2019 m. sausio 20 d. 07:52 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje

(10)

Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad apgintų prieš metus sukurtą šio krašto herbą.

Praėjusiais metais, laukiant valstybės šimtmečio, buvo nuspręsta sukurti Mažosios Lietuvos regiono heraldiką. Po ilgų diskusijų buvo sukurtas herbas, kuriame pavaizduotas pajūriui puikiai pažįstamas briedis mėlyname skyde, kurį įrėmina du skydininkai - riteris ir moteris kuršiškais drabužiais. Po skydu - kaspinas su šūkiu "Salus publica suprema lex" (lot. Žmonių gėris aukščiausias įstatymas).

Herbą kūrė Klaipėdos universiteto istorijos mokslų daktaras Arūnas Baublys ir dailininkė Jūratė Bizauskienė.

Tuomet buvo aiškinama, kad briedis pasirinktas neatsitiktinai - buvo remtasi dokumentais, kurie nurodė, kad 1939 metais briedžių populiacijos paplitimas Rytų Prūsijos teritorijoje buvo itin didelis, o ir dabar pajūrio savivaldybėse briedis yra dažnas reginys.

Tačiau pasirodo, kad Heraldikos komisija neleidžia patvirtinti tokio herbo.

"Aiškinama, kad briedis yra vokiškas ir jo mūsų herbe būti negali", - kokie Heraldikos komisijos motyvai, persakė Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas.

Pasak jo, vakar susitikę merai pasipiktino ir nusprendė kreiptis į prezidentę Dalią Grybauskaitę.

"Ekspertai paruoš oficialų raštą ir išsiųsime šalies vadovei. Rašysime, kad mes laisvi šio krašto žmonės laisvai apsisprendėme ir norime briedžio, kuris į šiuos kraštus atėjo anksčiau nei žmonės. Jis yra mūsų ir nelabai kas turėtų į tai kištis. Būtų galima diskutuoti nebent dėl heraldinių taisyklių, jei jos tokios iš viso būtų, bet jų nėra", - pasakojo A. Šulcas.

Mažosios Lietuvos regionui priklauso Klaipėdos miesto, Neringos ir Pagėgių savivaldybės, Šilutės, Tauragės, Jurbarko ir Klaipėdos rajonų seniūnijos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-12-22   10:22

IP: 78.62.175.174

Lietuvininkai siūlo sidabrinį briedį žaliame fone ir maža dėmelė raudonos spalvos prie briedžio kojų. Tokiu būdu būtų įjungtos Mažosios Lietuvos vėliavos spalvos ir krašto istorija. Išlaikyta lietuvybė, nors dėl to buvo patirtas pažeminimas ir pralieta daug nekalto kraujo - vien todėl, kad vokiečių valdomame krašte norėjai išlikti lietuviu

Klaipėdietė

2018-12-18   12:19

IP: 90.131.46.196

Antrus metus tąsomasi su tuo briedžiu, jau net juokinga. Visiškai niekinis simbolis,- neatspindi nei šio krašto tradicijų, nei istorijos. Tik geografinę padėtį. Kategoriškai prieš tokį silpną heraldinį ženklą.
Dr.A. Baubliui derėtų labiau pasigilinti į Mažosios Lietuvos specifiką. Net elementari stinta būtų kur kas tikslesnis simbolis. Pamirškit, prašau, tą briedį, nebriedykit daugiau jau juo. Metai prabėgo, o sprendimo - jokio. Geras darbas!

klaipėdietis

2018-12-11   09:18

IP: 195.14.179.121

Heraldikoje itin svarbi tradicija ir atpažinumas. Reikalinga dalykinė diskusija dėl figūros, spalvų, laikytojų ir šūkio. Briedis iš tiesų dažnas svečias Rytprūsių su Prūsų Lietuva (jei norite Mažoji Lietuva) ir Klaipėdos krašto (turinčiu savitą raidą regionu) - Trakėnų ženklinimo ragai ir jų išvestinės, skulptūros ir emblemos. Lietuvininkų aplinkoje jį rasime - M. Gelžinio darbų viršeliuose, Tilžės akto spalvotoje litografijoje ir 1923 m. įvykių savanorių ženkle. Todėl briedžio figūra ar jos charakteringas elementas pvz. galva, ragas galėtų sujungti Rytprūsių - Prūsų Lietuvos / Mažosios Lietuvos - Klaipėdos krašto semantiką. Kitas dalykas, kad Prūsų Lietuvos / Mažosios Lietuvos - Klaipėdos krašto vėliavą turime paveldėtą lygiomis horizontaliomis spalvomis žalia - balta - raudona. Todėl modernioje heraldikoje herbo spalvos turėtų būti derinamos su vėliavos spalvomis (priminsime, kad ji senesnė). Todėl derinys mėlynas fonas ir auksinė figūra - diskutuotinas ir neišbaigtas dalykas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

"Varninės" restoranas ypač didelio lankytojų antplūdžio susilaukdavo įvairių švenčių progomis: Joninių ir...

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Jau anksčiau esu rašęs, kad 1923 metų Klaipėdos karšto sukilimas yra ta...

Klaipėdos krašto sukilimą minint nuotrauka, foto

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių ir Karaliaučiaus krašto lietuvininkų-būrų kulinarijos paveldas mažai žinomas, nes...

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Revoliucijai atslūgstant ir caro valdžiai pradėjus atsigriebti, iš Didžiosios Lietuvos užplūdo pabėgėlių...

Tautinio pabudimo laikai. "Birutė" ir jos vaidmuo nuotrauka, foto

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS. Nuotaika ir savijauta jūsų nedžiugins. Veikiausiai būsite dirglūs, neramūs ir pyksite...

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Varninės" restoranas ypač didelio lankytojų antplūdžio susilaukdavo įvairių švenčių progomis: Joninių ir...

"Neptūnas" Klaipėdoje sutriuškino "Skycop" nuotrauka, foto

Sportas, Be dviejų legionierių žaidęs Klaipėdos „Neptūnas“ (15-4) namuose 85:68 (16:13, 18:16, 30:19,...

"Fortūna" namuose patyrė apmaudžią nesėkmę nuotrauka, foto

Sportas, Apmaudų pralaimėjimą Multigyn Moterų Baltijos šalių čempionate patyrė Klaipėdos „Fortūna“ (2-6), kuri...

Įvairybės, Paskelbta prieš 51 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 12 val.

Sportas, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...