2019 m. balandžio 21 d. 21:42 val., sekmadienis

Seimo rinkimai 2012

Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

(2)

2012-11-09, 09:10

Livija GRAJAUSKIENĖ, "Palangos tiltas" ir VE.lt inf.

Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi? nuotrauka, foto

© "Palangos tilto" nuotr.

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas balsas būtų turėjęs įtakos rinkimų rezultatams.

Ir vienas balsas lemia

„Tikrai norėjau dalyvauti rinkimuose ir balsuoti, tačiau negalėjau to padaryti, - po antrojo rinkimų turo pasiguodė į redakciją paskambinusi Ganyklų gatvėje gyvenanti palangiškė E.S. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). - Laukiau laukiau, kol man atneš kvietimą dalyvauti rinkimuose, bet taip ir nesulaukiau“.

Sunkiai vaikštanti moteris sakė turėjusi tvirtą nuomonę, už ką balsuoti, ir tikrai norėjusi tai padaryti. Ji planavo pasinaudoti teise balsuoti namuose, tačiau taip ir nebalsavo.

„Galbūt mano vienos balsas nieko nebūtų nulėmęs, bet gal aš ne viena tokia? Kita vertus, kai buvo perskaičiuojami tie nedaug balsų, kurie skyrė Praną Žeimį nuo Genovietos Krasauskienės, tai kiekvienas balsas brangus buvo. Apmaudu, kad taip ir likau nepareiškusi nuomonės“, - guodėsi moteris.

Teikė iki spalio 6-osios

Šiais metais rinkėjų kortelės gyventojams buvo teikiamos nuo rugsėjo 18 d. iki spalio 6 d. Jas teikė rinkimų apylinkės, kuriai pagal gyvenamąją vietą priklauso rinkėjas, nariai.

Apylinkės rinkimų komisijos narys, įteikdamas rinkėjo kortelę, privalo informuoti rinkėjus apie tai, kokie asmenys ir kaip gali įgyvendinti teisę balsuoti namuose, kaip gali balsuoti rinkėjų artimieji, kurie negyvena nurodytu adresu, yra išvykę kitur ar kaip gali balsuoti rinkėjai, apsistoję nurodytu adresu, bet įrašyti į kitos apylinkės rinkėjų sąrašus.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklapyje pateikiama informacija, jog jeigu rinkėjo kortelės nebuvo įmanoma įteikti asmeniškai, nevardinis kvietimas atvykti balsuoti gali būti įdėtas į pašto dėžutę arba perduotas rinkėjo kaimynui.

Norint balsuoti namuose, reikėjo pateikti prašymą apylinkės rinkimų komisijai, nuėjus į rinkimų apylinkę arba užpildžius tokį prašymą, kuomet į namus rinkimų komisijos nariai pristato rinkėjo korteles. Jei asmuo yra neįgalus, prašymą galėjo pateikti ir kitas asmuo (šeimos narys, kaimynas, besirūpinantis asmuo ar komisijos narys).

Balsavimas namuose vyko spalio 12 ir 13 dienomis 8-20 val. Pakartotinis balsavimas namuose vyko spalio 26 ir 27 dienomis 8-20 val.

Kortelės – nebebūtinos

„Palangos tilto“ kalbinti Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje, be neringiškių ir dalies Klaipėdos rinkėjų, balsuoja ir palangiškiai atstovai bei buvusi Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Aldona Kaminskienė visų pirma priminė, jog, pasikeitus rinkimų įstatymui, kvietimais į rinkimus kartais pavadinamų rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina - rinkimų dieną savo apylinkėje, kurioje rinkėjas deklaravęs savo gyvenamąją vietą, jis gali eiti balsuoti be rinkėjo kortelės.

„Tai, kad asmuo negavo rinkėjo kortelės, nesudaro jokių problemų jam pareikšti savo valią. Tiek išankstinio balsavimo dienomis, tiek sekmadieniais, kai vyko pirmasis ir antrasis rinkimų turai, rinkėjų kortelės, žmogui pateikus asmens dokumentą, buvo atspausdinamos tiesiog rinkimų apylinkėse“, - priminė Pajūrio apygardos rinkimų komisijos narys Virgilijus Beržanskis, kuris buvo atsakingas už išankstinį balsavimą Palangoje.

„Anksčiau, kol dar nebuvo pakeistas rinkimų įstatymas, gal ir buvo svarbu turėti rinkėjo kortelę. Tačiau, kiek man žinoma, ir tada, pateikus asmens dokumentą, nebuvo daroma kliūčių žmogui balsuoti. Šiemet – juo labiau“, - paantrino A.Kaminskienė.

