Apsileidėlių šeimininkų Kretingoje nemažėja

Apsileidėlių šeimininkų Kretingoje nemažėja

Kasmet Kretingos rajono savivaldybė sudaro apleistų, neprižiūrimų arba ne pagal paskirtį naudojamų statinių sąrašą – šiemet į jį pateko 26 pastatai. Jų šeimininkai drausminami didesniais mokesčiais, pritaikant maksimalų 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. Tačiau kai kurie politikai mano, jog prieš griuvenų šeimininkus Savivaldybei reikėtų imtis ryžtingesnių priemonių.

Darko miesto centrą

Į apleistų ir neprižiūrimų Kretingos rajono statinių sąrašą vieni pastatai, darkantys istorinio miesto vaizdą, patenka jau daugel metų, tarp jų – buvęs „Mėguvos“ viešbutis Mėguvos g. 3 bei buvusio „Laisvės“ fabriko Klaipėdos gatvėje pastatai. Taip pat – prekybinis pastatas-kavinė „Gelmė“ Žemaičių g. 3 ir senasis buitinio gyventojų aptarnavimo pastatas Rotušės a. 1.

„Mėguvos“ savininkai – bendrovė „Palangos agila“ – nuolat žada kažką daryti: ketino įrengti daugiabutį, bet paaiškėjo, kad tam neturi pinigų, siūlė pirkti Savivaldybei. Statinį aplinkui aptvėrė tvora, tačiau nevykdo techninės priežiūros. „Gelmė“ priklauso tik vienai šeimai, bet jau daugel metų kiurkso pačiame centre su išdaužytais langais“, – miesto kultūros paveldo teritorijoje esančius apleistus statinius apžvelgė Kretingos rajono savivaldybės Statybų skyriaus vyriausioji specialistė Janina Gedvilienė.

Istorinio kampinio pastato Vytauto g. 1, kuriame veikė konditerijos cechas ir parduotuvė, dalį sutvarkė jos savininkai, o kita dalis, pasikeitus šeimininkams, liko netvarkyta, todėl įtraukta į neprižiūrimų Kretingos miesto pastatų sąrašą. Kiti apleisti statiniai yra atokiau nuo centro, daugiausiai – pramoniname miesto rajone.

Vienos griuvenos gadina estetinį miesto vaizdą, o kitos, kurių sutrūniję konstrukcijos, krinta stogo danga ir tinkas, atšokę lietvamzdžiai, kelia grėsmę žmonių saugumui.

Kerta per kišenę

Seniūnijose daugiausiai yra apleistų administracinių pastatų, dirbtuvių, fermų. Darbėnų seniūnijos Laukžemės kaime griūva senasis dvaras.

J. Gedvilienės žodžiais, vieni neprižiūrimi pastatai priklauso keliems ar keliasdešimčiai šeimininkų – šie per privatizaciją už pajus supirkę fermas, ūkių dirbtuves, taip pat – „Laisvės“ fabriką. Tuos šeimininkus surinkti krūvon šiandieną beveik neįmanoma.

Istorinis Laukžemės dvaras griūva. Jo savininkai tikėjosi ES paramos, tačiau jos negavę, grėsmę aplinkiniams keliantį pastatą paliko likimo valiai.

Pernai rajono taryba patvirtino 18-kos apleistų Kretingos rajono objektų sąrašą, tačiau tai nereiškia, kad šiemet apsileidėlių padaugėjo. „Manau, kad seniūnai yra reiklesni savo kaimų aplinkai ir tvarkai, todėl neprižiūrimus bei grėsmę keliančius statinius jie teikia svarstyti Savivaldybės komisijai“, – tvirtino J. Gedvilienė.

Ji sakė sieksianti, kad kitąmet 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčiu būtų apmokestinti visi apleisti ar neprižiūrimi miesto istorinio paveldo teritorijoje esantys privatūs pastatai. Mokestis neprižiūrimų statinių savininkams, patikino, sudarąs nuo kelių šimtų iki tūkstančių eurų.

Tarybos narys Vilius Adomaitis mano, jog Savivaldybė, skatindama sutvarkyti daugiabučius aplink Rotušės aikštę, galėtų padėti įsigyti dažų, kad pastatai būtų skoningai nudažyti.

Bešeimininkiams – naujus šeimininkus

Praėjusiame rajono tarybos posėdyje nuskambėjo mintis, jog Savivaldybė galėtų kreiptis į teismą, kad leistų nugriauti tuos neprižiūrimus statinius, kurių šeimininkai nesurandami arba ilgai netvarko savo turto. Kažkada taip buvo išspręstas senojo Kurmaičių kultūrnamio likimas. Kretingos mieste taip būtų įmanoma atsikratyti „Laisvės“ fabriko gamybinių pastatų, o kaimuose – vaiduoklių-fermų bei kito sovietinių ūkių palikimo.

