2019 m. gegužės 22 d. 18:46 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje

(10)

Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad apgintų prieš metus sukurtą šio krašto herbą.

Praėjusiais metais, laukiant valstybės šimtmečio, buvo nuspręsta sukurti Mažosios Lietuvos regiono heraldiką. Po ilgų diskusijų buvo sukurtas herbas, kuriame pavaizduotas pajūriui puikiai pažįstamas briedis mėlyname skyde, kurį įrėmina du skydininkai - riteris ir moteris kuršiškais drabužiais. Po skydu - kaspinas su šūkiu "Salus publica suprema lex" (lot. Žmonių gėris aukščiausias įstatymas).

Herbą kūrė Klaipėdos universiteto istorijos mokslų daktaras Arūnas Baublys ir dailininkė Jūratė Bizauskienė.

Tuomet buvo aiškinama, kad briedis pasirinktas neatsitiktinai - buvo remtasi dokumentais, kurie nurodė, kad 1939 metais briedžių populiacijos paplitimas Rytų Prūsijos teritorijoje buvo itin didelis, o ir dabar pajūrio savivaldybėse briedis yra dažnas reginys.

Tačiau pasirodo, kad Heraldikos komisija neleidžia patvirtinti tokio herbo.

"Aiškinama, kad briedis yra vokiškas ir jo mūsų herbe būti negali", - kokie Heraldikos komisijos motyvai, persakė Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas.

Pasak jo, vakar susitikę merai pasipiktino ir nusprendė kreiptis į prezidentę Dalią Grybauskaitę.

"Ekspertai paruoš oficialų raštą ir išsiųsime šalies vadovei. Rašysime, kad mes laisvi šio krašto žmonės laisvai apsisprendėme ir norime briedžio, kuris į šiuos kraštus atėjo anksčiau nei žmonės. Jis yra mūsų ir nelabai kas turėtų į tai kištis. Būtų galima diskutuoti nebent dėl heraldinių taisyklių, jei jos tokios iš viso būtų, bet jų nėra", - pasakojo A. Šulcas.

Mažosios Lietuvos regionui priklauso Klaipėdos miesto, Neringos ir Pagėgių savivaldybės, Šilutės, Tauragės, Jurbarko ir Klaipėdos rajonų seniūnijos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-12-22   10:22

IP: 78.62.175.174

Lietuvininkai siūlo sidabrinį briedį žaliame fone ir maža dėmelė raudonos spalvos prie briedžio kojų. Tokiu būdu būtų įjungtos Mažosios Lietuvos vėliavos spalvos ir krašto istorija. Išlaikyta lietuvybė, nors dėl to buvo patirtas pažeminimas ir pralieta daug nekalto kraujo - vien todėl, kad vokiečių valdomame krašte norėjai išlikti lietuviu

Klaipėdietė

2018-12-18   12:19

IP: 90.131.46.196

Antrus metus tąsomasi su tuo briedžiu, jau net juokinga. Visiškai niekinis simbolis,- neatspindi nei šio krašto tradicijų, nei istorijos. Tik geografinę padėtį. Kategoriškai prieš tokį silpną heraldinį ženklą.
Dr.A. Baubliui derėtų labiau pasigilinti į Mažosios Lietuvos specifiką. Net elementari stinta būtų kur kas tikslesnis simbolis. Pamirškit, prašau, tą briedį, nebriedykit daugiau jau juo. Metai prabėgo, o sprendimo - jokio. Geras darbas!

klaipėdietis

2018-12-11   09:18

IP: 195.14.179.121

Heraldikoje itin svarbi tradicija ir atpažinumas. Reikalinga dalykinė diskusija dėl figūros, spalvų, laikytojų ir šūkio. Briedis iš tiesų dažnas svečias Rytprūsių su Prūsų Lietuva (jei norite Mažoji Lietuva) ir Klaipėdos krašto (turinčiu savitą raidą regionu) - Trakėnų ženklinimo ragai ir jų išvestinės, skulptūros ir emblemos. Lietuvininkų aplinkoje jį rasime - M. Gelžinio darbų viršeliuose, Tilžės akto spalvotoje litografijoje ir 1923 m. įvykių savanorių ženkle. Todėl briedžio figūra ar jos charakteringas elementas pvz. galva, ragas galėtų sujungti Rytprūsių - Prūsų Lietuvos / Mažosios Lietuvos - Klaipėdos krašto semantiką. Kitas dalykas, kad Prūsų Lietuvos / Mažosios Lietuvos - Klaipėdos krašto vėliavą turime paveldėtą lygiomis horizontaliomis spalvomis žalia - balta - raudona. Todėl modernioje heraldikoje herbo spalvos turėtų būti derinamos su vėliavos spalvomis (priminsime, kad ji senesnė). Todėl derinys mėlynas fonas ir auksinė figūra - diskutuotinas ir neišbaigtas dalykas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Šiandien, šeštadienį, gegužės 18-osios vakarą Europos gyventojai leisis į paslaptingus nuotykius, tyrinėjant...

Paslaptingas šeštadienio pasiūlymas nuotrauka, foto

Mažosios Lietuvos tyrinėtojo, rašytojo, fotožurnalisto, publicisto, kraštotyrininko Bernardo Aleknavičiaus prašome pavartyti jo...

Slaptoji lituanistikos biblioteka nuotrauka, foto

2019-ieji yra paskelbti Pasaulio lietuvių metais. Ta proga Kaune, Maironio lietuvių literatūros...

Šilutės muziejuje - pasaulio lietuvių paveldas nuotrauka, foto

"Mažosios Lietuvos" priedo skaitytojams siūlome istorikės Editos Barauskienės straipsnį "Mirties slenkstį peržengus"....

Peržengus mirties vartus nuotrauka, foto

Absurdas: Lietuva pasistatė SGD terminalą, tačiau vilkikai dujomis pildomi Lenkijoje nuotrauka, foto

SGD, „Mes dedame pastangas parodydami, jog SGD varomi vilkikai – ne dinozaurai, o...

Sulaikytas ieškomiausias Lietuvos nusikaltėlis nuotrauka, foto

Kriminalai, Sulaikytas ieškomiausias Lietuvos nusikaltėlis - 13 metų po nužudymo prasislapstęs Marius Civinskas.

Įspėja dėl magnetinės audros - ligoninių skyriai jau pilni nuotrauka, foto

Sveikata, Ligoninių kardiologijos skyriai perpildyti ūmių ligonių. Daugumą jų išguldė didžiausia per pastaruosius...

Nostalgiją kelianti „Raketa“ vėl plauks į Nidą nuotrauka, foto

Neringa, Atsinaujinusi istorinė „Raketa“ jau rytoj vėl sugrįš į Nemuną.  Tad šią vasarą...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...