Visų įteikti neįmanoma

Pajūrio apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Krutulis dar prieš rinkimus sakė, jog tiesiog neįmanoma visiems rinkėjams įteikti kortelių. O labiausiai šioje apygardoje dalyti rinkėjo kortelių nesisekė Neringoje.

„Ateina rinkimų apylinkių darbuotojai prie namų, o jie užrakinti. Žmonės yra deklaravę gyvenamąją vietą Neringoje, tačiau realiai joje būna tik vasarą. Neringoje išdalijome tik apie 60 proc. rinkėjo kortelių“, – skaičiavo V.Krutulis.

Klaipėdoje ir Palangoje šis procentas buvo ženkliai mažesnis, tačiau 100 proc. nepasiekė – to ir neįmanoma padaryti.

Būna, kad iškolioja

V.Krutuliui pritarė ir A. Kaminskienė.

„Komisijos nariai, nors turi labai nedaug laiko kortelėms išnešioti ir įteikti, neradę namuose rinkėjų po kelis kartus į tą patį butą ar namą užsuka. Įmesti į pašto dėžutę kortelės negalima, tai draudžia įstatymas. Tačiau yra paliekamas pranešimas su nuorodomis, kaip ir kur kreiptis dėl šio dokumento“, - aiškino apylinkės komisijos pirmininkė.

Tačiau, pasak jos, esama ir tokių namų, kurių gyventojams įteikti korteles sunku. Aikštės apylinkei priklauso keli bendrabučiai, ant kurių butų durų net numeriai nepažymėti. Būna ir taip, kad gyventojai komisijos narių neįsileidžia, nors pastarieji ir girdi, kad už durų kažko esama.

„Galbūt pavakariais, kai didžiausia galimybė rasti žmones namuose, kai kurie gyventojai prisibijo nepažįstamų įsileisti, nors mes visada prisistatome”, - svarstė A.Kaminskienė.

Ji pridūrė, jog yra ir tokių piliečių, kurie ne tik durų neatidaro, bet ir iškolioja į jas besibeldžiančiuosius.

„Pati nešiojau korteles. Į vieną butą, kuriame gyvena net šeši rinkėjai, ne tik kad neįsileido, bet dar ir išėjusią iš laiptinės pro langą apkeikė“, - prisiminė moteris.

Iš 400 neįteikė 23

A.Kaminskienė prisiminė, jog Ganyklų g. gyvenantiems rinkėjams korteles nešiojęs komisijos narys iš turėtų 400 dokumentų neįteikė tik 23.

„Žinau, kad buvo skambinta jūsų minėto buto kaimynams, nes komisijos nariui keletą kartų niekas neatidarė durų. Mūsų žiniomis, ten gyvenanti moteris sunkiai vaikšto. Bet ji galėjo arba pati mums paskambinti ir pranešti, kada galėtume ateiti ir tartis dėl balsavimo namuose. Arba galėjo paprašyti giminaičių ar kitų ja besirūpinančių asmenų, jei tokių esama. Bet kuriuo atveju skambinti reikėjo ne po rinkimų. Apgailestaujam, kad ponia negalėjo pareikšti savo valios, bet jeigu mūsų neįsileidžia, kaip mes galime įeiti?‘ – kalbėjo A.Kaminskienė.

Rinkimų komisijos pirmininkė paminėjo, jog antrajame rinkimų ture pageidavimą balsuoti namuose buvo pareiškęs 41 Aikštės apylinkėje gyvenantis palangiškis. Balsavo 40, nes vienas žmogus pateko į ligoninę.

Sizifo darbas už mokesčių mokėtojų pinigus?

Jei įstatymas nereikalauja rinkėjo kortelės, kam tada iš viso eikvoti laiką ir pinigus tas korteles dalinant? Klaidinant vyresnius žmones? Ar tai nėra dar vienas šių rinkimų akibrokštas? Tai jau tik retoriniai klausimai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Seimo rinkimai 2012

Klaipėdos tarybos narė Irina Rozova grįžta į Seimą, ją miesto valdymo institucijoje...

Irina Rozova Tarybą keičia į Seimą nuotrauka, foto

Seimas nuo šių metų gruodžio 13 d. nutraukė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)...

Seimas nutraukė VRK įgaliojimus nuotrauka, foto

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl...

Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi? nuotrauka, foto

Siekdamas apginti savo kaip politiko nepriekaištingą reputaciją, Seimo narys Kęstas Komskis šiandien...

K. Komskis pats prašosi pas prokurorus nuotrauka, foto

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...