų atsirasti epizodiniai medinio tako motyvai, kurie palengvintų judėjimą tuomet, kai pievos būna užliejamos.

Mažuosius takelius, jungiančius keturis didžiuosius, siūloma, palikti tokius, kokie yra, tik juos sutvirtinti.

Žymės kuoliukais?

Kiekvienam teminiam takui siūloma įrengti vartus - arkas.

"Arka - tai klasikinis 5ėjimų į parką motyvas ir šiuo elementu būtų galima sukurti vientisą parko vaizdą. Istorinio tako pradžią turėtų pažymėti vartai su Gargždams svarbiomis datomis, įvykiais. Kultūros tako vartai turėtų būti platūs, kviečiantys. Gamtinio tako arka turėtų būti papuošta gamtiniais motyvais, o šeimos tako vartai - primenančiais darnią keturių asmenų šeimą", - sakė M. Augaitytė.

Atsižvelgę į archeologinių tyrimų rezultatus bei istorikės Janinos Valančiūtės rekomendacijas, projekto rengėjai siūlo buvusio senojo dvaro perimetrą pažymėti metaliniais kuoliukais - jie nurodytų istorinio objekto koordinates ir plotą. Kuoliukais siūloma pažymėti ir Antrojo pasaulinio karo apkasų vietoje esančias partizanų kapaduobes. Architektai pateikė idėją praplėsti kapinių teritoriją ir ją apsėti neužmirštuolėmis.

Aptartos ir parke esančių laiptų sutvarkymo galimybės. Naujojoje parko dalyje laiptai turėtų būti platūs, patogūs, pritaikyti didesniems žmonių srautams masinių renginių metu. Seniems laiptams, anot projekto autorių, reiktų sukurti "organišką įvaizdį".

Ir seniems, ir jauniems

Architektai pristatė erdves, kurios ateityje galėtų atsirasti parke. Jie siūlė išplėsti šalia šeimos tako esančią vaikų žaidimų aikštelę ir, naudojant modernius įrenginius, paversti ją šiuolaikiška vieta. Didžiąją aikštelės dalį planuojama dengti gumos granulių danga, kuri suformuotų kalnelius. Dalimi dangos galėtų tapti smėlis.

Galvojant apie vyresnius vaikus ir paauglius, esą būtų puiku už mokyklos stadiono praretinti želdinius ir įrengti hamakus, sūpynes, laipiojmo sieną, kuri ateityje galėtų būti plėtojama. Šalia vaikų žaidimų aikštelės siūloma įrengti tvenkinį ir jį aptverti.

Liepų alėjoje siūloma išnaudoti esamą properšą ir vyresnio amžiaus žmonėms sukurti sporto įrenginių erdvę, iš kurios atsivertų vaizdas į upę, šlaitus. Taip pat būtų galima pasekti Utrių kalno pavyzdžiu ir didžiajame kalno šlaite įrengti čiuožinėjimo trasas. Šalia istorinių laiptų ir kultūros laiptų būtų galima įrengti ir apžvalgos aikšteles.

Viršutinėje terasoje siūloma sukurti kamerinių renginių erdvę. Ši vieta taptų atvira meno erdve visai bendruomenei. Na, o didžiųjų renginių erdvėje ant kalno šlaito architektai siūlo įrengti patogias, ilgaamžes vietas atsisėsti.

Pristatyti įvairūs variantai

Pristatymo metu architektai siūlė atnaujinti šaltinio įrenginį ir taip padidinti išeigą. Buvo iškeltas klausimas, ar apskritai reikalingas dvaro vietoje esantis šulinys ir kaip jį reiktų patobulinti.

Projekto rengėjai gyrė Gargždų pradėtą narcizų iniciatyvą ir pasiūlė šią pievą didinti kone penkiais kartais bei pasėti įvairesnių gėlių.

Visuomenės atstovams parodyti ir galimi parko suoliukų, dviračių stovų, informacinių stendų, šiukliadėžių, apšvietimo variantai, taip pat parko augalija. M. Augaitytė sakė, jog labiausiai linkstama prie šio krašto rūšių augalų: vyšnių, šermukšnių, skroblų ir kt. Taip pat siūloma įrengti tualetą-konteinerį, o parko prieigose - automobilių stovėjimo aikšteles.

Pateikė pasiūlymų

Po projekto pristatymo Savivaldybės atstovai bei kiti bendruomenės nariai teiravosi, ar parke galės patogiai jaustis ir neįgalieji. Anot projekto rengėjų, visi takai būtų pritaikyti ir žmonėms, sėdintiems neįgaliųjų vežimėliuose, akliesiems, taip pat ir senjorams bei mamoms su vežimėliais.

Pastebėta, kad galbūt reikėtų sporto aikšteles įrengti arčiau vaikų aikštelės - esą kol mažieji pramogaus savo erdvėje, jų mamos galėtų pasportuoti. Tačiau šios idėjos susirinkusieji nepalaikė, kadangi vaikų išvis esą nedera palikti vienų. Taip pat įprasta, jog sportuojančios moterys labiau mėgsta privatumą.

Kalbėta ir apie nerūkymo ir tyliosios zonų pažymėjimą.

Diskusijų sukėlė arkų idėja, mat susirūpinta, ar per jas į parką pateks transportas, išvežantis lapus, šakas, šiukšles ir kitas specialusis transportas.

Siūlyta apgalvoti išmaniosios stotelės įrengimą, kurioje būtų galima prisipūsti dviračių padangas, kamuolius, įkrauti mobilius įrenginius, pasinaudoti belaidžio interneto zona.

Kada šis projektas bus įgyvendintas, dar neaišku. Darbų intensyvumas esą priklausys nuo Klaipėdos rajono savivaldybės skiriamo finansavimo.

Informacija

Gargždų parką XIX a. pirmoje pusėje ant Minijos upės šlaito įkūrė baronai Renės. XX a. viduryje parkas buvo rekonstruotas. Dabar jį sudaro senasis istorinis ir naujasis parkas, išsidriekęs daugiau nei 20 ha teritorijoje su gražiais vaizdais, atsiveriančiais nuo Minijos upės šlaito.

Dar 2010 m. buvo parengta Gargždų miesto parko galimybių studija, kurioje numatytoms parko sutvarkymo gairėms pritarė ir rajono Taryba.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder