2018 m. gruodžio 12 d. 15:46 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Kaip atrodė senoji Karaliaučiaus vėliava

(3)

2018-08-12, 12:00

Aras MASIULIS

Kaip atrodė senoji Karaliaučiaus vėliava nuotrauka, foto

KARALIAUČIAUS gyventojai švenčia Imanuelio Kanto jubiliejų. Vėliavos su herbu be erelio. 1924 m. nuotrauka.

Seniausias Karaliaučiaus vėliavos paminėjimas siejamas su teutoniškuoju miesto laikotarpiu, kai šalia pilies buvo trys miestai, turintys savivaldą: Altstadt (Senamiestis), Lobenicht (Liepininkai) ir Kneiphof (Knypava).

Karaliaučiaus vėliavos aprašymą galima rasti lenkų istoriko Jano Dlugošo (1415-1480) parašytoje Lenkijos kronikoje. J. Dlugošas paliko Žalgirio mūšyje paimtų kryžiuočių vėliavų aprašymus. Karaliaučiaus vėliavos plazdėjo Teutonų ordino pusėje, 46 ir 17 pulkų gretose.

46-ame pulke kovėsi veikiausiai visų trijų Karaliaučiaus miestų gyventojai. Šią prielaidą sustiprina ir faktas, kad savo veikale J. Dlugošas vadina ją tai Altštado, tai Knypavos miesto vėliava, nors pastarosios simbolika (viršutinėje vėliavos dalyje - raudona karūna baltame fone, apačioje - baltas kryžius raudoname fone) neatitinka žinomos Knypavos simbolikos. Vėliau savo darbe "Prūsų vėliavos" jis šią vėliavą vadina jau viso Karaliaučiaus vėliava.

Be minėtosios, Žalgirio mūšyje buvo ir dar viena Karaliaučiaus vėliava - ją turėjo 17 pulko kariai. Jos simboliai buvo baltas liūtas su geltona karūna ant galvos raudoname fone, virš jo - juodas kryžius baltame fone.

Kitas miesto vėliavos pavaizdavimas susijęs su laikotarpiu, kai Karaliaučius buvo kunigaikščio Albrechto rezidencija. 1545 m. Niurnberge išleistame Prūsijos žemėlapyje (Henriko Celio) galima aptikti tris burlaivius, plaukiojančius prie Prūsijos krantų. Vienas iš jų turi Karaliaučiaus-Altštado vėliavą su karūna ir kryžiumi, kitos dvi vėliavos priklauso Dancigui ir Elbingui.

XVII-XIX amžiais miestų vėliavų pavaizdavimo nebeaptinkama. Nors kai kuriose miestų vaizdų graviūrose jų ir esama, tačiau tai tik Prūsijos vėliavos.

Nuo XX a. pradžios vėl galima aptikti Karaliaučiaus miesto vėliavų vaizdavimą. Žinomiausia iš jų - balta, jos viršuje ir apačioje - raudonos juostos (analogiškai - Berlyno vėliavoje), viduryje - miesto herbas. Yra žinomi trys pagrindiniai miesto herbai, juos vienija Prūsijos erelis. Tiesa, 1924 m. nuotraukoje, kurioje matyti Karaliaučiaus gyventojai, švenčiantys Imanuelio Kanto jubiliejų, matome vėliavas su herbu be erelio. Vis dėlto pirmasis iš minėtų variantų buvo populiariausias.

XX a. antrajame-trečiajame deš. išleistoje knygoje "Miestų vėliavos ir herbai" ("Kosmos Staedte Fahnen und Wappen") pavaizduota balta kvadratinė vėliava su plona auksine linija, einančia perimetru, jos viduryje - 1906 m. herbas. Tokiu principu pavaizduotos dar kelios vėliavos, tarp jų - Alenšteino, Halės (Prūsijos žemės) ir Bauceno (Saksonija).

HERBAS. Yra žinomi trys pagrindiniai Karaliaučiaus miesto herbai, kuriuos vienija Prūsijos erelis.

ORDINO 46 ir 17 pulkų vėliavos Žalgirio mūšyje.
VĖLIAVOS, priskiriamos Karaliaučiui: XVII-XVIII a., XVII-XIX a.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

kemelis memeliui

2018-08-12   17:51

IP: 85.232.138.203

Jeigu teisingai supratau, labai norėtum būti su visais memeliais "prijungtas" prie Kaliningrado srities? Jeigu taip, tai gal geriau eik galvą gydytis.

Memelis

2018-08-12   17:26

IP: 148.122.184.252

Idomu, ar kas prisimena, kad klaipeda yra Memel? Ir kad Memelio Krashtas buvo okupuotas ir po putchio aneksuotas?

Atrodo

2018-08-12   15:18

IP: 78.57.219.197

kad pasaulineje erdveje Kionigsberga su jo istoriniais pasiekimais ir izimybemis,praeitimi ir slovinga istorija zino milijonai....o apie Karaliauciu aus pasakas kalba ir raso tik saujhele ir ta phanasu nuo kazkokio vaisiu stalo pakilus is uz griuvancio isvagiliauto ir isvaikyto dvarelio uzukaboriu...Beje tiek okupuotu,etniskai isvalytu ir kolonizuotu Memelando ir Kionigsbergo zemiu klausimas islieka aktualus,laukiantis sprendimu ir beda,kad viename risulelyje vis gula ant sleivos diplomatijos stalo....tsakant Suvalku koridoriaus stulpai jegos teisybei maiso...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies...

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje nuotrauka, foto

Minint Tilžės akto 100-ąsias metines Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje atidaryta fotografijų ...

Tilžės akto plakatai rasti ir po diktatorių portretais nuotrauka, foto

Tačiau į Rusijos seimą nuvykę, Didžiosios Lietuvos atstovai užmiršdavo savąsias partijas ir...

XIV. Prūsų bei Vokietijos seimų rinkimai ir politinė kova Mažojoje Lietuvoje nuotrauka, foto

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje lietuvių diplomatas, istorikas,...

"Užmirštasis" klaipėdietis - Otto Biotcheris nuotrauka, foto

Andrejaus Sacharovo premija - EP spaudimas Rusijai nuotrauka, foto

Pasaulis, Andrėjaus Sacharovo premijos už žodžio laisvę suteikimas Rusijoje kalinamam ukrainiečiui režisieriui, politiniam...

Ko lietuviai šiemet dažniausiai ieškojo „Google“? nuotrauka, foto

IT, Kiekvienais metais kompanija „Google“ paviešina tendencingiausius paieškų sąrašus. Juose matomi rezultatai atskleidžia,...

Palangos oro uostas aptarnavo 300000-ąjį keleivį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2018-uosius Palangos oro uostas palydi ilgai lauktu rekordu – čia buvo aptarnautas...

„Neptūno“ kelyje - vienintelė dar nepralaimėjusi Čempionų lygos komanda nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai galanda ginklus ir ruošiasi svarbiam mūšiui – į...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...