2019 m. birželio 15 d. 23:35 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Balsėnai - tremti, iškraustyti, į šunį išmainyti

2008-01-09, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Balsėnai - tremti, iškraustyti, į šunį išmainyti nuotrauka, foto

Balsėnai - Klaipėdos rajono kaimas, esantis už 4 kilometrų į rytus nuo Veiviržėnų. Šalia teka Balsės upelis. Šaltiniuose Balsėnai minimi nuo 1695 metų. Kaime - maždaug 150 gyventojų.

Pirmasis sutiktas balsėniškis buvo solidaus amžiaus žmogus, kuris prie kelio stabdė mašinas, ir atrodė, jog kažkas atsitiko. Iš tikrųjų Povilas Kundrotas tik važiavo į už keturių kilometrų esančią parduotuvę nusipirkti duonos.

"Kaltos" buvo mokinių atostogos, per kurias "keleivinė" važiuojanti tik du kartus per savaitę. Kitu metu Veiviržėnus galima pasiekti ir 3 kartus per dieną. Viena balsėniškė samprotavo, kad valdžia šitaip susisiekimą sutvarkė manydama, jog visi turi nuosavas mašinas arba kad kaime jos naudojamos bendrai. "Gal kabinetuose taip ir atrodo, bet iš tikrųjų taip nėra", - tikino viename kieme. "Kartais kits kitą, matau, nuveža, o aš neišdrįstu", - kalbėjo kita pensininkė, laukdama, kada baigsis atostogos, kurias juokais pavadino pasninku. "Tada - rojus; gali rytiniu išvažiuoti, o vakariniu grįžti."

Kaimas įvykių sūkury - gal net nuo akmens amžiaus. Iš tų laikų kovos kirvis čia rastas. Tačiau ir be senovės, pasak vietinių, - o jų dauguma, - čia gyventa nenuobodžiai. Balsėnus garsina du čia gimę signatarai, žymus fotomenininkas, medžio drožėjas.

Išmainė į šunį

Balsėnai seniau buvę labai dideli, net dviem parapijoms priklausė. Vienoje pusėje kelio - Švėkšnos parapija, kitoje - Veiviržėnų. O caro laikais, pasak daug apie Balsėnus papasakojusio Vaclovo Stončiaus, kaimas priklausė Rietavo ponui Oginskiui. "Jis draugavo su Švėkšnos grafu. Abu buvo medžiotojai. Rietavo ponui Balsėnai buvo nepatogūs, kiek mišku reikėjo pervažiuoti su arkliais, toli labai, o Švėkšna - čia pat. Rietaviškiui labai patiko Švėkšnos grafo šuo. Sako, mainom. Gerai, sako, aš atiduodu Balsėnus. Ir sumainė. Rietaviškis pasiėmė šunį, o švėkšniškiui atiteko Balsėnai. Ir spaudoje buvo rašyta, kad nepadovanojo, o už šunį išmainė mūsų kaimą." Iki pat 1938 metų Balsėnai priklausė Švėkšnos valsčiui.

Iki melioracijos Balsėnai buvę vienkiemių kaimas, o po melioracijos suvarė į krūvą. Per kurių sodybas nėjo melioracijos ribos, juos, užmokėję, kad keltųsi, taip pat ginė į ankštą gyvenvietę. Šitaip kaimas prapuolęs, praradęs harmoniją.

Drožiniai po visą pasaulį

Balsėniškiai teigia savo kaimą labai mylintys ir tą meilę vis stengiasi rodyti darbais.

Štai Vaclovas Stončius neleido savy Dievo dovanai sunykti, o "išsiliejo" per medį. Nuo mažens, dar į pradinę mokyklą eidamas, pradėjo drožti. "Ką mačiau, tą ir dirbau - karvę, lėktuvą, malūniuką. Paskui viskas nutrūko - kariuomenė, 18 metų dirbau vairuotoju, kol pasiūlė į gaisrinę. Tų gaisrų - gal du per metus, laiko yra, pradėjau vėl drožinėti. Prikalbino į Plungės meno dirbinių įmonę. Iš pradžių grėbėjėles drožiau, paskui lėkštes. Įmonėje drožėju dirbau 18 metų", - pasakojo tautodailininkas.

Kol drožėjas kalbėjo, jo anūkės pradėjo iš visų kambarių nešti dirbinius, ir ant stalo atsirado solidi šilta ekspozicija. Tačiau užsiminus apie parodas, autorius tik dejavo: "Pusė darbų sunyko ten, gailiuosi, kad duodamas parodoms nesudariau sąrašo, aprašų. Kokių brangių man prapuolė. Padirbau poną, sėdi kėdėje pasirėmęs, o mužikas kepurę susiglamžęs, prieš poną nusilenkęs. Ponas šėlsta ant mužiko. Mužikas yra, o ponas dingo." Pasak V.Stončiaus, jo darbų nėra gal tik Afrikoje. Į Ameriką seniau nepraleidę, tad etiketę su kaina prisegdavo, imituodami prekę iš parduotuvės.

Balsėnuose - keturi jo koplytstulpiai, o iš viso yra padaręs apie 30 kryžių ir 8 koplytstulpius. Prie Švėkšnos stovi jo kryžius partizanams, Šalpėnų kapinėse - kryžius ir koplytstulpis. Atvažiavęs klebonas parapijiečio darbais gėrėjęsis, Marijos statulą net pakilnojo, atrodžiusi, kaip iš gipso nulieta, kur pirkęs, klausė. 74 metų drožėjas neatsigindavo užsakymų ir kai dėl sveikatos drožinėti paliovė. Yra ką veikti, ir kai peiliuką padėjo. Su žmona Juozapina užaugino šešis vaikus ir visą laiką gyveno didelėje šeimynoje. Dabar jo didžiulis džiaugsmas - anūkėlės.

Tuo tarpu drožyba atsigręžė skaudžiąja puse, nes vagiamos iš koplytėlių taip pat ir jo padarytos "mūkelės". "Miške stovi septynios koplyčios ir kryžius mano darytas. Iš visų septynių išvogė "šventukus", ar galite patikėti?" - pyktelėjęs paklausė ir pridūrė, kad padarė jas iš naujo, - aplink girdėti, kad tai vienoje vietoje, tai kitoje tuos "šventukus" išvagia net iš koplytėlių prie namo. Ir pas mane buvo "žulikų" atvažiavę, reikalavo parduoti. Špygą, sakiau."

Jei dainuotų, sakytų - girti

Kitas kaimo talentas skleidėsi erdvėse už gimtinės ribų, tačiau prieš keletą metų jis, žinomas fotomenininkas Alfonsas Būdvytis, sugrįžo visam laikui ilsėtis Balsėnų žemėje. Nors gyveno kitur, kraštiečiai jo nepamiršo. "Jis buvo su mano broliu vienmetis, išsimokslino vaistininku, bet nepatiko, pradėjo paveiksluoti visokias gėlikes, kuo tolyn, tuo daugyn. Gavo dideles premijas", - dėstė prisiminimus V. Stončius.

"Per dvejus metus palaidojau tris artimuosius: vyrą ir du sūnus, negaliu apie tai dar šnekėti", - prisipažino išsiskyrimo skausmo dar nepaleidusi menininko motina Valerija Būdvytienė.

Moteris guodėsi, kad netektys ją palaužė, sunku atsigauti, anksčiau ir ji apdovanojimų gaudavusi už aplinką, o dabar nebėra sveikatos ir ūpo. Tačiau jos sodyba su raudonuojančiu sedulos, su kitais visžaliais krūmais bei tujų alėja net ir viduržiemy atrodė savaip puošni. Balsėnai, anot jos, labai gražūs, ir juose gyvena dori žmonės, ypač anksčiau. Tik dabar, pastebėjo, taip nebesutaria. "Anksčiau jaunimas koks gražus buvo. Dainuodavo, o dabar, jei kur sudainuotų, sakytų, kad girti."

V. Būdvytienė pasakojo apie šešis užaugintus vaikus, prisiminė savo vestuves ir kad tais pačiais metais buvo išvežti į Sibirą, nes vyro broliai buvo išėję į mišką.

"Neduok Dieve, mūsų kaimą šitaip sunaikino. Į partizanus išėjo du broliai Stasys Būdvytis ir Vladas Būdvytis bei Antanas Mažutis. Kai iš Maskvos į Lietuvą atvyko "daryti tvarkos", daugiau kaip pusė kaimo į Sibirą išvažiavo, kokie keturi ar penki atsidūrė kalėjime ir nebegrįžo. Beveik tuščias kaimas paliko 1949-aisiais, - pasakojo V. Stončius, bet tai, tarė, ne viskas, - partizanai tada pasitraukė į miškus prie Rietavo, kur buvo įskųsti, ir dvylika iš karto sušaudė. Parvežė, buvo suguldyti, aš atsimenu, "stribokai" žmones varyte varė, kad atpažintų."

Signatarai

Kaip už tris šitaip galėjo nukentėti visas kaimas, klausimas balsėniškiams likęs be atsako, dar ir dabar jis nuskamba. Rūpėtų jiems sužinoti atsakymą ir į dar vieną klausimą. Kodėl signataras Jurgis Šaulys garbinamas labiau nei signataras Kazimieras Antanavičius, - klausė ūkininkė Ona Razutienė ir pasiūlė mums duobėtu keliu kaip nors pasiekti jos kaimynystėje ant kalvos stūksantį vienintelį, šiandien apleistą kryžių Kazimiero Antanavičiaus atminimui. Tuo tarpu Jurgiui Šauliui pastatytas paminklas, kuris prižiūrimas, jo vardu pavadinta gatvė.

Prieš penkerius metus pas Oną Razutienę užsuko žilas profesorius iš Vilniaus: "Manęs jis teiravosi apie Šaulį ir klausė, ar Antanavičiaus gimtinės įamžinimu, jo atminimo simbolių saugojimu rūpinamasi, ar kelias išpiltas. Sakė, kad Kazimieras Antanavičius - jo buvęs mokinys."

Beje, nors abu signatarai Balsėnuose tik užaugo, ryšį su jais ar jų šeimos nariais buvo įsivardiję visi. Jei ne giminės, tai kaimynai arba draugai. Tiesa, Balsėnuose gyvena ir signtaro anūkas, ūkininkas Jokūbas Šaulys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero...

Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas nuotrauka, foto

Vos prieš savaitę iškilmingai atidaryta Rusnės estakada, kuriai didelį dėmesį skyrė...

Pompastiškai atidaryta Rusnės estakada tyliai uždaryta nuotrauka, foto

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

Sovietinė Palanga: diskoteka ir bausme naktį įžengus į pliažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visi keliai vėlyvojo sovietmečio vasarą vesdavo į Palangą. 

Kas taip suerzino jaunąjį Landsbergį? nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija pranešė, kad rugsėjo 8-ąją Žiemgalos...

Agluonėnuose duris atvėrė grožio salonas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Agluonėnuose skleidžiasi grožio paslaugų žiedas. Praėjusią savaitę Priekulės gatvėje duris atvėrė salonas...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 3 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 4 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...