Kuršių neriją nusiaubė nestipri audra

Kuršių neriją nusiaubė nestipri audra

Kuršių nerijoje siautėjusi audra galinga nebuvo, tačiau vaizdas priminė garsųjį Anatolijų – nacionalinio parko infrastruktūrai padaryta nemažai nuostolių, LRT RADIJUI sako Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser. Vis dėlto Vilniaus universiteto Geomokslų instituto docentas Donatas Pupienis su tokiu palyginimu nesutinka: „Anatolijaus uragano metu kopagūbris nukenčia ypač stipriai, palyginus su šia netipine audra.“

A. Feser teigimu, bangos nugremžė kopos šlaitus ir apgadino dalį laiptų: „Preiloje sugadinti septyneri laiptai ir tiek pat laiptų kliba – juos reikės išardyti ir suremontuoti. Nidoje sugadinti ketveri laiptai, Juodkrantėje vieni, kol kas tik Smiltynėje visi laiptai yra vietoje.“

A. Feser aiškinimu, situacija nėra tragiška, tačiau keista, kad padaryta nemažai žalos, nors pajūrį siaubė vėjas, kurio, anot pašnekovės, net negalima pavadinti audra –jo greitis siekė vos 20 m/s. Padarytą žalą A. Feser prilygino Anatolijaus uraganui.

„Kaip ir sakė Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotojai, buvo panašu kaip per Anatolijų, kai būna 34 m/s greitis. Įdomu sužinoti iš specialistų, kas visgi įvyko, nes toks nestiprus vėjas negalėjo būti bangos priežastimi“, – pabrėžia pašnekovė.

Kaip teigia A. Feser, siautėjusios audros padarinių tvarkymas atšauktas dėl užklupusio sniego. Be to, gyventojai surinko didžiąją dalį šiukšlių, kėlusių didžiausią pavojų.

Anot pašnekovės, į krantą buvo išplautos šiukšlės, galimai kurį laiką buvusios jūros dugne: „Labai įdomus reiškinys: Preiloje buvo išneštas didelis kiekis žolių, lentų, buitinių atliekų, plastiko butelių be jokių etikečių. Galima manyti, kad iš dugno buvo iškeltas plastikas, kuris ilgai išbuvo vandenyje.“

D. Pupienio teigimu, ši audra didelių nuostolių Kuršių nerijos nacionaliniam parkui nepadarė: „Anatolijaus uragano metu kopagūbris nukenčia ypač stipriai, palyginus su šia netipine audra. Lietuvos pajūryje retai kada apsilanko šiaures krypties audros, mes pripratę prie pietvakarių, vakarų krypčių audrų, kurios yra stipresnės, o ši [šiaurės krypties audra] didelės žalos apsauginiam kopagūbriui nepadarė.“

D. Pupienio aiškinimu, Baltijos jūros vandens lygis buvo pakilęs iki 80 cm, kas, anot pašnekovo, nėra stipri auda, nes galingų audrų metu vandens lygis pakyla virš metro.

Paklaustas, kodėl į Preilos krantus buvo išneštas didelis kiekis šiukšlių, D. Pupienis teigia, kad taip atsitiko dėl šiaurinių krypčių vėjo įtakos: „Srovės susiliejo ties Preila ir išnešė šiukšles. Gali būti, kad iš Kuršių marių ištekėjęs vanduo po kiek laiko buvo nuneštas šiaurės vėjo ir šiukšlės tiesiog susitelkė ties Preila.“

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder