2018 m. rugsėjo 23 d. 01:45 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

„Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“

„Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“ nuotrauka, foto

AKIMIRKOS iš spektaklio-ekskursijos "Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje".

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Nepaprastai poetiška ir informatyvi istorinė ekskursija, šiuolaikinis šokis, užburianti muzika ir specifinė Klaipėdos atmosfera. Visa tai į visumą sujungia ir unikalią kultūrinę pramogą dovanoja naujasis šokio teatro "Padi Dapi Fish" projektas "Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje". Šią ekskursiją-spektaklį nedvejodami traukiame į sąrašą "Būtina pamatyti".

Šiuolaikinio šokio kūrėjos Agnijos Šeiko komandos sukurtas spektaklis-ekskursija skirtas Prūsijos karalienei Luizei ir karališkojo dvaro rezidavimo Mėmelyje laikotarpiu nuo 1807 m. sausio iki 1808 m. sausio.

Tai jau antrasis tokio pobūdžio šokio teatro "Padi Dapi FISH" kūrinys. Pirmasis "Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel" buvo itin sėkmingas. Už jį Agnija Šeiko buvo nominuota Klaipėdos teatrų apdovanojimui "Auksinė kaukė", "Auksinių kryžių" ceremonijoje apdovanota Boriso Dauguviečio auskaru. Nors forma tokia pati, tačiau karalienės Luizės istorija - kitokia, ir šis spektaklis užburia kitaip.

Ekskursija prasideda Šiauriniame rage. Visi susirinkusieji išsidalina ausines ir sustoja prie vandens. Stebi juodai apsirengusią šokėją, kuri kartu su visais ilgesingai palydi išplaukiančius burlaivius. Ausinėse skamba delfinų garsai ir prasideda pasakojimas.

"Sausio 1 diena. Pradedu skaityti karalienės Luizės laiškus. Ar sugebėsiu? Juk nemoku manierų, reveransų, žvilgsnio magijos, neturiu nė menkiausio diplomatijos išsilavinimo. Mintys šokinėja. Mirė jauna, tik 34-erių. Išnešiojusi dešimt vaikų. Septyni išgyveno. Vieni Luizę aukštino ir vadino Prūsijos madona, širdžių karaliene, žvaigžde audrų debesyse, Napoleonas kietai, bet įspūdingai - karalienė Luizė - geležinė magnolija. Kaip turėčiau kreiptis aš? Mano karaliene? - bet toks tolimas, šaltas, iš pasakos žodis. Motina? - šilčiau. Kovotoja? - taip, ji turėjo majoro laipsnį. O gal moteris, kuri "stiprybės sėmėsi iš vilties, glūdinčios giliai jos pačios sieloje", tai jos žodžiai, - jie karšti. Jie degina. Viską, kas yra esmė šiame gyvenime, žmogus gali atrasti giliai savyje. Tarsi jo siela turėtų veidrodinį dugną. Pasižiūri gilyn ir TAMPI - moterimi, karaliene, motina... TA VIENINTELE." Ekskursijos-spektaklio teksto autorė - Sondra Simana, konsultantė - Jovita Saulėnienė. Tekstas - viena stipriausių kūrinio "Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje" komponentų. Toks stiprus, kad jo klausant kartu su Kristijono Lučinsko sukurtu garso takeliu, gerklėje įstringa gumulas ir suspaudžia kažką giliai viduje, kol prasiveržia emocijų pliūpsniu finale. Ekskursijos maršrutas driekiasi palei dešinįjį Dangės upės krantą. Nuorodas ekskursantams rodo kolektyvo "Padi Dapi FISH" šokėjos - suaugusios moterys, įkūnijančios skirtingas karalienės Luizės būsenas ir išgyvenimus, ir mažos mergaitės, primenančios čia, Mėmelyje, metus laiko praleidusius karališkosios poros vaikus. Šokėjos sustabdo prie rotušės pastato, kuriame gyveno karališkoji šeima, Dangės skvere, įsuka į nematytus istorinę atmosferą saugančius kiemelius, kuriuose kadaise plytėjo Mėmelio pirklių sodai, šiurpiom istorijom prikausto dėmesį prie pastato, kuris stovi buvusios masonų ložės vietoje. Žinoma, kad keliauja ekskursijos dalyviai ir pačia puošniausia Liepų gatve, kurioje laikas sustoja prie centrinio pašto rūmų. Maršrutas tęsiasi iki buvusios Karalienės Luizės gimnazijos, dabar jaunimo centro, kuriam sugrąžintas Karalienės Luizės vardas, ir pasibaigia prie rotušės. Gyvenu Klaipėdoje daugiau kaip dvi dešimtis metų. Ilgą laiką nieko nežinojau apie karalienę Luizę. Vienu metu tos informacijos atsirado tiek daug, kad ji tapo kokti. Šioje ekskursijoje-spektaklyje karalienę Luizę pažinau iš naujo, kaip niekad anksčiau vaizduotėje iškilo jos gyvenimo Mėmelyje detalės, kaip niekad anksčiau aiškiai suvokiau jos gyvenimo dramą ir kodėl ji buvo vadinama širdžių Karaliene.

Žymos: padi dapi fish

Nuotraukų galerija

 

© Jurga Petronytė

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Antanas Smetona neabejotinai yra viena iškiliausių Lietuvos valstybės asmenybių. Jis itin reikšmingas...

Antano Smetonos pėdsakas Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėdos krašte nuo 1924 iki 1939 metų vienas po kito darbavosi devyni...

Klaipėdos krašto gubernatoriai nuotrauka, foto

Martynas Mažvydas, davęs Lietuvai pirmąją lietuvišką knygą, pirmąją lietuvišką abėcėlę, išmokęs melstis...

Ar grąžinsime skolą Martynui Mažvydui? nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybė šiemet jau gavo 12 prašymų kompensuoti vilkų padarytą žalą....

Klaipėdos rajone siaučia vilkai nuotrauka, foto

100–mečio „Švyturių ralio“ dalyviai tyrinėjo Neringą (papildyta galerija) nuotrauka, foto

Automobiliai, Startavo 6-asis „Švyturių ralis“, kuriame dalyvaus 80-imt iš anksto užsiregistravusių automobilių ekipažų...

Antano Smetonos pėdsakas Klaipėdoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Antanas Smetona neabejotinai yra viena iškiliausių Lietuvos valstybės asmenybių. Jis itin reikšmingas...

„Neptūnas-Akvaservis“ – draugiško turnyro Tauragėje čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ krepšininkai triumfavo Tauragėje vykusiame draugiškame keturių komandų Vytauto...

Klaipėdoje - nemokamos regbio rungtynės nuotrauka, foto

Sportas, ŠIEMET kelių veteranų entuziastų pastangomis buvo atkurta "Klaipėdos kovos" vyrų regbio komanda....

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...