Benamių užuovėją griaus, o plytas išmes?

Benamių užuovėją griaus, o plytas išmes?

Savivaldybė buvusios skalbyklos pastatui sulyginti su žeme ketina skirti 25 tūkst. litų. Galimybė šį objektą atiduoti nusigriauti, kad griovėjas galėtų parduoti vertingas vokiškas plytas, nė nesvarstoma. Valdininkų manymu, toks nugriovimo būdas tik pabrangintų paslaugą.

Pačiame miesto centre, Donelaičio g. 12A, XX amžiaus pradžioje pastatyta buvusi skalbykla avariniu statiniu buvo pripažinta pernai gruodį. Negyvenamasis pastatas nuosavybės teise priklauso Klaipėdos miesto savivaldybei ir patikėjimo teise valdomas savivaldybės administracijos. Šiuo metu statinio nugriovimo klausimą svarsto miesto savivaldybės Tarybos komitetai.

Nugriovimui pasmerkta skalbykla prisišliejusi prie apleisto K. Donelaičio g. 12 namo, kuris visas priklauso Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės šeimai.

Pastarojo pastato visos angos užsandarintos, o skalbykloje darganotomis dienomis slėpdavosi benamiai. Nepaisant speigų, panašu, kad ir dabar čia glaudžiasi asocialūs asmenys. Tai liudija ištryptas sniegas ir viduje sukonstruotas primityvus ugniakuras, greta kurio sudėlioti indai bei lova su vargana patalyne. Nors pro atviras angas į vidų veržiasi šaltis, kažkam tai yra vienintelis prieglobstis.

Siūlė parduoti plytas

Senas vokiškas plytas itin vertina privačius namus statantys asmenys, kurie už vienetą pasirengę mokėti net iki dviejų litų. Skalbykloje gali būti apie 30 tūkst. statyboms naudoti tinkamų plytų. Neatmestina, kad nugriovimo konkursą laimėjusi įmonė, pardavusi plytas, pasipelnys papildomai.

Vygantas Vareikis, miesto Tarybos Turto komiteto narys, prisiminė, kad prieš penkerius metus šį pastatą norėta privatizuoti, tačiau šiam ketinimui pasipriešino konservatorius Naglis Puteikis, ir procesą teko atšaukti.

"Šį priestatą ketinome privatizuoti su sąlyga, kad jis būtų nugriautas. Pats pristačiau šį klausimą motyvuodamas, kad miestą reikia išvalyti. Kiek atsimenu, net ir konkursas buvo paskelbtas. Pradinė kaina, jei neklystu, buvo 40 tūkst. litų. Atrodo, kad Egidijus Šakalys, gretimo namo savininkų atstovas, eilėje buvo antras.

Tačiau N. Puteikis visą procesą apskundė Generalinei prokuratūrai. Gavę tuometinio generalinio prokuroro Algimanto Valantino raštą, turėjome dvi išeitis - į raginimą nereaguoti arba atšaukti privatizaciją. Pasirinkome antrąjį variantą. O dabar vėl grįžome prie to klausimo, tačiau pinigus turėsime mokėti patys", - apgailestavo V. Vareikis.

Jis esąs įsitikinęs, kad miestas privalo atsikratyti panašių griuvenų, tačiau tai turi daryti mažiausiomis sąnaudomis. Todėl politikas sutiko, kad miesto savivaldybės administracija turėtų svarstyti galimybę šį pastatą perduoti nugriovimui už plytas.

"Tai būtų, mano manymu, protingas ir logiškas veiksmas", - sakė jis.

Rankomis kainuos brangiau

Tačiau su tokiu pasiūlymu nėra linkęs sutikti Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda. Jo manymu, įrašius sąlygą, kad pastatas turi būti nugriautas rankomis, darbų įkainiai tik pabrangtų.

"Kai dar dirbau statybininku, tokiu būdu griovėme vieną objektą. Vienos plytos išardymo ir jos nuvalymo savikaina siekė litą be mokesčių. Jei ir tą skalbyklą griautume rankomis, kaina būtų kur kas didesnė nei 25 tūkst. Lt. Įsivaizduokite patys, kaip paprasčiau griauti - ar ekskavatoriumi ir išvežti į sąvartyną, ar išardyti po vieną plytą ir sukrauti į rietuves?" - lygino L. Dūda.

Jo teigimu, iki nugriaunant šį pastatą reikės gauti leidimą bei parengti projektą.

"Pastarasis taip pat kainuos keletą tūkstančių. Tad viską sudėjus ir gauname tuos 25 tūkstančius. Nemanau, kad tai - labai didelė suma. Aišku, paskelbsime konkursą, tada kaina galėtų ir sumažėti", - vardijo L. Dūda.

Jis prisiminė ir garsiojo plytinės kamino griovimo epopėją. Esą šie darbai kainavo kur kas daugiau - apie 80 tūkst. Lt.

Restauruoti neverta

Miesto savivaldybės Turto skyriaus vyriausiojo specialisto Edvardo Simokaičio duomenimis, pastatas stovi ant valstybinės žemės.

Valdininkų teigimu, atsižvelgiant į pastato avarinę būklę ir į techninės būklės įvertinimo dokumentus nėra galimybės jo kitaip panaudoti. Vykdyti šio pastato rekonstrukciją esą nėra tikslinga, nes preliminari rekonstrukcijos kaina sudarytų apie 181,5 tūkst. Lt.

Teigiama, kad nugriovus šį pastatą būtų ne tik pašalintas avarinės būklės objektas, bet ir sutvarkyta teritorija.

"Žinoma, tol, kol bus įvykdytos visos reikiamos pirkimų procedūros, parinkti rangovai, gali ateiti ir ruduo", - sakė E. Simokaitis.

Šiam sprendimui jau pritarė Turto komitetas, tačiau jam dar turi pritarti kitų komitetų nariai bei miesto Taryba.

"Kol kas, mano žiniomis, daugiau nėra numatyta savivaldybės objektų, kuriuos norėtume šiemet nugriauti. Nemažai jų nugriovėme pernai - tai ir pastatas Skerdyklos gatvėje, ir Taikos pr. 68 buvęs objektas", - minėjo E. Simokaitis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder