2018 m. gruodžio 14 d. 08:19 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Akmenų muziejų įsuko politiniai verpetai

(5)

2017-12-07, 13:44

Denisas NIKITENKA, „Lietuvos žinios“

Akmenų muziejų įsuko politiniai verpetai nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Aplinkos ministerija neatsisako planų panaikinti vieno unikaliausių šalyje Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus savarankiškumą.

Šią Skuodo rajone veikiančią įstaigą iš pradžių norėta prijungti prie Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus. Dabar kalbama, kad ją reikėtų paversti Salantų regioninio parko (SRP) padaliniu ir taip panaikinti respublikinio muziejaus statusą.

Pertvarkos nenori

Apie vieno populiariausių ir analogų šalyje neturinčio Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus reorganizaciją prabilta dar vasarą. Aplinkos ministerija svarstė prijungti įstaigą prie jai taip pat pavaldaus Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus.

Dabar jau buvęs Akmenų muziejaus direktorius Evaldas Razgus tąkart „Lietuvos žinioms“ sakė, kad po pertvarkos dirbti gali būti labai sunku.

„Jei tapsime tik kito muziejaus filialu, bus sudėtinga įgyvendinti savo planus ir dėl administracinių, ir dėl ūkinių trikdžių. Tarkime, suges koks nors traktoriukas, reikės pirkti jam detalę, o patys nebegalėsime to daryti. Teks kreiptis į biudžetinę įstaigą, kuriai priklausysime, procedūros užtruks. Dabar viskas vyksta greitai, nes esame savarankiška biudžetinė įstaiga“, – dėstė jis. Prieš kelis mėnesius E. Razgus netikėtai nutarė išeiti iš darbo.

Laikinai muziejaus direktoriaus pareigas einanti Valda Vaškienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog žino naujus Aplinkos ministerijos planus. „Kol kas nėra jokių raštiškų sprendimų. Buvome informuoti, kad svarstoma muziejų prijungti prie SRP direkcijos. Norime toliau dirbti kaip savarankiškai veikianti įstaiga. Nežinomybė apsunkina veiklą, ypač planuojant tolesnę ateitį“, – kalbėjo ji.

SRP direktorius Modestas Šečkus patvirtino girdėjęs apie ketinimus prijungti prie jo vadovaujamo parko Akmenų muziejų. „Nenorėčiau vertinti šių planų, nes nėra jokių teisinių sprendimų. Kaip Aplinkos ministerija nuspręs, taip ir bus. Regis, brandinama ir pačių saugomų teritorijų tinklo reorganizacija, todėl ką nors komentuoti labai sudėtinga“, – aiškino jis.

A. Razgus yra minėjęs, kad bendras šių metų Akmenų muziejaus biudžetas siekia 142 tūkst. eurų. Iš jų 4 tūkst. eurų skyrė Skuodo rajono savivaldybė, apie 12 tūkst. eurų surenkama iš lankytojų, tad didžiąją finansavimo dalį atseikėja Aplinkos ministerija. Šiuo metu muziejuje dirba 11 žmonių, dar du papildomai priimami vasarą, kai įstaiga veikia 7 dienas per savaitę. Šie darbuotojai išlaikomi iš pinigų, gautų už lankytojų bilietus.

„Muziejus nėra nuostolingas, kasmet pritraukia daug turistų, todėl manome, kad gali toliau veikti savarankiškai“, – tikino V. Vaškienė.

Stiprintų mokslą

Pasiteiravus aplinkos viceministro Martyno Norbuto, kokia ateitis laukia V. Into akmenų muziejaus, jis pažymėjo, kad bent iki pavasario jokių sprendimų nebus. „Galiu paaiškinti priežastis, kodėl nutarta reorganizuoti šį muziejų. Pirmiausia, pagal Vyriausybės sprendimą, respublikiniuose muziejuose turi dirbti ne mažiau kaip 20 žmonių. Akmenų muziejuje tiek darbuotojų nėra. Jei ši įstaiga bus prijungta prie SRP, ji neteks respublikinio muziejaus statuso. Tačiau pabrėšiu, kad Vaclovo Into vardas muziejaus pavadinime būtinai išliks, net jeigu jis taps kitos administracinės struktūros filialu“, – sakė M. Norbutas.

Dar vienas aspektas – respublikiniai muziejai privalo vykdyti mokslinę veiklą, o Mosėdyje esą labiau orientuojamasi į edukaciją, aplinkos tvarkymą. „Patys mokslininkai vasarą važiuoja į Akmenų muziejų ir padeda darbuotojams. Norime, kad toje įstaigoje būtų stiprinama mokslinė bazė, atliekami tyrimai. Privilioti kompetentingų specialistų į provincijos miestelį sudėtinga, todėl manome, jog muziejaus prijungimas prie kitos biudžetinės įstaigos šią problemą padėtų išspręsti. Pasikeitus administraciniam valdymui būtų galima panaikinti tam tikrus etatus, sutaupyti lėšų ir padidinti algas moksline veikla užsiimantiems specialistams“, – tvirtino viceministras.

Jo žodžiais, Akmenų muziejus negali apsiriboti vien vaikų stovyklų ir ekskursijų organizavimu. „Buvome susitikę su Skuodo rajono gyventojais ir galime užtikrinti, kad V. Into muziejaus tikrai nenaikinsime. Priešingai, po reorganizavimo planuojame investicijas į jį. Ši įstaiga labai svarbi tiek regioniniu, tiek Lietuvos mastu. Ateityje norėtume dalį Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų panaudoti Akmenų muziejaus infrastruktūrai plėtoti, eksponatams tvarkyti, mokslinei veiklai organizuoti“, – pasakojo M. Norbutas.

Statuso klausimas

Seimo Kultūros komiteto vicepirmininko Arūno Gelūno įsitikinimu, Akmenų muziejus turėtų išlaikyti respublikinės įstaigos statusą.

Skuodo rajoną garsinantį Respublikinį V. Into akmenų muziejų norima reorganizuoti.

„Ten sukauptas didžiulis mokslinis ir pedagoginis potencialas. Geologai pripažįsta, kad V. Into kolekcijos – unikalios. Jos svarbios ne siauru regioniniu, provincijos, o respublikiniu mastu. Todėl šis muziejus negali būti prilygintas vietinės reikšmės muziejui“, – pabrėžė Seimo narys.

Jis nesiėmė vertinti, kaip reorganizacija gali lemti muziejaus ateitį. „Sunku numatyti pasekmes – ar ši įstaiga pakils į naują lygį, ar taps marginalizuota. Skuodo rajonui Akmenų muziejus itin svarbus. Tai viena iš nedaugelio turistus traukiančių vietų, todėl pokyčius reikėtų planuoti labai atsakingai“, – kalbėjo A. Gelūnas.

Gydytojas V. Intas (1925–2007), viena iškiliausių pastarojo šimtmečio Žemaitijos asmenybių, pradėjo rinkti ir numeruoti laukuose aptiktus įdomesnius akmenis 1957 metais.1979-aisiais tuometė šalies valdžia nutarė Mosėdyje įsteigti Respublikinį unikalių akmenų muziejų. 2005 metais jam suteiktas V. Into vardas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vaivai

2017-12-08   10:41

IP: 84.46.238.146

kaip gerai ant svetimo triūso kurti savo planus Kiaulės ir tiek. Ieškokit savo statytiniams kitų vietelių ir nelįskit prie kitų darbo vaisiaus

Benas

2017-12-08   10:27

IP: 78.57.253.149

V. INTO sumanumo ir darbštumo dėka surinkta didžiulė akmenų ir augalų kolekcija.Vaclovas ne tik prakalbino šaltą laukų akmenį, kuris daug pasako apie mūsų praeitį, bet ir įkūrė unikalų, vienintelį tokio tipo akmenų muziejų, po atviru dangumi visoje Europoje. Šis unikalus paveldas turi būti išsaugotas ateities kartoms ir negali būti kieno tai posūnio vietoje.

Elfui

2017-12-07   15:06

IP: 78.57.196.242

Nei aš ten dirbu, nei ten šiltos vietelės ir nei ten ŠITOKS BIUDŽETAS, o SKURDUS BIUDŽETAS. Palyginus išvaistytus/išplautus 46 mil. sveikatos apsaugos ministerijoje vaistų išrašymo reformoje, tai muziejaus biudžetas lašas jūroje. Už tuos iššvaistytus milijonus būtų galima išlaikyti 320 tokių muziejų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga svečius pasitiks pušynais - jau greitai sužaliuos Kretingos gatvė nuotrauka, foto

Įvažiavimas į didžiausią šalies kurortą Palangą iš esmės pasikeis dar šį rudenį...

Vasaros sezonui pasibaigus Palangos kurorto malonumais mėgaujasi daugiausia senjorai. Vietos verslininkai vis...

Senjorų auksinis ruduo Palangoje nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Šiemetiniai Nacionaliniai maldos pusryčiai prasidės popiežiaus Pranciškaus Vilniuje išsakytu raginimu nuotrauka, foto

Lietuva, Nacionalinius maldos pusryčius organizuoja Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Arkangelo konferencijų...

Automobilių taršos mokestis jau parengtas nuotrauka, foto

Automobiliai, Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas teigia, kad ministerija yra visiškai parengusi...

Beveik laureatas Remigijus Treigys nuotrauka, foto

Kultūra, Tą dieną, kai klaipėdietis fotomenininkas Remigijus Treigys vos netapo nacionalinės kultūros ir...

Per gaisrą Klaipėdos rajone nukentėjo žmogus nuotrauka, foto

Kriminalai, Bendrasis pagalbos centras penktadienio naktį gavo pranešimą apie gaisrą Klaipėdos rajone. 01.34...

Automobiliai, Paskelbta prieš 16 min.

Kultūra, Paskelbta prieš 18 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 34 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...