2018 m. rugsėjo 23 d. 06:07 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Akcijoje – raginimai rūpintis gamta

(3)

Akcijoje – raginimai rūpintis gamta nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Savaitgalį Palangoje bei Klaipėdoje žaliųjų organizuota Baltijos jūros apsaugos akcija atvėrė vieną iš didžiausių pajūrio žaizdų – vietos gyventojų ir atvykusiųjų poilsį gadina viešųjų tualetų trūkumas, todėl dažnas gamtinius reikalus atlieka tiesiog kopose arba jūroje.

Per dvi savaitgalio popietes trukusią akciją „Nedaryk į jūrą – saugok Baltiją“, inicijuotą VšĮ „Žaliosios politikos institutas“ kartu su Seimo nariu, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininku Linu Balsiu, daugiau nei tūkstantis poilsiautojų pasirašė peticiją, kuria jie ragino Palangos bei Klaipėdos miesto savivaldybes pasirūpinti tuo, kad pajūryje būtų įrengta daugiau viešųjų tualetų ir šiukšliadėžių. Šią peticiją nuo šiandien galima pasirašyti ir elektroniniu būdu portale e-peticija.lt (http://www.e-peticija.lt/peticija/184/del-klaipedos-ir-palangos-savivaldybes-veiksmu-ire).

„Jūros šventės dalyvių bei Palangos poilsiautojų klausėme, ar šie jūroje tik maudosi, ar dar ką nors daro. Vieni drąsiai sakė – „ne, nedarome“, o kiti kukliai šypsojosi, klausdami „o kur daryti?“. Ir jie teisūs – pliažuose viešųjų tualetų reikia gerokai paieškoti, o ir radęs ne visada galėsi juo pasinaudoti. Štai savaitgalį Palangoje poilsiaujantys žmonės mums skundėsi, kad netoli tilto pastatyti nauji viešieji tualetai, tačiau jie užrakinti, nors iškaboje nurodyta, jog veikia“, – sakė L. Balsys.

L. Balsio teigimu, Baltijos jūra vis labiau kenčia nuo eutrofikacijos – organinių medžiagų pertekliaus vandenyje ir tai – ne tik poilsiautojų kultūros, atsakingumo, bet ir politikų valios stokos padarinys.

„Dėl taršos organinėmis medžiagomis jūroje ima vešėti dumbliai, daugintis bakterijos, masiškai dūsta žuvys bei kiti vandens organizmai, žmonėms kyla pavojus užsikrėsti įvairiomis ligomis. Todėl reikia ne tik sudaryti sąlygas kultūringai ilsėtis pajūryje, bet ir skatinti Lietuvos ūkininkus pereiti prie atsakingos žemdirbystės, nes žemės ūkyje naudojamas mėšlas ar mineralinės trąšos, kurias sudaro azoto, nitratų ir amonio junginiai – pagrindiniai eutrofikacijos procesų sukėlėjai – su požeminiais vandenimis greitai nunešami į upes, o iš jų – į jūrą. Politikai turėtų taip pat jausti atsakomybę dėl Baltijos jūros taršos ir Seime ratifikuoti Helsinkio konvenciją, kuri numato trąšų naudojimo ir patekimo į Baltijos jūrą ribojimą“ – teigė L. Balsys.

Akciją inicijavusio Žaliosios politikos instituto prezidentas Remigijus Lapinskas pastebi, kad poilsiautojai Lietuvos paplūdimius dažnai lygina su kaimyniniais ir kai kurie jų mieliau renkasi švaresnius Latvijos pliažus.

„Latvijos pajūryje labiau rūpinamasi poilsiautojų patogumu – ten ne tik nejaučiamas viešųjų tualetų stygius, bet jie taip pat yra nemokami. Tokiais įspūdžiais akcijos metu, pasirašydami peticiją, dalinosi ne tik poilsiaujantys lietuviai, bet ir užsienio turistai. Klaipėdos ir Palangos miesto savivaldybės turėtų imti pavyzdį iš mūsų kaimynų ir pasirūpinti oriu ir kultūringu atvykusiųjų bei vietos gyventojų poilsiu prie jūros“, – sakė R. Lapinskas.

Pasak R. Lapinsko, dar viena Lietuvos pajūrio problema – šiukšlių kalnai paplūdimiuose, kopose.

„Nors kultūringas poilsiautojas šiukšles pasiima su savimi, tačiau, stingant šiukšliadėžių, pliažą dažnai nukloja poilsiaujančių paliekamos atliekos: nuorūkos, plastikiniai buteliai, skardinės. Plastiko atliekos neretai nunešamos į jūrą, o kadangi jų gyvavimo laikotarpis itin ilgas, jos ne tik teršia vandenis, bet ir kenkia jūros gyvajai gamtai: praryjamos žuvų, ruonių, paukščių. Poilsiautojai, kuriems bus sudarytos sąlygos savo atliekas rūšiuoti, išmesti patogiai į arti jų esančias šiukšliadėžes, mažiau jų paliks paplūdimyje“, – teigė Žaliosios politikos instituto prezidentas.

Žymos: gamta, aplinkosauga

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

žodžiu

2014-07-30   23:37

IP: 188.138.1.229

ji tvarko po tokių poilsiautojų. Kažkaip net gėda pasidaro, kai pagalvoji... Juk nėra taip sunku susirinkt tas šiukšles su savim ir padėt ten, kur priklauso - surūšiuot, išmest į konteinerį, kai ką - sukūrent, sukompostuot ir pan...

Šiandien

2014-07-30   23:35

IP: 188.138.1.229

kaip tik 15 minučių skaičiau apie moterį, kuri viena kovoja su šiukšlintojais - tvarkosi, už savo lėšas perka šiukšlių maišus... va čia tai pavyzdys...

Girinis

2014-07-28   15:32

IP: 86.100.141.101

Žmonės taip paskendę savo rūpesčiuose, egoistiški ir abejingi, kad jokie raginimai nepadės. Grupelė entuziastų nublanksta prieš mūsų šiukšlintojų minią, kuriems nesvarbu, kur numesti šiukšlę - kopose, miške, į vandenį ar po krūmais. Būtų mano valia - pastatyčiau prie kiekvieno po prievaizdą su bizūnu

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Klaipėdiečiai minėjo žydų genocido aukų atminimo dieną nuotrauka, foto

Penktadienį susirinkę Klaipėdos žydų bendruomenės namų kiemelyje įvairių organizacijų atstovai paminėjo Lietuvos...

Naujojo cirko spektakliu "Humanoptère" šią savaitę buvo uždarytas XII tarptautinis menų festivalis...

Naujasis cirkas - daugelio menų sintezė nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ ieško geriausių verslo idėjų...

Ieškome versliausių Klaipėdos rajone! nuotrauka, foto

Įsimylėti Palangą šiandien užtenka vienos dienos. Nori greito maisto – yra. Nori...

Įsimylėti Palangą užtenka vienos dienos nuotrauka, foto

100–mečio „Švyturių ralio“ dalyviai tyrinėjo Neringą (papildyta galerija) nuotrauka, foto

Automobiliai, Startavo 6-asis „Švyturių ralis“, kuriame dalyvaus 80-imt iš anksto užsiregistravusių automobilių ekipažų...

Antano Smetonos pėdsakas Klaipėdoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Antanas Smetona neabejotinai yra viena iškiliausių Lietuvos valstybės asmenybių. Jis itin reikšmingas...

„Neptūnas-Akvaservis“ – draugiško turnyro Tauragėje čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ krepšininkai triumfavo Tauragėje vykusiame draugiškame keturių komandų Vytauto...

Klaipėdoje - nemokamos regbio rungtynės nuotrauka, foto

Sportas, ŠIEMET kelių veteranų entuziastų pastangomis buvo atkurta "Klaipėdos kovos" vyrų regbio komanda....

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...