Betono stulpai nebedarkys Neringos veido

Betono stulpai nebedarkys Neringos veido

Kitąmet Kuršių nerijoje pagaliau turėtų būti pradėti griauti pirmieji aukštos įtampos elektros oro linijų stulpai. Juos pakeis požeminiai kabeliai.

Požeminių kabelių tiesimo darbai jau pradėti šiaurinėje pusiasalio dalyje. Projektą įgyvendinanti bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) iki 2020 metų planuoja nugriauti visus jai priklausančius elektros stulpus, bjaurojančius nerijos kraštovaizdį ne vieną dešimtį metų.

Neringos merija ir Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija puoselėja planus atsiversiančias erdves panaudoti naujam dviračių takui tiesti, pažintiniams vaistažolių rinkimo takams įrengti.

„Pagaliau pusiasalyje nebeliks kraštovaizdį darkančių svetimkūnių, o savivaldybės gyventojams bus užtikrintas patikimesnis elektros energijos tiekimas. Per vėtras, audras elektros energija dingsta, tenka taisyti oro linijas, todėl nepatogumų patiria ir vietos žmonės, ir poilsiautojai. Labai džiaugiamės, kad darbai pajudėjo“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Neringos meras Darius Jasaitis.

Kainuos milijonus

Rekonstruojant elektros skirstymo tinklą Kuršių nerijoje dauguma 1964 metais įrengtų aukštos įtampos elektros oro linijų bus pakeistos 90 kilometrų ilgio požeminiais kabeliais. Taip pat bus atnaujintos nuo 1965–1989 metų eksploatuojamos transformatorių pastotės.

Šiuo metu, persikėlę į neriją keltu ir nuėję pasivaikščioti jūros link, tarp dviračių tako ir plento žmonės jau gali išvysti atliekamus žemės kasimo darbus. Anot ESO atstovo ryšiams su visuomene Tomo Kavaliausko, visi Neringos elektros tinklo pertvarkymo darbai padalyti į keturis etapus.

„Pirmojo etapo darbai pradėti lapkričio 19-ąją, bus nutiesta 18 kilometrų kabelių. Visus darbus planuojama baigti 2020 metais. Atramų demontavimas prasidės 2019 metų pabaigoje. Pirmuoju etapu bus demontuotos oro linijos atramos kopų zonoje tarp Smiltynės ir Alksnynės. Jos bus išgabentos iš Kuršių nerijos teritorijos perdirbti. Galiausiai atramos bus demontuotos nuo Kopgalio iki Nidos, kaip ir visos elektros oro linijų atšakos į transformatorių pastotes. Kuršių nerijos elektros tinklo pertvarkymo projekto vertė – apie 11 mln. eurų“, – „Lietuvos žinioms“ teigė jis.

Darbus vykdys keturi rangovai, trys jau yra žinomi: jungtinės veiklos partneriai AB „Kauno tiltai“ ir AB „Elektros tinklų statyba“, UAB „Elektromontuotojas“ bei UAB „Žilinskis ir Co“. Ketvirtam rangovui parinkti vykdomos viešųjų pirkimų procedūros.

„Bus visiškai demontuoti ne tik stulpai, bet ir Preilos, Juodkrantės, Smiltynės, Alksnynės, Pervalkos, Girininkijos bei Nidos transformatorių pastotės. Jos bus rekonstruojamos į šiuolaikinius reikalavimus atitinkančius įrenginius“, – informavo T. Kavaliauskas.

Kuršių nerijos šiaurinėje dalyje jau pradėti tiesti požeminiai elektros kabeliai.

Dešimtmečius aplink oro linijas nustatyta apsaugos zona buvo 30 metrų, o nutiesus požeminius kabelius ji sumažės drastiškai – po 1 metrą iš abiejų kelio pusių.

Anot ESO atstovo, kasimo darbų archeologai neprižiūrės, nes kabelių tiesimo zona nepatenka į paveldosaugines teritorijas.

Nauji sumanymai

Demontavus betoninius stulpus ir po žeme nutiesus kabelius, visa palei jūrinį kopagūbrį nutįsusi buvusi apsauginė juosta galės būti naudojama turizmui plėtoti ir aplinkosaugos projektams įgyvendinti. Tai patvirtino ir ESO atstovai.

„Viskas priklausys nuo to, į kokio saugomos teritorijos režimo aplinką patenka elektros linijos koridorius, kuris driekiasi ir per Naglių gamtinį rezervatą. Ten siūlysime nieko nedaryti, palikti erdves savaiminiams procesams. O štai draustiniuose norėtume tą plačią ir atvirą juostą išlaikyti. Ji galėtų tapti miško taku, tereikėtų tam tikrose vietose suformuoti palves, iškirsti medžius iš jūros pusės. Jau dabar elektros linijos zonoje yra susidarę vaistažolių sąžalynai, ištisos plantacijos, tad palaikant tas erdves atviras ir sukuriant naujas būtų galima įrengti pažintinius takus“, – „Lietuvos žinioms“ yra sakiusi KNNP vadovė Aušra Feser.

Esą taip lankytojai susipažintų su Kuršių nerijoje augančiomis vaistažolėmis, išmoktų jas atskirti ir rinkti. Be to, atkuriant palves nerijos kraštovaizdis taptų dar įvairesnis.

Svarstoma, kad elektros linijos vietoje prie Nidos tikslinga nutiesti naują asfaltuotą dviračių taką. „Dviratininkai neturi patogaus susisiekimo tarp centrinio ir šiaurinio Nidos paplūdimių. Žmonės priversti važiuoti plentu“, – tvirtino A. Feser.

Neringos meras D. Jasaitis įsitikinęs, kad verta pagalvoti ir apie didesnį indėlį kuriant naują dviračių maršrutą.

„Yra takas nuo Nidos iki Pervalkos palei Kuršių marias. Ten, kur bus pašalinti elektros stulpai, atsivers galimybė sujungti pamario dviračių taką su ruožu pajūryje. Turėtume žiedą – poilsiautojai galėtų važiuoti ir palei Kuršmares, ir palei jūrinį kopagūbrį. Tarsimės su nacionalinio parko direkcija, miškininkais, bandysime kuo efektyviau pasinaudoti naujomis galimybėmis“, – aiškino meras.

Kol kas neaišku, kada ir apskritai ar bus griaunami aukštos įtampos elektros oro linijų stulpai Alksnynėje, ties Kiaulės Nugaros sala, nes juos prižiūri ne ESO, o AB „Litgrid“.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder