2019 m. vasario 21 d. 08:48 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Ar žinote paplūdimiuose kabančių vėliavų reikšmes?

2017-07-06, 13:52

Viktorija Juškauskaitė, LRT.lt

Ar žinote paplūdimiuose kabančių vėliavų reikšmes? nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Dėl prastų oro sąlygų Baltijos jūros paplūdimiuose iškeltos raudonos vėliavos, draudžiančios maudytis. Vis dėlto tokios priemonės gelbsti ne visada, nes poilsiautojus vilioja stipriai banguojanti jūra, o vėliavų reikšmių daugelis nežino arba jų visai nepaiso.

„Banguojanti jūra nėra pramoga, ji labai pavojinga, todėl reikia ir patiems galvoti apie savo saugumą. Kone kiekvienas mano, kad nepaskęs, bet jūroje daug duobių, povandeninės srovės stipriai neša nuo kranto“, – pasakoja uostamiesčio paplūdimius prižiūrinčios įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki.

Prie jūros nerasime žalios vėliavos

Pajūryje esančiuose gelbėjimo postuose nuolatos plevėsuoja dvi vėliavos, signalizuojančios apie gelbėtojus, saugumą bei galimybę bristi į vandenį.

„Viršutinė vėliava, kuri būna geltonos ir raudonos spalvos, reiškia, kad budi gelbėtojai. Apačioje kabo dar viena – raudona arba geltona. Jei oro sąlygos prastos, didelis bangavimas – keliama raudona vėliava, draudžianti maudytis. Geltona maudytis leidžia, tačiau įspėja, kad pavojinga. Dar yra ir žalia, užtikrinanti 100 proc. saugumą, bet jos niekada nekabiname, nes jūroje pavojinga visada“, – galimas vėliavų spalvas vardija A. Siakki.

Pašnekovas pabrėžia, kad žmonės, nežinantys, ką reiškia tam tikros spalvos vėliava, visada gali paklausti gelbėtojų arba sužinoti iš paplūdimyje esančių informacinių stendų: „Vėliavų spalvos priklauso nuo oro, tačiau šiuo metu dažniausiai plevėsuoja raudonos, nes pakilęs vėjas, o bangavimas – didelis.“

Palangos miesto gelbėjimo tarnybos atstovas Ričardas Kurpius sako, kad vėliavas dažniau atpažįsta tie, kurie keliauja po įvairias pasaulio valstybes: „Jos standartizuotos, atpažįstamos visoje Europos Sąjungoje ir už jos ribų.“

Toks žymėjimas, koks yra dabar, buvo priimtas Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, nes anksčiau vyravo kitos spalvos. Juoda draudė lipti į vandenį, raudona nurodė, kad maudytis pavojinga, bet galima, o balta reiškė, kad jūra rami.

Šiemet Palangoje skendo keturi žmonės

Lietuvos higienos instituto duomenimis, pernai įvairiuose vandens telkiniuose iš viso paskendo 190 žmonių. Daugiausia – gegužės, birželio bei liepos mėnesiais.

Nors šiemet Palangoje ir Klaipėdoje nelaimių pavyko išvengti, gelbėtojams darbo užteko.

„Šią vasarą Palangoje skendo keturi žmonės, tačiau visus pavyko išgelbėti. Tarp jų – ir kurorte gyvenanti 16-metė mergina, kuri maudėsi draudžiamu metu. Ištraukėme ją iš dugno, bet pagalba suteikta laiku“, – apie įvykius kalba R. Kurpius.

Pasak įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojo A. Siakki, uostamiesčio paplūdimiuose taip pat nebuvo ramu.

„Buvo atvejis, kai išgelbėjome vaiką, kuris plaukiojo vandenyje, kai buvo iškelta geltona vėliava. Tuo metu jūra šiek tiek bangavo, o tėvai gulėjo prie kopų, vaiko nematė. Kitą kartą motina maudėsi su mažamečiu ir abu pradėjo skęsti, nes buvo nutolę nuo kranto“, – teigia A. Siakki.

Nepaklūstantiems – bauda iki 140 eurų

Palangos miesto gelbėjimo tarnybos atstovas pažymi, kad gelbėtojai, pamatę brendančius į vandenį tuo metu, kai kabo raudona vėliava, pirmiausia bando įspėti žodžiu: „Vykdome prevenciją – kalbamės, aiškiname, dalijame lankstinukus. Paprastai žmonės klauso, bet [kartais] kyla ir nepasitenkinimų.“

Tiems, kurie nepaiso taisyklių ir nekreipia dėmesio į gelbėtojų perspėjimus, vėliau tenka bendrauti su policijos pareigūnais.

„Jei yra ypatingai neklausančių ir iš pirmo ar antro karto nesuprantančių įspėjimų, tada policijos pareigūnai surašo administracinių teisių pažeidimo protokolą. Galima nuobauda siekia 140 eurų“, – aiškina R. Kurpius ir priduria, kad šiemet tokių atvejų nepasitaikė.

A. Siakki sako dažnai matąs, kaip suaugusieji nepaiso įspėjimo ženklų ir kartu prie to pratina atžalas, nes vedasi maudytis draudžiamu metu: „Tėvai nepagalvoja ne tik apie savo gyvybes, bet ir apie vaikų. Dažnai pasitaiko atvejų, kai jie netgi neprižiūri mažamečių, o guli ir deginasi pliaže. Vis dėlto pati didžiausia bauda už nepaklusimą taisyklėms – ne piniginė bauda, o paskendimas.“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas nuotrauka, foto

Trečiadienį nemaloni situacija nutiko Plungėje. Į kapines atvykusi laidotuvių procesija pabandė sutilpti...

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Klaipėdos rajone degė namas nuotrauka, foto

Kriminalai, Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 šiandien 3 val....

Klaipėdiečiai užplūdo viešąjį transportą nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktojo Šviesų festivalio metu Klaipėdos miesto savivaldybė miestiečiams parengė dovaną - vasario...

Lietuva - tarptautinėse žvejybos kontrolės misijose nuotrauka, foto

Jūra, Vakar į misiją Baltijos jūroje Europos žuvininkystės kontrolės agentūros laivu "Lundy Sentinel"...

Dalia Ibelhauptaitė: aš negaliu pralaimėti nuotrauka, foto

Kultūra, Moteris režisiere būti negali, bet gali pabandyti – su tokia nuomone susidūrė...

Kriminalai, Paskelbta prieš 18 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 47 min.

Kultūra, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...