„Jeigu pastatai griūva, manau, kad turėtų būti galimybė juos perimti visuomenės reikmėms. Koks turėtų būti teisinis kelias, nežinau, bet jei žmonės netvarko savo turto, jei pastatai bešeimininkiai, turėtų atsirasti nauji šeimininkai, kurie jais pasirūpintų. Kaimų griuvenas turėtų leisti nusigriauti statybinėms bendrovėms“, – įsitikinęs V. Adomaitis. Rūdaičių kaimo žmones piktina griūvanti karvidė, Mokyklos g. 53. „Pramogų ir sveikatinimo centrai „HBH“ ir „Atostogų parkas“ Žibininkuose siekia kurorto statuso, puoselėja aplinką, kad tik kuo gausiau pritrauktų turistų, o valdžia nesugeba nugriauti to pakelės vaiduoklio“, – piktinosi į redakciją paskambinusi rūdaitiškė Regina.

Triskart įspėjus – nugriauti

Tarybos nariui Steponui Baltuoniui taip pat užkliūva Rūdaičiuose prie pat mokyklos jau 15 metų riogsantis nebeveikiantis kultūrnamis: „Esu matęs, kaip prošal važiuojantys užsienio turistai sustoja, jį fotografuoja. O parūkyt įlindęs koks jaunuolis gali užtraukti rimtą nelaimę visam kaimui.“

„Mėguvos“ viešbučio savininkai delsia – nei tvarko, nei parduoda prestižinėje miesto vietoje riogsantį pastatą.

Jis siūlė rajono tarybai: 3-kart įspėti griuvenų šeimininkus, – jei nereaguoja, pačiai Savivaldybei nugriauti, o po to savininkams per teismą pateikti sąskaitą. „Neranda šeimininkų, šie išsisukinėja, nes juos sykį per metus ir tepajudina. Todėl taip ir tęsiasi metų metais. Jau seniai būtume atsikratę tų griuvenų, jei Savivaldybė būtų nepakantesnė ir imtųsi griežtos tvarkos, kaip Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, be 3 proc., dar uždėjęs ir tūkstantines baudas. Žinau, kad patys savininkai ateina į Kauno miesto savivaldybę ir prašo, kad ši kuo greičiau pati nugriautų jiems nereikalingus pastatus“, – kalbėjo S. Baltuonis.

Taip, jo nuomone, seniai būtume atsikratę ir „Mėguvos“. Dabar gi buvęs viešbutis užima strategišką vietą pačiame miesto centre, o jo šeimininkai, matyt, tikisi brangiai parduoti, sulaukę prieškrizinių kainų.

---

Savivaldybės 2018-aisiais patvirtintame sąraše yra 26 apleisti statiniai. Kretingos mieste: be „Mėguvos“ viešbučio, „Gelmės“ prekybos centro, buvusios kulinarijos ir buitinio aptarnavimo pastatų ir „Laivės“ fabriko dar – vairavimo mokyklos pastatas Malūno g., pastatas-klubas Klaipėdos g., betono mazgas ir sandėlis Tiekėjų g., degalinė-dispečerinė, kontrolės postas, džiovykla Tiekėjų g.

Kretingos rajone: administracinis pastatas ir pastatas-svarstyklės Tolių g., Kluonalių k.; daržinė Raguviškių g. Jokūbave, Žalgirio seniūnijoje; ferma Mokyklos g., Rūdaičiuose; gamybinis pastatas ir dirbtuvės, katilinė Lino g., Kūlupėnuose; administracinis pastatas Verslininkų g., Vydmantuose; suvenyrų gamybos cechas Ateities g., Vydmantuose; gyvenamasis namas su sandėliu Kalvų g., Tuzų k., Imbarės seniūnijoje; gyvulių supirkimo punktas Vaineikių g., Darbėnuose; Laukžemės dvaras Saulėtekio g., Darbėnų seniūnijoje.

---

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko komentaras:

– Savivaldybė, taikydama apleistų namų savininkams 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifą, lygiagrečiai problemą bando spręsti ir kitomis priemonėmis. Statybų skyriaus specialistai įpareigoti sudaryti sąrašą 5–10 avarinės būklės pastatų, kuriems jau nebe pirmą kartą taikomos administracinio poveikio priemonės. Pirmiausia sieksime atsikratyti apleistų pastatų strateginėse miesto vietose. Bandysime kreiptis į teismą dėl jų nugriovimo ir lėšų išieškojimo iš savininkų, – kitų priemonių nėra.

Savivaldybei tai – papildomos išlaidos, nes nugriauti tektų savomis lėšomis, o susigrąžinimo procesas gali užtrukti ir kelerius metus. Opiausias objektas Kretingoje šiuo metu yra „Laisvės“ fabrikas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder