2019 m. gegužės 26 d. 02:31 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Tilžės akto plakatai rasti ir po diktatorių portretais

(2)

Tilžės akto plakatai rasti ir po diktatorių portretais nuotrauka, foto

Tilžės akto 100-ųjų metinių minėjimas Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Minint Tilžės akto 100-ąsias metines Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje atidaryta fotografijų paroda "Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus veiklos akimirkos", kurioje eksponuojami ir du Tilžės akto plakatai. Vienas jų, pasak istorikės Zitos Genienės, paneigia nuostatą, kad Lietuva apie Tilžės aktą sužinojo tik 1936 m.

1936 m. Jono Vanagaičio iniciatyva "Ryto" spaustuvėje išleistas meninis plakatas su Tilžės akto tekstu. Šis plakatas yra plačiai žinomas, pristatomas ir muziejaus ekspozicijoje. Tačiau šalia jo eksponuojamas ir kitas, mažiau žinomas, nespalvotas "Tilžės akto" variantas.

"Iki šiol galvojome, kad jis buvo naudojamas daugiausiai lietuvių išeivijos spaudoje, tačiau atlikę tyrimą sužinojome, kad šis plakatas buvo atspausdintas 1926 m. Šiauliuose ir buvo žinomas Lietuvje", - pasakojo Z. Genienė.

Pasak istorikės, iškart po 1923 m. sukilimo buvo renkamos lėšos leidiniui apie istorinius įvykius išleisti. "Tuo rūpinosi Šaulių organizacija ir jos vadas Marcinkevičius. Dėl finansinių sunkumų leidinys taip ir nepasirodė, tačiau žmonėms, aukojusiems pinigų, buvo dovanojamas nespalvotas plakatas su Tilžės akto tekstu. Yra žinoma tokia istorija, jog Panavėžyje, Pasvalio rajone, Žadeikių pradinės mokyklos mokytojas pasakojo, kad jo klasėje kabojo Stalino portretas. 1956 m., kai buvo pasmerktas Stalino kultas, jis nukabino tą portretą. Kadangi rėmeliai buvo geri, jis išėmė Stalino portretą, o po juo surado Hiltlerio portretą. Jį išėmęs atrado šį Tilžės akto plakatą...", - pasakojo Z. Genienė.

Z. Genienė.

Anot istorikės, ant plakato nėra nurodyta, kada ir kur jis spausdintas, tačiau daroma prielaida, kad tai buvo padaryta Šiauliuose, 1924 m.

"Aušrininkas" Jonas Šliūpas 1924 m. įkūrė spaustuvę "Infografika" Šiauliuose. Yra žinoma, kad tais pačiais metais jis lankėsi Joninių šventėje ant Rambyno kalno. Greičiausiai būtent čia ir gimė idėja išspausdinti Tilžės aktą, kaip dovaną pinigus aukojantiems žmonėms. O spaustuvė Šiauliuose turėjo labai gerą dailininką Joną Žibalinską, kuris galėjo sukurti gražų plakatą", - samprotavo Z. Genienė.

Abu Tilžės akto variantus ekspozicijai paskolino šviesaus atminimo dr. Šarūno Toliušio šeima. Greta jų pristatomas pirmasis variantas yra lapkričio 16-osios atsišaukimas "Lietuvininkai, pabuskit, girdėkit", publikuotas visuose laikraščiuose ir platintas visoje Rytų Prūsijoje ir Lietuvoje.

Kur yra Tilžės akto originalas, nėra žinoma, niekas dokumento ir neieškojo. "Be abejo, originalą turėjo J. Vanagaitis. Jis galėtų būti Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto, kuris veikė iki 1924 metų, dokumentuose. Šie dokumentai yra perduoti ir saugomi Valstybiniame archyve", - spėliojo Z. Genienė.

Žymos: tilžės aktas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klp

2018-12-10   09:39

IP: 46.249.187.55

Įdomi konspiracija. Pagarba lietuviui, sugalvojusiam taip paslėpti istorinį dokumentą. Žmogus turėjo viltį, kad kada nors žmonės aktą vistiek atras, ir jo viltys pasitvirtino.

2018-12-09   16:52

IP: 84.46.249.63

Panevėžyje rado rėmeliuose Tilžės akto plakatą. Jei Klaipėdos krašte būtų radę... va tuomet jau įvykis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Šiandien, šeštadienį, gegužės 18-osios vakarą Europos gyventojai leisis į paslaptingus nuotykius, tyrinėjant...

Paslaptingas šeštadienio pasiūlymas nuotrauka, foto

Mažosios Lietuvos tyrinėtojo, rašytojo, fotožurnalisto, publicisto, kraštotyrininko Bernardo Aleknavičiaus prašome pavartyti jo...

Slaptoji lituanistikos biblioteka nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...