2020 m. rugpjūčio 6 d. 16:55 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Apie laivus, paukščių reketą ir dangaus artumą

(2)

Apie laivus, paukščių reketą ir dangaus artumą nuotrauka, foto

NAMELIS. "Yra jame virtuvė, kambarėlis su keturiais gultais, ir VIP kambarys su dviem. Smagu paiškylauti", - sakė laivadirbys Vaclovas, irkline valtimi nuyręs pažiūrėti namelio ant vandens.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Pakviesti klebonų "chaltūrino" parapijų bažnytėlėse ir darbo laiku, nes sovietų laikais meistrai nebuvo taip griežtai prižiūrimi, kaip dabar savininko. O didžiausiu savo darbu laiko Visų Šventų cerkvėje padarytą ikonostasą, Trijų Vilniaus kankinių karstą. Kadangi dirbdavo naktimis, pakėlę dangtį žvilgteldavo į juose gulinčias mumijas.

Tuomet uždirbdavo kaip ministrai, tik nesuprasdavo, kur tie pinigai išeina...

Bedieviams rūpintojėliai netrukdė

Kai Šv. Jono bažnyčia buvo atiduota parapijiečiams, Vaclovas tapo liaudies meistru. Tais laikais tai buvo vienintelis būdas legaliai užsidirbti pinigų. Vaclovas drožė verpsteles, lentynėles, skulptūrėles, tik velnių - ne, nes sako, kad gyvenime ir taip velniavos apstu. Užtat skobė rūpintojėlius.

"Matote, P. Galaunės knygoje "Lietuvių liaudies menas" yra atspindėta tradicija, o iš jos rūpintojėlių neišmesi. Vilniuje buvo liaudies meno krautuvėlė, Vytenio gatvėje - salonas. Vyko respublikinės ir regioninės parodos, medžio drožėjų seminarai - "Čiurlionio kelias", "Ablinga". Keletas kolūkių susimesdavo ir išlaikė tuos drožėjus, atvažiuodavo menotyrininkai, architektai. Vienu metu buvau Vilniaus medžio drožėjų asociacijos pirmininku", - sakė meistras.

SPIEČIUS. "Tik Kintų etnografijos muziejuje pamatysite mano angeliukų, nes iš namų visi "išskrido", - sakė amatininkas Vaclovas.

Kai prasidėjo atgimimas, Sausio įvykiai, menas neberūpėjo, važiavo Seimo rūmų ginti. O kai viskas baigėsi, dailės krautuvėlės buvo privatizuotos, dailės skyriai skilo, tuomet Vaclovas paliko šeimą sostinėje, o pats pabėgo į mažą Rudnelės kaimą Dzūkijoje prie Marcinkonių. Drožinėjo, kaip daro ir iki šiol, kai turi laiko, angelus. Jo kaimynas buvo dramaturgas Kazys Saja.

"Įsėdo" į laivą

Sugrįžo į Vilnių, parodoje pamatė juostinį pjūklą, ir taip suspirgo jį norėdamas įsigyti vietoje turėto "fuktelio", jog paklojo daug pinigų. Ir pradėjo savo verslą.

"Nelaikau savęs nei menininku, nei verslininku, esu amatininkas ligi kaulų smegenų. Verslas nešė vienus nuostolius. Kai man buvo 50 metų, išleidau save į pensiją, ir nutariau, kad gyvensiu kur noriu ir kaip noriu", - sakė Vaclovas.

Vyrą, Vilniuje medžio darbų mokiusį neįgalius vaikus, pakvietė dirbti su neįgaliukais Šilutėje. Ten tebevažinėja du kartus per savaitę.

Garsusis Lietuvos buriuotojas Andrius Varnas, per 2 metus ir 2 savaites apiplaukęs aplink pasaulį, pakvietė Vaclovą su kitais vyrukais į Minijos kaimo jachtininkų klubą. Gavę Europos pinigų pastatė prieplauką, kurioje dabar ne darbo dieną jachtų susispiečia ne mažiau kaip kirų.

"Propaguojame buriavimo sportą, prižiūrime jachtas. Vienas juokas nusipirkti jachtą. Sunku ją išlaikyti. Šiemet aš neplaukioju savąja, daugiau domiuosi senais laivais, matote, kiek jų yra kieme - ir 1936 metų, ir 1980 metų vokiškų, rusiškų. Nusiperku pigiai, kai kas išmeta, net yra raudonmedžio jachtutė. Rankos jų dar nepasiekia, bet restauratoriaus gyslelė tvinksi", - sakė Vaclovas.

Paskui kelrodę

Reklama

Žmogus džiaugiasi kartu su dukra nusipirkęs "loftą", kuriame buvo skerdžiamos kiaulės - dar kablys likęs, plytelės. Ir kol idėjų nėra, nenori jo interjero keisti. Daiktų prisivežė iš Vilniaus dirbtuvių, garažo.

"Man senasis laivadirbys Jonas Gižas yra kelrodė žvaigždė. Kai pamatė, kad domiuosi laivais, mano žmonos senelis iš Amerikos atsiuntė krūvą knygų. Ir aš išstudijavau amerikiečių medinių žvejų laivų ir jachtų gamybą. Tai gilių jūrinių tradicijų valstybė, Didžiosios Britanijos pasekėja. Laivų meistro Vilpišausko sūnus atidavė savo tėvo biblioteką. Tai - lobis. Vokiškai skaitau tik su žodynu, o angliškai, lenkiškai kažkaip šlebizavoju," - sakė meistras, patikinęs, jog sužino daug įdomių dalykų.

Prieš metus Lietuvoje buvo pastatyta didelė jachta iš raudonmedžio, pirmoji tokia Lietuvoje, pritaikyta plaukioti vakarinėmis Ramiojo vandenyno pakrantėmis. Iš tos pačios kompanijos Vaclovas nusipirko brėžinius ir pradėjo statyti Kuršių marioms pritaikytą laivą. Mano, kad pasiseks.

Meistras dar nusipirko plūduriuojantį namelį, kuriuo, prikabinęs variklį, su draugais plaukioja Minijos upe, o švartuojasi prie Minijos kaimo jachtų klubo.

Vaclovas, nuvedęs į savo laivų dirbtuvę, juokauja: "Žodis "jauku" kilęs nuo žodžio "sujaukta".

Išvydome būsimo atviro laivelio iš faneros griaučius, kurio variklį kabins ne iš galo, o toliau, kad laivas galėtų pasiversti, priekyje būtų galima kabinti tinklus. Toks laivas - naujiena Amerikoje. Apgailestauja, kad neturi pameistrių, niekas nenori mokytis laivadirbystės, nebent kai vaikaičiai paaugs, eis senelio pėdomis.

Reklama

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

taip, bet

2012-09-26   09:02

IP: 88.119.136.82

"rašytoja" apie jį - kaip aštuntokė mintis "dėsto". bent jau perskaitytų tai, ką parašė. prieš skelbiant.

koks

2012-09-26   00:36

IP: 5.146.108.54

nuostabus zmogus!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Klaipėdos rajone – dar daugiau galimybių sportuoti nuotrauka, foto

Gera žinia mėgstantiesiems mėgautis aktyviu laisvalaikiu bei gerinti savo sveikatą –...

Sėkmė loterijoje aplanko pačius įvairiausius žaidėjus – vieni laimingus bilietus gauna dovanų,...

Palangiškis „Eurojackpot“ laimėjo daugiau nei trečdalį milijono nuotrauka, foto

Iš kur atsiranda pinigai? Kodėl reikia taupyti? Kas yra mokesčiai? Tai...

Klaipėdos rajono moksleiviai mokysis finansinio raštingumo nuotrauka, foto

Baigti Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadiono rekonstrukcijos darbai. Atnaujintas aikštynas tarnaus...

Atnaujintas Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos sporto aikštynas nuotrauka, foto

Ar Klaipėdos viešasis transportas draugiškas neįgaliesiems? nuotrauka, foto

Klaipėda, Į šį ir kitus nekasdienius klausimus šią savaitę turėjo išsamiai atsakyti UAB...

Palangon sugrįžta „Padėkos kauke“ įvertinta „Eglė žalčių karalienė“ nuotrauka, foto

Renginiai, Rugpjūčio 9 d. 18 val. į Palangą sugrįžta geriausia 2019 m. uostamiesčio teatrų...

Termometrai: kaip temperatūrą pasimatuoti kuo tiksliau ir išvengti klaidų? nuotrauka, foto

Sveikata, Nuo koronaviruso proveržio pradžios temperatūrą šalies gyventojai matuojasi dažniau ir atidžiau. Nors...

Brolių laukia teismas dėl mokesčių vengimo ir 170 tūkst. eurų neapskaitytų pajamų nuotrauka, foto

Kriminalai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai kartu su...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...